PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλοι please μια μικρη βοηθεια



nickliki32
11-02-05, 11:50
Καλημερα σε ολους πρωτα απο ολα :D Παιδια παραγειλα απο τη Novitec μεσω net αυτη την κεραια που μοιαζει με πτερυγιο καρχαρια(βλεπε νεα bmw5)και μου ειπαν απο τη fiat οτι χρειαζεται να ξηλωθει η οροφη λιγο πισω για να την τοποθετησω.Και σας ρωταω αν ειναι οντως ετσι να τη βαλω η να μου λειπει(2μερες το εχω στα χερια μου) 8) μην τυχον και αρχισουν τα χρατσα χρουτσα :evil:
Πειτε μου τη γνωμη σας.περιμενω με αγωνια

McSergio
11-02-05, 11:56
Αν είναι όντως έτσι όπως σου τα λένε και χρειάζονται ξηλώματα κλπ καλύτερα άστο να πάει... Εκτός κι αν σου αρέσουν τόσο πολύ οι καρχαρίες και οι θάλασσες... :196

Psycho13
11-02-05, 12:09
Και ποσο πηγε το μαλλι για την κεραια???

Gregory
11-02-05, 14:28
Καλημερα σε ολους πρωτα απο ολα :D Παιδια παραγειλα απο τη Novitec μεσω net αυτη την κεραια που μοιαζει με πτερυγιο καρχαρια(βλεπε νεα bmw5)και μου ειπαν απο τη fiat οτι χρειαζεται να ξηλωθει η οροφη λιγο πισω για να την τοποθετησω.Και σας ρωταω αν ειναι οντως ετσι να τη βαλω η να μου λειπει(2μερες το εχω στα χερια μου) 8) μην τυχον και αρχισουν τα χρατσα χρουτσα :evil:
Πειτε μου τη γνωμη σας.περιμενω με αγωνια
hello ,οταν πηρα τα spoiler απο την novitec εκανα ακριβως την ιδια ερωτηση και λογικα πηρα την ιδια απαντηση.Ομως επειδη η κεραια ειναι στο πισω μερος του αυτοκινητου και ο ουρανος ειναι ενα κοματι με κοπητσες θεωρω οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα .Ενοοιτε οτι θα πας σε συνεργειο της FIAT.Απο κει και πηρα εσυ εχεις το μαχαιρη εσυ και το πεπονι :?: :?: :?: :?: :?: :?:

nickliki32
11-02-05, 17:58
και το πεπονι :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Πρωτα απο ολα ευχαριστω για τη γρηγορη ανταποκριση :D
Πριν λιγο εφυγα απο τη αντιπρ. και μου ειπαν(ειναι ολοι γνωστοι-φιλοι εκει) και μου ειπαν οτι για το χρατσα-χρουτσα δεν υπαρχει προβλημα αφου λιγο θα κατεβει η ταπετσαρια ισα να περασει το χερι του αλλα.......δεν μου εγγυαται με τιποτα προβληματα στεγανοτητας :cry: :cry:
Αρα κεραια εγω γιοκ.Η κεραια μου στοιχισε με τα μεταφορικα 39e

Psycho13
13-02-05, 00:52
Ενας φιλος μου που εχει bmw 318 πηγε στην bmw να του βαλουν την κεραια και του πηραν 120ευρα με την κεραια..Τουλαχιστον ετσι μου ειπε..Οποτε μια χαρα την αγορασες..

FBNNOS
14-02-05, 23:34
Αν ενδιαφερεστε έχω λίνκ από site που κάνουν σύγκριση τιμών σε προϊόντα.
Έχω γλυτώσει αρκετά λεφτά.

Δείτε και αυτό: http://www.importcarpartsplus.com/
Εγώ παίρνω απ'αυτόν χρόνια και μου έχει γλυτώσει πολλά στο τελωνείο.

nandro
15-02-05, 11:25
Εγω την συγκεκριμενη κεραια την εχω ηδη επανω στο αυτοκινητο (της NOVITEC), θα ηθελα να σε παρακαλεσω nickliki32 (δυσκολο ονομα διαλεξες) να πας στη FIAT που σου ειπαν οτι πρεπει να ξηλωθει ο ουρανος και να τους πεις να κοιταξουν στην γωνια για κανα αλλο μ@λ@κ@ που ερχεται γιατι εσυ φευγεις οριστικα απο το μαγαζι τους. Αν ειναι δυνατον να λενε τετοιες σωληνες (pipes). Η συγκεκριμενη κεραια (shark antenna) χρειαζεται μονο βαψιμο και ειναι αυτοκολλητη (με ταινια διπλης οψης που βγαινει σχετικα ευκολα και χωρις προβληματα αν την βαρεθεις). Αν το αυτοκινητο σου δεν διαθετει skywindow τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα την βαφεις την κολλας και τελος. Αν διαθετεις skywindow (οπως εγω) τοτε επειδη δεν χωραει να μπει (γιατι απο τη μια ανοιγει η ηλιοροφη και απο την αλλη το πορτμπαγκαζ) τοτε θες πατεντα ητοι κοψιμο για να κοντυνει και ζεσταμα για να μεγαλωσει το πατημα της και να χωραει η βαση της κεραιας σου. Σε οτι αφορα την υπαρχουσα κεραια του αυτοκινητου απλα ξεβιδωνεις την κεραια χωρις να πειραξεις καθολου την βαση (αν θες να εχεις καλο σημα στο ραδιοφωνο βαζεις κεραια απο κινητο ERICSSON 768 ή άλλο με ιδιο σπειρωμα η απλα σπειρωμα μεταλλικο αφου η κεραια (shark antenna) ειναι κουφια εσωτερικα (ουσιαστικα ενα κομματι πλαστικο ειναι).

Δεν μπορουσα να γινω πιο κατατοπιστικος

Υ.Γ.1. Πριν προβειτε σε αγορα καντε μια ερωτηση στο club σας γλιτωνει απο εξοδα και σας βρισκει λυσεις
Υ.Γ.2. Χειρότερο πράγμα από την αμάθεια είναι η ημιμάθεια (αυτό πέστο στους τύπους στη FIAT που ηθελαν να σου κανουν το αμαξι τροπετο για να περασουν μια κεραια)

Gregory
15-02-05, 13:07
Εγω την συγκεκριμενη κεραια την εχω ηδη επανω στο αυτοκινητο (της NOVITEC), θα ηθελα να σε παρακαλεσω nickliki32 (δυσκολο ονομα διαλεξες) να πας στη FIAT που σου ειπαν οτι πρεπει να ξηλωθει ο ουρανος και να τους πεις να κοιταξουν στην γωνια για κανα αλλο μ@λ@κ@ που ερχεται γιατι εσυ φευγεις οριστικα απο το μαγαζι τους. Αν ειναι δυνατον να λενε τετοιες σωληνες (pipes). Η συγκεκριμενη κεραια (shark antenna) χρειαζεται μονο βαψιμο και ειναι αυτοκολλητη (με ταινια διπλης οψης που βγαινει σχετικα ευκολα και χωρις προβληματα αν την βαρεθεις). Αν το αυτοκινητο σου δεν διαθετει skywindow τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα την βαφεις την κολλας και τελος. Αν διαθετεις skywindow (οπως εγω) τοτε επειδη δεν χωραει να μπει (γιατι απο τη μια ανοιγει η ηλιοροφη και απο την αλλη το πορτμπαγκαζ) τοτε θες πατεντα ητοι κοψιμο για να κοντυνει και ζεσταμα για να μεγαλωσει το πατημα της και να χωραει η βαση της κεραιας σου. Σε οτι αφορα την υπαρχουσα κεραια του αυτοκινητου απλα ξεβιδωνεις την κεραια χωρις να πειραξεις καθολου την βαση (αν θες να εχεις καλο σημα στο ραδιοφωνο βαζεις κεραια απο κινητο ERICSSON 768 ή άλλο με ιδιο σπειρωμα η απλα σπειρωμα μεταλλικο αφου η κεραια (shark antenna) ειναι κουφια εσωτερικα (ουσιαστικα ενα κομματι πλαστικο ειναι).

Δεν μπορουσα να γινω πιο κατατοπιστικος

Υ.Γ.1. Πριν προβειτε σε αγορα καντε μια ερωτηση στο club σας γλιτωνει απο εξοδα και σας βρισκει λυσεις
Υ.Γ.2. Χειρότερο πράγμα από την αμάθεια είναι η ημιμάθεια (αυτό πέστο στους τύπους στη FIAT που ηθελαν να σου κανουν το αμαξι τροπετο για να περασουν μια κεραια)



Σωστοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς :wink: :wink: :wink:

nickliki32
15-02-05, 13:36
Δεν μπορουσα να γινω πιο κατατοπιστικος

Υ.Γ.1. Πριν προβειτε σε αγορα καντε μια ερωτηση στο club σας γλιτωνει απο εξοδα και σας βρισκει λυσεις
Υ.Γ.2. Χειρότερο πράγμα από την αμάθεια είναι η ημιμάθεια (αυτό πέστο στους τύπους στη FIAT που ηθελαν να σου κανουν το αμαξι τροπετο για να περασουν μια κεραια)
Φιλε nandro εισαι πολυ ωραιος και σε ευχαριστω που μου ανοιξες τα ματια :shock: για την κεραια(που την ειχα στο δωματιο μου και τη ζαχαρωνα).Τωρα αμεσως κατεβαινω στο αμαξι και την τοποθετω :D :D
Ευχαριστω ξανα :D

ThoDoriS
15-02-05, 13:43
Ένα Link για να δώ την κεραία???? Αντε με μπριζώσατε....

azzurro_1.8
15-02-05, 13:57
Νandro μια διευκρινιστική ερώτηση: Δηλαδή η Shark Antenna δεν είναι τίποτ'άλλο παρά ένα πλαστικό??!! Και τι ποιότητα σήματος θα έχεις αν βγάλεις τη μαμά-κεραία και απλά σκεπάσεις τη βάση με το "πτερύγιο"?!! :shock:
Εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά αυτό που έγραψες! :oops:

nickliki32 βρήκα το σωστό Link?:P
http://shophost.net/shop_n/catalog/product_info.php?cPath=1_19&products_id=766
(δυστυχώς δεν αναφέρει χαρακτηριστικά της κεραίας για να καταλάβω αν είναι πράγματι κεραία ή απλά πλαστικό κάλυμμα)
Άρης

nandro
15-02-05, 15:55
Λοιπον:
Θοδωρη θα βαλω φωτο την κεραια αν καποιος μου εξηγησει πως να βαλω φωτο σε μια απαντηση οπως αυτη που δινω τωρα
Άρη καλα καταλαβες η shark antenna δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα πλαστικο καλυμμα (δεν χρειαζεται να κοκκινιζεις λοιπον). Το σημα στο ραδιοφωνο σου ουτως η αλλως εξαρταται ελαχιστα απο την κεραια αφου και να την βγαλεις το ιδιο πιανει (αυτο το ξερουν οσοι δεν την εχουν επειδη τους την εφαγαν). Ετσι και αλλιως η κεραια χρειαζεται εκτος πολης οπου χρειαζεται ενισχυση σηματος αλλα ποιος απο εμας καθεται να ακουει ραδιο σε ταξιδι??

ThoDoriS
15-02-05, 16:03
Δύο τρόποι:
1.Πας στο gallery και απλά κάνεις ένα νέο album και την βάζεις.....σαν μέλος έχεις το προνόμιο να βάλεις μεχρι 4mb φωτογραφίες......μετα δεξί κλικ στην φώτο και βλέπεις το Url της.....ερχεσαι εδώ και το βάζεις ανάμεσα στο url ή μας λες ότι την έχεις στο gallery στο album σου.

2.Την στέλνεις με ένα mail στο
thodoris@stiloclub.gr

Θα σου πρότεινα να κάνεις το πρώτο γιατί δεν έχει αξία να το κάνω εγώ κάθε φορά....άμα το κάνεις μια φόρα θα δείς ότι είναι παιχνιδάκι.....

MaGeLaNoS
15-02-05, 17:30
Nantro ειδα οτι ειπες να βαλεις κεραια κινητου που εχει καλυτερο σπειρωμα αρα και καλυτερο σημα στο ραδιοφωνο του αυτοκινητου.Κανει οποιαδηποτε κεραια κινητου ή η συγκεκριμενη που ειπες?Πως στερεωνεις μετα το σπειρωμα ομως?Κολλητηρι η κολλα σιλικονης?

nandro
16-02-05, 09:12
Την συγκεκριμενη την ανεφερα γιατι ταιριαζει απολυτα απλα ξεβιδωνεις την δικη σου και βιδωνεις αυτη (εχουν ακριβως το ιδιο σπειρωμα)
Θοδωρη ευχαριστω ρε φιλε για τις πληροφοριες θα εφαρμοσω το πρωτο

azzurro_1.8
16-02-05, 10:16
Νίκο (nandro) thanks για τη διευκρίνιση!
Θα προσπαθήσω να βρω κεραία από 768 να δοκιμάσω απόδοση γιατί ας μη σου πω καλύτερα τι παίζουν στη Πάτρα οι σταθμοί που μπορείς να ακούσεις χωρίς κεραία :? :evil:
Επειδή όμως δεν έχω αποφασίσει αν θα βάλω το πτερύγιο, αλλά σίγουρα θέλω να αλλάξω τη τεράστια μαμά-κεραία, μήπως ξέρει κάποιος πού μπορούμε να βρούμε μικρή κεραία σαν αυτή που φαίνεται στη παρακάτω φωτό?
http://shophost.net/shop_n/catalog/images/Dsc01273.jpg
Άρης

nickliki32
16-02-05, 10:47
Λοιπον:
Θοδωρη θα βαλω φωτο την κεραια αν καποιος μου εξηγησει πως να βαλω φωτο σε μια απαντηση οπως αυτη που δινω τωρα
Άρη καλα καταλαβες η shark antenna δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα πλαστικο καλυμμα (δεν χρειαζεται να κοκκινιζεις λοιπον). Το σημα στο ραδιοφωνο σου ουτως η αλλως εξαρταται ελαχιστα απο την κεραια αφου και να την βγαλεις το ιδιο πιανει (αυτο το ξερουν οσοι δεν την εχουν επειδη τους την εφαγαν). Ετσι και αλλιως η κεραια χρειαζεται εκτος πολης οπου χρειαζεται ενισχυση σηματος αλλα ποιος απο εμας καθεται να ακουει ραδιο σε ταξιδι??
Νικο(Nadro)η κεραια θελει απλα βαψιμο η πρωτα πλαστικοποιηση???? :o

ThoDoriS
16-02-05, 10:51
Μια ακόμα πιο μικρή έχει ο Ανδρέας (Sound@stilo) στο αμάξι του.....

Μόλις το δεί η Ανθή, αν ξέρει θα μας πει.....αλλά μυρίζει Sound & Style.....

nandro
16-02-05, 15:29
nickliki32 πρωτα θα την περασεις με ασταρι πλαστικου μετα με το χρωμα του αυτοκινητου (στο φτιαχνουν σε σπρει) και αφου στεγνωσει καλα με το βερνικι για μεταλλικο χρώμα και εισαι jet. Τα αυτοκόλλητα βαλτα στο τελος αφου εχει στεγνωσει καλα (εχε υπομονη και κανε 1 βημα την ημερα μην τα πλακωσεις ολα μαζι γιατι θα γινουν αχταρμας)

nandro
16-02-05, 15:33
Και κατι σημαντικο που ξεχασα να πω :
την κεραια (shark antenna) μπορειτε να την βρειτε και στα NASMANΙΑ (και εγω απο εκει την πηρα) οι οποιοι αντιπροσωπευουν καποια προιοντα της NOVITEC

face
16-02-05, 16:01
αλήθεια παιδιά πόσο το πήρατε γιατι εδώ




http://shophost.net/shop_n/catalog/default.php?cPath=1_19&osCsid=d1eb2e78fe8e24450b91 6bc3b81afa6f

εχει 29Ε

nickliki32
16-02-05, 16:09
αλήθεια παιδιά πόσο το πήρατε γιατι εδώ




http://shophost.net/shop_n/catalog/default.php?cPath=1_19&osCsid=d1eb2e78fe8e24450b91 6bc3b81afa6f

εχει 29Ε
29ε αλλα με τα μεταφορικα και τα διαφορα παει στα 39ε.Εγω απο εκει την πηρα

nandro
16-02-05, 16:11
32 Ευρω απο NASMANIA

ThoDoriS
16-02-05, 16:22
Τα μέλη του Stiloclub απο Δευτέρα θα μπορούν να δούν στο section εκπτώσεις μια ολοκληρωμένη προσφορά της Nasmania για εμάς. ;)

ahatzig
08-04-05, 11:22
Ρε παιδια μια απορια: εμενα απο τη συνεχη εκθεση στον ηλιο εκεινο το μαυρο το λαστιχακι που εχει στη βαση της η αντενα φθαρηκε και τωρα δειχνει ασπρο. Ξερει κανεις κανενα τροπο (DIY) να το διορθωσω? Εννοειται οτι αποκλειω το ξυλωμα της οροφης!!!!

GN_AZ
08-04-05, 18:17
Να βάλεις shark antenna και να την κρύψεις τελείως. Γιατί όχι ?