PDA

Επιστροφή στο Forum : Online shopping



DeepLevel
12-02-05, 00:33
Λοιπον εσεις που κατεχετε το αθλημα του online shopping για πεστε μου.. σε περιπτωση που αγοραζεις κατι απο το εξωτερικο πχ Αμερικη ,εκτος απο τα ταχυδρομικα μηπως χρεωνεσαι και τιποτα εξτρα δασμους,φορους κτλ ?
Ας πουμε οτι σου λεει το shipping cost για μια τουρμπινα ειναι 20$ ... εχουμε και αλλα εκτος απο αυτα?
Παλιοτερα θυμαμαι οτι ειχαμε σχετικο ποστ αλλα τα εχω ξεχασει...

MaGeLaNoS
12-02-05, 00:48
Το θεμα ειναι με το τελωνειο.Θα τους πεις να γραψουν πανω στην συσκευασια engine spare ή engine parts και οχι αναλυτικα τι περιεχει το κουτι γιατι αλλιως θα εχει καποιο φορο νομιζω.Αν γνωριζει καιποιος περισσοτερα ας μας πει

aman17-2
12-02-05, 00:55
από ότι μου είπε ο Γιάννης (Karateka) καλύτερα να φέρεις από Ευρώπη...
και εγώ που έψαξα λίγο τις μεταφορικές από Αμερική ένα ραδιο τα μεταφορικά μόνο βγήκαν 200 ευρώ!!!!
τώρα στα Εϋρωπαικά ebay και άλλα καταστήματα έχω βρει πάρα πολλά στη μισή τιμή από ότι στην Ελλάδα αλλά ακόμα δεν έχω φέρει γιατι λέω δεν μπορεί...κάτι θα υπάρχει ...δεν γίνεται τόσο φθηνά...γι αυτό θα πρίξω λίγο ακόμα τον Γιάννη ..... :) τέλος οι πληρωμές θέλουν να γίνονται με paypal ..έκανα εγγραφή αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις πιστωτικές (εγώ θα βγάλω χρεωστική που αν δεν έχεις λεφτά μέσα δεν αγοράζεις....) τι παίζει και πόσα πέρνει πχ η Εμπορική και πόσα το Paypal ...αυτά.!!!
πάντως αν δεν υπάρχει παγίδα θα αλλαχθούν πολλά στο αμάξι ειδικά στο θέμα In Car Entertainment

MaGeLaNoS
12-02-05, 01:03
Aman αν βγαλεις χρεωστικη συμφερει αρκετα και θα σου ελεγα και ποια συγκεκριμενη αλλα δε μπορω να γραψω εδω μην φανει σαν διαφημιση και με bannaroun τα παιδια.Αν θες στειλε pm.

DeepLevel
12-02-05, 01:12
Ελα ρε MaG ,πες μας και μας να ξερουμε.... :lol:

ThoDoriS
12-02-05, 12:03
Ρε Νίκο.......2 πράγματα.......

1.χαιρομαι που δίαβασες τους κανόνες

2.Πες στα παιδια ρε συ την τράπεζα......και θα ανοιξεις τα μάτια σε πολλους και θα σε banaroume???? Αντε βρε λέγε και με κάνεις να φαίνομαι κακός.......:P:P

Nenya
12-02-05, 22:44
παιδιά απ όσο ξέρω από παραγγελιες για τηλεκατευθυνόμενα (δεκτες μηχανές servo κτλ κτλ) πληρώνεις δασμούς από αμερική!

FBNNOS
14-02-05, 23:47
Λοιπόν, εγω αγοράζω τα τελευταία 3-4 χρόνια ανταλλακτικα (τουρμπίνες, νίτρο, φρένα, μπαρόμετρα) απο ένα μαγαζι http://www.importcarpartsplus.com/
το οποίο μου κάνει και γ@μω τις τιμές και είναι πολυ ζηγημένος ο Justin Που το'χει.
Στο κουτί απ'εξω γράφει: "USED" με κεφαλαία γράμματα που βγάζουν μάτι.
Άλλες φορές γράφει "GIFT".
H αναγραφόμενη τιμή έξω από το κουτί ειναι μέχρι 120 δολλάρια.
Τελωνείο στο cargo του Βενιζέλος: ΜΗΔΕΝ δραχμες.

Το paypal είναι ασφαλές αλλά δεν συνεργάζονται όλα τα μαγαζιά μαζί του.
Οι νόμοι του αμερικάνικου e-bay δεν ισχύουν στην Ευρώπη.
Δεν ξερω αν ισχύουν οι νόμοι του ευρωπαϊκου e-bay στην Ελλάδα.

Nenya
15-02-05, 10:16
humm μου βάζεις ιδέες .... και ήθελα να πάρο κάτι αεροπλανάκια από αμερική

Karateka
15-02-05, 19:13
Όταν αγοράζεις από Αμερική αν βάλεις ασφάλεια για το πακέτο πάνω από $20 το πακέτο θα ανοιχτεί στο τελωνείο και θα επιβαρυνθεί με έξοδα τελωνείου €150 +15% φόρο επί της τιμής η οποία δηλώθηκε για ασφάλεια.

Αν βάλεις ασφάλεια από $20 και κάτω και γράψεις ότι είναι USED ή GIFT τότε δε θα έχεις πρόβλημα με τελωνεία και σε 5-10 εργάσιμες θα το έχεις στα χέρια σου.

MaGeLaNoS
15-02-05, 20:38
Thodoris σε φοβαμαι λιγο γιαυτο το ειπα.Λοιπον οσον αφορα τις χρεωστικες νομιζω,οπως ειπα και στον aman,οτι η καλυτερη ειναι η VISA Electron της Alpha Bank γιατι εκτος του οτι ειναι αναγνωρισιμη στο 90% των site με online αγορες εχει το μεγαλυτερο οριο ανα μηνα(1500ευρω νομιζω) και την μεγαλυτερη ασφαλεια οσον αφορα το e-banking.Αυτα ειναι απο προσωπικη εμπειρια.Βεβαια μπορειτε να το ψαξετε κιολας και να βεβαιωθειτε.Απλα το λεω γιατι και γω ημουν σε αυτη την φαση με τις χρεωστικες και το εχω ψαξει αρκετα και κατεληξα εκει σαν την ιδανικοτερη επιλογη.Παραλληλα εχεις λογαριασμο με μηδενικη αρχικη καταθεση που σημαινει οτι πας βγαζεις την καρτουλα,σου ανοιγουν και τον λογαριασμο χωρις να χρειαστει να βαλεις ενα ελαχιστο ποσο μεσα.Βαζεις οταν θελησεις εσυ για να χρησιμοποιησεις την καρτα.Αυτα:)

Karateka
15-02-05, 20:47
Για αγορές μέσω PayPal καλύτερη είναι η Μastercard πάντως.

ThoDoriS
16-02-05, 02:41
Thodoris σε φοβαμαι λιγο γιαυτο το ειπα......

Νίκο.....καλύτερα σκότωσε με παρά να λές κάτι τέτοιο....
Με κάνεις να αισθάνομαι πολύ άσχημα.....ποτέ δεν θα έκανα κάτι σε κανέναν για να με φοβάται. Έχω πεί και σε άλλο ποστ μου ότι οι κανόνες είναι απλά για να αποφύγουμε τους επιτήδειους κ για τίποτε άλλο......

Αλίμονο μεταξύ μας και να υπάρχει φόβος.....δεν θέλω να το πιστέψω. Καθόλου να μην με φοβάσαι....δεν δαγκώνω (καλά μόνο όταν πεινάω αλλά εκεί δικαιολογουμαι.....μην πεταχτει κανείς και πει οτι πεινάω συνέχεια)

Σαν αστείο μου φαίνεται Νίκο...... :P 8) :P