PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικές ερωτήσεις για το Stilo μου



faye_arv
15-12-09, 18:35
Μόλις αγόρασα το stilo 1.3 του 2003 με full extra και πανοραμική ηλιοροφή. Έχω μερικές ερωτήσεις εαν μπορείτε να με βοηθήσετε:

1. Πρέπει να είχε σπάσει το τζάμι της ηλιοροφής διότι λείπει το σκιάδιο της ηλιοροφής και δεν ανοίγει μέχρι τέρμα η ηλιοροφή. Επίσης όταν καθάριζα βρήκα 2 θραύσματα από τζάμι...Που μπορώ να πάω να μου το φτιάξουν και να βρω αυτό το σκιάδιο (κάλυμμα);

2. Όταν το αγόρασα ήταν αναμμένο το φωτάκι για βλάβη στον αερόσακο. Πριν πάρω το αυτοκίνητο στα χέρια μου, μου το σβήσανε στο συνεργείο. Τώρα, μετά από 2 μέρες, ξανά άναψε. Τι να κάνω; Θα ανάβει αυτό συνέχεια; Να το αγνοήσω;;

3. Ο άντρας μου έχει για το Oktavia ένα πρόγραμμα του υπολογιστή που έχει όλα τα ανταλλακτικά του, υπάρχει κάτι παρόμοιο για το Stilo; Ξέρεις κανείς πως θα το βρω;

4. Έχει επίσης ένα πρόγραμμα που συνδέει το Oktavia στον υπολογιστή για έλεγχο όπως κάνουνε στα συνεργεία. Υπάρχει αυτό για το Stilo; Τουλάχιστον εάν πρέπει συνέχεια να σβήνω το λαμπάκι του αερόσακου θα μπορούσα να το σβήνω μόνη μου και να μην τρέχω στο συνεργείο...μένω βλέπετε και επαρχία που κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα.

5. Το πίσω φανάρι μου είναι σπασμένο ξέρετε κανένα site που βρίσκετε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά;

Εύχομαι να μην σας ζάλισα με τόσες ερωτήσεις :-)

Φιλικά,

Φαίη

stilo-hraklis
15-12-09, 18:49
καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας.

2)το air bag failure ειναι στο βασικο εξοπλισμο του στιλο!!!αχχααχ ΠΙΘΑΝοτατα να ειναι η φισα κατω απο τα καθισματα..!!

3)το προγραμμα αυτο υπαρχει εγω το πηρα με την εγραφη μου στο κλαμπ οταν εδωσα την συνδρομη!

για τα αλλα δεν μπορω να σου απαντησω..δεν ξερω...δεν απαντω..χαχαχα

ioannidis
15-12-09, 18:56
Μόλις αγόρασα το stilo 1.3 του 2003 με full extra και πανοραμική ηλιοροφή. Έχω μερικές ερωτήσεις εαν μπορείτε να με βοηθήσετε:

1. Πρέπει να είχε σπάσει το τζάμι της ηλιοροφής διότι λείπει το σκιάδιο της ηλιοροφής και δεν ανοίγει μέχρι τέρμα η ηλιοροφή. Επίσης όταν καθάριζα βρήκα 2 θραύσματα από τζάμι...Που μπορώ να πάω να μου το φτιάξουν και να βρω αυτό το σκιάδιο (κάλυμμα);

2. Όταν το αγόρασα ήταν αναμμένο το φωτάκι για βλάβη στον αερόσακο. Πριν πάρω το αυτοκίνητο στα χέρια μου, μου το σβήσανε στο συνεργείο. Τώρα, μετά από 2 μέρες, ξανά άναψε. Τι να κάνω; Θα ανάβει αυτό συνέχεια; Να το αγνοήσω;;

3. Ο άντρας μου έχει για το Oktavia ένα πρόγραμμα του υπολογιστή που έχει όλα τα ανταλλακτικά του, υπάρχει κάτι παρόμοιο για το Stilo; Ξέρεις κανείς πως θα το βρω;

4. Έχει επίσης ένα πρόγραμμα που συνδέει το Oktavia στον υπολογιστή για έλεγχο όπως κάνουνε στα συνεργεία. Υπάρχει αυτό για το Stilo; Τουλάχιστον εάν πρέπει συνέχεια να σβήνω το λαμπάκι του αερόσακου θα μπορούσα να το σβήνω μόνη μου και να μην τρέχω στο συνεργείο...μένω βλέπετε και επαρχία που κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα.

5. Το πίσω φανάρι μου είναι σπασμένο ξέρετε κανένα site που βρίσκετε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά;

Εύχομαι να μην σας ζάλισα με τόσες ερωτήσεις :-)

Φιλικά,

Φαίη


Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Το σκιάδιο ανοιγοκλείνει κανονικά μέχρι τέρμα; Να έχεις υπόψη σου ότι η οροφή έχει 5 βήματα για να ανοίξει. Σε ποιο σταματάς;

2. Δύο πιθανότητες. Φύσες κάτω από τα καθίσματα και αισθητήρας βάρους συνοδηγού. Το εύκολο είναι να σφίξεις λίγο τις φύσες σου. Ο αισθητήρας θέλει συνεργείο για διάγνωση και αντικατάσταση.

3. Ναι. Σε πρώτη φάση πάρε το Online: http://62.195.105.49:7080/navi?COUNTRY=013&DRIVE=S&LANGUAGE=D&ALL_FIG=0&KEY=STARTUP&EPER_CAT=SP&GUI_LANG=D&ALL_LIST_PART=0&PRINT_MODE=0&PREVIOUS_KEY=SETUP&SB_CODE=-1&WINDOW_ID=1&RMODE=
Υπάρχει και το elearn που μπορείς να κατεβάσεις. Θα το ψάξω και θα σε δώσω τα links.

4. Υπάρχει. Αλλά να έχεις υπόψη σου ότι το λαμπάκι του αερόσακου κατα 99% σβήνει με την αποκατάσταση της βλάβης (βλ. φύσες ή αισθητήρα)

5. Το ebay είναι γεμάτο. Ειδάλλως κατά καιρούς, ρίχνε και καμιά ματιά στο Πωλείται (http://www.stilo-club.gr/vb3/forumdisplay.php?f=25)

Καλωσόρισες και καλά post.

Υ.Γ: Χρησιμοποίησε και την αναζήτηση! Θα σε βολέψει.

faye_arv
15-12-09, 21:53
Σας ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα και πάλι!!

Σας ευχαριστώ που απαντήσατε τόσο γρήγορα στο ποστ μου...σαν απάντηση στον ioannidis:


Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Το σκιάδιο ανοιγοκλείνει κανονικά μέχρι τέρμα; Να έχεις υπόψη σου ότι η οροφή έχει 5 βήματα για να ανοίξει. Σε ποιο σταματάς;



Το τζάμι ανοίγει κανονικά αλλά κολλάει στο πέμπτο βήμα δηλαδή το τελευταίο κομμάτι δεν ανοίγει πάει λίγο να ανοίξει και μετά κλείνει. Οι οδηγοί αριστερά και δεξιά δεν είναι ίσιοι δηλαδή απέναντι ο ένας απ' τον άλλον, το ένα είναι λίγο πιο μπροστά απ' το άλλο και εκεί δημιουργείται το πρόβλημα.

Σκιάδιο, δηλαδή κουρτινούλα, δεν έχει είναι σκέτο το φιμέ το τζάμι. Δεν πρέπει να έχει και κάποια επιπρόσθετη προστασία απο τον ήλιο;

Για τα υπόλοιπα θα ενημερώσω τον σύζυγο και βλέπουμε :-)

Άλλα προβλήματα να περιμένω;

Ευχαριστώ και για τα links,

Φαίη

ioannidis
15-12-09, 22:05
ΆΜΕΣΑ πας και σου κοιτάνε την οροφή! Ναι έχει σκιάδιο κανονικά.
Αλλά το θέμα με τους άνισους οδηγούς μπορεί να στου κοστίσει πολλά!
Καλό είναι να το κοιτάξεις άμεσα.

Όσο για το τι να περιμένεις;;;; Κέφι και φαντασία θέλει και θα δεις...