PDA

Επιστροφή στο Forum : Dodge Caliber SXT



acamoca
14-06-08, 01:23
Guys τι γνώμη έχετε για αυτό το αυτοκίνητο; Η επίσημη αντιπροσωπία δεν το δίνει στα περιοδικά για τεστ με την δικαιολογία ότι τι αμάξι δεν έχει ανάγκη από διαφήμιση, διότι ήδη το εργοστάσιο δεν προφταίνει τις παραγγελίες (επικοινωνία με 4τροχούς)!!!

Το SXT "φοράει" έναν κινήτηρα κοινοπραξίας Mitsubishi, Chrysler, Hyundai (1800cc με 150hp).

nikolas
14-06-08, 09:10
Πανέμορφο αμάξι εξωτερικά, σαν jeep μοιάζει...Μόνο επειδή μέσα έχει αυτούσιο το εσωτερικό από προηγούμενης γενιάς jeep cherokee, υπάρχουν πολλοί τριγμοί και μέτρια ποιότητα υλικών...για τα σημερινά δεδομένα.

verone
14-06-08, 11:37
http://www.ialottery.com/PressRoom/Press_Images/PR011207_DodgeCaliber.jpg

MaGeLaNoS
14-06-08, 11:51
Dodge δε θα επαιρνα ποτε..θυμιζει απομιμηση απο αλλα μοντελα..πρωτοτυπια μηδεν..

Θα αγοραζα ομως στα ιδια χρηματα ενα Tiguan 1.4 tsi

acamoca
14-06-08, 23:04
Βασικά -προσωπικό εντελώς κόλλημα- δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω αμάξι εταιρείας που λέγεται "το αμάξι του λαού" και η οικονομική της πολιτική είναι εντελώς και μόνο για πλουσίους.

Το caliber τώρα, έχει ολόιδιο εσωτερικό με το jeep compass. Γνωρίζω το πόσο λιτό και φτηνιάρικο είναι το εσωτερικό του για τα ευρωπαϊκά δεδομένα, αλλά από την άλλη είναι και το μοναδικό μειωνέκτημα που έχω εντοπίσει...

Sn7per
15-06-08, 17:28
Δεν το δίνει στα περιοδικά για τεστ με την δικαιολογία ότι το αμάξι δεν έχει ανάγκη από διαφήμιση ???

Οταν θα τα χρειαστει τα περιοδικα ελπιζω να μην βρει ανταποκριση, αυτο ειναι θρασος!

paidaros
15-06-08, 23:03
Dodge δε θα επαιρνα ποτε..θυμιζει απομιμηση απο αλλα μοντελα..πρωτοτυπια μηδεν..

Θα αγοραζα ομως στα ιδια χρηματα ενα Tiguan 1.4 tsi

και θα εκαιγε μπολικο λαδακι!!:D:D

ngtech
28-06-08, 10:06
Παντως ο γαμπρος μου πηρε το ΝITRO R/T 4.0 και το αυτοκινητο πεταει. Και ειναι και πολυ μουρη. Αλλωστε η Dodge ειναι στην ιδια οικογενεια με την JEEP και οι κινητηρες ειναι της Dodge (πχ HEMI κλπ)

Ionio-Zante
29-06-08, 12:06
Εγω δεν θα επερνα αυτο το αμαξι για 2 Λογους...
1ο)... Ειναι Αμερικανικο... Και δεν ειμαι ειμαι καθολου Fun των αυτοκινητων τους...
2ο)Δεν θα επερνα ποτε αμαξι που στις ΗΠΑ πωλειτε σε προσφορα στην τιμη των 9.999$ και στην Ελλαδα το δινουν για ενα ματι (~17.500 το 1.8 και ~22.000 το 2.0) ...
Αυτες τις κοροϊδιες-γελειωτητες-αισχροκερδιες πρεπει να ειναι πιο προσεκτικες για τους πελατες.

acamoca
29-06-08, 20:38
Συμφωνώ με όσα λες, αλλά πρέπει να ξέρεις ότι
-το αμάξι ουσιαστικά έχει κινητήρα Mitstubishi,
-γενικά τα αυτοκίνητα στην αμερική είναι εξωφρενικά πιο φτηνά σε σύγκριση με την Ελλάδα
-δεν υπάρχουν αντιπροσωπίες στην Ελλάδα παρά μόνο έμποροι και μας ΚΛΕΒΟΥΝ κανονικά, αφού ουσιαστικά καθορίζουν τιε τιμές των αυτοκινήτων και ανταλλακτικών όπως γουστάρουν.

Άσε που η dodge -και αυτό με τσαντίζει περισσότερο- στην αμερική θεωρείται αυτοκίνητο του λαού και εδώ την λανσάρουν σαν κυριλλέ επειδή και καλά είναι θυγατρική της chrysler...

Ακόμα όμως και έτσι, η τιμή των 22.400 για την έκδοση SXT θεωρώ ότι είναι καλή (για τα δεδομένα της ελληνικής αγοράς πάντα).

GiannisVeria
01-10-08, 09:50
Για μένα πάντως αποτελεί μία από τις εν δυνάμει επιλογές μου καθότι στα λεφτά του και στις διαστάσεις του είναι ιδιαίτερα συζητίσιμο.

PascM
01-10-08, 10:38
Dodge δε θα επαιρνα ποτε..θυμιζει απομιμηση απο αλλα μοντελα..πρωτοτυπια μηδεν..

Θα αγοραζα ομως στα ιδια χρηματα ενα Tiguan 1.4 tsi
+1000

1,4 (δεν πανε να έρθουν και τα τεκμήρια)
150 (170 δυναμομετρημένα) τι να το κάνω το 2λιτρο?
VW -> 1ος Ξάδερφος αρχιμηχανικός στην αντιπροσωπεία και βρίσκουμε πάντα την άκρη ακόμη....ελληνικόν δαιμόνιον.
Μέχρι στιγμής έχει δεχθεί καλές κριτικές, βλέπουμε έχει μέλλον ακόμη.

Σοβαρό μειον! ? Το παραγγέλνεις τώρα και θα το πάρεις μετά απο 9-10-11-12 μήνες.

richard
01-10-08, 11:35
Πριν δυο χρονια ειχα ερθει σε μια stiloσυναντηση με ενα dodge dakota 4.0l 220hp, του θειου μου ειναι. Το αμαξι παιδια δεν μασαγε πουθενα, το ξεσκιζαμε κανονικα!
Εγω το εχω πει, αν μπορεσω καποια στιγμη να παρω αμαξι με ιπποδυναμη θα ειναι μονο αμερικανικο η ιαπωνεζικο.
Δεν πα να ειναι το αμαξι του λαου και κοινωνιας, και το viper(dodge) αμαξι του λαου θεωρειτε?
Dodge με κλειστα ματια ειναι η γνωμη μου....
Οσο για την απομιμηση, πειτε μου ενα αμαξι που δεν εχει κλεψει στοιχεια απο ενα αλλο....;-)

ngtech
01-10-08, 15:02
Άσε που αν ρίξετε μια ματια στο mobile.de θα δείτε και την έκδοση r/t με τα 300 αλογάκια... δεν είναι και λίγα ...

Stilatos
01-10-08, 15:06
Εγω που εχω ζησει αμερικη θα ελεγα το αντιθετο γενικως τα αμερικανικα αμαξια δεν ειναι τοσο καλα ποιοτικα, απο ασφαλεια ετσι και ετσι με κινητηρες που ρουφανε τρελλη βενζινη και λιγα αλογα με σχεση το μεγεθος τους και απο στριψιμο μηδεν. Ευρωπαικα η γιαπωνεζικα σαφως καλυτερα.


Το Dodge Viper δεν λεγεται ετσι ακριβως το αγοραζεις σαν το Dodge SRT-10. Στην ευρωπη πουλιουνται σαν αμαξια chrysler και παλι χωρις το ονομα viper μιας και ειναι καταχυρωμενο ονομα στην ευρωπη. Επισης τα SRT-10 ευρωπη μοντιφιαρονται απο prodrive για να μπορουνε να αντεπεξελθουνε τους ευρωπαικους νομους.

Sn7per
02-10-08, 11:46
Πριν δυο χρονια ειχα ερθει σε μια stiloσυναντηση με ενα dodge dakota 4.0l 220hp, του θειου μου ειναι. Το αμαξι παιδια δεν μασαγε πουθενα, το ξεσκιζαμε κανονικα!
Εγω το εχω πει, αν μπορεσω καποια στιγμη να παρω αμαξι με ιπποδυναμη θα ειναι μονο αμερικανικο η ιαπωνεζικο.
Δεν πα να ειναι το αμαξι του λαου και κοινωνιας, και το viper(dodge) αμαξι του λαου θεωρειτε?
Dodge με κλειστα ματια ειναι η γνωμη μου....
Οσο για την απομιμηση, πειτε μου ενα αμαξι που δεν εχει κλεψει στοιχεια απο ενα αλλο....;-)

Ε με αυτην τη λογικη...
Παρε ενα Chevrolet Lanos φιλε που ειναι και ποιο φτηνο.

Το Corvette ειναι γ@ματο αμαξι.

richard
02-10-08, 16:35
Ε με αυτην τη λογικη...
Παρε ενα Chevrolet Lanos φιλε που ειναι και ποιο φτηνο.

Το Corvette ειναι γ@ματο αμαξι.

Και ομως για τα λεφτα του ειναι μια χαρα το αμαξακι(lanos).
Aλλα εσυ μου λες για μια αυτοκινητοβιομηχανια(Daewoo) που την αγορασε η Chevrolet, δεν εχει καμμια σχεση με το αμαξι που ακουει στο ονομα dodge....;)

ngtech
04-10-08, 11:49
Θα συμφωνήσω με το φίλτατο Ριχάρδο. Τα chevrolet Ευρώπης όπως τα αποκαλλούν δεν συγκρίνονται με τα αμερικάνικα... άσε που ιδίως στα τζιπ οι αμερικάνοι δίνουν τα ρέστα τους

acamoca
04-10-08, 11:57
Το caliber είναι πολύ καλό για τα χρηματά του αλλά έχει σοβαρά μειονεκτήματα:
-εσωτερικό με πολύ φτηνά-σκληρά πλαστικά, μπροστά του το stilo είναι σαν mercedes (είναι επίσης ΟΛΟΙΔΙΟ με του Jeep compass)
-δεν σου λένε ότι μπορείς να βάλεις esp αν δεν το ζητήσεις συγκεκριμένα
-δεν έχει κλιματισμό αλλά a/c (καλά για το διζωνικό του stilo ούτε κουβέντα)
-δεν έχει πλυρικούς αερόσακους (μόνο τύπου κουρτίνας)
-η τιμές αλλάζουν συνέχεια και συνεχώς προς τα πάνω...χωρίς εμφανή λόγω.
-κάθε έμπορος δίνει εντελώς κουκουρούκου τιμές για τα έξτρα και τέλος...
-950€ για μεταλλικό χρώμα και 1467(!)€ για ιλιοροφή...ΕΛΕΟΣ!

acamoca
16-12-08, 13:16
Το παρήγγειλα χθες! Το φερνουν πια με standard το esp και σε συνδιασμό με τις άτοκες δόσεις μου φάνηκε μονόδρομος η επιλογή...ένα οικογενειακό αυτοκίνητο το χρειάζομαι. Η μπέμπα έχει γίνει σαν βαράκι και δεν την παλεύω με το τρίπορτο stilo μου. Βυ the way επειδή θα χρειαστεί να το πουλήσω και δεν θέλω να το ξε-πουλήσω, δίνωντας στο στην αντιπροσωπεία, έχει κανένας καμιά άκρη με κανάν έμπορο; Μου το παίρνουν για 6.500 και 500 ευρώ επάνω κέρδος είναι αν βρω κανέναν.