PDA

Επιστροφή στο Forum : T-Jet κινητήρας και τύποι βενζίνης



ioannidis
08-05-08, 13:29
Παιδιά ανοίγω αυτό το thread για να εκφράσω ένα περίεργο ερώτημα...
Αληθεύει ότι οι κινητήρες του Bravo (των 150 ίππων) χρειάζετε βενζίνη 100 οκτανίων για να δουλέψει;

Το άκουσα προχθές και νομίζω ότι είναι λίγο φόλα.

Ρε μπας και αληθεύει και είμαι you foul???

verone
08-05-08, 13:36
Υπάρχουν αρκετά αυτοκίνητα όπου η εταιρία τους αναφέρει ότι δουλεύουν άριστα με 100αρα βενζίνη μόνο!

Stilatos
08-05-08, 13:37
μπορει στα 98 οκτανια οπως ολα τα group vag μηχανες

ioannidis
08-05-08, 13:39
Α, ωραία... Ένα από αυτά είναι και το Bravo;
Ετοιμάζεται ο γαμπρός μου να το πάρει και το ψάχνουμε. Με τις τιμές της βενζίνης δεν λέει να το πάρεις αν είναι έτσι...

Stilatos
08-05-08, 17:26
κανεις το απλο μισο ντεποζιτο κανονικη αλλο μισο 100ρα να παρεις τουλαχιστον το ελαχιστο που ειναι 98 οκτανια να δουλεψει καλα. Απλως λογικα σιγουρα πρεπει να παρει και 95ρα απλα θα πεσει λιγο σε ιπποδυναμη διοτι θα αλλαξει τον χρονισμο για να δουλευει σε 95ρα βενζινη. Ρωτα λεπτομεριες στην αντιπροσωπια.

ioannidis
08-05-08, 18:33
Το πιθανότερο είναι αυτοί εκεί να σου πουν ό,τι νάναι προκειμένου να πουλήσουν...

face
08-05-08, 18:36
παιδιά η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο...

h FIAT λέει

1. 150ps με 95RON
2. 155ps με 100RON

δουλεύει και καραδουlεύει με 95αρα, και βγάζει αυτά που ανακοινώνει ο κατασκευαστής (για την ακρίβεια βγάζει πολλά παραπάνω. 167 το μέτρησαν οι 4τροιχοί) απλά σου λέει ότι με 100αρα έχει καλύτερη απόδοση

paidaros
08-05-08, 20:43
υπαρχουν αμαξια τουρμπισια που δουλευουν μονο με 100 οκτανια βενζινη και απο τι ξερω τα περισσοτερα!
πετρο η φιατ τι θα πει οτι θελει μονο 100αρα?
χαζη ειναι?

s6_sot
08-05-08, 20:48
Ρε παιδιά μην λέτε ότι θέλετε!! Ποια δουλεύουν μόνο με 100άρα?!?!?! ΌΛΑ δουλεύουν με απλή. Απλώς με 100άρα θα έχεις καλύτερες επιδόσεις...

paidaros
08-05-08, 20:52
η σουμπαρου στο forester λεει μονο 100αρα βενζινη!

s6_sot
08-05-08, 21:02
Για ποιο forester??

Stilatos
08-05-08, 21:03
mitsubishi evo fq300 μονο με 100ρα.

s6_sot
08-05-08, 21:07
Ναι και Punto GT tuned by Mitsaras μόνο με αγωνιστική...

παντελης
08-05-08, 21:18
και το δικο μου το yamaha town mate super cup 50 R turbo kai
110 οκτανια,
μεθανολη,
100 οκτανια VPower racing,
95 οκτανια (οτι νανε),
καιει και πετρελαιο κινησης αλλα μια φορα που δεν ειχα τιποτα αλλο του ερηξα και μισο jony ο περπατητης και πηγενε το ρημαδι σφαιρα.

s6_sot
08-05-08, 21:20
Ναι για το johny έχω ακούσει και εγώ αλλά για το μαύρο μόνο :)

ioannidis
08-05-08, 21:37
Το μαύρο δημιουργεί πρόβλημα στα μπεκ...
Εκτός αν το αναμιγνύεις με 1/2 δόση Smirnoff...

Το καλύτερο είναι το Dimple 15 ετών... Τα υπόλοιπα δεν λένε μία.

paidaros
08-05-08, 21:38
Για ποιο forester??

2.0 x turbo που εχει ενας φιλος μου!

Stilatos
08-05-08, 21:39
ξεφευγετε απο το θεμα :P

paidaros
08-05-08, 21:39
Το μαύρο δημιουργεί πρόβλημα στα μπεκ...
Εκτός αν το αναμιγνύεις με 1/2 δόση Smirnoff...

Το καλύτερο είναι το Dimple 15 ετών... Τα υπόλοιπα δεν λένε μία.

καλα τοτε δεν σε κερναω johny μπλε!:D:D

ioannidis
08-05-08, 21:45
Μαγκες δεν μιλάμε για να πιάσουμε το 100-105% των δυνατοτήτων του T-Jet... αλλά για την ομαλή και μακροχρόνια βιωσιμότητά του μιλάμε...

Θα αντιμετωπίσει προβλήματα με τις 95άρες ή θα πρέπει να δουλεύει με 98 - 100??????

s6_sot
08-05-08, 22:09
Το πρόβλημα που μπορούσε να εμφανιστεί με τις 95άρες ήταν τα πυράκια (προανάφλεξη) με άσχημες συνέπειες στην μακροζωία του μοτέρ. Πλέον όμως στους σύχρονους κινητήρες "αναγνωρίζεται" η βενζίνη και ο εγκέφαλος προσαρμόζεται (αλλάζει το αβανς) για την αποφυγή του παραπάνω φαινομένου [μπακαλίστικη εξήγηση]... Εξ ου και η χαμηλώτερη απόδοση.

ioannidis
08-05-08, 22:15
Αυτό για το αβανς έχω την εντύπωση ότι ισχύει ακόμα και στα δικά μας... διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ε του που5τη... Οι T-Jet δεν θα είναι έτσι;;;;

Και από ότι είδα λίγο στο net δεν έχω βρει κάτι που να επιβάλει την χρήση των 100άρων στους T-Jet...

s6_sot
08-05-08, 22:21
Ισχύει σε όσα αυτοκίνητα έχουν knock-sensor...

ioannidis
08-05-08, 22:23
Το Stilo το έχει;
Ο T-Jet το έχει; Εκεί είναι το θέμα...

s6_sot
08-05-08, 22:39
Όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν.

Stilatos
08-05-08, 23:17
ισχυει για ολα τα αμαξια που αλλαζει το αβανς απλως σε εμας δεν ωπεφελομαστε απο 100ρα διοτι η χαρτογραφηση του κινητηρα ειναι μονο για 95ρα, στα καινουργια εχουνε χαρτογραφηση και για 100ρα.

face
09-05-08, 00:15
κανένα πρόβλημα ioannidis....

Sn7per
09-05-08, 01:30
Σημαντικοτερον της αποδωσης ειναι οτι η 100αρα μιας και εχει ποιο πλουσιο μειγμα αφηνει εκ των πραγματων λιγοτερα καταλοιπα στον κινητηρα...

Στο εξωτερικο ρε παιδια πουλιεται 100αρα βενζινη ? καπου ακουσα οτι ειμαστε οι μονοι βλακες που την χρησιμοποιουμε ακομα τοσο πολυ

Stilatos
09-05-08, 03:34
πουλανε απλως ειμαστε βλακες που δεν μας πουλανε την 98ρα που εχουνε στο εξωτερικο και μας αναγκαζουνε να παρουμε την 100ρα αμα εχουμε καινουργιο αμαξι.

1972stilo
09-05-08, 12:19
Νομίζω ότι οι διαφορές με τις βενζίνες 95 και 98 οκτανίων είναι στην απόδοση και στα κατάλοιπα που μένουν στις βαλβίδες. Επίσης και στην τιμή βέβαια. Όσον αφορά στις επιδόσεις, οι εταιρείες πετρελαιοειδών λένε ότι μπορεί να κερδίσεις 5 ίππους (σε κινητήρες που αποδίδουν 150). Για τη μακροζωία του κινητήρα, προφανώς τα λιγότερα κατάλοιπα δίνουν μεγαλύτερη ζωή στον κινητήρα, αλλά μήπως μέχρι σήμερα με τις παλιές βενζίνες οι κινητήρες ζούσαν λίγα χρόνια? Συνεπώς, τα 100 οκτάνια πιθανώς να βελτιώνουν τις συνθήκες λειτουργίας του κινητήρα, αλλά δε σημαίνει ότι αν χρησιμοποιείς 98 οκτανίων βενζίνη θα καταστρέψεις τη μηχανή του αυτοκινήτου σου. Επίσης, είμαστε και στο έλεος και την καλή πίστη του κάθε βενζινοπώλη που μπορεί να σου βάζει ότι θέλει, μέχρι και νεράκι του θεού. Εμένα προσωπικα με ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα του καυσίμου.

Sn7per
09-05-08, 12:36
Με τετοια νοθεια που παιζει και 100αρα να λες οτι βαζεις ουσιαστικα το μονο που κανεις σιγουρα ειναι να πληρωνεις παραπανω

Stilatos
09-05-08, 14:52
οι διαφορες ειναι στα οκτανια που τα οκτανια ειναι ενας βαθμος μετρησης ποση πιεση μπορει να δεχτει το καυσιμο πριν σκασει και αναψει φωτια μονο του. Οταν γινεται αυτο στην μηχανη ειναι τα λεγομενα πυρακια που σκαει το καυσιμο χωρις να παιρνει απο το μπουζι την ωθηση. Απλως οταν ανεβαινουμε σε συμπιεση και αποδοσεις και πιεζεται πιο πολυ ο θαλαμος καυσης χρειαζομαστε περισσοτερο οκτανια για να μην σκαει το καυσιμο πριν τιν ωρα του. Το θεμα ειναι οτι οταν η χαρτογραφηση στο αμαξι ειναι για 95 οκτανια αμα βαλουμε 100ρα δεν θα αλλαξει τον τροπο καυσης να βγαλει περισοστερα αλογα διοτι δεν την εχει την χαρτογραφηση. Τωρα οπως ειπαμε και πριν μπορει να δουλεψει και με 95ρα απλως θα χαμηλωσει την χαρτογραφηση για να μην εμφανιστουνε τα πυρακια.

PascM
11-05-08, 19:25
Οι διαφορές πιστεύετε οτι ειναι αληθινές? (μιλάω για τα οκτάνια της βενζίνης που μπαίνει τελικά στα ντεποζιτά μας)

MiKe_KaVaLa
11-05-08, 21:16
ναι ειναι αληθεια.
μου το ειπαν και μενα.με 100 λεει η φιατ αλλα μου ειπαν και με 98 ,αλλα
με 98 δεν θα εχεις τοσες καλες αποδωσεις οσο με τιν 100.

paidaros
11-05-08, 21:53
98 δεν εχει στην ελλαδα ομως εκτος απο την shell-vpower!
τα υπολοιπα ειναι 95 και 100 οκτανιων!
οι οποιες vpower και 100αρες εχουν 1,50 ευρω περιπου!

PascM
11-05-08, 23:05
Στην Ελλάδα δεν νομίζω οτι ισχύει τίποτα από αυτά, έχει κάποιος τύχει - κάνει ανάλυση ?Νομίζω οτι οι βενζίνες που μας πουλάνε είναι κατά πολύ χειρότερες, αν έχουν 90 οκτάνια καλα θα ναι.

Stilatos
11-05-08, 23:22
στα οκτανια δεν μπορουνε να κανουνε χαζομαρες διοτι πολυ απλα θα σκασει ενδειξη check engine. Στο εξωτερικο εχουνε 98 εδω ελλαδα δεν εχουμε.

PascM
11-05-08, 23:25
Και ποιος μας λέει οτι με τόσες φορές που ανάβει το check engine δεν έχει να κάνει και με αυτό?

Πιστεύω οτι δεν ανάβει αν τα οκτάνια είναι λίγο λιγότερα πάντος, απλά καίει περισσότερο για να αποδώσει λιγότερο από ότι προβλέπει ο κατασκευαστής.
Αλλιώς πως να εξηγήσω οτι υπάρχουν περιπτώσεις που έχω βάλει βενζίνη στο εξωτερικό και το αυτοκίνητο πήγαινε σαν να ήταν φεράρι? ενώ εδώ στην Ελλάδα (αναλογικά) δεν παει μία?

face
11-05-08, 23:26
η v-power Γιάννη, 95 είναι με διάφορα πρόσθετα, και έχει φάει και πρόστιμο η Shell για το όνομα (power) ..

98RON στην Ελλάδα δεν υπάρχει

Stilatos
12-05-08, 00:57
pascm ποια check engine? αμα εννοεις για τους πολλαπλιασιαστες δεν εχει σχεση ητανε χαλασμενη η παρτιδα απο τον κατασκευαστη. Εγω σου λεω για check engine οταν πεταει ενδειξη οτι συμβαινουνε πυρακια (που υπαρχουνε στα vag και οταν πανε στο συνεργειο τους λενε μην ανησηχειτε δεν ειναι τιποτα, που να τους εξηγησουνε το αμαξι που αγορασανε καιει τουλαχιστον 98?)Οταν η βενζινη ειναι χαλια ποιοτητα υπαρχει σενσορας για πυρακια και οταν συμβαινει αυτο βαζει χαμηλωτερη χαρτογραφηση δεν καιει περισσοτερα, απλως πεφτει η αποδοση.


διαβασε εδω περι οκτανιων

http://www.carbibles.com/fuel_engine_bible_pg2.html

PascM
12-05-08, 01:07
Ωραίο το λινκ και με αρκετό πράγμα για μελέτη, βέβαια θέλει τον χρόνο του και η ώρα δεν είναι κατάλληλη.
Πως όμως μπορείς να εξηγήσεις την διαφορά που δεν μπορεί και εσύ θα την έχεις νιώσει στο δικό σου ακόμη και απο βενζινάδικο σε βενζινάδικο ή σε παρτίδα πλήρωσης του ρεζερβουάρ.

Sn7per
12-05-08, 02:33
Η v-power δεν εχει φαει προστιμο για το "power" αλλα γιατι την αναφεραν χωρις να ειναι απολυτα σαφες οτι ειναι 95.
Με αποτελεσμα να ξεγελιέται αρκετος κοσμος και να νομιζει οτι ειναι 100αρα. (ηταν και η διαφορα της τιμης παραπλανητικη)

canonis
05-06-08, 00:45
Ελα ρε παιδια...
Όλοι μας κοτόσουπες βάζουμε.
Τι 95 και τι 98...
Μακάρι να υπήρχε με 70λεπτά 80 οκτάνια. Αυτή θα βάζαμε όλοι μας και πάλι θα τσουλούσαν.

MiKe_KaVaLa
05-06-08, 01:26
εσυ με τα 150 αλογακια πως τα πας με την καταναλωση?

canonis
05-06-08, 12:27
Είμαστε μαλωμένοι με την κατανάλωση.
Όταν δεν το πιέζω καθόλου το αυτοκίνητο μου βγάζει 10-12 μέρες και το χρησιμοποιώ καθημερινά.
Αλλά αν θέλεις να το δώσεις λίγο παραπάνω η κατανάλωση εκτοξεύεται και πραγματικά όταν γυρνάς στο σπίτι και βλέπεις τον δείκτη της βενζίνης απορείς και απογοητεύεσαι.
Άλλα πιο πολύ εξαρτάται απο την οδήγηση του καθενός.
Δε λέω όμως πως το Bravo είναι και το πιο οικονομικό αυτοκίνητο σε θέμα κατανάλωσης...

nuevobravo150
25-06-08, 10:55
...ο κινητηρας των t-jet ειναι ο 1.4 που χρησιμοποιειται κατακωρον αποτην φιατ..και ειναι κινητηρας MPI πολλαπλου ψεκασμου...και οχι FSI αμεσου ψεκασμου γι αυτο και μπορει να δουλευει απροβληματιστα και με 95αρα..
τα αρχικα μου γεμισματα μεχρι τα 1500 χλμ ηταν καθαρα με 95 χωρις προβλημα...απλως λενε οτι αν βαλεις 100αρα σου δινει μεχρι και 5 αλογα...δεν ξερω αν ισχυει το διαβασα σε εγκυρο περιοδικο που δοκιμαζε το bravo.. οταν εβαλα 100αρα που μεχρι και σημερα αυτην βαζω (8500 χλμ) ειδα εμφανη διαφορα στις επιταχυνσεις. ανοιγε πιο ευκολα...
αλλα το θεμα ειναι οτι και στο βιβλιο οδηγιων του Bravo γραφει οτι γεμιζει με 95αρα... στο ιβιζα που ειχα εγραφε 98+....
απο καταναλωση 7,9 - 8,5 ειναι τα συνηθη που βλεπω ..12αρι δεν εχω δει ακομα παρολα τα ανοιγματα... και μενα ο χρονος απο το ενα γεμισμα στο αλλο ειναι 12-15 μερες με 30-40 χιλομετρα καθημερινα..

dimos47ki7
02-08-08, 10:56
στην εκθεση που κοιταξα την ταπα του bravo 150 (σιγα μην ρωτουσα τον πωλητη, την ηξερα την απαντηση lol) εγραφε οτι καιει "unleaded fuel only" πραγμα που λογικα σημαινει απλη 95αρα. αν ηθελε 98 η 100 θα ελεγε "premium unleaded" νομιζω

να σημειωσω οτι ειμαστε η μοναδικη χωρα στην ευρωπη στην οποια τα audi-vw πρεπει να καινε 100αρα...μας πηραν χαμπαρι οτι τα καυσιμα μας ειναι κοκτειλ χαχαχα

paidaros
03-08-08, 13:16
ναι τα FSI και TSI κανονικα πρεπει να καινε 100αρα!
φωτια στην τσεπη τους!

dimos47ki7
03-08-08, 16:03
μου αρεσει που το παιρνουνε και καλα για οικονομια καυσιμου....τι να το κανεις αν πληρωνεις την 100αρα 1,55

MaGeLaNoS
03-08-08, 17:17
ναι τα FSI και TSI κανονικα πρεπει να καινε 100αρα!
φωτια στην τσεπη τους!

Αυτο δεν ισχυει πλεον.Η πρωτη φουρνια FSI λειτουργουσε αποκλειστικα με 100αρα.TSI FSI οσα κυκλοφορουν τωρα λειτουργουν με 95αρα κ υπαρχει κ σχετικη ανακοινωση στη σελιδα της VW στην Γερμανια με τους νεους κωδικους σειρων κινητηρων.Νομιζω απο τα μεσα 2006 κ πλεον ολα τα vw παιρνουν κανονικα 95αρα.

theodosis
03-08-08, 22:37
Pisteuw pws douleuei kai me apli, apla h 100apa einai kaluteri.Deinei kaluteri epidosi k kanei kalo kai ston kinitira.Twra oti protimas.... Alla to kalutero einai na bazete panta 100ara. Bohthaei arketa.To mono kak einai stin tsepi mas.

PascM
04-08-08, 03:40
Αυτο δεν ισχυει πλεον.Η πρωτη φουρνια FSI λειτουργουσε αποκλειστικα με 100αρα.TSI FSI οσα κυκλοφορουν τωρα λειτουργουν με 95αρα κ υπαρχει κ σχετικη ανακοινωση στη σελιδα της VW στην Γερμανια με τους νεους κωδικους σειρων κινητηρων.Νομιζω απο τα μεσα 2006 κ πλεον ολα τα vw παιρνουν κανονικα 95αρα.


Μήπως έχει να κάνει και με το οτι σταματήσαν να καίνε λάδια? :D

paidaros
04-08-08, 22:07
που να σταματησουν να καινε λαδια οι φρυτεζες!!!
εγω παντως εμαθα μεσα απο αντιπροσωπεια οτι συνυσταται η 100αρα για καλυτερο δουλεμα κινητηρα!

PascM
04-08-08, 22:29
Πάντος Γιάννη ο 1,4 ΤΣΙ δεν καίει....ακόμη!

paidaros
04-08-08, 22:57
Πάντος Γιάννη ο 1,4 ΤΣΙ δεν καίει....ακόμη!

τι δεν καιει?λαδια?λιγο δυσκολο να το πιστεψω γιατι εχω ακουσει απο εμπειρες πηγες περιπου 1 λιτρο στα 5,000χλμ!

PascM
04-08-08, 22:59
Έγκυρες και έμπιστες θεωρώ και εγώ τις δικιές μου, βέβαια πάντα έχει να κάνει και με τον τρόπο που οδηγείς!
Διότι αρκετοί (άσχετα με την μάρκα) τα σκίζουν κρύα και αυτό ντεν παιζει καλά!

dimos47ki7
04-08-08, 23:25
ειχα διαβασει ενα αρθρο που εξηγουσε τους λογους που η ελληνικη αντιπροσωπεια vw ελεγε πως ειναι υποχρεωτικη η χρηση 100αρας...
ελεγε λοιπον οτι επειδη ειναι γνωστο το προβλημα με την νοθευμενη βενζινη στην Ελλαδα, και επειδη το κυκλωμα καυσιμου στα μοτερ αμεσου ψεκασμου ειναι πιο ευαισθητο (αντλια υψηλης πιεσης, μπεκ με πολυ μικρες οπες στα ακροφυσια κλπ) προτιμουσαν να συστηνουν την 100αρα που ειναι λιγο πιο καθαρη συγκριτικα με την 95αρα.

εξαλλου τα καυσιμα ειναι και ενας λογος που ακομα δεν επιτρεπουν τα diesel στην Ελλαδα. επειδη με τοσο θειο που περιεχουν τα νοθευμενα πετρελαια, καταστρεφουν τις αντλιες και τα συστηματα συγκρατησης των καυσαεριων

grnka
17-08-08, 22:27
παιδες αυτο με τις βενζινες μην το πολυπιστευετε..εχω παρει φορα ολα τα ιταλικα φορουμ και ολοι εχουν να λενε για προβληματα τριξιματος η προβληματα με το dual logic & selespeed που συνηθως λυνεται με τα πρωτα update ενω αν μπειτε στο φορουμ της φολκςβαγκεν εδω και βουλγαρια ολοι κλαινε με τα 1.4 και 1.6 τφσι...τι σημαινει φσι... μου θυμιζε του μπαρμπα μου του τσοπανη που ελεγε " φ'σαει του ρημαδ'!"
παντα μα παντα ενα μπετονι λαδι στο πορτ μπαγκαζ ωστε να συμπληρωνετε..εκει οποτε μιλανε για καταναλωση δεν ξερουν αν ειναι για βενζινη η για λαδι
ηλεκτρικα προβληματα πολλα κυριως με παραθυρα και κομπιουτερ
και γενικα μιλαμε για ενα χαος! η φολκςβαγκεν εριξε τρομερα κατω την ποιοτητα των αυτοκινητων της..μιλαμε με ενα φιλο εδω ο οποιος εχει το γκολφ 3 gti 2.0 16βαλβιδο με τα 150 αλογα και τοσα χρονια που τον ξερω χτες μου παραπονεθηκε οτι ξεκινησε ενα τριξιμο στην κονσολα και το αμαξι ειναι στα 180.000 χλμ ουτε λαδι καιει σταγονα και ουτε του χαριζει καστανα ο δικος μου..απο το πρωι ενα τσιγαρο μεχρι να βαλει κανα σιντι στο ραδιο και φευγει με κοφτες...καντο σε ενα ΤΣΙ....

εγω πηρα ιταλικο κατα λαθος...πριν χρονια πουλησα τη μπεμπα 520 Ε34 που ειχα και μου εδωσε ο τυπος αυτο το μπραβο και μετρητα...λεω θα του σκισω τα ραματα και θα το πεταξω μιας και τα λεφτα τα εβγαλα...μεχρι σημερα ρε παιδια μην πω μεγαλη κουβεντα δεν με αφησε ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! διο σοβαρα προβληματα εβγαλε ολα κι ολα και απο εκει καταλαβα τι αχρηστοι μαστορες υπαρχουν..
την πρωτη φορα νυχτα τωρα παω να φυγω να γυρισω σπιτι...βαζω μπρος αναβω τους προβολεις και σβηνουν...παιζω το κλειδι ολα εσβησαν ουτε υαλοκαθαριστηρες ουτε φωτα ουτε ραδιο ...κοιταω ασφαλειες ολες δουλευαν...μονο δουλευαν τα προβολακια του προφυλακτηρα και σιγα σιγα γυρισα σπιτι...την αλλη μερα παω στην αντιπροσωπεια μου λενε το ταμπλο με τις ασφαλειες γιοκ! καινουριο ταμπλο απο ιταλια μπλα μπλα....παω σε ενα παληκαρι ηλεκτρολογο κοιταει...ξανακοιταει στο τελος βρεθηκε το προβλημα σε ενα σνοπ καλωδια που βγαινουν απο την μιζα και πανε στις ασφαλειες...καινουριο πριζακι 20πινο βγηκε 10 ευρω και δεν ξαναεκανε προβλημα
δευτερο προβλημα η αντλια βενζινης οταν ημουν για καφε..το αμαξι με υγραεριο αλλα επειδη ειχε κρυωσει η μηχανη επρεπε να παρει μπρος πρωτα με βενζινη για να μπορεσει να γυρισει σε γκαζι...μλκια αλλα ετσι ειναι σχεδιασμενο...

μονο το νεο μπραβο και πουντο βλεπω δεν εχουν σοβαρα προβληματα και ψηνομαι φοβερα για το νεο πουντο χωρις τουρμπο μιας και τα τουρμπο-χρονια περασαν και θελω κατι νορμαλ...

τωρα για το τοπικ..εγω θελω βενζινη μονο καθε πρωι που ειναι κρυος ο κινητηρας να ζεσταθει λιγο (να ανεβει στην πρωτη γραμουλα ο δεικτης θερμοκρασιας) και απο εκει το γυρναω σε γκαζι...φαινομενα νοθειας στο γκαζι δεν ειδα κανεις να κανει και ειναι 115 οκτανια..απο τοτε που εβαλα γκαζακι το αβανς εχει πειραχτει και μικρες χαμηλες και ψηλες στροφες αρπαζει πολυ γρηγορα ,καιει το ιδιο με βενζινη μονο που το λιτρο εχει τα μισα λεφτα...αυτα καλο σας βραδι

alexpennos
10-09-08, 10:04
paidia to manual mesa leei typos kaysimou amolyvbh 95 oktaniwn....

Nasos71
28-01-09, 22:38
paidia to manual mesa leei typos kaysimou amolyvbh 95 oktaniwn....

Ακριβώς 95 οκτάνια λέει το manual του αυτοκινήτου.