PDA

Επιστροφή στο Forum : service... τρίξιμο....και τρέξιμο



playlife1148
11-04-05, 00:46
Τελικά όσες προσπάθειες και να γίνουν πρέπει κάθε εβδομάδα να με απασχολεί κάτι που αφορά το Stilaki....Τέλος με το service των 20000χλμ,φτιάχτηκε το τρίξιμο στη δεξιά πλευρά του ταμπλο(τελείωμα κολωνας),φτιάχτηκε το τρίξιμο των αναρτήσεων,επιδιορθώθηκε το χτύπημα κατά την εκκίνηση.για να γίνω κατανοητός...κατά την αποσύμπλεξη όχι πάντα-κυρίως με ελάχιστο γκάζι -έτρεμε όλο το σασί σαν σκορτσάρισμα....Για 20-25 μέρες όλα τέλεια..Μεσολάβησε πρόσφατα ένα Αθήνα-Ορεστιάδα..σε κάπως.....νορμαλ ρυθμους (8 ώρες) και όλα επανήλθαν.
τρίζει σα .... να μη πω τι,ειδικά όταν μπαίνω στο γκαράζ με μικρή διαφορά ύψους,νομίζω ότι φοράει σούστες...πάλι τα ίδια κατά καιρους στο ξεκίνημα..Εν τω μεταξύ νιώθω πλέον υπερβολικό το χτύπημα από λακκούβες με μικρές ταχύτητες..(σε μεγάλες αλλάζω λωρίδα....)Γενικά το αμάξι πλέει ...πρόφατη after service αμορτισερομέτρηση έδειξε
ΑΜ 61% ΔΜ 62% ΚΑΙ ΠΙΣΩ 63%..Λάστιχα μαμά(firestone B590)
Αυτά τα ....ολίγα..καλός ο χαρακτήρας του αυτοκινήτου,αλήθεια είναι οτι στους 10 πρώτους μήνες δεν έχει παρουσιάσει κάτι "σοβαρό",αλλά βαρέθηκα να τρέχω στην γ@μ@fiat,για τις ίδιες μ@λ@κιες...ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ...ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ..ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ!!! ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΣΤΑ 4000ΧΛΜ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΟΙΤΑΖΕ ΑΝΑΤΟΛΗ-ΔΥΣΗ (ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ ΣΕ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ...)

HELP!!!!ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΗΣ FORD ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΤΟΥ Φ.Π.Α............Φέτος Παίρνω Αυτοκίνητο...

thank you all!!

____________________________
stilo 1.4 3d actual '04 grigio crono

DontMKsense
11-04-05, 01:00
ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ...ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ..ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ!!!

Υπάρχει άραγε..?Αν υπάρχει και τον βρείς πες μου και μένα γιατι παιδευομαι με το clima 2 χρόνια και 4 μήνες..

aman17-2
11-04-05, 16:14
πρόσφατα ένα Αθήνα-Ορεστιάδα..

Καλά ρε ήρθες πάνω και δεν είπες τπτ??? τσ τσ τσ τσ

Stilo_Rodos
11-04-05, 18:44
πρόσφατα ένα Αθήνα-Ορεστιάδα..


Καλά ρε ήρθες πάνω και δεν είπες τπτ??? τσ τσ τσ τσ


Αλλά λόγια να αγαπιόμαστε :twisted: :152 :129

aman17-2
11-04-05, 21:37
:)

playlife1148
11-04-05, 22:39
Κυριολεκτικά το ταξίδι ήταν αστραπή(άλλωστε έγινε με stilo!!)Μια διανυκτέρευση κι επιστροφή.....οπότε καταλαβαίνετε...Πάντως χαίρομαι γιατί κανένας δεν έχει απάντηση στο αν υπάρχει υπεύθυνος...Θα πεταχτώ μέχρι την "autopower-tolias"(τα αγγλικά τους έλειπαν...) να παίξω ένα ματς αύριο....Μετά θα πεταχτώ να χαζέψω την 156..την έβαλα ξαφνικά στο μάτι....θα πάρω alfa ρε να ησυχασω....!!!!!!!!!!!

ckalfas
12-04-05, 06:50
Στην θέση σου φίλε playlife θα προτιμούσα να ξόδευα 400-500€ για να άλλαζα αμορτισέρ και μία εκ νέου ευθυγράμμιση-τζογομέτρηση, παρά συν 10000€ (τουλάχιστον) για ένα αυτοκίνητο ενός χρόνου πιο καινούργιο, το οποίο μέχρι να το στρώσω θα έχει αλλάξει μοντέλο!
Χώρια επίσης, ότι κανένας δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δεν θα τρίζει μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα!

playlife1148
12-04-05, 13:55
τελικά κάθε φορά που πηγαίνω στον Τόλια....πραγματικά νιώθω ανακούφιση..Τα παιδιά μου περνάνε με τον τρόπο τους ότι αφού τσουλάει όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες...

Τέλοσπαντων ......πήγα και στην alfa και αποφάσισα να κρατήσω το stilo....σε ενα εύλογο χρονικό διαστημα θα έχουν αλλαχτεί λάστιχα ζάντες(καθ'οτι actual) αμορτισερ,ελατήρια...Ετσι για αρχή πετάχτηκα στη Lumar και τοποθέτησαν μεμβράνες(titanium) σήμερα..Η συνέχεια θα φανεί....

Κώστας (μια και δεν εχω συστηθεί ως τώρα)

ckalfas
12-04-05, 14:01
Κώστα μ' αρέσεις!
Χθες έλεγες:

Μετά θα πεταχτώ να χαζέψω την 156..την έβαλα ξαφνικά στο μάτι....θα πάρω alfa ρε να ησυχασω....!!!!!!!!!!!

...και σήμερα έβαλες μεμβράνες! :wink:
(σε πειράζω, πάντα με φιλική διάθεση)

aman17-2
12-04-05, 14:36
to actual έχει ζάντες 16ρες ή είναι με σίδερο 15?

Karateka
12-04-05, 14:57
θα πάρω alfa ρε να ησυχασω....!!!!!!!!!!!

Ειδικά από θέμα κατανάλωσης...εκεί να δεις ησυχία που θα βρεις...

playlife1148
12-04-05, 19:07
το actual είναι στο 195/65/15..σίδερο...κι εγώ είχα ξεκινήσει για το active...χωρίς ηχοσύστημα όμως ...όταν μου είπαν 10 εβδομάδες αναμονή γι'αυτό που ζητάτε....είπα ωραία παίρνω το actual...Είχαν κάνει φιλότιμες θυμάμαι προσπάθειες να με μεταπείσουν.Δεν τα κατάφεραν.Το αμάξι παρελήφθη σε 6 εργάσιμες...

Όσο για τις αποφάσεις ...νομίζω η σταθερότητα μου ........ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!!!!!!
Μόνο στην αγορά του αυτοκινήτου πήγα κατευθείαν στη fiat..Δεν κοίταξα σχεδόν πουθενά αλλού ...Τετοια σιγουριά για το stilo......