PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΣΤ Fiat Coupe 20V Turbo Plus



thanasis134
07-04-05, 00:34
Όταν ήταν να πάρω αυτοκίνητο πρίν ένα χρόνο ήμουν μεταξύ του Stilo και του Coupe που παρουσιάζεται παρακάτω αλλά μεταχειρισμένο!Το αυτοκίνητο είναι σκέτη τρέλλα και σκέφτομαι μήπως έκανα μαλακία στην επιλογή μου τώρα που το βλέπω!!!
Δείτε και θαυμάστε ένα απ'τα καλύτερα αυτοκίνητα που έχει βγάλει ποτέ η FIAT...

http://www.autotriti.gr/ams/_magazine/PAGES_AMS/36_2001/FiatCoupe.asp

Απ'το άρθρο μου έμειναν κάποια λόγια που νομίζω οτι τα λένε όλα :

Ο εκπληκτικός σε άκουσμα, απόδοση, ισχύ και ροπή πεντακύλινδρος κινητήρας του Fiat Coupe, ίσως να είναι και ο καλύτερος υπερτροφοδοτούμενος των τελευταίων χρόνων. Τί κρίμα που η Fiat δεν μπορούσε να καλύψει προδιαγραφές ρύπων...

ckalfas
07-04-05, 06:56
"Η Ferrari των φτωχών" το είχε αποκαλέσει το Auto Motor und Sport, όταν είχε παρουσιαστεί!
Κρίμα πάντως, που η Fiat δεν μπόρεσε να προσαρμόσει αυτόν τον κινητήρα στις νέες προδιαγραφές και συνεχίσει να ζει στα νεότερα μοντέλα της εταιρίας.
Λέμε τώρα... Stilo 2.0lt. 225hp... Όνειρα τρελλά!

mike
07-04-05, 08:59
Και καλά δεν μπορούσε να το προσαρμόσει.....


Δεν λένε καλύτερα οτι η GTV πούλαγε το 1/10 απο τα coupe και το κόψανε γιατί απο την GTV είχαν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους....



Αυτές τις μαλακίες να μήν έκανε η FIAT θα ήταν σαφώς πιό κερδοφόρα και θα έκανε τους πελάτες της σαφώς πιο ευτυχισμένους.....

ahatzig
07-04-05, 09:16
Εγω παντως οποτε βλεπω εαν coupe στο δρομο ειμαι στι τσακ να παρω ενα φιλο τηλεφωνο που θελει να δωσει το δικο του λογω κοστους (αδειες, βενζινες κλπ) - ασε που δουλευει στη FIAT και το αμαξι ειναι κουκλα - και να του δοσω το Stilo και να παρω αυτο. Μετα απο τοσα χρονια και ακομη οταν το βλεπεις σε παρασυρει!!!
Δεν ξερω Θαναση. Το αν εκανες μαλακια η οχι ποτε δεν θα το μαθεις (οπως κι εγω) εκτος και αν εισαι διαθετιμενος να δωσεις το Stilo σου!!!

tzampaman1
07-04-05, 09:47
Απ'ολα τα αυτοκίνητα, γιατί έπρεπε να αναφέρεις το συγκεκριμένο??? Γιατί μου θυμίζεις ξεχασμένα όνειρα....

MaGeLaNoS
07-04-05, 10:23
Και καλά δεν μπορούσε να το προσαρμόσει.....


Δεν λένε καλύτερα οτι η GTV πούλαγε το 1/10 απο τα coupe και το κόψανε γιατί απο την GTV είχαν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους....



Αυτές τις μαλακίες να μήν έκανε η FIAT θα ήταν σαφώς πιό κερδοφόρα και θα έκανε τους πελάτες της σαφώς πιο ευτυχισμένους.....

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο Mike..

GN_AZ
07-04-05, 16:44
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Δεν ήταν οι ρύποι που ανάγκασαν το Coupe να κάτσει στον πάγκο αλλά η πολιτική της εταιρίας που θέλει την Alfa κατασκευάστρια των sport αυτοκινήτων. Άραγε γιατί δεν χρησιμοποίεισαι η Alfa τον κινητήρα του Coupe ?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-04-05, 18:45
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΟΤΑΝ Β΄ΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ 280 ΣΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ....
ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ.....ΣΥΝΟΔΗΓΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΜΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ...
ΠΑΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ...ΩΡΑΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ....

Arf
08-04-05, 13:30
Νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα το σκεφτόμασταν το coupe αντί για το stilo. Κάνω λάθος? Είναι εκπληκτικό αυτοκίνητο, με τρομερή σχεδίαση, απίστευτο μοτέρ και τρελά κρατήματα. Το μόνο κακό που έχω ακούσει είναι ότι τρίζει πολύ το εσωτερικό. Αληθεύει κάτι τέτοιο?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
08-04-05, 13:51
ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΙΤΑΛΙΚΟ.....!!!!
ΛΙΓΟ.....Α ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΧΤΥΠΑΕΙ.....
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ COUPE CLUB.....

παντελης
08-04-05, 23:40
stilo 20v turbo plus.-



αν το ζητουσαμε σαν ειδηκη παραγκελεια?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
09-04-05, 09:29
ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΟ......ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΑΝ ΙΔΕΑ....

sakiss
09-04-05, 10:15
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Δεν ήταν οι ρύποι που ανάγκασαν το Coupe να κάτσει στον πάγκο αλλά η πολιτική της εταιρίας που θέλει την Alfa κατασκευάστρια των sport αυτοκινήτων. Άραγε γιατί δεν χρησιμοποίεισαι η Alfa τον κινητήρα του Coupe ?Η αλφα εχει ηδη εναν εκπληκτικο κινητηρα 3.0V6 turbo που δεν χρησιμοποιει...οι φημες κανουν λογο για την εμφανιση 2.2 turbo 260hp το 2006/7 σε 159-brera.

Stilo-1
09-04-05, 10:34
Μετρήστε ακόμα έναν που έψαχνε για coupe πριν το stilo.
Μετά από 8 μήνες και αφού δεν βρήκα Coupe όπως το ήθελα πήρα το Stilo
το οποίο δεν ειναι δεύτερη επιλογή απλά ειναι μια άλλη επιλογή :wink:
Μια και είναι το πιο designάτο, stylάτο βέβαια το πιο όμορφο
στην κατηγορία του ... :104

thanasis134
09-04-05, 11:14
ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΙΤΑΛΙΚΟ.....!!!!
ΛΙΓΟ.....Α ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΧΤΥΠΑΕΙ.....
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ COUPE CLUB.....

Κωσταντίνε ποιο είναι το site του coupe club?
Πάντως αν είχα τέτοιο εργαλείο δεν θα με πείραζε να έτριζε και λίγο με πολυ σκληρή ανάρτηση!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
09-04-05, 11:43
Δεν το ξερω.....αλλα ο προεδρος ειναι φιλος μου...πρωην υπαλληλος....μηχανικος...θα τον ρωτησω και θα ςπω...παει και για νομοιμοποιηση...του club...