PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΕΙΓΟΝ!Τηλεφωνική απάτη!!!



face
19-03-05, 12:20
Αν σας τηλεφωνήσουν στο κινητό σας από κάποιον που θα σας πει ότι είναι τεχνικός εταιρείας, και κάνουν έλεγχο στο τηλέφωνό σας και θα πρέπει να πατήσετε #90 ή 09# ή οποιοδήποτε άλλο νούμερο, ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ.

Πρόκειται για κάποια εταιρεία-απάτη που χρησιμοποιεί κάποια συσκευή, η οποία μόλις πατήσετε τα παραπάνω νούμερα, μπορεί να μπει στην κάρτα SIM και να παίρνουν τηλέφωνα με δική σας χρέωση.

Περισσότερες πληροφορίες:
http://www.snopes.com/crime/fraud/jailcall.asp
http://www.breakthechain.org/exclusives/90pound2.html

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
19-03-05, 12:42
Ευχαριστουμε που μας ειδοποιησες!!!!!!!!!
:108

Morfo
19-03-05, 12:55
Σου συνέβη κάτι τέτοιο???? Απαραδεκτοι μερικοί......Οπως συμβαινουν κλοπες και απο το ιntrnet μέσω του οτε.Ενας φίλος μου πλήρωσε τα μαλλιά του.

Nenya
19-03-05, 12:57
οποιος ρε παιδιά είναι τόσο ευκολόπιστος ... τα θέλει και τα παθαίνει! δηλαδή πείτε μου αν σας πάρουνε και σας πούνε "γεια σας είμαι τεχνικός πατήστε αυτό" θα του πείτε μάλιστα?

ΓΙΩΡΓΟΣ
19-03-05, 13:03
Παιδιά στο μαγαζί που δουλεύω ήρθε ένας τυπάκος με λογαριασμό κινητού υπέρογκο.Θυμάται λέει πως κάποιος του έκανε συντήρηση στη γραμμη του τηλεφωνικά.Υπάρχουν τέτοιες εταιρίες απάτες.Έχουμε ακούσει πολλά εδώ.

Nenya
19-03-05, 13:09
δηλαδή συγγνώμη υπάρχουν άτομα που πιστεύουν ότι τους κάνουν συντήρηση του κινητό από το τηλέφωνο!?!?!?!?!? :128 :128 :128 :128 :128

ΓΙΩΡΓΟΣ
19-03-05, 13:17
Υπάρχουν και όταν βλεπουν τις χρεώσεις φταίμε εμείς και η εταιρία.Είναι πολύ εύκολο να μπεί κάποιος ηλεκτρονικά μέσα στη κάρτα sim και να κάνει ότι θέλει.ακόμη και όταν το κινητό σου είναι κλειστό ή μιλάς ή στέλνεις μήνυμα.

face
19-03-05, 13:20
πες μας και άλλα και έχω και εταιρικό με 4 κάρτες στο όνομά μου....!!!!

Nenya
19-03-05, 13:21
ναι αλλα αυτό δεν προϋποθέτει μια διαδικασία (βλέπε #09# η κάτι παρόμοιο..) εκτος αυτού δεν μπαίνουνε στην sim σου αλλα μπαίνουν στο δίκτυο της εταιρίας χρησιμοποιώντας στοιχεια της sim σου!

ΓΙΩΡΓΟΣ
19-03-05, 13:39
face αν δε βάψεις το αμάξι polar blue θα σε ριμάξω.Έχω φίλους Αμερική πρέπει κάπως να μιλήσω μαζί τους. :twisted:
Ντίνα στην κάρτα μπαίνουν με τα στοιχεία που έχει αυτή και τους κωδικούς.Το δίκτυο της εταιρίας δεν μπορούν να το παραβιάσουν εύκολα.Χρησιμοποιούν άλλους τρόπους και μέσα.Επιστήμη σου λέω.

Nenya
19-03-05, 13:42
επιστήμη όμως που στηρίζεται στην αφέλεια μερικών!

ΓΙΩΡΓΟΣ
19-03-05, 13:56
Πάντα έτσι δε γίνεται?

Katerina
21-03-05, 11:25
Τι να λέμε τώρα βρε παιδία! Το δόλωμα της απάτης είναι ανάλογο με την εποχή.
Την formula της Coca Cola την πουλούσανε ως θαυματουργό παυσίπονο πολύ πριν κυκλοφορήσει στη
μορφή που την ξέρουμε σήμερα... Εσείς όταν πίνετε Coca Cola σας περνάει ο... πονοκέφαλος?! :113