PDA

Επιστροφή στο Forum : ...και όμως είναι αλήθεια



PascM
14-02-09, 12:06
Έχει πέσει επιδημία σύμφωνα με την ασφάλεια και την αστυνομία αλλά δυστυχώς δεν γίνεται κάτι.

Πριν από λίγες μέρες μου σπάσαν το Stilo μου έξω από τον Κηφισό στα ΚΤΕΛ ενώ το είχα αφήσει κλειδωμένο (και με τον συναγερμό)για 10 λεπτά (όσο έκανα να δώσω 2 δέματα να φύγουν για Θεσ/νίκη).
Συνολική ζημιά με αυτά που μου κλέψαν 2.000 περίπου.

Τι να έκανα μάζεψα τα κομμάτια μου το έφτιαξα και είπα η ζωή συνεχίζετε.
Φυσικά η αστυνομία δεν μπόρεσε (αν και υποτίθετε είναι σε εξέλιξη) να κάνει τίποτα.

Σήμερα λοιπόν στο γκαράζ του σπιτιού μου (γκαράζ πυλωτής) βρήκα και πάλι το ίδιο τζάμι σπασμένο και το αυτοκίνητο βανδαλισμένο.

Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση όπως είπε η αστυνομία ή αν κάποιος με έχει βάλει στο μάτι αλλά επειδή θα προσπαθήσω με νύχια και με δόντια να τον βρω είναι σίγουρο οτι από τα χέρια μου δεν θα βγει ζωντανός.

Ειλικρινά σκέφτομαι να το πουλήσω πλέον αλλά τον **** (τα βάζω μόνος μου τα αστεράκια αλλά και εσείς το ίδιο θα βρίζατε στην θέση μου) θα τον βρω, τη συγκεκριμένη στιγμή που κάθομαι και γράφω αυτό το μήνυμα περιμένω την σήμανση αν και οι ελπίδες που έχω είναι ελάχιστες να βρεθεί κάποιος.
Στην σημερινή λεία λοιπόν είναι και ένα CPS το Glofis X500 το οποίο δεν το είχα φάτσα κάρτα αλλά κρυμένο στην πόρτα του οδηγού.
Το μόνο που φαινόταν ήταν η βάση στήριξης στο τζάμι.

Επειδή είναι το σύνηθες αυτά που κλέβουν να τα πουλάνε στην Αθηνάς αν κάποιος δει κάτι και έχει όρεξη ας μου στείλει ένα πμ ή ας το γράψει εδώ.

Ευχαριστώ που διαβάσατε όσοι διαβάσατε το μήνυμα αυτό.

Δεν θέλω να βιαστώ και να πω για την αστυνομία τίποτα αλλά θα περιμένω.

canonis
14-02-09, 12:30
Πο ρε φίλε...

Ελπίζω να ήταν η τελευταία φορα αυτή!

Και εγώ στη θέση σου θα ήμουν νευριασμένος και έτσι και έπεφτε στα χέρια μου δε ξέρω τι θα γινόταν.
Ας ελπίσουμε πως η αστυνομία θα κάνει κάτι.

Εδώ που έχουμε φτάσει δεν είναι ακραία λύση να βάλεις και μία καμερούλα στην πυλωτή σου ώστε να τσακώσεις κανέναν μελλοντικό...

Μου είχε τύχει να μου σπάσουνε την κεραία μπροστά μου απο το προηγούμενο αυτοκίνητο. Εγώ στο μπαλκόνι στον πέμπτο όροφο και τα γυφτάκια κάτω να κανουν τη δουλειά τους. Μέχρι να κατέβω όμως...

PascM
14-02-09, 12:33
Η κάμερα είναι μέσα στην σκέψη μου.
Πρέπει να φτιάξω όμως μια κατασκευή για να την ασφαλίσω και να παρακολουθώ το αυτοκίνητο ενώ παράλληλα θα πρέπει να κάνω καταγραφή σε video.
Ξέρει κανείς από αυτά να με καθοδηγήσει?

Φίλε μου δεν είμαι νευριασμένος τόσο, όσο είμαι απογοητευμένος.
Λες και με έχουν βάλει στο μάτι.
Και η αστυνομία δεν νομίζω οτι μπορεί να κάνει κάτι :(

MaGeLaNoS
14-02-09, 14:43
Εχουμε εμεις τετοιο συστημα στην πυλωτη κλειστης τηλεορασης αλλα το εχει κανει εξ'ολοκληρου η FORCE.Πιασαν πριν 2 βδομαδες ενα κλεφτρονι που ανοιξε το νεο Α4 του γειτονα.

Η καμερα ειναι φυτευτη στον τοιχο κ σε περιπτωση που την βανδαλισεις στελνει αμεσως σημα στην security.

Το αμαξι φανταζομαι ειναι ασφαλισμενο για βανδαλισμο κ τα σχετικα ?

PascM
14-02-09, 15:01
Αντε να πείσεις την ασφαλιστική οτι σε μια εβδομάδα έγινε επανάληψη του συμβάντος.

paidaros
14-02-09, 15:03
δεν το εχεις ασφαλισμενο για μερικη και ολικη κλοπη?
βαλε καμερα και μπορεις ακομα και απο την τηλεοραση να το παρακολουθησεις με ενα βιντεο!
μανωλη κουραγιο ρε φιλε και σιγουρα να λαβεις καποια παραπανω μετρα θα τον πιασεις!
η καμερα ειναι κρυφη μεσα σε τοιχο και πρεπει να ξερει ο αλλος για να την βρει και να την σπασει

PascM
14-02-09, 15:10
Γιάννη ειλικρινά σκέφτομαι οτι το έχουν βάλει στο μάτι για κάποιο λόγο και μάλλον θα το πουλήσω.

Η σήμανση δεν βρήκε φυσικά κανένα αποτύπωμα.

Όσο για την ασφάλεια μέσα από το αυτοκίνητο πήραν τη βάση του GPS το ίδιο το GPS και τον φορτιστή του, κάναν δε το αμάξι άνω κάτω ψάχνοντας να τα βρούνε αυτά, η ασφαλιστική καλύπτει μόνο οτι είναι μέρος του αυτοκινήτου ως γνωστό.

Δηλαδή θα μου πληρώσει το ίδιο τζάμι για 2η φορά

paidaros
14-02-09, 15:28
εγω στην ασφαλεια που εχω μερικη και ολικη κλοπη ειναι ασφαλισμενο και το gps!

PascM
14-02-09, 15:56
Αν το είχες δηλώσει ναι! Εγώ δεν το είχα όταν είχα κάνει την ασφάλεια και δεν ήταν δηλωμένο.

Sn7per
14-02-09, 15:58
Φιλαρακι δωσε μου την οδο σου γιατι εχω κατι γκαζακια περισευουμενα μη καθονται ετσι χοχοχοοχχο.

Φιλε να ρωτησω, μενεις μακρια απο την περιοχη του πρωτου συμβαντος ?

Στο πρωτο συμβαν μονο το δικο σου χτυπισαν ?

Στο δευτερο ?


Περαστικα και μη το πουλησεις, κανε οτι πρεπει για να τον βρεις...

Φωτοκυταρο σκευτικα εγω, μη πληρωσεις και για καμερα και στην κλεψουν και αυτη !

Αν σε εχουν βαλει στοχο τωρα εχουν και αλλες διευθυνσεις απο το Gps.

PascM
14-02-09, 16:01
Είναι μακριά η δυο περιοχές ναι.

Λυπάμαι αλλά το αποφάσισα θα το πουλήσω.

Sn7per
14-02-09, 16:09
Φαντασου να παρεις καινουργιο και να σου κανουν το ιδιο ομως !!!

Στοχο το αμαξι γιατι να βαλουν, δεν ειναι λογικο...

Υστερα απο μερικες μερες θα δουνε στην ιδια πυλωτη αλλο αμαξι, θα το αφησουν ετσι πιστευεις ? :) :) :) :) :) :) :)

δυστιχως η αστυνομια για τετοια περιστατικα δεν δινει δεκαρα, εχουν και αλλα να ασχοληθουν...

PascM
14-02-09, 16:13
Ας τολμήσουν πλέον.

canonis
14-02-09, 16:15
Είναι μακριά η δυο περιοχές ναι.

Λυπάμαι αλλά το αποφάσισα θα το πουλήσω.

Δεν νομίζω να είναι λύση να το πουλήσεις.
Βάλε μια καμερούλα, βάλε και φωτοκύτταρα και νομίζω θα είσαι πολύ καλύτερα.

Όσο για το GPS που πήραν και τις διευθύνσης πάλι δε το βλέπω να σε σταμπάρουν.
Αυτοί κλέβουν για να τα πουλήσουν μετά...

Για μένα θεώρησε το απλά γκαντεμιά!
Συμβαίνουν αυτά έστω και 2 φορές...

Sn7per
14-02-09, 16:23
Εγω πονταρω στο οτι εχουν σχεση τα περιστατικα, δε μπορει να ειναι καποιος τοσο γκαντεμης...

Χιλια δυο μπορει να εγιναν, αν βρηκαν ρευστο την πρωτη φορα...

Λαμπακι δεν αναβοσβηνει να φανταστω μεσα απο συναγερμο...

Πραγματικα αν ηθελα να αγορασω αμαξι αυτα τα περιστατικα θα ηταν αποτρεπτικοι παραγοντες... (για λιγο καιρο τουλαχιστον).


Το πρωτο πραγμα που θα εκανα αν το παθαινα αυτο, θα εκανα μια βολτα να δω αν σπασαν κιαλα (χωρις συναγερμο εστω), αν οχι... Κατι παιζει.

PascM
14-02-09, 17:57
Μόλις επέστρεψα από την ασφάλεια όπου υπέβαλα την μήνυση για να πάρει το δρόμο της η ιστορία και επειδή θα μου την ζητήσει και η ασφάλεια.

1) Σπάσαν και άλλα αυτοκίνητα εχθές το βράδυ στην ίδια οδό.
2) Υποπτεύονται 2 συγκεκριμένα πρεζόνια τα οποία και αναζητούν

Φίλε Sn7per επειδή τελικά με έχει πάει πολύ γκαντεμιά με αυτό το αμάξι θα το πουλήσω και όπως γράφω και στην αγγελία δεν θα το δώσω κοψοχρονιά.
Πιστεύω οτι τα λεφτά του τα πιάνει μια χαρά.

ioannidis
14-02-09, 19:37
Είναι μακριά η δυο περιοχές ναι.

Λυπάμαι αλλά το αποφάσισα θα το πουλήσω.

Αποφάσεις εν θερμώ; Μακάρι να πήρες την σωστή απόφαση.
Και όχι γιατί πουλάς Stilo, αλλά μήπως με αλλαγή οχήματος κουνάς κόκκινο πανί σε ταύρο...

(δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις)

PascM
14-02-09, 19:45
Εν θερμώ θα μπορούσα να πω οτι την πήρα την απόφαση αν δεν είχα τραβήξει τόσα.
Πουλάω το ένα από τα 2 Stilo όχι και τα 2

paidaros
15-02-09, 12:19
Αν το είχες δηλώσει ναι! Εγώ δεν το είχα όταν είχα κάνει την ασφάλεια και δεν ήταν δηλωμένο.

μανωλη στην victoria που εχω εγω απο μονη της εχει μεσα στο συμβολαιο αποζημιωση για gps για καποιο ποσο!

PascM
15-02-09, 12:22
Κάπως θα τα βολέψω και εγώ :P αν έχεις γνωστό ασφαλιστή!!! Ελλάδα ατελείωτη!!!

paidaros
15-02-09, 12:30
Κάπως θα τα βολέψω και εγώ :P αν έχεις γνωστό ασφαλιστή!!! Ελλάδα ατελείωτη!!!

οχι ρε δεν ειναι λογω γνωριμιας απλα απο μονη της η εταιρια εβαλε εξτρα μεσα στο συμβολαιο για gps,χαλαζι και κατι για τους αεροσακους!
βεβαια δεν ξερω αν ειναι μονο η victoria

PascM
15-02-09, 12:31
Όχι εγώ θα κάνω κάτι λόγο γνωριμίας όπως έχω έκπτωση 25% επειδή το αμάξι το ασφαλίζω Κοζάνη και καλά μένω Κοζάνη γιατί Αθήνα ...έχει πολλά ατυχήματα!

paidaros
15-02-09, 12:33
Όχι εγώ θα κάνω κάτι λόγο γνωριμίας όπως έχω έκπτωση 25% επειδή το αμάξι το ασφαλίζω Κοζάνη και καλά μένω Κοζάνη γιατί Αθήνα ...έχει πολλά ατυχήματα!

ναι οσο βγανεις απο τα 2 μεγαλα αστικα κεντρα τοσο πιο φθηνα ειναι!
ακι εγω που ειμαι περιχωρο της θεσσαλονικης,20χλμ απο την πολη,εχω εκπτωση καπου τοσο!

PascM
15-02-09, 12:38
Γι' αυτό επιστροφή στα χωριά μας !!! :p

1972stilo
16-02-09, 08:43
Ποτέ μην αφήνετε τη βάση του gps στο τζάμι. Τα ίδια έπαθε και ο αδελφός μου 2 φορές στη Νέα Υόρκη. Είναι παγκόσμιο το φαινόμενο.

Sn7per
16-02-09, 08:49
Εγω την αφηνω γιατι βαριεμαι να τη βγαζω αλλα το Gps το βαζω στο ψυγειο...

Πιστευω οτι αφου εγω εκανα για να το ανακαλυψω 2 μηνες ο κλεφτης δε θα το βρει σε 3 λεπτα !

βεβαια το τζαμι κοστιζει οσο ενα Gps...

Τωρα που το σκεφτομαι θα το αφηνω ξεκλειδωτο !

PascM
16-02-09, 09:40
Το "ψυγείο" μου το σπάσαν με τον τρόπο που το ανοίξαν γιατί το έχουν μάθει καθώς και το ντουλαπάκι του συνοδηγού, οπότε ή άστο ξεκλείδωτο ή βγάζε τα πάντα από μέσα.

Εδώ θα δεις μια φωτό : http://www.istories.gr/wp/?attachment_id=277

Αλλά από την άλλη πες μου αν τελικά αυτή είναι η λύση το να αφαιρούμε τα πάντα από τα αυτοκινητά μας ακόμη και μέσα στο πάρκινγκ του σπιτιού μας για να κυκλοφορούν ελεύθερα τα πρεζόνια οι αλοδαποί και τα λοιπά λαμόγια ή αν πρέπει επιτέλους η δύναμη της αστυνομίας να σταματήσει να "φυλάει" τους 300 άχρηστους και να ασχοληθεί με την ουσία του θεσμού προστατεύοντας τον απλό Φορολογούμενο πολίτη.

Sn7per
16-02-09, 10:25
Μια χαρα το βλεπω το ψυγειο... Γιατι ρε παιδια κανει μπαμ το ψυγειο ?

Εγω νομιζω δε φαινεται.

PascM
16-02-09, 10:26
Εγώ σου λέω μου το σπάσαν και εσύ μου λες το βλέπεις μια χαρά!
....ότι πεις.

Sn7per
16-02-09, 10:30
Καλεεε μου ανθρωπεεεεε... (με φωνη Βεγγου)

"Το "ψυγείο" μου το σπάσαν με τον τρόπο που το ανοίξαν γιατί το έχουν μάθει καθώς και το ντουλαπάκι του συνοδηγού, οπότε ή άστο ξεκλείδωτο ή βγάζε τα πάντα από μέσα.

Εδώ θα δεις μια φωτό : http://www.istories.gr/wp/?attachment_id=277"

Τη φωτο τι την εβαλες για να δω το ωραιο εσωτερικο του Stilo ???

ακομα και εγω ο βασιλιας της ασυναρτησιας δε καταλαβαινω... !

PascM
16-02-09, 10:56
:) Καλέ μου άνθρωπεεε

Τι θέλεις να δεις? φωτό υπάρχουν και άλλες.

Sn7per
16-02-09, 11:02
Περιμενα να μου δειξεις ψυγειο σπασμενο στη φωτο

PascM
16-02-09, 11:54
Μετά την δουλειά θα βρω τη φωτό και θα σου την δείξω.
Αυτό που σπάσαν είναι το "καπάκι"

paidaros
16-02-09, 15:31
καποιος σε εβαλε στο ματι και σε εχει αχτι φαινετε!
αλλα ειναι κριμα ρε μανωλη να το δωσεις για αυτο το λογο!

PascM
16-02-09, 16:39
Το οτι είναι κρίμα είναι κρίμα! Επειδή έβαλα και πάνω ΠΩΛΕΙΤΑΙ με πήραν τηλέφωνο σήμερα και μου μιλάγαν για 4.000..... το βάζω φωτιά και δεν το δίνω τόσο (που λέει ο λόγος το βάζω φωτιά).

Sn7per σου χρωστάω φωτό αλλά τελικά δεν την έχω :( και επειδή ξέρω οτι θέλεις να καταλάβεις πως το σπάσαν είναι οι 2 μεντεσέδες να τους πω που στηρίζετε αυτοί όπως το ανοίξαν προφανώς με δύναμη και απότομα σπάσαν οι μεντεσέδες στην βάση.

paidaros
16-02-09, 22:44
σχετικα για παρκινγκ κλειστο το σκεφτηκες ή για κανα δυο μηνες να πληρωσεις σεκιουριτι και να τον πιασεις??
μην το αψιφεις παντως και για καμερα!
σκεψου αρκετα μανωλη