PDA

Επιστροφή στο Forum : Fiat Stilo Aντικατασταση απο Fiat Bravo ή υπαρχει δυνατοτητα 2ης γενιας!



MiKe_KaVaLa
08-04-09, 20:24
Αν και εχουμε διαβασει διαφορα σχετικα με το θεμα,οτι η Fiat πουλησε το
ονομα Stilo και δεν θα ξαναπαραγει σχετικο μοντελο με αυτο το ονομα
λεγεται λοιπον οτι η αντικατασταση ειναι το Bravo...

Kαι εγω σας λεω λαθος και μεγαλο ψεμα...
Καπου ειχα διαβασει για το 2012-13 οτι θα ξαναπαραγει το ονομα Stilo
(Θα ψαξω κι αν το βρω θα το ποσταρω εδω να το δειτε)

Επισης λεγεται οτι δεν θα εχει κανενα στοιχειο με το 1ης γενιας και οτι
θα ειναι αποκλειστηκα 3θυρο και μαλιστα θα ειναι στην κατηγορια των κουπε...

Λοιπν ωρα να τα πουμε κι εμεις...

1)Θα περιμενατε το 2ης γενιας Stilo ή θα το δεινατε για να παρετε ενα Bravo ή και χειροτερα ενα G.Punto?

2)Θα το προτιμουσατε με κινητηρες T-JET εως και 240 αλογα ή θα προτιμουσατε εναν ατμοσφαιρικο κινητηρα?

3)Το οτι θα ηταν αναμφισβητιτα 3θυρο κουπε θα σας δυσκολευαι στην αγορα του λογο χωρων και λογο πρακτικοτητας?

Ας δουμε λοιπον αν το ενδιαφερον μας και μονο που τοσο αγαπησαμε
αυτο το αυτοκινητο συγκινησει την Fiat Auto Group...

Θα χαρω να προσθεσεται στα ποστ σας οτι αλλο ξερεται για αυτο το θεμα
και που το οποιο θα μας βοηθησει...

Sn7per
08-04-09, 20:34
Οπως και να λεγεται δε θα εχει κατι κοινο με το Stilo που ολοι ξερουμε.

Δηλαδη το ονομα ειναι το θεμα ?

Fiat ποτε ξανα...

paidaros
08-04-09, 22:16
stilo for ever!

ABARTH DNA
08-04-09, 22:43
Εμενα παιδια το θεμα ''3θυρο'' δεν με ενοχλει κ φυσικα θα προτιμουσα ατμοσφαιρα...stilo for ever..!

MiKe_KaVaLa
30-06-09, 08:41
Ερχεται...:)

http://www.deviantart.com/download/96717714/Fiat_Stilo_Abarth_by_hussain1.jpg

tzagarakis
30-06-09, 09:14
Photoshop κάργα,αλλά έτσι κι αλλιώς χλωμό το βλέπω να ξαναδούμε σφραγιδάκι STILO

canonis
30-06-09, 10:48
Όντως photoshop και άσχημο κιόλας κατα τη γνώμη μου...

Απορία:
Όταν ξεκίνησε να κυκλοφορεί το Stilo κυκλοφορούσε και το (προηγούμενο) Bravo?

Λίγο δύσκολο το βλέπω για παραγωγή νέου αυτοκινήτου τώρα.
Νομίζω μόνο η VW αυτή τη στιγμή έχει κάτι αντίστοιχο.
Δηλαδή το Golf στην κατηγορία του Bravo και το Scirocco στην ίδια κατηγορία σαν Coupe.

Εγώ πάντως θα ήθελα να δω κάτι τέτοιο....

Τώρα που το θυμήθηκα, λεγανε κάτι για Abarth Coupe...
Πόσα Coupe θα βγάλουν? Η το ένα ή το άλλο!
Πάνε τα Stilo... ότι έμεινε, έμεινε!!!

tzagarakis
30-06-09, 23:29
Συμφωνώ με τον Αντώνη 100%

MiKe_KaVaLa
01-07-09, 07:56
Για να βγει ξανα το stilo πρεπει να ειναι...

Μεγαλυτερο σε διαστασης απο bravo...
εκδοσεις πολυτελες σε σχεση με τον ανταγωνισμο...
και εκδοσεις σπορ σε σχεση με τον ανταγωνισμο...
3θυρο και 5θυρο...

αυτα πιστευω...ασε που με ενα ρετουρ θα μπορουσε να ξανα παραγει το stilo και να πουλαει τρελα με αυτους τους κινητηρες τους σημερινους...

Την φωτο παιδια την εβαλα για πλακα ειναι μουφα μεγαλη...
ασε που μου θυμιζει NFS!

και κατι ακομα...τα αυτοκινητα VW VS FIAT...δεν εχουν καμια σχεση!

παντελης
01-07-09, 08:12
και κατι ακομα...τα αυτοκινητα VW VS FIAT...δεν εχουν καμια σχεση!
ενωητε αφου τα μεν ειναι μονο για βολτες εξω απο το Μαρανελο και τα δε γενησαν τη Ferrari .
ολα ειναι πιθανα να αντικατασταθει το stilo με ενα ποιο καινουργιο Look αλλα αμα το κανουνε αυτο θα ηθελα να το κανουνε σωστα .

να το βγαλουνε με πολυ ωραιο σαλονακι με φρενα τετραπιστονα με διαφορικο και στην εκδοση Abarth να εμφανιστει ενα 2,4 20ν τουρμπο τουλαχιστον με 230 αλογα για αρχη και μια ποιο special εκδοση με 300 αλογα . ζηταω πολλα?

MiKe_KaVaLa
01-07-09, 08:15
παντελη εχω ακουσει για 2.0L η 1.8L 240ps νομιζω ετοιμαζεται να φορεθει στην alfa και μετα στις υπολοιπες...

canonis
01-07-09, 13:22
Δεν είπε κανένας ότι έχουν σχέση VW και Fiat!!!!


Προσωπικά πάντα, τα VW είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερα από τα Fiat είτε ποιοτικά είτε μηχανικά...
Από design φυσικά για μένα είναι απαράδεκτα αλλά είναι ανώτερα όπως και να το κάνουμε.
Τώρα αν αρχίσουμε να συγκρίνουμε το τι αυτοκινητοβιομηχανίες έχει απο πίσω η Fiat και το τι ο κάθε άλλος δεν έχει σημασία. Και η VW έχει την Bugatti... και? Τα κάνει καλύτερα αυτοκίνητα αυτό?

(Sorry για το off topic) :)

Tokis
01-07-09, 16:51
Εδώ συνbravista θα τα χαλάσουμε..
Σε ποιο τομέα ακριβώς είναι καλύτερα τα VW?
Φίλος μου που όταν είχα πάρει το stilo είχε πάρει το Golf είχε μείνει παγωτό όταν είχε δει το εσωτερικό του stilo και δεν πίστευε το πόσο ποιοτικό είναι...
Οσον αφορα τους κινητήρες δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι ποιο αξιόπιστοι οι FSI.
Για ηλεκτρικά και άλλα προβλήματα πίστεψε μου δεν υπάρχει αμάξι που δεν βγάζει..
Για μένα μόνο τα Audi είναι ένα σκαλί παραπάνω σε θέματα ποιότητας :offtopic_gr:

canonis
01-07-09, 18:28
Η Fiat έχει κάνει άλματα από το 500αράκι, το Grande Punto και το Bravo.

Το παρελθόν δεν θέλει να το θυμάται και ειδικά αυτό με το Stilo που ήταν μία αποτυχία.
Προσοχή: Δε λέω ότι δεν είναι καλό ή όμορφο το Stilo αλλά είναι μεγάλη αποτυχία της Fiat και αν θέλετε το παραδέχεστε.

Το εσωτερικό όσον αφορά σε σχεδίαση πάντα ήταν υπέρ των ιταλικών και ειδικά αν τα συκρίνεις με Golf που έχουν εδώ και μία δεκαετία το ίδιο εσωτερικό τότε λογικό είναι να άρεσε στον φίλο σου.
Για μένα σου λέω πάλι, είναι ένα κλικ πιο πάνω τα VW στην ποιότητα - είτε αυτό είναι ποιότητα εσωτερικού είτε ποιότητα κύλισης... (άλλο αν δεν μ'αρέσουν ορισμένα μοντέλα τους).

MaGeLaNoS
01-07-09, 18:30
Ειδικα τα FSI η πρωτη φουρνια που για να αποδωσει τα αναμενομενα επρεπε να βαζεις 98+ οκτανια βενζινη ειχαν πολλα προβληματα.
Η δευτερη φουρνια FSI που δουλευαν ανετα κ με 95 βενζινη βγηκε πιο αξιοπιστη αλλα το λαδακι τους παλι το εκαιγαν.
Τωρα με τα TSi φαινεται οτι εχει βελτιωθει το μοτερ στον βαθμο που επρεπε εξαρχης.
Ειδικα τα VW εχουν βγαλει αρκετα προβληματακια κ συχνα εκνευριστικα.Ποιος δεν θυμαται τα Golf 4 που καθε λιγο αλλαζαν τους γρυλλους των παραθυρων επειδη εσπαζαν σαν πλαστικο.

Σιγουρα η AUDI ειναι αρκετα σκαλοπατια πανω απο τον μεσο ορο της κατηγοριας αλλα μην ξεχναμε οτι παιζει σε μια αλλη κλαση τα premium αυτοκινητα.
Δηλαδη ενα Α3 θα συγκριθει σε ποιοτητα με μια 116 ΒΜW κατι που φυσικα εχει κ το αναλογο κοστος.

tzagarakis
01-07-09, 22:11
Dεν κρίνω θεωρητικά την αξιοπιστία κανενός αυτοκινήτου,εδώ μέσα έχω διαβάσει 1 σωρό προβλήματα για τα stilo,που εμένα μου φαίνονται σαν ''ψέματα'',έχω όμως φίλους(2)με vw,ο 1 έχει golf4 & ο άλλος passat fsi και κανείς τους δε ξαναπαίρνει vw.
Καίνε λάδι σαν δίχρονα καίνε λάμπες σαν κεριά και για το 4άρι πολλά άλλα που δε θυμάμαι και για το Passat στις 17000χλμ πριν 1,5 μήνα ανοίξαν κινητήρα αλλά και πάλι
2χρονο παρέμεινε.
Αν ψάχνετε αξιοπιστία πρέπει να το παραδεχτούμε μόνο τοyota,nissan,honda,mazda kai mitsu.

PascM
02-07-09, 00:12
Ακόμη και με τους TSI η VW το λαδάκι της το καίει. Έχουν κάνει κάτι αλλαγές στα τσιμουχάκια των βαλβίδων αλλά... συνεχίζουν να έχουν πρόβλημα.
Επίσης το Stilo δεν ήταν καθόλου αποτυχία (με την γενική έννοια του όρου) για την FIAT.
Ήταν εμπορική αποτυχία διότι δεν είχε σωστό λανσάρισμα.
Μια και εδώ μέσα έχουμε ανθρώπους που κατέχουν το θέμα από πλευράς σκάφους κλπ το STILO είναι ποιο δεμένο από τα GOLF και ίσως και από το BRAVO.

face
02-07-09, 10:13
Σαφώς και το stilo ήταν αποτυχία
.
.
.
στο marketing

και η μεγαλύτερη αποτυχία ήταν που βγήκαν οι Ιταλοί και είπαν ότι ήταν αποτυχία. Για να δώσουν φτερά στο bravo

αν το stilo είχε λανσαριστεί με τους κινητήρες του bravo μόνο αποτυχία δεν θα ήταν.

γιατί άραγε δεν ασχολείται κανένας με το πανάλαφρο τιμόνι του bravo το οποίο είναι ίδιο με του stilo, όπως και σχεδόν όλα τα μέρη πλην μοτέρ-σασμάν-μετάδοση. Τα υλικά του για την εποχή ήταν ίδια το ίδιο ποιοτικά με τον γερμανικό ανταγωνισμό, και τα καλούδια που είχε ως standar οι γερμανοί τα έβλεπαν μετά από κατάθεση πολλών Κ xtra. Ας μην πούμε για την τεχνολογία που κουβαλούσε το Abarth πάνω. Μη ξεχνάμε ότι το 2001 που παρουσιάστηκε με nav τηλέφωνα και ημιαυτόματα κιβώτια στην αγορά κυκλοφορούσαν τα nokia 6110.

tzagarakis
02-07-09, 22:59
Το BRAVO έχει το πλαίσιο του STILO και μη βιαστεί κανείς να με αμφισβητήσει,είναι καρατσεκαρισμένο.Εντάξει σίγουρα είναι ποιοτικότερο,αλλά δε το βλέπω και να ξεσκίζεται στις πωλήσεις,κάτι που κατά τη γνώμη μου οφείλεται στο όνομα.
Και εξηγώ,στην κατηγορία αυτή η FIAT αλλάζει μόνιμα όνομα(ritmo,regata,tipo,bravo,stilo,bravo),me αποτέλεσμα ο κόσμος να μην ξέρει.Η vw από εποχής ritmo έχει το golf,όλοι ξέρουν το golf κανείς δε θυμάται το ritmo.
Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ



Κι αυτός είναι ο λόγος που η fiat πάντα θα ''αποτυγχάνει''(εμπορικά),στη κατηγορία αυτή

παντελης
02-07-09, 23:08
Η Fiat έχει κάνει άλματα από το 500αράκι, το Grande Punto και το Bravo.

Το παρελθόν δεν θέλει να το θυμάται και ειδικά αυτό με το Stilo που ήταν μία αποτυχία.
Προσοχή: Δε λέω ότι δεν είναι καλό ή όμορφο το Stilo αλλά είναι μεγάλη αποτυχία της Fiat και αν θέλετε το παραδέχεστε.

Το εσωτερικό όσον αφορά σε σχεδίαση πάντα ήταν υπέρ των ιταλικών και ειδικά αν τα συκρίνεις με Golf που έχουν εδώ και μία δεκαετία το ίδιο εσωτερικό τότε λογικό είναι να άρεσε στον φίλο σου.
Για μένα σου λέω πάλι, είναι ένα κλικ πιο πάνω τα VW στην ποιότητα - είτε αυτό είναι ποιότητα εσωτερικού είτε ποιότητα κύλισης... (άλλο αν δεν μ'αρέσουν ορισμένα μοντέλα τους).
δε καταλαβα λεξη απο οτι γραφεις φιλε μου μηπως θα ηταν καλητερα να γραφεις ελληνηκα ?

canonis
03-07-09, 01:52
δε καταλαβα λεξη απο οτι γραφεις φιλε μου μηπως θα ηταν καλητερα να γραφεις ελληνηκα ?

Μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσεις το σχολείο φίλε μου?
Κάλλιο αργά παρά ποτέ...

Υ.Γ. Όπως βλέπεις παραπάνω οι προλαλήσαντες απαντούν με όμορφο και ευγενικό τρόπο. Εσύ συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι. Όταν γράφω κάτι σκοπός μου είναι να το συζητήσω και όχι να έρθω σε διαπλοκή με τον κάθε ένα κολλημένο. Στο κάτω κάτω γνωρίζω ΕΛΑΧΙΣΤΑ άτομα προσωπικά.
Αν νομίζεις ότι και αυτά δεν είναι ελληνικά βάλε ένα 6χρονο να στο διαβάσει... προφανώς θα ξέρει καλύτερα απο σένα.

canonis
03-07-09, 01:59
Σαφώς και το stilo ήταν αποτυχία
.
.
.
στο marketing

και η μεγαλύτερη αποτυχία ήταν που βγήκαν οι Ιταλοί και είπαν ότι ήταν αποτυχία. Για να δώσουν φτερά στο bravo

αν το stilo είχε λανσαριστεί με τους κινητήρες του bravo μόνο αποτυχία δεν θα ήταν.

γιατί άραγε δεν ασχολείται κανένας με το πανάλαφρο τιμόνι του bravo το οποίο είναι ίδιο με του stilo, όπως και σχεδόν όλα τα μέρη πλην μοτέρ-σασμάν-μετάδοση. Τα υλικά του για την εποχή ήταν ίδια το ίδιο ποιοτικά με τον γερμανικό ανταγωνισμό, και τα καλούδια που είχε ως standar οι γερμανοί τα έβλεπαν μετά από κατάθεση πολλών Κ xtra. Ας μην πούμε για την τεχνολογία που κουβαλούσε το Abarth πάνω. Μη ξεχνάμε ότι το 2001 που παρουσιάστηκε με nav τηλέφωνα και ημιαυτόματα κιβώτια στην αγορά κυκλοφορούσαν τα nokia 6110.

Λες να φταίει το marketing?
Το 500 πάντως ξέρουνε να το προωθούνε...
Θέλω να πω ότι ίσως να ήταν και επιλογή τους να μην προχωρήσει τόσο πολύ για να σπρώξουν τα μικρότερα μοντέλα τους... Μία σκέψη!


Το BRAVO έχει το πλαίσιο του STILO και μη βιαστεί κανείς να με αμφισβητήσει,είναι καρατσεκαρισμένο.Εντάξει σίγουρα είναι ποιοτικότερο,αλλά δε το βλέπω και να ξεσκίζεται στις πωλήσεις,κάτι που κατά τη γνώμη μου οφείλεται στο όνομα.
Και εξηγώ,στην κατηγορία αυτή η FIAT αλλάζει μόνιμα όνομα(ritmo,regata,tipo,bravo,stilo,bravo),me αποτέλεσμα ο κόσμος να μην ξέρει.Η vw από εποχής ritmo έχει το golf,όλοι ξέρουν το golf κανείς δε θυμάται το ritmo.
Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ



Κι αυτός είναι ο λόγος που η fiat πάντα θα ''αποτυγχάνει''(εμπορικά),στη κατηγορία αυτή

Το πλαίσιο όντως πρέπει να είναι το ίδιο αλλά δε πιστεύω ότι η αλλαγή του ονόματος του έχει στερήσει την επιτυχία.
Τι εννοείς ότι ο κόσμος δε ξέρει...?

Προσωπικά ακούω Golf και σκέφτομαι ότι αυτό είναι στην παραγωγή τόσα χρόνια, έχει παλιώσει και δε θα ήθελα να έχω ένα "αρχαίο" όνομα στο αυτοκίνητο μου που έχει φάει 10 άλλαγες και facelift απο τότε που βγήκε.

MiKe_KaVaLa
03-07-09, 07:01
Eισαστε ολοι off-topic!θα σας βαλω τιμωρια!

...μονο εγω τα κανω αυτα!!!

face
03-07-09, 07:50
Καταρχήν μην αρπάζεσαι κατευθείαν με τον Παντελή, μάλλον θα εννοούσε ότι μιλάς Γερμανικά...:)..Στο κάτω κάτω δηλώνεις σε ένα forum με χρήστες που αγαπούν το stilo όσο τίποτε άλλο ότι είναι μία αποτυχία, οπότε μην περιμένεις και τις καλύτερες των απαντήσεων.

Τώρα, από τo panda και μετά, άλλαξε όλη η κεφαλή του FIAT Group, και προφανώς μπήκαν άτομα που το marketing το είχαν σπουδάσει πχ το λανσάρισμα της σελίδας fiat5οο, 500 μέρες πριν από την επίσημη παρουσίασή του όπου μάλιστα υπήρχε και αμφίδρομη επικοινωνία μέσω customizing και design ideas, μερικές εκ των οποίων πέρασαν και στη παραγωγή. Κοινώς από το panda και το 5οο οι Ιταλοί διδάσκουν marketing. Ακόμα και η υιοθέτηση της μικρής πλατφόρμας που χρόνια υπερτερούν έδωσε άλλον αέρα και σε μοντέλα μεγαλύτερα όπως το Bravo.

Δεν είναι τυχαίο που μέσα σε λίγα χρόνια όχι μόνο έβαλαν σε κεδοφορία τον όμιλο μετά από πολλά χρόνια, αλλά πάνε να εισχωρήσουν και σε νέες αγορές.

tzagarakis
03-07-09, 08:29
Τι εννοείς ότι ο κόσμος δε ξέρει...?

Προσωπικά ακούω Golf και σκέφτομαι ότι αυτό είναι στην παραγωγή τόσα χρόνια, έχει παλιώσει και δε θα ήθελα να έχω ένα "αρχαίο" όνομα στο αυτοκίνητο μου που έχει φάει 10 άλλαγες και facelift απο τότε που βγήκε.

Θέμα μάρκετινκ,καθαρά.Ρώτα κάποιον που δεν έχει τρέλα με τα αυτοκίνητα,τί μάρκα είναι το golf kai τί μάρκα είναι το stilo ή το bravo,kai τότε θα καταλάβεις τί εννοώ.
Δεν υπάρχει δλδ μια συνέχεια σε μια προσπάθεια και άρα ο κόσμος το αντιμετωπίζει με μια δυσπιστία,αυτή λοιπόν η δυσπιστία είναι και η αποτυχία της fiat

MiKe_KaVaLa
03-07-09, 15:54
Αγορινα μου εσυ που σε λιγο καιρο περιμενεις για 2η φορα ενα καινουργιο Bravo ακομα δεν εμαθες οτι περνεις στην ουσια ενα Stilo...o νοων νοειτω!(συνχωρεστε με για την ορθογραφια μου :))

dimos47ki7
03-07-09, 16:16
το bravo εχει το πατωμα του stilo και οχι το πλαισιο...ειναι τεραστια η διαφορα αναμεσα στις 2 εννοιες. και το πατωμα προφανως αλλαγμενο και βελτιωμενο μιας και εχει μεγαλυτερο μεταξονιο και πρεπει να περναει και το euroncap τεστ με 5 αστερια για λογους marketing...

κατα τη γνωμη μου το εσωτερικο του stilo ειναι ποιοτικοτερο σε σχεση με του bravo.
οι ιταλοι τα εχωσαν χοντρα σε αυτον τον τομεα στο stilo για να ανταγωνιστουν τους γερμανους. τα πλαστικα του ειδικα πανω στο ταμπλο ειναι πολυ μαλακα, καμμια σχεση με του bravo, και γενικα το εσωτερικο δειχνει λιγο πιο ποιοτικο. αυτο ομως τους στοιχισε οικονομικα, μιας και για να ειναι ανταγωνιστικοι, επρεπε να κρατησουν τις τιμες χαμηλα. αρα λιγοτερο κερδος για την εταιρεια.

και εν τελει, η fiat ειναι γνωστη για τα πολυ καλα μικρα που φτιαχνει (panda,punto) και οχι για τα μικρομεσαια της.

face εμενα το τιμονι του bravo με ικανοποιει απολυτα, δεδμενου του χαρακτηρα του (οικογενειακο με ηλεκτρικο τιμονι), ενω οταν παταω το sport, τοτε το τιμονι βαραινει και αποκτα και αρκετη αισθηση...

ioannidis
03-07-09, 16:49
...
οι ιταλοι τα εχωσαν χοντρα σε αυτον τον τομεα στο stilo για να ανταγωνιστουν τους γερμανους. τα πλαστικα του ειδικα πανω στο ταμπλο ειναι πολυ μαλακα, καμμια σχεση με του bravo, και γενικα το εσωτερικο δειχνει λιγο πιο ποιοτικο. ...


Θα σταθώ εδώ όμως και θα πω ότι στα πιο κάτω πλαστικά δεν είχαν και τόση επιτυχία (βλ. Κόλα στα πλαστικά και ρευστοποίηση)

face
03-07-09, 18:10
face εμενα το τιμονι του bravo με ικανοποιει απολυτα, δεδμενου του χαρακτηρα του (οικογενειακο με ηλεκτρικο τιμονι), ενω οταν παταω το sport, τοτε το τιμονι βαραινει και αποκτα και αρκετη αισθηση...

και εμένα απλώς αναφέρθηκα στον τύπο που στο stilo φώναζε ότι είναι ελαφρύ συνέχεια, ενώ στο bravo απλά γίνεται μία αναφορά, επειδή οι κινητήρες τραβούν τη προσοχή. Βέβαια θα προτιμούσα να έχει πιο πολύ πληροφόρηση.

canonis
04-07-09, 12:46
Καταρχήν μην αρπάζεσαι κατευθείαν με τον Παντελή, μάλλον θα εννοούσε ότι μιλάς Γερμανικά...:)..Στο κάτω κάτω δηλώνεις σε ένα forum με χρήστες που αγαπούν το stilo όσο τίποτε άλλο ότι είναι μία αποτυχία, οπότε μην περιμένεις και τις καλύτερες των απαντήσεων.

Γι'αυτό ξεκαθαρισα ότι προσωπικά μου αρέσει το Stilo...
Δεν έχει σχέση με το αν έιναι αποτυχία ή όχι. Αυτό το δείχνουν τα νούμερα... Και πάλι αναφέρω ότι μιλάω καλοπροαίρετα!!!!!!!


Θέμα μάρκετινκ,καθαρά.Ρώτα κάποιον που δεν έχει τρέλα με τα αυτοκίνητα,τί μάρκα είναι το golf kai τί μάρκα είναι το stilo ή το bravo,kai τότε θα καταλάβεις τί εννοώ.
Δεν υπάρχει δλδ μια συνέχεια σε μια προσπάθεια και άρα ο κόσμος το αντιμετωπίζει με μια δυσπιστία,αυτή λοιπόν η δυσπιστία είναι και η αποτυχία της fiat

Πολύ ωραίος ο φίλος tzagarakis!!!
Ίσως να έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί έτσι!


Αγορινα μου εσυ που σε λιγο καιρο περιμενεις για 2η φορα ενα καινουργιο Bravo ακομα δεν εμαθες οτι περνεις στην ουσια ενα Stilo...o νοων νοειτω!(συνχωρεστε με για την ορθογραφια μου :))

Έλα ρε γρήγορε!!!
Δεν μαθαίνω εγώ, όχι!!! :)

Υ.Γ. Οι μέρες δε παιρνάνε....!!!

MiKe_KaVaLa
04-07-09, 15:18
Έλα ρε γρήγορε!!!
Δεν μαθαίνω εγώ, όχι!!! :)

Υ.Γ. Οι μέρες δε παιρνάνε....!!!

Δεν ειμαι γρηγορος!απλα το παιζω...πειραχτηρι!!!:)
ποτε ερχεται το νινι και ξεχασα???

canonis
05-07-09, 12:09
Δεν ειμαι γρηγορος!απλα το παιζω...πειραχτηρι!!!:)
ποτε ερχεται το νινι και ξεχασα???

Ελπίζω τέλος του μήνα φίλε!!!
Καλοκαιριάτικα χωρίς αυτοκίνητο... δε λέει καθόλου!

MiKe_KaVaLa
05-07-09, 12:13
Ελπίζω τέλος του μήνα φίλε!!!
Καλοκαιριάτικα χωρίς αυτοκίνητο... δε λέει καθόλου!

το ξερω...το ζω κι εγω...δεν λεει μια!!!

tzagarakis
05-07-09, 23:11
το ξερω...το ζω κι εγω...δεν λεει μια!!!

Ρε mike πότε επιτελους θα τελειώσεις

billthekid
13-07-09, 12:05
εγω παιδια θα γουσταρα ενα καινουργιο stilo που θα εχει σαν βαση το παλιο.Να μην ειναι η μερα με τη νυχτα σε διαφορα.Δηλαδη ενας ιδιοκτητης stilo να το κοιταξει απο μακρια και να φανταστει οτι ειναι το καινουργιο stilo.Emena to bravo μου αρεσει πολυ και εχει δελεαστικους κινητηρες αλλα δεν ξερω αν μετα απο το stilo θα παω παλι σε fiat.
Αυτα τα ολιγα.χαχαχαχα

PascM
13-07-09, 12:25
Εμένα οπτικά (προσωπική άποψη είναι καθαρά αυτό) δεν μου αρέσει το Bravo ούτε το παλιό μου άρεσε ούτε το καινούργιο.
Από εκεί και πέρα σαφώς έχει ποιο δυνατούς κινητήρες τώρα αν είναι και ποιο καλοί αυτό δεν το ξέρω και μάλλον ο χρόνος θα το δείξει.

Σαν το Stilo σίγουρα δεν είναι όμως, δεν έχει τόσο δέσιμο.

Tokis
13-07-09, 18:59
Εμένα οπτικά (προσωπική άποψη είναι καθαρά αυτό) δεν μου αρέσει το Bravo ούτε το παλιό μου άρεσε ούτε το καινούργιο.
Από εκεί και πέρα σαφώς έχει ποιο δυνατούς κινητήρες τώρα αν είναι και ποιο καλοί αυτό δεν το ξέρω και μάλλον ο χρόνος θα το δείξει.

Σαν το Stilo σίγουρα δεν είναι όμως, δεν έχει τόσο δέσιμο.

Επειδή είχα το stilo 4 χρόνια και έχω τώρα το bravo μπορω να πω ότι και τα δύο αμάξια μαμά στις ίδιες στροφές το bravo έχει +15 με 20χλμ όχι λόγω κινητήρα. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο στήσιμο του αυτοκινήτου ή σε κατι άλλο...

tzagarakis
13-07-09, 21:31
Επειδή είχα το stilo 4 χρόνια και έχω τώρα το bravo μπορω να πω ότι και τα δύο αμάξια μαμά στις ίδιες στροφές το bravo έχει +15 με 20χλμ όχι λόγω κινητήρα. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο στήσιμο του αυτοκινήτου ή σε κατι άλλο...


Μάλλον έχεις βελτιώσει την οδηγησή σου!!!!χιχιχιχιχιχι!!!!
Σοβαρά τώρα,μπορεί(και είναι το πιθανότερο)να τα φταίει τo ΕSP!!!!

Tokis
13-07-09, 22:18
Μάλλον έχεις βελτιώσει την οδηγησή σου!!!!χιχιχιχιχιχι!!!!


Αυτό πρεπει να΄ναι!! Εμαθα τα χουγια των ιταλικων :hehe:
Παντως κανα εξάμηνο πριν δωσω το stilo είχα βάλει eibach 3ποντα μαζί με αμορτισερ Lipsport τα οποία είναι κοντόλαιμα και δουλευουν καλα με ελατηρια χαμηλωματος και το αυτοκινητο ειχε γίνει τρένο με μειωμένη όμως άνεση....
:offtopic_gr:

RainmaN_52
05-08-09, 15:07
Συμφωνώ ότι το Stilo έχει πολύ ποιοτικά υλικά στο πάνω μέρος του ταμπλό....αλλά τι γίνεται με τα πλαστικά στη περιοχή της πόρτας και το γεγονός ότι οι ταπετσαρίες καλύπτουν σχεδόν το μισο κομμάτι της πόρτας εσωτερικά(Ας μην αναφέρω την περιοχη της πορτας για τους πίσω επιβατες).Προσωπικά πλέον το θεωρω αηδία καθως ειναι αντιαισθητικο ιδιαιτερα αν καποιος εχει επιλεξει τις εκδοσεις active η actual και φυσικα καθολου πρακτικο καθως λαιρωνουν υπερβολικα ευκολα και το καθαρισμα ειναι πολυ δυσκολο.Αυτα δεν τα ελαβα υπ'οψιν μου 5 χρονια πριν που αγόρασα το stilo μου.Σήμερα εχω αλλη γνώμη βέβαια.Ισως και να μη το αγόραζα αν είχα τον ιδιο τρόπο σκεψης με τοτε...

tzagarakis
05-08-09, 20:50
Τα πάντα ρει.Σε 5 χρόνια πολλά συμβαίνουν

neuromancer
10-08-09, 01:05
Παρκάρει κάτω από το μπαλκόνι μου ένα ΚΙΑ Cee'd τρίπορτο... Λέω να πάρω ένα και να του βάλω το σήμα της FIAT εμπρός και το Stilo μαζί με ΙΙ πίσω (Stilo II).

Δε θα ψαρώσω κόσμο?

tzagarakis
11-08-09, 10:10
Πιστεύω απόλυτα ότι το cee'd έιναι η συνέχεια του stilo,σχεδιαστικά.
Σίγουρα κάθονται τα σήματα της FIAT πάνω

alexpennos
29-09-09, 02:19
Τι λετε ρε παιδια...fiat ceed? Στο θεμα μας...η μονη ισως καλη ιδεα απο πλευρας φιατ θα ηταν η αναγεννηση ενος stilo αυστηρα 3πορτου. Κατι αντιστοιχο με golf και scirocco. Νομιζω το ανεφερε ο canonis κιολας. Για μενα, το stilo το 3πορτο, οταν ειχε πρωτοβγει, ηταν ισως απο τα ομορφοτερα coupe...Δεν συγκρινοταν με golf. Αυτο εδωσε το εναυσμα για μυωδεις σηκωμενους "****υς" και μικρα πισω τζαμακια και ηταν το πρωτο που σχεδιαστηκα ξεκαθαριζε την σχεση του με τον 5πορτο αδελφο του..ακολουθησαν μετα gtc astra pro-ceed κλπ. Γι αυτο λοιπον, η αναγενηση ενος μυωδους κουπε, με την maserati-like μασκα του bravo...ισως κ λιγο πιο θυμωμενους προβολεις, πιστευω θα ηταν πολυ πιασαρικο!

MaGeLaNoS
29-09-09, 09:59
Ναι σιγουρα θα ηταν ωραιο αμαξι φιλε μου αλλα οταν βγαινει ο Προεδρος της φιρμας κ το χαρακτηριζει ουτε λιγο ουτε πολυ εμπορικη αποτυχια το Stilo τοτε πως να προωθηθει το αμαξι..
Κ πραγματι ηταν πολυ πρωτοποριακο σε ολα τα επιπεδα.Απλα δεν το προωθησαν.

MiKe_KaVaLa
13-10-09, 15:19
Δυο σηματακια της Fiat/Abarth και ειναι ετοιμο το καμαρι!χεχεχε...μακαρι να ηταν ετσι!

http://img186.imageshack.us/img186/9505/vwsciroccooettinger222ym6.jpg

http://img511.imageshack.us/img511/8025/vwsciroccooettinger32we8.jpg

s6_sot
13-10-09, 15:56
Ban στον κύριο από πάνω αμέσως!!!!

παντελης
13-10-09, 17:26
μα καλα βρε Maik εσυ οδηγεις stilo και φανταζεσε siroco?
αν η φιατ εβγαζε το stilo II ετσι θα τις εκανα μυνηση .
το γεγονος οτι πηρανε ενα Golf στο photoshop και με το ποντικι το κανανε ποιο καμπιλοτο δε κανανε και κανενα θαυμα .
''εβγαλε τα ρουχα του ο Μανωλιος και τα εβαλε αλλιως''
αλλα σου ευχομαι να το αποκτησεις για να δεις τη γλυκα γιατι μαλλων πραπει να σου γινει μαθημα το παθημα αλλιως δεν καταλαβενεις.
φιλε μου ειναι γερμανικο αρα οπως και να ειναι πρωτων ειναι ασχημο και δευτερον απο το πολυ λαδι χαλαει.

Tokis
13-10-09, 18:05
Golf που του πατήσαν το **** στη πρέσα και του βάλανε και ένα καπό bad boy

παντελης
13-10-09, 21:36
tokiς εγραψες ......
αν το golf ειναι το σημειο αναφορας τοτε κολαει το ανεκδοτο''
ηταν ο κοστηκας και ο γιορηκας και λεει ο ενας στον αλλο
''εκει στην αθηνα ειδα ενα αμαξι που το λεγανε siroco ''
'' τι ειναι το siroco?''
-'' ειναι σαν το golf αλλα ποιο χαμηλο και με πλακουτσερο καπο''
''α''
-'' ειδα ενα αλλο αμαξι που το λεγανε polo''
''πως ηταν αυτο?''
'' αυτο ειναι σαν golf αλλα ειναι ποιο μικρο και ποιο στενο''
''α''
''ειδα ενα αλλο που το λεγανε passat''
''και αυτο ως ητανε?''
'' αυτο ηταν σα golf ποιο μακρι με ιδιο κινητηρα αλλα καμια σχεση ''
''αααααααααααα''
θυμαστε το ιδιο ανεκδοτο με γα'ι'δαρο?

tzagarakis
12-11-09, 13:47
Τον πρόγονο των bravo,stilo,bravo τον θυμαται κανεις?
http://www.youtube.com/watch?v=BVXKv51OBGY
http://www.youtube.com/watch?v=odivTRA30rs

ioannidis
12-11-09, 13:49
Πριν από το Tipo εννοείς...

tzagarakis
12-11-09, 13:54
Και πριν το regata!
O ανταγωνιστής του golf 1 αλλά η μαμά fiat αρέσκεται στις μετονομασίες....
Και έτσι όλοι θυμούνται και ξέρουν το golf αλλά κανεις δε θυμάται και δε ξέρει το ritmo

ioannidis
12-11-09, 13:56
Τι λε ρε φιλαράκι... ξέρεις πόσα Ritmo ανακυκλώθηκαν για τα πλαστικά του Tipo? ΤΟΤΕ?
Για αυτό τρίζανε όλη την ώρα...

tzagarakis
12-11-09, 14:05
Αν εξαιρέσεις τους τριγμούς και τις μικροδιαροές ήταν μια χαρά,ούτε ζημιές ούτε σκουριές
μια χαρά! ήταν...

ioannidis
12-11-09, 14:10
το ξέρω... Το έχει ακόμα ο father...

dimos47ki7
22-11-09, 00:31
Μάλλον έχεις βελτιώσει την οδηγησή σου!!!!χιχιχιχιχιχι!!!!
Σοβαρά τώρα,μπορεί(και είναι το πιθανότερο)να τα φταίει τo ΕSP!!!!


4 μηνες μετα το ξεθαβω...
το esp αποκλειεται να ειναι...εμενα μολις μπει το esp, γονατιζει το αμαξι και σχεδον σταματαει στη μεση της στροφης...αλλα αυτο θα συμβει σε πολυ οριακες καταστασεις...γενικα το esp σηκωνει πολλα καφριλικια πριν σε κοψει, ειδικα αν εχεις κλεισει και το anti-spin

πολυ απλα, μεσα στα χρονια που περασαν αναμεσα στα 2 μοντελα, ολα εξελιχθηκαν...αναρτησεις, αμαξωματα, ελαστικα, κλπ...ειναι φυσικη εξελιξη πιστευω...αλλοιμονο αν ισχυε το αντιθετο

tzagarakis
24-11-09, 12:38
αλλοίμονο να 'ταν η ίδια ποιότητα τόσο στην κατασκευή όσο και στην κύλιση!

Ρε με το πάιρνεις σοβαρά για την οδηγησή σου, χχαχα ,αστειέυομαι!!!!