PDA

Επιστροφή στο Forum : ESR με ΕSP ειναι το ιδιο???



Stile
15-10-08, 00:10
Γεια σας και πάλι!!!
Επεδή δεν την παλεύω... Το ESR είναι το ESP ή το ASR ειναι το ESP???????
πείτε μου σας παρακαλώ τι συμβαίνει γιατι δεν ξέρω αν έχει η δεν έχει esp το αμάξι μου!!!!


:helpsmilie: :giveup: :boxed: :pc:

Sn7per
15-10-08, 00:28
Το αμαξι σου δεν εχει ESP στα σιγουρα.

Τωρα τι ειναι ακριβως ψαξε στην καταλληλη ενοτητα και θα το βρεις το εχουμε συζητησει πολλες φορες.

Το ASR ειναι ενα συστημα που εμποδιζει τους τροχους να σπινιαρουν κοβοντας το γκαζι (οπως θα εχεις καταλαβει) και επισης δεν επιτρεπει να σπινιαρει ο ενας τροχος μονος του αν χασει προσφυση.

Ας πουμε αν στην δεξια ροδα εχει παγο και ξεκινησεις βλεπεις να αναβει το λαμπακι και να κοβει γκαζι ο κινητηρας πηγαινοντας ισια το αμαξι.

Και αυτο θα το βρεις αν ψαξεις στις ενοτητες.

Stilatos
15-10-08, 00:40
to asr ειναι traction control ουσιαστικα να μην σπηνιαρουνε οι ροδες ειτε κοβοντας το γκαζι η ενεργοποιωντας το φρενο αναλογα την μερια. Ειναι ουσιαστικα σαν μισο esp δηλαδη αμα παρεις μια στροφη και χασει προσφυση παταει φρενο απο τους κινητηριους τροχους την μερια που την χανει ουσιαστικα ψιλομαζευει το αμαξι σαν ηλεκτρονικο διαφορικο. Τωρα δεν θυμαμε αμα τα αμαξια με esp εχει κουμπι που το απενεργοποιει.

Sn7per
15-10-08, 00:46
Μερικα εχουν μερικα οχι.

Sn7per
15-10-08, 00:53
Σε στροφη παντως μου εχει τυχει πολλακις να πεταξει "μουρη" η "****" (με τα παλια λαστιχα) ποτε δεν ειδα να μου αναβει το κιτρινο λαμπακι, παρα μονο σε ανιφορα που απο την μια μερια να εχει γρασιδι χλωρο ή απο την μια μερια να εχει πολυ νερο.
Αναβει το λαμπακι και πηγαινει ισια.

ioannidis
15-10-08, 17:43
Παρακαλούνται οι φίλοι που θέλουν να μάθουν σχετικά με το πως δουλεύει το ASR να πάνε εδώ (http://www.stilo-club.gr/vb3/showthread.php?t=4698).

Ας κρατήσουμε το θέμα του φίλου Stile καθαρό.

Ευχαριστώ.

Stile
17-10-08, 14:29
ρώτησα ενα φίλο που έχει asr στο RX-8 και μου είπε πως στην ουσία έχουμε esp στο αμάξι μας και βγαίνει με αυτό το κουμπάκι... μου είπε επισεις πως προτοιμάει τα Ιταλικά αμάξια και κιρίος το stilo καθώς έχει άνιγμα μεγαλύτερο και απο την mercedes E-200 καθώς το άνοιγμα απο τροχό σε τροχό πίσω στο stilo είναι 1,78 ενώ στην mercedes είναι 1,72!!!! Αυτο έχει σαν συνέπεια να μπαίνουμε πιο καλα στις στροφές καθώς το κέντρο βάρους μας πιάνει μεγαλύτερη επιφάνεια... Και το Αsr μας είναι σαφός καλύτερο απο κάτι citroen, mazda και opel καθώς στον εξοπλησμό στο stilo δουλεψαν... υπερωριες!!!
Έτσι μου είπε ο φίλος με το RX-8 που τυχαίνει να θέλει να αγοράσει το fiat bravo to jet 150

Stilatos
17-10-08, 14:56
δεν ειναι esp ειναι ουσιαστικο esp για τις μπροστινες ροδες μιας και δεν επεμβαινει στις πισω.

Sn7per
17-10-08, 15:01
Σε αυτον τον φιλο σου πατε σε ενα μερος με στροφουλες ζορικες και δωστου να οδηγησει το Stilo και μετα να δουμε αν θα λεει τα ιδια :P

Stile
17-10-08, 15:11
Σε αυτον τον φιλο σου πατε σε ενα μερος με στροφουλες ζορικες και δωστου να οδηγησει το Stilo και μετα να δουμε αν θα λεει τα ιδια :P
Δηλαδή λές πως θα φεύγει το στιλο χαλαρά στις στροφές?? δεν του φένεται παντοσ για τα κιλά του πως φεύγει... δεν το έχω δοκιμάσει ακομα πάντος αλλα πιστεύω πως θα είναι ....τρένο!!!

Sn7per
17-10-08, 15:14
Το ανοιγμα των τροχων δε λεει τιποτα παντως, το Stilo ειναι αμαξι με μετρια συμπεριφορα στο δρομο.

Επιδοσεις νορμαλ.

Ανεσεις πολλες.

lakis
17-10-08, 16:04
Eγω που εχω τα bilstein κιτρινα ειναι τρενο δε παει πουθενα κ την μπαινω σε στοφες με πολλα....τωρα αν ο δρομος ειναι γυαλι κ την μπω τοτε....η καλητερη μου!!!γινετε πισωκουνα!!!το stilo ειναι τρενο.

ioannidis
17-10-08, 16:09
Τα ίδια φοράμε Λάκη και όντως είναι πολύ καλό σε αίσθηση. Με 3 πόντους κάτω και τα κίτρινα γίνεται μια αρκετά ευχάριστη έκλπηξη...

Το έχω ζορίσει αρκετά (και με κρύα και με ζεστά λάστιχα) και είναι, τολμώ να πω, αρκετά δύσκολο να περάσεις το όριό του. Και το ακόμα καλύτερο είναι ότι όταν το περνάς, έχεις μια σχετικά καλή άνεση διόρθωσης.

Sn7per
17-10-08, 17:37
ioannidis ολο το σετ μπιλστανια και λιγο χαμηλωμα

1. δεν χαλαει την αισθητικη ? να μπαινει η ροδα μεσα στον θολο εννοω.

2. ποσο κοστιζει σημερα περιπου ? πανω απο χιλιαρικο ?

ioannidis
17-10-08, 18:10
1. ίσα ίσα που ΔΕΝ μπαίνει μέσα στον θόλο. Έλα σε καμιά συνάντηση να το δεις και από κοντά ρε

2. Περίπου 600-700 Bilstein κίτρινα & Eibach κόκκινα 3cm.

lakis
17-10-08, 19:25
εγω εχω h&r 4 ποντα κοιταξτε την foto μου να δειτε δεν εχει κατσει σαυρα το αμαξι ειναι οτι πρεπει...ειναι πολυ καλος συνδιασμος ουτε μου κοπαναει ioannidis συμφωνω μαζι σου απολητος

Stilatos
17-10-08, 19:34
οντως ειναι οτι πρεπει εγω πιστευω ετσι επρεπε να δινανε το αμαξι. Θυμαμε μαμα ητανε χαλια εθνικη οδο ειδικα σαν βαρκα πηγαινε τωρα μαμαει και δερνει.

Sn7per
17-10-08, 19:46
Εμενα γιατι δεν ειναι χαλια ρε παιδια δηλαδη εθνικη οδο μονο ταξιδευω με το Stilo και πιανω τρελες ταχυτητες. (αφου εχω καταφερει να φτασω σε 4 ωρες περιπου και 1,5 τεποζιτα βενζινη)

Με τα παλια θυμαμαι οταν ακουγα το μπιμπιπ (140) αρχιζε και πηγαινε σαν βαρκα τωρα παω πολυ καλυτερα και στην στροφη μονο λιγο γερνει.

Για μπιλστανια κιτρινα το σκευτομαι αν δεν αλλαξω λαστιχα... και παρολο τον ενα χρονο και τα 30.000 χμ περιπου βλεπω οτι εχουν ακομα ψωμι, ισως επειδη δεν τα βλεπει ποτε ο ηλιος και τα προσεχω κιολας...

Ειδωμεν.

Stile
17-10-08, 21:30
Eγω που εχω τα bilstein κιτρινα ειναι τρενο δε παει πουθενα κ την μπαινω σε στοφες με πολλα....τωρα αν ο δρομος ειναι γυαλι κ την μπω τοτε....η καλητερη μου!!!γινετε πισωκουνα!!!το stilo ειναι τρενο.
και εγώ τα bilstein κιτρινα φοράω και πιστεύω πως όπως λές και εσύ θα είναι Lakis...

Stile
17-10-08, 21:32
Και το ακόμα καλύτερο είναι ότι όταν το περνάς, έχεις μια σχετικά καλή άνεση διόρθωσης.
Σε αυτό που λές δεν έχει σχέση το ASR??

ioannidis
17-10-08, 21:40
Σε αυτό που λές δεν έχει σχέση το ASR??

Μιλάω για υπερστροφή. Σε αυτό δεν μπορεί να κάνει και πολλά το ASR.
Μιλάω για το πόσο υπάκουο είναι το αμάξι όταν κάνεις εσύ διορθώσεις με το τιμόνι... στο γλίστριμα πάνω.

paidaros
17-10-08, 23:15
ακομα και εγω που εχω βαλει μονο τα ελατηρια HR και οχι αμορτισερ χαμηλωματος και με το καταλληλο λαστιχο το αμαξι μου εχει γινει πραγματικα τρενο!

MiKe_KaVaLa
15-04-09, 12:47
Yποχρεωτικο θα ειναι πλεον το ESP απο 01/01/2011 σε ολα τα καινουργια μοντελα.