PDA

Επιστροφή στο Forum : ενδιαφερομαι για αγορα (βοηθεια)



ineedcar
24-11-08, 20:51
καλησπέρα παιδια.
ενδιαφερομαι να αγοράσω ενα stilo απλα επειδη μου αρεσει αλλα με εχετε φοβισει λιγο απο αυτα που βλεπω στο site.
βασικα βρισκω πολλα 1,6 που νομιζω οτι ειναι πολλα για εμενα γιατι το αμαξι δεν εχει κ πολλα αλογα για τα κυβικα του.
πιστευω οτι το 1,4 θα ηταν καλυτερη αγορα.
αν εχετε να προτεινετε κατι ειμαι ολος αυτια.
στις μαντρες βρισκω πολλα 1,6 γυρω στις 8500€-9500€ αλλα δυστυχως δεν βρισκω καθολου 1,4
το 1,2 μου φαινεται λιγο το αποκλειω.
ενα 1,4 3d με αρκετα xtra ποσο μπορει να παει?
α, να μην ξεχασω, εχω ενα corsa 1.0 του 1999 σκυλι.9 χρονια 175.000 χλμ. με μοναδικη ζημια τρομπα βενζινης φετος.
ελπιζω να μην παρω stilo και να τρεχω στα συνεργεια!

Stilo make style
24-11-08, 20:58
Καλός είρθες φίλε μου μιά πρώτη ματία είναι αυτή http://www.car.gr/classifieds/cars?ma=124&mo=151&bpr=&tpr=&bre=&tre=2008&bmi=&tmi=

'Οσο για τα προβλήματα γι'αυτό είμαστε εδώ :D
Και μήν νομίζεις ότι το 1,6 είναι και τίποτα σπουδέο δεν έχουν και τόσο μεγάλες αποκλείσεις από το 1,4

ineedcar
24-11-08, 21:03
τι ειναι αυτο το link που μου εδωσες?
μηπωσ ειναι για φτιαγμενα?
δεν ψαχνω για κατι τετοιο. ενα αμαξι να μπορω να βγω εθνικη με ασφαλεια χειμωνα καλοκαιρι θελω.
αν εχετε υπ' οψη σας τιποτα τετοιο ευχαριστω πολυ.
αν παλι κανενας εχει κανενα 1,4 σε καλη κατασταση οποτε θελετε να το δω.

s6_sot
24-11-08, 21:08
Σελίδα με αγγελίες είναι...

ineedcar
24-11-08, 21:11
οκ φιλε. λαθος site νομιζα οτι μου εδωσες.
εκει μπαινω κ εγω απλα ψαχνω αυτοκινητα απο αθηνα.
επισης μια ακομα ερωτηση.
που θα μαθω τον εξοπλισμο του καθε stilo οπως το εβγαζε η μανα του.σε ολα τα stilo που βλεπω μεγαλη οθονη+διζωνικο κλιματισμο εχουν μονο τα 1.6
το 1.4 μονο φτωχο το εβγαζε?
απαραιτητα που θελω.
4 a/b,abs, υ/τ, υπολογιστη ταξιδιου.
ε κ αμα εχει γυαλινη οροφη δεν με χαλαει καθολου.

MiKe_KaVaLa
24-11-08, 21:37
το abarth σε ενδιαφερει φουλ απο εξοπλισμο και στα 2.400 c.c + 170 HP ?

face
24-11-08, 22:36
Λοιπόν φίλε θέλω-ένα-αμάξι

ψάχνεις για την έκδοση dynamic που έχει στανταρ τα εξής παραπάνω από την active εκδοση
. Διζωνικό clima
. χερούλια και καθρέπτες στο χρώμα του αμαξώματος
. δερμάτινο τιμόνι και λεβιές
. 16' ζάντες αλουμινίου με 205/55/16
. τεμπέλης με ντουλαπάκι οδηγού/συνοδηγού
. μεσαίος τεμπέλης μεγάλος για τους πίσω

αυτά είναι τα βασικά εκτός αν ξεχνάω τίποτα

τώρα όσον αφορά τους κινητήρες.

ο 16άρης κατά τη γνώμη μου αξίζει και παρα-αξίζει τη μικρή διαφορά που έχει με το 14αρι στη τιμή. Η οδήγησή του είναι αρκετά πιο ευχάριστη και οι διαφορές με το 14αρι στις ρεπρίζ και τελικές είναι τόσες ώστε να σου λέω πήγαινε full για 16αρι. Επίσης είναι και πιο αξιόπιστος.

Η καλύτερη επιλογή που έχεις πάντως είναι ο 18αρης, καθώς είναι πολύ πιο σβέλτος, και ταιριαζει πολύ καλύτερα στο stilo. Αν ψάξεις μπορείς να βρείς 18αρια σε τιμή στις 10Κ€

ineedcar
25-11-08, 09:43
το 1.8 εκτος του οτι δεν το βρισκεις μεταχ το αποκλειω λογο κοστους συντηρησης. (δεν βλεπεις τι γινεται στην αγορα)
το 1.4 αν εχει 95hp πιστευω οτι ειναι μια χαρα.
εδω αλλοι οδηγουν το προηγουμενο golf με 75hp. το φορτωσα 4 ατομα στην εθνικη κ πηγαινε σαν το corsa μου.
στο 1.4 γλιτωνεις σημα+καταναλώση. πιστευω οτι ειναι αρκετα.
αυτο που βρηκα σε ενα site εχει 2 εμπλοκες σε τρακαρισμα.(ρισκο) ευτυχως δεν εχει πολλα χλμ. γιατι δεν θελω να παρω αμαξι με 100.000
πιστευω 45-50χιλιαδες ειναι καλα.

paidaros
25-11-08, 11:05
και με 100,000 να παρεις και με 140,000 να παρεις αν το ελεγξεις το βιβλιο σερβις και το πας σε δικο σου μαστορα,μπορεις να καταλαβεις πολλα!

lakis
25-11-08, 16:43
παιδια εγω εχω το 1,4 κ το πηρα μεταχηρισμενο με διζωνικο κλιματισμο δερματινο λεβγιε κ τιμονι κ χειριστηρια στο τιμονι...αναλογα τι του βαζει ο καθενας κ εμενα δεν ειναι το dynamic ειναι το active

carlos_jackal
25-11-08, 17:04
το 1.4 αν εχει 95hp πιστευω οτι ειναι μια χαρα.
εδω αλλοι οδηγουν το προηγουμενο golf με 75hp. το φορτωσα 4 ατομα στην εθνικη κ πηγαινε σαν το corsa μου.
στο 1.4 γλιτωνεις σημα+καταναλώση. πιστευω οτι ειναι αρκετα.
αυτο που βρηκα σε ενα site εχει 2 εμπλοκες σε τρακαρισμα.(ρισκο) ευτυχως δεν εχει πολλα χλμ. γιατι δεν θελω να παρω αμαξι με 100.000
πιστευω 45-50χιλιαδες ειναι καλα.
1.και το 1.2 εχει 80 ζωντανα αλογα και παει καλλητερα απο το golf
2.με το 1.4 εχεις το ιδιο σημα με το 1.8 αν μιλλας για τα τελη,και απο καταναλωση τουλαχιστον στα ταξιδια πιστευω πως το 1.8 θα εχει λιγοτερη αφου ζοριζετε λιγοτερω.
Η επιλογη στο κυβισμο ειναι δικη σου απλα οτι και να παρεις να το ελεξης πολυ πριν το αγορασεις!

ineedcar
25-11-08, 17:07
laki ποσο σου πηγε κ με ποσα χλμ???
βασικα ο διζωνικος και ο υπολογιστης ταξιδιου ειναι που με καινε.

lakis
25-11-08, 19:16
Eγω το πηρα πριν εναμιση χρονο με 32000χιλ το αμαξι σε φοβερη κατασταση σαν καινουργιο κ ειχε ολα αυτα τα extra συν 16 ζαντες συν αμορτησερ bilstein κιτρινα...μοντελο 2004 κ το πηρα 9.800 κ εμενα με καιγανε φιλαρακι ολα αυτα παρα πολυ ηθελα να το παρω με οσο το δυνατον περισσοτερα extra να το ψαξεις καλα το θεμα μπορεισ να βρεισ πολυ καλο κ σε καλη τιμη καλητερη κ απο τη δικια μου εμενα ειναι 1.4 κ ειμαι πολυ ευχαρηστημενος κ αν θα πηγενα σε περισσοτερα κυβικα πιστευω οτι το 2.4 ειναι η επομενη καλητερη λυση λιγο δησκολο να βρεθουνε γιαυτο κ τα γουσταρω τρελα γιατι δε τα ξερει ο κοσμος...κ οταν ανοιγουν κλεινουν στοματα:yikes:

Stile
25-11-08, 23:01
Φιλαράκι και εγώ καινούριος είμαι και επειδή το έψαχνα για 1,2 και 1,4 κόλλησα στο 1.2 λόγο τελών κυκλοφορίας και μικρής ασφάλειας αφενός και αφετέρου
γιατί όλα τα stilo είναι τα ίδια.. από το 1.2 μέχρι το 2.4 έχουν την ίδια μούρη!!
Τώρα..
Εγώ το πήρα από την Fiat μου έκαναν τρομερή δουλειά εκτός του ότι μου τα άλλαξαν όλα μου έδωσαν και 1 χρόνο εγγύηση ότι πάθει να μου το αλλάξουν και μου το απέδειξαν ήδη...
Είχαν 5 Stilo... τα 2 ήταν 3d και τα άλλα ήταν 5d..
Οι τιμές και τα κυβικά τους ήταν στα 3d 6500€ και 7000€ το ένα 1.4 και το άλλο 1.6 αντίστοιχα,
και στα 5d ήταν από 6000€ μέχρι 8000€ (Δεν θυμάμαι κυβικά....)
Αν σε ενδιαφέρει να μου πεις να σε στείλω να σου κάνουν και καλή τιμή μιας και το πήρα πρόσφατα το δικό μου μα πήρα και ένα άλλο ένα punto για την αδερφή μου..
Αν σε ενδιαφέρει ξανά λέγω στύλε pm να σου πω...
Αυτά...

paidaros
25-11-08, 23:12
laki ποσο σου πηγε κ με ποσα χλμ???
βασικα ο διζωνικος και ο υπολογιστης ταξιδιου ειναι που με καινε.


υπολογιστη ταξιδιου εχουν ολα τα stilo!
γιατι σε καιει δηλαδη τοσο πολυ ο διζωνικος κλιματισμος?
μπορει 1,4-1,8 να εχουν ιδια σηματα,αλλα υπολογισε βενζινη,ασφαλεια,κοστος συντηρησης και αλλα!
απλα μεταξυ 1,2-1,4 παρε το 1,4!
ειναι πολυ πιο σβελτο απο το 1,2,το εχω δηλαδη εγω το 1.2,και εχει και 20 αλογα περιπου παραπανω!
απλα πολλα 1.4 οπως θα δεις και εδω εβγαλαν προβληματα ενω τα 1.2 σχεδον κανενα!στο λεω εκ πειρας!