PDA

Επιστροφή στο Forum : νεοπας με μπραβο



grnka
15-08-08, 22:02
γεια σας παιδια με λενε νικο και εχω ενα μπραβο του 97 1.4 12βαλβιδο..καλως σας βρηκα λοιπον..ειμαι 28 χρονων και ειμαι φοιτητης ιατρικης πανω στο πτυχιο και αραβωνιασμενος...αυτο το φιατακι το εχουμε απο το 2003 οταν ηταν στα 56.000 χλμ το ειχαμε αγορασει και για 5 χρονια καναμε ενα 200.000 χλμ απο πανω χωρις το παραμικρο προβλημα να μη το ματιασω και ας ειχα αντιθετη γνωμη τοτε (η κοπελα μου το διαλεξε) .. ο κινητηρας αισιως εχει φτασει τα 240.000 χλμ και το δουλευουμε με 10-40 ημισυνθετικο της ελφ (σελενια σαξ) λαδι δεν καιει , παιρνει μπρος τσακμακι το θεμα ειναι οτι θελει αλλαγη αναρτησεις μπρος πισω (αμορτισερ μπρος και αμορτισερ με ελατηρια πισω) και βλεπω εδω τρομερες προσφορες..το ερωτημα μου ειναι
1) μπαινουν οι αναρτησεις απο στιλο στο μπραβο?
2)βλεπω και λιμπιζομαι κατι τροπετα που βγαινουν για πουλημα απο καιρο σε καιρο αλλα ειναι για στιλο..πχ ενας εδω πουλαει 1.2 μοτερ και με την προυποθεση οτι εβγαινε και το μπραβο με 1.2 16βαλβιδο μπορει να μπει στο δικο μου?
θενξ γκαιζ :cool:

ngtech
16-08-08, 09:17
Μπορεί να μην έχω απάντηση στα ερωτήματά σου αλλά χαίρομαι να ακούω ευχαριστημένους Φιατάκηδες.Το πρώτο μου στιλο 1.2 έφτασε τα 200000 χλμ και το μοτερ σκοτώνει...

PascM
16-08-08, 10:15
Αφού μιλάς για τροπέτο και με δεδομένο οτι το 1,2 το 16v το φόρεσε και το μπράβο νομίζω οτι μπορείς να αναβαθμιστείς.
Από την άλλη δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο...ίσως να αναβαθμιστείς λίγο ποιο πολύ αν το σκεφτείς!

grnka
16-08-08, 10:27
λιγο πιο πολυ θα μας φυγει ο κουκος αηδονι μεγαλε..ενω αν φορεσω το 1.2 θα εχω ιδια φρενα και αναρτησεις (το εκανε ενας γνωστος) και με πασα επιφυλαξη ο 1.2 ειναι πιο ελαφρυς απο τον 1.4...τεσπα..εχετε κανενα 1.4 12β με λιγα χλμ?? αυτο θα ηταν το τελειο σεναριο για μενα..γκαζια δεν ψαχνω τελικες στα @@ μου παντα οδηγαω 50-60 μεσα στην πολη και μεχρι 130 εκτος απλως θελω να αγορασω ενα τετοιο μοτερ να εχω καβατζα αν τυχει κατι και θελω να το αγορασω απο ελλαδα επειδη εδω ειναι ΟΛΙΓΟ απατεωνες
και κανα μαντρα με τροπετα για ιταλικα που να ειναι αξιοπιστος ??ευχαριστω

grnka
16-08-08, 11:05
επισης βρηκα τροπετα εδω περα βρισκεται στο 5ο χλμ καβαλας δραμας και πεφτει πολυ κοντα σε μενα (φιλιπουπολη βουλγαρια 3 ωρες δρομος) μακρυγιαννης τι λεει αυτος ο τυπος απο τροπετα?δινει εγγυησεις βλεπω εδω και λοιπα

paidaros
17-08-08, 19:13
καλως ηρθες στην παρεα μας!

grnka
17-08-08, 20:07
θενξ μαν καλως σας βρηκα
βασικα γραφτηκα εδω διοτι λιμπιζομαι ενα στιλο που πουλιεται εδω βουλγαρια 1.9 JTD 115 hp φουλ εξτρα δερματινο και sat-nav για 6.500 ευρω με 170.000 χλμ του 2003 αλλα δεν γουσταρω πετρελεο και ο jtd εχει ακριβη συντηρηση και θελω να κανω κατι στο μπραβακι που εχω αν δεν βρω αλλη ιταλιδα..αλλα ενα ειναι το θεμα οτι θα παρθει φιατακι αλλα πιο και αν θα ειναι καινουριο με δοσεις η οχι...
εν τω μεταξυ εχει παρει κανενας φιατ καινουριο με δοσεις?τι παιζει με τη φιατ κρεντιτ?
τι ασφαλεια θελει και ποσα ειναι τα ασφαλιστρα? γουσταρω τρελα το νεο μπραβο αλλα μαλλον για γκραντε πουντο με βλεπω
η τριτο βαριαντ να παρω ενα μεταχειρισμενο στιλο απο εδω βλεπω εχει πολυ προσεγμενα
τεταρτο να ριξω κανα φραγκο και να σενιαρω το δικο μου μπραβο

paidaros
17-08-08, 21:48
δεν εισαι υποχρεωμενος να κανεις ασφαλεια στην φιατ!
το λενε αυτο για να περνουν μιζες οι πωλητες!

grnka
17-08-08, 22:08
αααααααααααααα!!! να σαι καλα ρε παιδαρε! καλο βραδι σε ολους αυριο ξεκιναω 6 το πρωι ****το να δω πως θα ξυπνησω