PDA

Επιστροφή στο Forum : Πυροσβεστηρα Σωστο Εχετε?



Stilatos
18-03-08, 12:59
Εγινε ενα γεγονος προσφατα που με εβαλε σε σκεψεις. Ενας υπαλληλος εδω στην εταιρια ειχε ενα αμαξι που του επιασε φωτια στο ασχετο στο δρομο. 5 πυροσβεστηρες χρησημοποιηθηκανε που δωσανε και διαφοροι περαστικοι οδηγοι αλλα η συνεπεια ειναι οτι το αυτοκινητο στο τελος καηκε ολοσχερως παρολο που ηρθε και η πυροσβεστηκη γρηγορα. Οταν αρχισα να κοιταζω τον δικο μου πυροσβεστηρα οχι μονο ειχε ληξη αλλα τελικα ειναι και ο λαθος πυροσβεστηρας που εχουμε.

Με λιγο ψαξιμο υπαρουνε οι πυροσβεστηρες οι κλασσικοι που πετανε Co2 αεριο στην φωτια να το πνιξει να μην εχει οξυγονο (που αμα δεν πας κοντα η αμα δεν εχεις κατευθειαν επαφη με την φωτια δυσκολα σβηνει και ευκολα μπορει να ξαναναψει η φωτια.

Μετα υπαρχει ο αλλος ο τυπος με την σκονη που κανει το ιδιο πανω κατω που αλλα παλι εχει προπτικη να ξαναφουντωσει, και μετα βρηκα του αφρου που παει παντου και ειναι η καλυτερη για φωτιες με βενζινη, λαδι και πνιγει την φωτια να μην ξαναναψει.

Τελικα πηρα μια μπουκαλα αφρου πυροσβεστικη δυο κιλα και πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση.(20-25 ευρω κοστος)


Φυλλαδιο της πυροσβεστικης για τους πυροσβεστηρες.
http://www.fireservice.gr/pyr_cms_files/dynamic/c99105/attach/pirosvestires_6sel_el_GR.pdf

Sn7per
18-03-08, 13:39
Εμενα ειναι πολυ μικρος σαν σπρει για τα μαλια.
Ισα ισα χωραει στον χωρο της ρεζερβας τιλιγμενος με πανι να μην κοπαναει δεξια αριστερα.

Εσυ τωρα τον μεγαλο τον εχεις στο χωρο αποσκευων και χτυπαει αριστερα δεξια ?

Τωρα που το λες Stilo ειναι και ποιο επικινδινο απ οσο τα αλλα αυτοκινητα (με τα ηλεκτρικα που εχει) οποτε πρεπει να το κοιταξουμε.

face
18-03-08, 13:41
Τωρα που το λες Stilo ειναι και ποιο επικινδινο απ οσο τα αλλα αυτοκινητα (με τα ηλεκτρικα που εχει) οποτε πρεπει να το κοιταξουμε.

Ρε συ Sn7per πως τα πετάς αυτά έτσι ρε γμτο...:confused::D..

Πλάκα έχει

--------------------

Παντελή έχεις δίκιο και πρέπει να το σκεφτούμε όλοι, καθώς και εγώ πρόσφατα είδα να λαμπαδιάζει ένα Αstra (νέο) και αν δεν ήταν ένας φορτηγατζής με ένα 20κιλο, θα είχε αρπάξει...Διαρροή από φώτα ήταν.

Stilatos
18-03-08, 13:46
τα ηλεκτρικα που κολλανε αμα εχει ποιο πολλα ειναι πιο επικινδυνο? 12 βολτ ειναι στο αμαξι αμα ειναι να πιασει φωτια ενα αμαξι 95% θα ειναι απο διαρροη καυσιμου καπου στο μηχανοστασιο. Δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο νομιζεις ειναι στα 25 εκατοστα υψος περιπου και 8 εκατοστα φαρδος περιπου το ιδιο μεγεθος με διλιτρι κοκα κολα τωρα αμα πιστευεις οτι σε χαλαει να κουβαλας κατι τοσο τεραστιο για την ασφαλεια σου τοτε κανε οτι θες.

Sn7per
18-03-08, 13:50
Οχι φιλε δεν μπορω να το εχω να κοπαναει σου λεω στον χωρο αποσκευων.

Θα αγορασω ομως και θα κανω καμια πατεντα.

Λενε οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις πυρκαγιων στο αμαξι ειναι απο το συστημα του αναπτηρα παντως, ετσι εχω ακουσει.

Οτι και να ναι... μια που εχω και Ζινον επιβαλεται να εχω πυροσβεστιρα καλο!

Stilatos
18-03-08, 14:02
καλα τοσους γαντζους εχει το πορτμπαγκαζ (στο πισω μερος του καθισματος και στο πατωμα δεν μπορεις να το δεσεις καπου να μην κοπαναει? και αν νομιζεις οτι ο πυροσβεστηρας σπρευ μαλλιων εχει τοσο υλικο να κατασβησει φωτια βενζινης γελαστηκες.

Stilatos
18-03-08, 14:08
p_5CUcF_UXE
Η ΔΙαφορα σκονης με αφρου πυροσβεστηρα.

Παντως αποτι εψαξα αφρου χρησημοποιουνε στα αεροδρομια για τα αεροπλανα.

xJzzUhwvwTM

Stilatos
18-03-08, 17:22
Tωρα που κοιταξα και το φυλλαδιο της πυροσβεστικης ο πυροσβεστηρας αφρου που πηρα η δικιλη ειναι τυπου 34B δηλαδη σβηνει υγρο καυσιμο σε 1.07 μετρα τετραγωνικο χωρο. Δηλαδη σκεφτειτε οτι και αυτο ειναι στο οριο κατα την γνωμη μου χωρου για κινητηρα.

Sn7per το δικο σου τι νουμερο λεει απεξω? οχι τιποτα αλλο να ξερεις μεχρι τι μεγεθους φωτια κανει το δικο σου.

Arf
18-03-08, 21:34
Εγώ πάντως έχω στο αμάξι έναν μεγάλο(δεν θυμάμαι κιλά, θα το τσεκάρω μόλις κατεβώ στο αμάξι). Καμία σχέση με αυτόν που είχα πριν...

Πλέον έχο το κεφάλι μου λίγο περισσότερο ήσυχο...

Sn7per
18-03-08, 23:10
Μολις παω στο αμαξι θα δω αλλα τι σημασια εχει, με την πρωτη ευκαιρια θα αγορασω εναν δικιλο καλο, ή (μιας που ειμαι η του ιψους η του βαθους) εναν μεγαλυτερο για να ειμαι οκ.

Μπορει να χρειαστει σε καποιον συνανθρωπο που ξερεις, τοσα εχουν δει τα ματια μου τοσο καιρο στους δρομους!

Stilatos
18-03-08, 23:27
εγω σου λεω μολις ειδα το αμαξι καμμενο (διοτι το φερανε στο μαγαζι πισω που ειχε χωρο) τα ειδα ολα και λεω κοιτα να δεις που αφηνουμε κατι ασημαντο και κοιτα τι μπορει να γινει απο το πουθενα. καλυτερα να προσεχουμε για να εχουμε.

paidaros
18-03-08, 23:56
παντως με τον νεο κοκ πρεπει να εχουμε τρικιλο στο αμαξι και οι καλυτεροι πυροσβεστηρες ειναι οι τυπου HALLON αλλα ειναι πανακριβοι!50 ευρω ο τρικιλος!
κανει για ολους τους τυπους πυρκαγιας!

Stilatos
19-03-08, 00:04
Hallon εχουνε καταργηθει παγκοσμιος απο το 94 διοτι ειναι παρα πολλοι βλαβεροι για το περιβαλλον.Ουσιαστικα το halon εβγαζε το οξυγονο απο την φωτια ουσιαστικα οτι κανει το Co2 αλλα λιγο καλυτερα. Καλυτερα με AFFF (αφρο) αφου αυτο χρησημοποιουνε σε φωτιες στα αεροπλανα στο αεροδρομιο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fire_extinguisher

paidaros
19-03-08, 00:07
Hallon εχουνε καταργηθει παγκοσμιος απο το 93 διοτι ειναι παρα πολλοι βλαβεροι για το περιβαλλον. Καλυτερα με AFFF (αφρο) αφου αυτο χρησημοποιουνε σε φωτιες στα αεροπλανα στο αεροδρομιο.

κυκλοφορουν ακομα στο εμποριο και το ξερω διοτι τετοια μας λεγανε στην σχολη και μετα οταν ημουνα πυροσβεστης τα εμαθα!
αλλο βενζινη αλλο κηροζινη που χρησιμοποιουν τα αεροπλανα!

Stilatos
19-03-08, 00:10
ρωτα την πυροσβεστικη αμα δεν με πιστευεις τα halon απαγορευονται ρητα μονο για στρατιωτικους σκοπους το εχουνε ακομα.


Halon (including Halon 1211 and Halon 1301), a gaseous agent that inhibits the chemical reaction of the fire. Classes B:C for lower weight fire extinguishers (2.3 kg ; 5 lbs or less) and A:B:C for heavier weights (4.1-7.7 kg ; 9-17 lbs). Banned from new production, except for military use, as of January 1, 1994 as its properties contribute to ozone depletion and long atmospheric lifetime, usually 400 years. Halon was completely banned in Europe resulting in stockpiles being sent to the United States for reuse. Although production has been banned, the reuse is still permitted. Halon 1301 and 1211 are being replaced with new halons which have no ozone depletion properties and low atmospheric lifetimes, but are less effective.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fire_extinguisher

paidaros
19-03-08, 00:15
καλα οτι πεις !!!

Stilatos
19-03-08, 00:20
Οι πυροσβεστηρες ειναι σε 3 κλασεις οπως λεει το pdf της πυροσβεστικης. Α για στερεα καυσιμα (ξυλο,χαρτι,πλαστικα), B για υγρα καυσιμα, και C για αερια καυσιμα. Βενζινη και κυροζινη στην ιδια κατηγορια ειναι το B δηλαδη.

neuromancer
19-03-08, 00:21
Ρε παιδιά ότι νά 'ναι δηλαδή παίρνουμε? Ο CO2 είναι γενικά για φωτιές χαμηλής έντασης. Η σκόνη είναι για ηλεκτρικά γιατί αν ρίξεις στα ηλεκτρικά υγρό θα γίνει βραχυκύκλωμα (ενώ με τη σκόνη τα κάνεις όλα μου.... ). Ο αφρός είναι για φωτιές μεγάλης έντασης αλλά κάνει για ηλεκτρικά? Δε νομίζω.

paidaros
19-03-08, 00:32
Οι πυροσβεστηρες ειναι σε 3 κλασεις οπως λεει το pdf της πυροσβεστικης. Α για στερεα καυσιμα (ξυλο,χαρτι,πλαστικα), B για υγρα καυσιμα, και C για αερια καυσιμα. Βενζινη και κυροζινη στην ιδια κατηγορια ειναι το B δηλαδη.

εχει διαφορα οι περιεκτικοτητα που βαζουν σε αφρο οταν γινετε ενα αυτχημα με αεροπλανο!
2 χρονια ημουν στα αεροδρομια σαν πυρασφαλεια!

Stilatos
19-03-08, 00:41
neuromancer κατεβασε το pdf της πυροσβεστικης να δεις οτι κανει.

Stilatos
19-03-08, 00:50
To δικο μου που πηρα για παραδειγμα λεει ειναι ενταξει για 1,000 volt ηλεκτρικη φωτια με αποσταση 1 μετρου η περισσοτερου.

Stilatos
19-03-08, 02:18
καλα ναι παιδαρε εννοεται εκει παμε σε πιο παχυ πραγμα αναλογα. Κοιταξτε εδω σε υποστεγου αεροπλανου οταν εγινε βραχυκυκλωμα στο συστημα πυροσβεσης και ανοιξανε ολα τα AFFF (αφρο)

JGXLTL3ERjU

Mixalis
24-03-08, 01:09
Τελικα πηρα μια μπουκαλα αφρου πυροσβεστικη δυο κιλα και πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση.(20-25 ευρω κοστος)

Παντελη, καθε ποτε χρειαζεται αναγομωση? 1-2-3 χρονια? Το κοστος της? Που την κανεις?

Stilatos
24-03-08, 11:38
συνηθως καθε 2 χρονια γινεται. Σε οποιαδηποτε μαγαζι με πυροσβεστικα η ιατρικα αερια λογικα ισως βρειτε κοστος αναλογα την μπουκαλα αλλα δεν παει παραπανω απο 10-15 ευρω.