PDA

Επιστροφή στο Forum : Fiat Bravo TJET TUNING



drformatgs
17-12-08, 20:15
geia sas paidia. tha ithela na sas kano mia erotisi gia tin exatmisi tou TJET.
An valo eleythero teliko kai vgalo kai to mesaio kazani tha exo kaliteri apodosi;
apo ixo ti tha leei;
eyxaristo poly...:confused:

ioannidis
17-12-08, 20:22
Καλως όρισες.
Ελληνικά μπορείς να γράφεις;

Φήμες λένε ότι θα ανεβάσεις λίγη ροπούλα. Από ήχο θα αλλάξει αρκετά...

paidaros
17-12-08, 21:44
και δε ξερω κατα ποσο θα σε καλυωει η εγγυηση

drformatgs
19-12-08, 20:17
Συγνώμη για την καθυστέρηση παιδιά ευχαριστώ για τις χρήσιμες απαντησεις σας αλλά έχω αλλη μία απορία: Μου είπατε ότι ο ήχος θα αλλάξει θα κάνει κρότο ή θα φυσάει.....;:)

Stile
19-12-08, 20:58
Συγνώμη για την καθυστέρηση παιδιά ευχαριστώ για τις χρήσιμες απαντησεις σας αλλά έχω αλλη μία απορία: Μου είπατε ότι ο ήχος θα αλλάξει θα κάνει κρότο ή θα φυσάει.....;:)
Θα παίζει Συμφωνική Ορχήστρα dolby surround pro logic φιλαράκι....
Αμα βάλεις και αντί για τελικό κανένα Ηχείο στην εξάτμηση, μέχρι και Ρουβά με όλο το X-Factor βλέπω.....
Χώσου μεγάλε... χώσου..:):)

ioannidis
19-12-08, 21:16
Συγνώμη για την καθυστέρηση παιδιά ευχαριστώ για τις χρήσιμες απαντησεις σας αλλά έχω αλλη μία απορία: Μου είπατε ότι ο ήχος θα αλλάξει θα κάνει κρότο ή θα φυσάει.....;:)

Μπάσο βαθύ. Όχι τίποτα extreme... Αλλά και πάλι εξαρτάται από το τελικό που θα του φορέσεις. Περισσότερα τεχνικά και λεπτομέρειες μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος που να έχει αλλάξει κανα δυο εξατμίσεις... και έχει εμπειρία...

drformatgs
19-12-08, 21:32
Το τελικό που παρήγγειλα είναι από τον Παπαδόπουλο. Εχώ βάλει και ένα ελεύθερο φίλτρο αν παίζει και αυτό ρόλο...

Nasos71
28-01-09, 22:26
Αν και μάλλον άργησα λίγο,μάλλον θα χαλάσει λίγο η συνταγή.Τα Turbo έχουν ανάγκη από συμφόρηση καυσαερίων στην έξοδο.

Arf
01-02-09, 14:20
Ποιός έξυπνος σου το είπε αυτό??? Ελπίζω όχι κανένας εξατμισάς. Ελεύθερη εξάτμιση θέλουν τα τουρμπάκια...

dimos47ki7
01-02-09, 14:59
Αν και μάλλον άργησα λίγο,μάλλον θα χαλάσει λίγο η συνταγή.Τα Turbo έχουν ανάγκη από συμφόρηση καυσαερίων στην έξοδο.

nasos71 μην το πεις και παραεξω αυτο...
τα τουρμπατα πρεπει να εχουν οσο πιο ελευθερη εξατμιση γινεται για να μην εχεις backpressure στην τουρμπινα και δεν μπορει να spoolαρει.

αντιθετα το ατμοσφαιρικο χρειαζεται πολυ καλυτερη μελετη στο ποσο ελευθερη θα ειναι η εξατμιση, επειδη εκει ειναι απαραιτητο το backpressure


ΥΓ: μηπως εννοουσες αποσυμφορηση (χωρις κενο αναμεσα) και σε πηραμε απο τα μουτρα αδικα? :)

παντελης
01-02-09, 22:16
http://www.youtube.com/watch?v=rkNrQ0tN27A&feature=related

για πολυ γκαζι λεμε αν παρουνε χαμπαρι τι εφτιαξε η Φιατ θα κριβονται για ολη τη ζωη τους τα Golfakia

dimos47ki7
02-02-09, 01:29
μπορω να εχω την σκαστρα αυτου του punto παρακαλω???
αυτον τον ηχο σκαστρας θελωωωωωωω

Nasos71
18-02-09, 20:54
nasos71 μην το πεις και παραεξω αυτο...
τα τουρμπατα πρεπει να εχουν οσο πιο ελευθερη εξατμιση γινεται για να μην εχεις backpressure στην τουρμπινα και δεν μπορει να spoolαρει.

αντιθετα το ατμοσφαιρικο χρειαζεται πολυ καλυτερη μελετη στο ποσο ελευθερη θα ειναι η εξατμιση, επειδη εκει ειναι απαραιτητο το backpressure


ΥΓ: μηπως εννοουσες αποσυμφορηση (χωρις κενο αναμεσα) και σε πηραμε απο τα μουτρα αδικα? :)

:)Οχι ρε παιδιά δε με πήρατε από τα μούτρα,
αλλά η αποσυμφόρηση που χρειάζεται στις χαμηλές-μέσες στροφές επιτυγχάνετε με τη μεγάλη διατομή.Η συμφόρηση επιτυγχανεται με την ανάποδη έξοδο στο τελικό καζανάκι.Ολα αυτα λόγω μικρού κυβισμού και περιορισμένων καυσαερίων(μιλάμε πάντα γιάυτό το αυτοκίνητο, όχι για όλα τα TURBO);οσον αφορά φίλε μου το backpressure, την ώρα που αφήνεις το γκαζι
δεν είναι κακό να υπάρχει γιατί εκεί δε θέλει ο κατασκευαστής να spoolarei h τουρμπινα ασκοπα αλλά ουτε να φρενάρει και απότομα.Μιλάμε γιάυτο παντα το αυτοκίνητο και για κοντινες μετατροπές.

Απλά γράφω την άποψή μου, αν κάνω λάθος θα χαρώ να με διορθώσετε.

Φιλικά Νάσος.

dimos47ki7
20-02-09, 16:58
μα αυτο σου ειπα, οτι τα turbo αυτοκινητα, δεν χρειαζονται συμφορηση στην εξαγωγη.

εχεις μπερδεψει λιγο την εννοια του backpressure.
backpresure υπαρχει μονο οταν πατας γκαζι και οχι οταν το αφηνεις. ειναι στην ουσια τα καυσαερια που δυσκολευονται να φυγουν λογω σχεδιασμου της εξατμισης. στα ατμοσφαιρικα ενα ποσοστο ειναι επιθυμητο, αλλα στα turbo δεν το θελουμε με τιποτα.

παντελης
20-02-09, 22:44
και στα turbo χρειαζεται ενα ποσοστο Backpressure λιγο ποιο ελευθερο απο τα ατμοσφαιρικα αλλα ναι και εκει χριαζεται.
αν ειναι πολυ ελευθερη η εξατμηση τοτε διαβαζει λαθος ο αισθητηρας λ και λογο υψηλης ταχυτητας των καυσαεριων ειναι ποιο ευκολο να λαδωνει λιγο η τουρμπηνα αλλα και το ιδιο το μοτερ (παντα στο αφημα του γκαζιου)γιαυτο δε θελει υπερβολες αν δεν υπαρχει σκοπος για περετερο βελτιωση.

dimos47ki7
21-02-09, 01:43
ε καλα κι εγω δεν ειπα να το κανουμε χωρις καθολου εξατμιση lol
απλα το τουρμπο μοτερ δεν χρειαζεται backpressure οπως το ατμοσφαιρικο επειδη την πληρωση των θαλαμων την πραγματοποιει και με το παραπανω η τουρμπινα η ιδια.

τι σχεση εχει η ταχυτητα των καυσαεριων με το λαδωμα της τουρμπινας??

Nasos71
25-02-09, 00:23
ε καλά κι εγώ δεν είπα να το ταπώσουμε φίλε μου....
απλά δε συμφώνησα σε αυτό:"τα τουρμπατα πρεπει να εχουν οσο πιο ελευθερη εξατμιση γινεται για να μην εχεις backpressure στην τουρμπινα και δεν μπορει να spoolαρει."
Η αρχική μου θέση είναι ότι για κοντινές μετατροπές ή για εργοστασιακό(και το έγραψα) ,τελικά το "πείραγμα"της εξαγωγής θα σου αποδώσει από <λίγο κακό εως λίγο καλό>.Ας κρίνει ο καθένας εδώ λοιπόν αν αξίζει το κόπο,το χρόνο και το χρήμα.
Δε προσπαθώ να πείσω κανέναν!Την άποψή μου είπα,όπως την ίδια ανταπόκριση θα ήθελα κι εγώ σε όποια απορία μου(γιάυτο είναι τα forum).
Πάντα φιλικά Νάσος.

dimos47ki7
03-03-09, 23:44
η αποψη του καθενος ειναι παντα δεκτη και σεβαστη.
η δικη μου αποψη, βασει πολλων παραδειγματων, ειναι οτι ακομα και σε εργοστασιακο τουρμπατο αυτοκινητο, χωρις περαιτερω μετατροπες, η αλλαγη της εξατμισης εχει πολλα οφελη.
ειδικα στα καινουρια που εχουν και περιορισμους θορυβου κλπ, οι εξατμισεις ειναι πολυ φιμωμενες για να περνανε τις προδιαγραφες ΕΕ.

θα σου πω ενδεικτικα οτι στο rx7 μου (και ας ειναι παλιο) με αλλαγη ολοκληρης εξατμισης (downpipe, καταλυτη, σωληνωσεις και τελικο) πηρα 30 αλογα στο δυναμομετρο. βεβαια αυτο ειναι ακραιο παραδειγμα μιας και μιλαμε για wankel, και σιγουρα αρκετοι θα πειτε "τι λεει ο βλακας" lololol
αλλα το κερδος ειναι δεδομενο

alexpennos
25-03-09, 10:16
Εχω και γω το 150αρι το τζετ...ακουω τα ΜΙΤΟ και ταα ζηλευω λιγο...αυτα βγαζουν αρκετο μπασο ηχο. Οπως τα μινι S. Πιστευω οτι η μανισια μας αν και ομορφη ειναι πολυ φλωρικη...