PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολυμορφικό, αλλά ποιό ???



badis
07-06-08, 14:58
Αγαπητοί φίλοι,
Παρ'α το γεγονός ότι δεν είμαι καθόλου τακτικό μέλος των συζητήσεων στο forum αλλά μόνο φανατικός λαθραναγνώστης του, νιώθωντάς αρκετά φιλικά μαζί σας θα ήθελα την γνώμη σας για την επόμενη επιλογή αυτοκινήτου μου. Η οικογένεια μου ξαφνικά μεγαλώσε (προσφατα απέκτησα άλλα δύο παιδιά - οπότε έχω πλέον τρία ) και έχω πλέον την ανάγκη για ένα πολυμορφικό. Εχω δει μερικά και έχω καταλήξει στα παρακάτω : ford s-max 2.0 , opel zafira 1.8 , mazda 5 2.0 . Οι τιμές τους αντίστοιχα στην ποιό πλούσια έκδοση για τρίτεκνους :22.000 - 23500 - 23300. Θα ηθελα την δική σας άποψη αφού σίγουρα γνωρίζετε και διαβάζετε πολύ περισσότερο από εμένα σχετικά με τα αυτοκίνητα.
Θέλω ακόμα να μου πείτε την γνώμη σας για το πόσο μπορώ να πουλήσω ενα fiat tipo 1.4 1992 αφού πλέον μου περισσέυει (προσοχή : δεν θα ήθελα να θεωρηθεί αγγελία αλλά μόνο ερώτηση για την τιμή. Εαν θεωρείτε ότι είναι αγγελία παρακαλώ την άμεση διαγραφή του )
Ευχαριστώ

s6_sot
07-06-08, 15:02
Ford........

face
07-06-08, 15:06
δεν είναι μέσα στις επιλογές σου, αλλά θεωρώ ότι το mazda cx-7 είναι η πιό ολοκληρωμένη πρόταση για ένα οικογενειάρχη με ανησυχίες, με 2ο το mazda 5....

αν δεν έχεις κάποιες sport απαιτήσεις και ανησυχίες, πιστεύω ότι το s-max είναι η καλύτερη λύση....

όσο για την τιμή στο tipo, δε νομίζω να μπορεί να ξεπεράσει τα 1500€...

badis
07-06-08, 15:36
σιγουρα το cx-7 και για μένα είναι από τις ποιό ολοκληρωμένες λύσεις αλλά έχει και μια διαφορά τιμής περιπου 10.000 ευρώ και τα έξοδα πλέον της οικογένειας πολλά. Αλλά ακόμα και το οικονομικό να μην υπήρχει δυστιχώς το cx-7 τρομάζει (λόγο όγκου) την γυναίκα μου αφού αυτή είναι ο κύριος οδηγός των αυτοκινήτων λόγο της δικής μου απουσίας ελέω εργασίας (ναυτικός).

face
07-06-08, 15:54
τότε πιστεύω ότι το s-max σας ταιριάζει γάντι...:)

paidaros
15-06-08, 23:45
και εγω ford

DimHat
16-06-08, 15:50
Αγαπητοί φίλοι,
Παρ'α το γεγονός ότι δεν είμαι καθόλου τακτικό μέλος των συζητήσεων στο forum αλλά μόνο φανατικός λαθραναγνώστης του, νιώθωντάς αρκετά φιλικά μαζί σας θα ήθελα την γνώμη σας για την επόμενη επιλογή αυτοκινήτου μου. Η οικογένεια μου ξαφνικά μεγαλώσε (προσφατα απέκτησα άλλα δύο παιδιά - οπότε έχω πλέον τρία ) και έχω πλέον την ανάγκη για ένα πολυμορφικό. Εχω δει μερικά και έχω καταλήξει στα παρακάτω : ford s-max 2.0 , opel zafira 1.8 , mazda 5 2.0 . Οι τιμές τους αντίστοιχα στην ποιό πλούσια έκδοση για τρίτεκνους :22.000 - 23500 - 23300. Θα ηθελα την δική σας άποψη αφού σίγουρα γνωρίζετε και διαβάζετε πολύ περισσότερο από εμένα σχετικά με τα αυτοκίνητα.
Θέλω ακόμα να μου πείτε την γνώμη σας για το πόσο μπορώ να πουλήσω ενα fiat tipo 1.4 1992 αφού πλέον μου περισσέυει (προσοχή : δεν θα ήθελα να θεωρηθεί αγγελία αλλά μόνο ερώτηση για την τιμή. Εαν θεωρείτε ότι είναι αγγελία παρακαλώ την άμεση διαγραφή του )
Ευχαριστώ

Φίλε μου, και εγώ είμαι στην ίδια θέση με σένα. Έχω 3 παιδάκια και προσπαθώ να αποφασίσω. Εγώ μάλλον θα καταλήξω στο S-Max (είχα κάνει μία ερευνα αγοράς για το Galaxy, που είναι μεγαλύτερο από το S-Max, αλλά δεν κατάφερα να το βρώ σε καμμία αντιπροσωπεία της Ford), σε diesel όμως. Το κακό είναι ότι έχει χρόνο παράδοσης τουλάχιστον 6 μήνες. Αν σκέφτεσαι για βενζίνη και όχι diesel, μελέτησέ το καλά. Εκεί που έχει φτάσει η τιμή, με κατανάλωση 11-12 λιτρα, κάηκες...

Καλή τύχη και να σου ζήσουν!

ΥΓ. Το τριτεκνικό επίδομα το πήρες?

Soul_Giannis
18-06-08, 14:40
C4 picaso...........

badis
21-06-08, 14:28
Φιλε dimhat, 6 μήνες παράδοση ??? Μάλον κάποια παραγγελία θα θέλεις να κάνεις γιατί στην τελευταία μου βόλτα στις αντιπροσωπείες όλοι μου είπαν για max 3-4 εβδομάδες . Βέβαια αυτά που είναι διαθέσιμα έχουν επιπλέον εξοπλισμό οπότε πληρώνεις παραπάνω εως και 2500 ευρώ ανάλογα με ποιό θα επιλέξεις !!!!. Ενα ακόμα μεγάλο πρόβλημα είναι ότι κανένας δεν υπολογίζει σωστά την απαλλαγή του τέλους ταξινόμησης. Ευτυχώς βρήκα μία ακρή στην ford hellas και εμαθα την συνολική έκπτωση (μου έλεγαν ότι είναι 4600 ευρώ ενώ στην πραγματικότητα είναι 5900 ευρώ..)
Το επίδομα το αναμένω....

DimHat
21-06-08, 18:05
Φίλε BADIS, το 6μηνο αφορά την έκδοση diesel. Αφού μένεις Αθήνα, δεν έχεις επιλογές...Εγώ κοιτάω για diesel.
Η έκπτωση είναι περίπου 1700 από τη Ford και άλλα 4500 από την απαλλαγή από τα τέλη ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν στη Ford. Η έκπτωση της Ford θα ισχύει λέει μέχρι τέλος Ιουνίου.
Παντως είναι όμορφο αυτοκίμητο, με ικανοποιητικούς χώρους αν και η πρόσβαση στην 3η σειρά δεν είναι πολύ εύκολη για ενήλικες άνω του 1.70...

Το επίδομα και εγώ το αναμένω...:weep:

acamoca
21-06-08, 19:48
Έψαχνα και εγώ πρόσφατα για πολυμορφικό και μπορώ να σου πω το εξής: HONDA FRV(1700cc, 125Hp, 6 seats)! To αμάξι είναι πολύ καλό, είναι όμως παλιό μοντέλο. Αυτό σημαίνει δυστυχώς ότι δεν έχει esp και...mp3 player (ούτε καν σαν έξτρα). 'Αμα ψάξεις τα περιοδικά θα δεις ότι κάνει 23.450, ποσό που είναι πολύ υψηλό φυσικά, αλλά θα σου δώσω ένα tip: ο σαρακάκης το δίνει με έκπτωση 3000! Έχουν αρκετά κομμάτια στο τελωνείο και θέλουν να τα ξεφορτωθούν! Το αμάξι πραγματικά είναι φοβερό και πιστεύω πως τα αξίζει. Μοναδικά μειονεκτήματα είναι ο θόρυβος της μηχανής μετά τα 140km/h και το γεγονός ότι έχει ήδη βγει από πέρυσι νεο μοντέλο με την μηχανή του accord (από την αντιπροσωπία πάντως με διαβεβαίωσαν ότι δεν πρόκειται να το φέρουν στην Ελλάδα).

Αν δεν σε ικανοποιεί αυτό το πιο καλό από κά8ε άποψη (τεχνολογία-εξοπλισμός-τιμή-επιδόσεις) είναι το c4 picasso που είπε πιο πάνω ο φίλος.

george65
22-06-08, 09:51
Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία θέλει να κινηθείς.

Αν είναι στη μεγάλη τότε : FORD S-MAX, RENAULT ESPACE

Αν είναι στη μεσαία τότε : OPEL ZAFIRA, FIAT MULTIPLA (το καλύτερο σαλόνι με μεγάλη διαφορά από οτιδήποτε άλλο), RENAULT SCENIC (το έχει ο αδελφός μου-πολύ καλό)

Υπάρχει και η λύση του station wagon (δεν ξέρω για πόσες θέσεις ενδιαφέρεσαι)