PDA

Επιστροφή στο Forum : Έρχονται αυξήσεις στα τέλη;



ThoDoriS
04-04-05, 02:37
Τις αντιδράσεις των ιδιοκτητών Ι.Χ. και μοτοσικλετών προκαλεί το ενδεχόμενο αύξησης των τελών κυκλοφορίας από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο. Στις προτάσεις που εξετάζει το υπουργείο Οικονομικών περιλαμβάνεται αύξηση στο σήμα τελών κυκλοφορίας κατά 230% στα δίκυκλα έως 300 κυβικά.


Για τα Ι.Χ., το οικονομικό επιτελείο μελετά, σύμφωνα με πληροφορίες, δύο σενάρια:
- Στο πρώτο προβλέπεται αύξηση 15%, που σημαίνει ότι για ένα αυτοκίνητο 1.000 κυβικών, τα τέλη από 93 ευρώ θα φθάσουν τα 106 ευρώ, για ένα ΙΧ 1.400 κυβικών από 168 στα 193 ευρώ και για 2.000 κυβικά από 372 στα 427 ευρώ.
- Στο δεύτερο σενάριο η αύξηση είναι 25%.

Katerina
04-04-05, 10:00
Χριστέ μου πιά!!!
Στο τέλος θα θέλουμε ένα μισθό για τα ριμαδοτέλη!

Nenya
04-04-05, 10:07
και το καλυτερο ..θυμάστε που θα τα περνάνε μονο μια φορα από το προηγούμενο έτος και τελικά το καθιερώσανε να τα πληρώνουμε από το προηγούμενο έτος για το επόμενο.....

Stilo_Rodos
04-04-05, 10:29
Άντε να τα πουλήσουμε να ησυχάσουμε. Τα λεφτά που δίνουμε για τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια είναι τα εισιτήρια για ένα χρόνο με τις συγκοινωνίες.

mike
04-04-05, 10:34
Τα έχω πάρει στο κράνος(AGV) τόσο πολύ που απαξιώ και να τους βρίσω.....

ΓΙΑΤΙ δεν κυνηγάνε τους μεγαλοκλέφτες και πάντα την πληρώνει ο κοσμάκης? Μπ0υρδ3λ0 μια ζωή.......

Nenya
04-04-05, 10:42
θεσ STILO θα πλερωσεις!!!

Stilo_Rodos
04-04-05, 11:11
dina δυστυχώς δεν θα θέλουμε τπτ. mike όντως ο κοσμάκης την πληρώνει και σταματάω εδώ γιατί με έπιασε το στομάχι μου.

ckalfas
04-04-05, 11:21
Μα καλά... πέρυσι δεν πήραν μία αύξηση της τάξεως του 15%;
Και πάλι αύξηση;;;
Πολλά δεν χωράει ονους μου... Για να γίνει ένας δρόμος πληρώνει ο κοσμάκης τους ιδιοκτήτες των περιοχών που θα διέλθει ο δρόμος... πληρώνει για να γίνει ο δρόμος... πληρώνει διόδια για την συντήρηση του δρόμου... πληρώνει τέλη για την χρήση του δρόμου...
Ρε αφού των χιλιοπληρώσαμε, πληρώνουμε και να τον χρησιμοποιούμε;;;
Έλεος πια!!!

Panos_IOA
04-04-05, 11:43
Μα ειναι λογικο!! Απο τη στιγμη που οι Ελληνες οδηγοι δεν εχουν εναν φορεα να τους εκφραζει, μια ζωη θα μας εχουν με τις μπατσες!! Στη Γερμανια, ο Πρόεδρος του Συνδεσμου Γερμανων Οδηγων φταρνιζεται και καθονται οι κυβερνησεις προσοχη!!!
Για τα τελη καλα κανουν, πρεπει να αυξηθουν, όπως και τα διοδια, ειναι πολυ φθηνα σε σχεση με την Ευρωπη, ΑΛΛΑ !! Υπαρχει ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΛΛΑ!!
Που πανε τα λεφτα μας; Ποιος δινει λογαριασμο για αυτα τα λεφτα;; Γιατι μετα απο 23 χρονια στην Ε.Ε. ακομη εχουμε αχρηστους δρομους;; Εχει μπει ποτε εργολαβος μεσα για κακοτεχνιες που στοιχιζουν ζωες συμπολιτων μας;;
Το προβλημα δεν ειναι η αυξηση, ειναι το που πανε τα λεφτα!!! Μην επικεντρονομαστε σε λαθος στοχους!!
Και οσο δεν ζηταμε ελεγχο, οσο δεν οργανονομαστε, οσο δεν απαιτουμε, ΤΟΣΟ λαλακες θα μας πιανει η καθε κυβερνηση που βγαζουμε καθε φορα "για μας σωσει" απο την κακο-διαχειριση της προηγουμενης....
Μαλλον εχουν δικιο τελικα, ο καθε λαος εχει την κυβερνηση που του ταιριαζει....
Τετοιοι ειμαστε, τετοιες κυβερνησεις μας αξιζουν!!!

Αυξησεις πάνω στις αυξησεις, αλλα για διαχειριστικο ελεγχο, ουτε λογος!!!

ckalfas
04-04-05, 11:53
Για τα τελη καλα κανουν, πρεπει να αυξηθουν, όπως και τα διοδια, ειναι πολυ φθηνα σε σχεση με την Ευρωπη, ΑΛΛΑ !! Υπαρχει ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΛΛΑ!!
Που πανε τα λεφτα μας; Ποιος δινει λογαριασμο για αυτα τα λεφτα;; Γιατι μετα απο 23 χρονια στην Ε.Ε. ακομη εχουμε αχρηστους δρομους;; Εχει μπει ποτε εργολαβος μεσα για κακοτεχνιες που στοιχιζουν ζωες συμπολιτων μας;;
Το προβλημα δεν ειναι η αυξηση, ειναι το που πανε τα λεφτα!!! Μην επικεντρονομαστε σε λαθος στοχους!!


:shock: :shock: :shock:
Γιατί ρε Πάνο καλά κάνουν; Έχουμε μήπως το ίδιο μέσο μισθό με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους; :?:
Η Εγνατία Οδός έγινε με την προοπτική να φέρει την Ανατολή στην Δύση και το αντίθετο! Με τα 10€ διόδια στην Καστανιά, νομίζεις θα το πετύχει;;;
Δεν το νομίζω!

Δεν βαστάει η τσέπη μας για Ευρωπαϊκού τύπου τιμών και τελών!

Katerina
04-04-05, 11:57
Πες τα Χρήστο!
Αν θέλουν να πληρώνουμε "ευρωπαικά" ας μας πληρώνουν κ εμάς "ευρωπαικά"!

Panos_IOA
04-04-05, 12:43
Ειχα την τυχη τα ταξιδεψω την περασμενη Παρασκευη για Θεσσαλονικη χρησιμοποιώντας την Εγνατια Οδο. Η διαφορα ειναι απιστευτη! (για να την καταλαβετε, συνεχιστε μετα τα Γρεβενα για Γιάννενα, στην παλια Εθνικη (Ο Θεος να την κανει...) Οδο, και θα με θυμηθειτε!!
Λοιπον, για να χρησιμοποιουμε τετοιους δρομους, υψηλότατων προδιαγραφων κατασκευης και ασφαλειας, δεν γινεται να πληρωνουμε ψιχουλα στα διοδια!! Και αν μας φαινονται ακριβα, δεν εχουμε παρα να χρησιμοποιούμε τους παλιους δρομους που ειναι δωρεαν!! (Και φυσικα στο μαυρο τους το χάλι!!). Ειναι θεμα επιλογης!! Οτι πληρωνεις, παιρνεις.
Στην Ιταλια τα διοδια για τους αυτοκινητοδρομους ισουνται με την βενζινη που καταναλωνει ενα αυτοκινητο για να διασχύσει τον αυτοκινητοδρομο. (Απιστευτη διαφορα με τα δικα μας!!).Φυσικα δεν προτείνω να εχουμε εξισωση των διαδιων με τα αντιστοιχα της ευρωπης, αλλα δεν γινεται να χρησιμοποιησουμε τετοιο δρομο πληρωνοντας ενα ευρω!!! Ειναι παραλογο!!

Το ερωτημα ειναι γιατι οι δρομοι στοιχιζουν πανακριβα στην Ελλαδα σε σχεση με τους αντιστοιχους στην Ευρωπη, και γιατι δεν υπαρχει κανενας ελεγχος για το που πηγαινουν τα χρηματα που πληρωνουμε!! Ιδου το ερωτημα κατ' εμε!!

mike
04-04-05, 13:13
Στην Αγγλία που έχει γ@μ@τους δρόμους, με απίστευτο τάπητα, σωστές κλίσεις, σωστές αποχετεύσεις, νησίδα πάντα γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΟΔΙΑ????? Γιατί τα τέλη είναι ενιαία και χαμηλά? ΓΙΑΤΙ-ΓΙΑΤΙ-ΓΙΑΤΙ?????

Ένα σωρό γιατί......


Να σας πώ εγώ γιατί...

Γιατί είμαστε ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΕ ΠΑΤΕΝΤΑ που ανεχόμαστε αυτές τις μαλακίες....

Δεν έχουν χρήματα έτσι ε? Τι θα κάνουμε? Θα κυνηγήσουμε τους φοροφυγάδες, τους διαπλεκόμενους, τα κόπρανα των κοπράνων (τα οποία χρηματοδοτούν τα κόμματα με αντάλαγμα μίζες, ρεμούλες κλτ) ή θα τα πάρουμε με τρόπο που ούτε νταβατζήδες σε πουτάνες δεν τα παίρνουν απο τον κοσμάκη που παλεύει να κρατηθεί απο τα λίγα γαμημένα ****ευρώπουλα για να ζήσει, και άμα του αρέσει... Αν δεν του αρέσει να πάει να γαμηθεί, Ολυμπιακούς θελανε (έγινε δημοψηφισμα και ψήφισε η πλειοψηφεία των Ελλήνων ΝΑΙ...) Δρόμους θέλανε (μην χέσω) να τα πληρώσουν....

Η Ελλάδα πρέπει να μπεί σε πορεία ανάπτυξης..... αλλά με τον καταιγιστικό ρυθμό που αναπτύσσεται πρέπει να της κόψουμε λίγο την φόρα γιατί τρέχει πολύ και θα φάμε κλήση... Ας αυξήσουμε τον ΦΠΑ κατα μία μονάδα, τα τέλη κτλ για να μειώσουμε τον ρυθμό αναάπτυξης. Ο κόσμος πεινάει και αυτοί (όλοι έτσι, δεν απευθύνομαι σε ένα συγκεκριμένο κόμμα(που να πέσουν σε κώμα...)) του παίρνουν και την τελευταία μπουκιά απο το στόμα.....Ας κοροϊδέψουνε τα γεροντάκια με το ΛΑΦΚΑ που περιμένουν τα 200 ευρώπουλα να κάνουν για πρώτη φορά στα 10 τελευταία χρόνια Πάσχα....

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΕ ΠΕΡΙΚΕΦΑΛΑΙΑ.... (Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.....)

ΥΓ. Ας μήν γίνει το πόστ edit, όλες οι βωμολοχίες τους αξίζουν στο πολλαπλάσιο....

back
04-04-05, 13:15
μα δεν ειναι μονο τα τελη πανο τα παντα αυξανονται εκτος απο τους μισθους.
ας μου εδιναν και μενα 2000 το μηνα και θα πληρωνα χωρις κουβεντα

tzagarakis
04-04-05, 13:48
Να πληρωσουμε,δε λεω,αλλα να πληρωνουν & αυτοι τα βουλκανιζατερ,τις αναρτησεις,τους προφυλακτηρες κλπ.
Οχι οταν ειναι να μας τα παρουν να τα θελουν αμεσα & οταν& αν ειναι ποτε να πληρωσουν,να το ξεχνανε.
Δεν ειναι μονο το αυτοκινητο,απο το οποιο εχουν τρελα εσοδα,αλλα ειναι τα παντα τοσο εξωπραγματικα απο την τσεπη του πολιτη,που εμενα πρωσωπικα,με ανυσηχουν ιδιαιτερα.

Panos_IOA
04-04-05, 16:51
Μα αυτο λεω κι εγω!! Οτι ειναι παραλογο το οτι δεν υπαρχει ελεγχος πουθενα και οποιος εφαγε, εφαγε, ας τα πληρωσουν οι υπολοιποι τωρα!!!
Αυτο ειναι το προβλημα της χωρας, οτι δεν εχει παει καποιος φυλακη για τις κατα καιρους ρεμουλες!!!

Αλλα αυτο δεν εχει σχεση με τα διοδια!! Δεν μπορει σε δρομους τρισεκαττομυριων να πληρωνουμε πενταροδεκαρες!!
Παλιοτερα λεγαμε οτι οι αθλιοι δρομοι μας σκοτωνουν, τωρα που εχουμε καποιους δρομους ασφαλεις γκρινιαζουμε για το κοστος....
Δεν γινεται και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος!!

Τωρα, στις γενικοτερες αυξησεις θα συμφωνησω, αλλα εδω μιλαμε για τα διοδια.
Αν ειχαμε μια συνομοσπονδια ελληνων οδηγων ομως και μπορουσαμε να ελεγχουμε και να απαιτουμε, μετα θα βλεπατε ποσο καλυτερα θα ηταν τα πραγματα!! Οργανωση θελουμε, τιποτα παραπανω!!

Stilo_Rodos
05-04-05, 01:09
Εγώ κατέβηκα από Σουηδία και δεν συνάντησα ούτε στην Σουηδία ούτε στην Δανία ούτε Γερμανία διόδια έκανα 3000 χλμ σε δρόμους που δεν έχουμε ακόμα. Ακουστέ και αυτό που είπα στον αδερφό μου που είναι μονίμως κάτοικος Σουηδίας, όταν του είπα τι πληρώνω εγώ με 800 εύρο το μήνα μισθό και με ένα αυτοκίνητο 1600cc δεν πίστευε αυτά που έλεγα γιατί άραγε? Μια η Ιταλία με τους μαφιόζους και μια η Ελλάδα με τους μόνιμους μαφιόζους που μας τρωνε από παντού. έχουν και το θράσος να μας εκβιάζουν πχ αν δεν πάρεις το σήμα την μέρα που σου λενε κινδυνεύεις να το πλήρωσης στο διπλάσιο ενώ όταν είναι να πάρεις εσύ πείσω 20 εύρο σου βγάζουν την πανάγια. ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΟΥΤΣ ΑΠΟ ΔΩ ΑΛΗΤΕΣ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ. Εγώ μένω στην Ελλάδα μόνο για την μανά μου που είναι μόνη τις στα γερατειά της, μένω εδώ για να μην φυγή μόνη της σαν το σκυλί στο αμπέλι μιας που δεν έχουμε ακόμα εδώ το σύστημα να φέρνουν τα φάρμακα στο σπίτι όπως κάνουν στο εξωτερικό, είναι αναγκασμένη να πεθαίνει κάθε μήνα έξω από το ΙΚΑ ντροπή μας τι άλλο να πω, ευτυχώς που υπάρχω εγώ για αυτήν την γυναίκα. μια μέρα θα πάψω να είμαι ΚΟΡΟΙΔΟ τις Ελλάδα που υπηρέτησα και υπηρετώ θα γίνω και εγώ σαν την διαφήμιση με το punto! Punto έφυγε! Όχι θα καθότανε…. .

Katerina
05-04-05, 08:59
Σπύρο μακάρι να είχαμε όλοι την πολυτέλεια να φύγουμε όποια μέρα θέλαμε...
Να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό!

ckalfas
05-04-05, 09:10
Εντάξει ρε παιδιά!
Δηλαδή, αν ανέβει ακόμα μία μονάδα ο συντελεστής του ΦΠΑ, σας βλέπω μετανάστες...

Katerina
05-04-05, 09:20
Μετανάστες δεν ξέρω, αλλά οκλαδόν πάνω σε καμία φλοκάτη σε κεντρικές οδούς της πόλης κ με μαύρα γυαλιά ζητώντας "ό,τι έχετε ευχαρίστηση" εμένα με βλέπω!

Stilo_Rodos
05-04-05, 11:01
ckalfas εγραψε:

Εντάξει ρε παιδιά!
Δηλαδή, αν ανέβει ακόμα μία μονάδα ο συντελεστής του ΦΠΑ, σας βλέπω μετανάστες...

Ξυπνήστε ρεεεεε το μαχαίρι έχει φτάσει στο κόκαλο. Μια ζωή μας τα ανεβάζουν όλα από λίγο για να το συνηθίζουμε αλλά δυστυχώς μας έχουν κάνει πηγάδι.

Μας ξέσκισαν και συνεχίζουν. Πες μου πώς να ζήσω το σπίτι μου τώρα που η γυναίκα μου δεν εργάζεται και παίρνω με 16 χρόνια προϋπηρεσία 860ε τον μήνα, νίκη ρεύμα νερό φαγητό αυτοκίνητο ρούχα μια ανάγκη? Πες μου σε παρακαλώ έχτος αν μου πεις να μην έχω και εγώ το δικαίωμα να ανοίξω σπίτι να κάνω οικογένεια κ.λπ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
05-04-05, 11:06
Tα παντα θα ανεβενουνε......ποτε κατω.....ας το ξεχασουμε....

Nikos
05-04-05, 11:17
Το καλό του να έχεις χρονομίσθωση! Δεν πάνε να ανέβουν και 500%!!!! Εγώ το ίδιο μίσθωμα πληρώνω!!! :P

back
05-04-05, 12:04
ναι ρε νικο αλλα δεν ειναι μονο το αμαξι ο καθε ενας μας απο το πρωι που θα ξυπνηση μεχρι το βραδυ που θα κοιμηθη πληρωνη.
βαλατε βενζινη σημερα;

0.92 παρακαλω η φθηνοτερη (στο ηρακλειο)

Nikos
05-04-05, 12:13
0,95 η 100άρα και μάλιστα την πληρώνει η εταιρ;iα!!! :D:D:D

Katerina
05-04-05, 12:16
Εντάξει βρε Νίκο. Είσαι εξαίρεση!
Οι περισσότεροι πάντως πληρώνουμε απο την τσέπη μας!
Άδικη κενωνία...

Nikos
05-04-05, 12:21
Εντάξει βρε Νίκο. Είσαι εξαίρεση!

Κι εγώ να πλήρωνα, συγκρίνετε η απλή 0,92 Ηράκλειο και η 100άρα 0,95 Θεσ/νίκη????

Katerina
05-04-05, 12:24
Ε, όχι βέβαια αλλά όπως κ να'χει, αν μου πληρώνανε τη βενζίνη δε θα σκοτιζόμουν κ πολύ για τις διακυμάνσεις στις τιμές ανά την Ελλάδα :D

Karateka
05-04-05, 12:24
Νίκο το Σάββατο πήγα να βάλω στη γειτονιά μου V-Power 95άρα και με το που σηκώνει τη μάνικα βλέπω στην αντλία €0.939.

Τρελάθηκα και του είπα άσε καλύτερα και πήγα έβαλα με €0.820 ΕΚΟ 95+.

Nikos
05-04-05, 12:36
Η V-Power είναι 98άρα! Εγώ βάζω από JetOil και βάζω 100άρα με 0,95. Είναι στην ΒΙΠΕΘ στις γραμμές των τραίνων προς την Ιωνία.

Karateka
05-04-05, 12:37
H V-power είναι 95άρα με προσθετικά καθαρισμού κινητήρα.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
05-04-05, 13:10
:112 :112 :112 :112 :112 :112 ....

ckalfas
05-04-05, 13:18
Οκ! Μίας και το topic είναι η αύξηση των τελών κυκλοφορίας.
Λοιπόν, μία πρόταση:
Καλή η συνάντηση με άλλα Club (βλ. Corrolla Club), αλλά με σκοπό όχι την "κόντρα" μεταξύ των αυτοκινήτων μας, αλλά η ομαδική συννεννόηση μεταξύ μας και η δημιουργία ενός αυτοκινητιστικού φορέα όλων των Club που έχουν σχέση με τα αυτοκίνητα (και όχι μόνο 4τροχων).
Αφού λοιπόν, ένας από τους στόχους μας, σαν Stilo Club, είναι όλοι ενωμένοι σαν Stilo-ιδιοκτήτες να απαιτήσουμε κάποια δικαιώματα παραπάνω, γιατί τότε να μην ενώσουμε την φωνή μας μαζί με τα άλλα Club για να απαιτήσουμε και να διαμαρτηρηθούμε για ότι αφορά όλους μας (τέλη-δίοδια κλπ);
Λοιπόν;

Karateka
05-04-05, 13:33
:112 :112 :112 :112 :112 :112 ....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
05-04-05, 13:35
ΣΩΣΤΟΣ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ......

ckalfas
05-04-05, 13:38
Γιατί ρε παιδιά "OFF TOPIC";
Άσχετο είναι;

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
05-04-05, 13:40
ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.....
ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ TELH.....
και ο γιαννης ηταν εκτος οπως και αλλοι που μιλησανε ποιος εχει την ποιο φτηνη βενζινη...

Morfo
05-04-05, 14:26
Παντως όλα έχουν ανεβει, απο τα τέλη, τα ασφαλιστρα,τα διοδια, το φπα, οι τιμες γενικοτερα και οι μισθοι παραμένουν σταθεροί.
Δεν συμφερει να έχεις αυτοκινητο πλεον.2δοσεις ασφαλεια και 1τέλη είναι σα να πληρώνεις 3 δόσεις αυτοκινητου......
Υπομονη.
Οσο αναφορα τα άλλα κρατη, στη Γερμανια κινητοποιούνται όλοι στο λεπτο για ένα αυτοκινητο που απλά εμεινε και εδω δεν έχουν ούτε το τριγωνάκι.

MaGeLaNoS
05-04-05, 15:31
Παντως εγω βρισκω πολυ καλη την ιδεα..για φανταστειτε μαζεμενα πολλα club να διαμαρτυρονται για τις προσαυξησεις στα τελη?Κατι θα ακουστει..ασε που τωρα φλερταρουμε και με τον φακο:)

Stilo_Rodos
05-04-05, 18:57
ρε σης θα με τρελάνετε 0,92 τιμή λίτρου αυτή την τιμή πληρώναμε πέρσι εμείς εδώ. Ξέρεται πόσο έχει η 100αρα εκο εδώ 104.30 το λίτρο να πω ότι δεν έχουμε άλλη 100αρα από εκο, όλες η άλλες είναι 95 από 0,93 και επάνω.

Στο θέμα μας πάλι.
αν κατέβετε για διαμαρτυρία θα ανέβω σίγουρα, θα φέρω και δυο όπλα που έχω να φαμε κανέναν κέρατα.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
05-04-05, 19:08
Ηρεμα....χωρις οπλα......
δεν κανουμε ενα αλλο topic....να το ονομασουμ娴΄΄διαμαρτυρια ολων των club...::::

Stilo_Rodos
06-04-05, 01:08
Ναι ναι πολύ σωστή σκέψη και να μεταφερθούν και όλες η δημοσίευσης με αυτό το περιεχόμενο μέσα εκεί. :116

Stilo_Rodos
06-04-05, 01:22
Άκουσα από τον Aυτιά στην τηλεόραση μετά από ερώτηση ότι δεν πρόκειται για τα επόμενα δυο χρόνια να γίνει καμία αύξηση στα τέλη κυκλοφορίας.

ThoDoriS
06-04-05, 11:07
Ημερομηνία: 05/04/2005
Καμία αύξηση δεν πρόκειται να επιβληθεί στα τέλη κυκλοφορίας των οχημάτων για τα επόμενα δύο χρόνια.
Αυτό τουλάχιστον υποσχέθηκε ο υφυπουργός Οικονομικών Αδάμ Ρεγκούζας, μιλώντας στην εκπομπή "Ρεπό" της ΕΤ3.

Ημερομηνία: 06/04/2004
Μόλις χθες έγινε δήλωση του υφυπουργού Οικονομικών κ. Ρεγκούζα στην ΕΤ3, σύμφωνα με την οποία "παγώνουν" τα τέλη κυκλοφορίας για δύο χρόνια και διαψεύδονται οι φήμες περί αύξησής τους.
Για το θέμα ρωτήθηκε και ο Γιώργος Αλογοσκούφης σε χθεσινή του συνέντευξη στον ALPHA. Ο όλος διάλογος έχει ως εξής:
- Τι θα γίνει κε υπουργέ με τα τέλη κυκλοφορίας;
- Τι θέλετε να γίνει; (Σ.Σ. του στυλ σήμερα κατέβηκα από το χωριό)
- Θα αυξηθούν ή όχι;
- Δεν θα λύσουμε όλα τα θέματα σήμερα. (Σ.Σ. του στυλ κρατάω "πισινή")
- Ναι κε υπουργέ αλλά έτσι τώρα το αφήνετε ανοικτό το ζήτημα.
- Με δεδομένη την περσινή αύξηση, δεν είναι νομίζω δικαιολογημένο να αυξηθούν φέτος τα τέλη κυκλοφορίας.

Σα να μην φάνηκε και πολύ σίγουρος στην απάντησή του ο κος Αλογοσκούφης. Κατ' αρχήν διέψευσε τον κο Ρεγκούζα για το "πάγωμα" των δύο χρόνων καθώς μίλησε για φέτος και μόνο. Και το κυριότερο; Δεν δήλωσε πως δεν θα αυξηθούν τα τέλη αλλά εξέφρασε προσωπική άποψη ("δεν νομίζω") για την μη αύξησή τους και αυτή όχι και πολύ "καθαρή" χρησιμοποιώντας την λέξη "δικαιολογημένο".

McSergio
06-04-05, 16:58
Πολιτικοί... :119

Soul_Giannis
06-04-05, 17:21
Αυτο που ξερουν να κανουν οι πολιτικοι ειναι να μην δινουν υποσχεσεις και να λενε οτι η αρμοδια αρχη θα επιλυφθει επι του θεματος!!!!