PDA

Επιστροφή στο Forum : Macedonja - Μακεδονία = 1-0



ckalfas
11-04-05, 08:04
Τις τελευταίες μέρες παρακολουθούμε αποχαυνωμένοι στα δελτία ειδήσεων τις εξελίξεις στο "Μακεδονικό", το οποίο παρουσιάζεται σαν μία απλή είδηση γενικού και αόριστου ενδιαφέροντος.
:shock: ΚΑΛΑ, ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ;;; :shock:
Προσπαθώ, προσωπικά, να ηρεμήσω όλο το Σαββατοκύριακο μ' αυτά που βλέπω και διαβάζω, αλλά δεν μπορώ να το καταφέρω...
Επίσημα, ώς Ελληνικό κράτος, αποδεχόμαστε το σχέδιο Νίμιτς, το οποίο καλεί να αποδεχτούμε και οι 2 πλευρές την FYROM με το το όνομα: "Republica Makedonja - Skopie" αμετάφραστο και οριστικό! Όπως επίσης προβλέπεται στο σχέδιο, να απαγορευτεί διεθνώς από εδώ και τώρα να χρησιμοποιούμε (και οι 2 πλευρές) την λέξη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.
Το τρελλό και παράλληλα παλαβό είναι ότι αποδεχόμαστε αυτό το σχέδιο με "βαριά καρδιά" και τώρα εμείς οι έξυπνοι "ρίχνουμε" το μπαλάκι στην Σκοπιανική πλευρά να αποδεχθεί το σχέδιο, ώστε τώρα αυτοί να έχουν την πίεση της διεθνής κοινότητας... :shock: Τόση εξυπνάδα μας περισσεύει και την έχουμε παράγει ως είδος προς εξαγωγή!!!
Το επόμενο σοκ είναι ότι οι Σκοπιανοί ΔΕΝ αποδέχονται το σχέδιο, γιατί εμμένουν στην υιοθέτηση της συνταγματικής τους ονομασίας, η οποία είναι "Δημοκρατία της Μακεδονίας"!!! :shock:
Τέτοιοι Μαλ...ες είμαστε που μας χορεύουν και οι Σκοπιανοί!!!
:arrow: Είμαστε στην Ευρωπαϊκή Ένωση, στην οποία αποσκοπούν να μπουν μελλοντικά και οι Σκοπιανοί...
:arrow: Είμαστε στο ΝΑΤΟ, στο οποίο αποσκοπούν να μπουν οι Σκοπιανοί...
:arrow: Είμαστε η χώρα από την οποία εξαρτούν την ύπαρξή τους κατά 80%...
Κι εμείς... ΟΙ Μ...ΕΣ αποδεχόμαστε να ονομαστεί η νεοσύστατη και ασταθής FYROM "Republica Makedonja-Skopje"!!! :shock: :shock: :shock:
Δηλαδή είναι τόσο μεγάλη η πίεση που νιώθουμε από τις άλλες Δυνάμεις, ώστε να ξεπουλάμε την Ιστορία μας, τον πολιτισμό μας...
Εγώ θα πάψω με μία κονδυλιά να ονομάζομαι Μακεδόνας(γιατί δεν θα έχω το δικαίωμα να ονομάζω διεθνώς το εαυτό μου Μακεδόνα), αλλά απλώς "Έλληνας". Ο Μ.Αλέξανδρος θα πάψει να είναι Έλλην, αλλά απλός Μακεδόνας, με Σλαβικές ρίζες!!!
Έναν πολίτη μίας χώρας με το όνομα "Macedonja" πως θα τον όνομάζουμε; Σκοπιανό;;; Δεν νομίζω!!! Μακεδόνα θα τον λέμε, όπως έναν από την Γερμανία- Γερμανό.
Η αγανάκτησή μου γιγαντώνει ακόμα περισσότερο, όταν ανακαλύπτω την σιωπηρή αποδοχή και σύμπραξη και των άλλων πολιτικών αρχηγών και των ΜΜΕ.
Αλήθεια είμαστε τόσο πρόβατα και μας οδηγούν όπως αυτοί κρυφά και σιωπηρά αποφασίζουν;

Μην αρχίσετε να αυτοί δεν έκαναν τίποτα, οι άλλοι δεν έκαναν κάτι...

Εμείς ρε Έλληνες τι κάνουμε;;;

(Συγνώμη για το μεγάλο post, αλλά η αγανάκτησή μου είναι τεράστια)
[/b]

GN_AZ
11-04-05, 09:04
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου. Είναι ντροπή ένα κρατίδιο που παραπατά να είναι σε θέση να κάνει τέτοιες επιλογές. Εμείς οι ίδιοι φταίμε όμως καθώς φροντίζουμε για την ενδυνάμωση της οικονομίας τους ξεκινώντας επιχειρήσεις εκεί. Δεν γίνεται να τους χαϊδεύουμε και να τους προσέχουμε και μετά να περιμένουμε να μας φοβούνται και να μας σέβονται. Τώρα όμως είναι αργά. Και μόνο που τέθηκε το ζήτημα του ονόματος ήταν ήττα για τη χώρα μας

ckalfas
11-04-05, 09:42
Να συμπληρώσω επίσης, ότι εκείνο που δεν ανέχομαι είναι η κοροϊδία! :x
Πως γίνεται να σηκώνουμε το λάβαρο της επανάστασης μέσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση για το θέμα του Βασικού Μετόχου (που στην ουσία κανένα μας δεν μας πολυνοιάζει γιατί δεν έχει να κάνει τίποτα με την Εθνική μας αξιοπρέπεια, την οποία κοντεύουμε να την χάσουμε με τέτοια θέματα), ώστε να κινδυνεύουμε να χάσουμε κοινοτικά κονδύλια και δεν σηκώνουμε το λάβαρο της επανάστασης για ένα Εθνικό μας θέμα που μας "τσούζει" και μας "τσουρουφλίζει"!!! :shock:
Η παράνοια είναι ορατή και οι προτεραιότητες λανθασμένες!!!
Τι θα πει "όλοι οι άλλοι το αναγνώρισαν" και "μας πιέζουν"; Αν ήταν έτσι, είμασταν Ηλίθιοι που πολεμήσαμε τους Γερμανούς το 1940, παρόλο που μας πίεζαν 2 τρομερά υπέρτερες δυνάμεις να υποταχτούμε!!!
Πάει χάσαμε την περηφάνεια μας...

Stilo-1
11-04-05, 10:02
ckalfas 100% Μαζί σου !!!!!!!!!!!!!!!
Αυτά που γίνονται τα τελαιυταια 15 χρόνια ειναι απίστευτα και δεν έχουν σχέση
με αυτά που μας μαθαν στα σχολεία για αξιοπρέπεια και φιλοπατρία για να μην
πάω παραπέρα σε εννοιες όπως λεβεντία και αυτοθυσία......
Δυστυχώς έτσι και χειρότερα σε αυτό αλλα και σε άλλα.
Και άντε να έχεις τα μουτρα να πείς σ'ένα παιδί 18 χρονών οτι είναι καλό
προσφέρουμε ότι καλλίτερο μπορεί ο καθένας μας γι'αυτόν το όμορφο τόπο που ζούμε ....
Από που νάρχίσεις και που να τελειώσεις :?:

karaLRS
11-04-05, 10:50
Παιδία και εγώ το ιδιο ασχημα νιώθω μαζί σας αλλα δυστυχώς δεν είναι πολλα τα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε...

Ο καθένας εχει το δικαίωμα να διαλέγει πως ονόμάζεται.
πχ αν εμενα με λένε Δημητρόπουλο αυτο δεν εμποδίζει κανένα να πάει την αλλή μερα στο ληξιαρχείο να κάνει μια αίτηση και να διαλέξει να ονομάζεται και αυτός δημητρόπουλος.

Δεν μπορείς να πεις στα σκόπια οχι δεν θα ονομάζεσαι ετσι.οτι θελουν κάνουν.

το μονο που μπορείς να κάνεις ειναι να χρησιμοποιεις κατάλληλα το βέτο σε Νατο , Ε.Ε , κλπ.
παρόλα αυτά το "βέτο" δεν ειναι χαρτί που μπορείς να το ρίχνεις οπου και οποτε θες.

υπάρχουν και ποιο σοβάρα θέματα απο το μακεδονικό που αφορουν την ίδια μας την γη και τον εθνικο εναέριο χώρο.

δεν λεω οτι δεν ειναι σοβαρο που ξεπουλάμε την Ιστορία μας , απλα θελω να πιστευω οτι εχουν ιεραρχήσει τις εθνικες προτεραιοτητες και αυτη την στιγμη το μακεδονικο δεν ειναι τοσο ψηλα για να χρησιμοποιησουν το χαρτί του βετου οπως κάναν πχ με την τουρκια για να πιεσουν την τελωνειακη διασύνδεση για να αναγνωριστει εμέσσως η κύπρος.

Κακά τα ψέμματα τα τελευταια χρόνια παντού τα σκόπια αναφέρονται σαν "Μακεδονία" .
ολη αυτή η ρευστότητα που υπάρχει λειτουργει υπερ των σκοπίων.οσο το καθυστερούμε τοσο χειροτερα.

προσωπική αποψη?? καλύτερα να βλέπω στους χάρτες "Republica Macedonja - Skopie" παρά σκετο "Macedonia"

ckalfas
11-04-05, 10:52
:shock: :shock: :shock:

karaLRS
11-04-05, 10:55
:shock: :shock: :shock:


Και εγώ Ελληνας είμαι....αλλα δεν μπορώ να ελπίζω σε πράγματα που ξέρω και φάινεται καθαρά οτι δεν μπορούν να γίνουν.... :roll: :roll:

Panos_IOA
11-04-05, 12:50
Το θεμα στραβωσε απο την αρχη. Το 1992. Δεν μπορεσαμε να βρουμε μια λυση (λογω υπερμετρου ψευτο-εθνικισμου που τα θελαμε ΟΛΑ δικα μας) και ολα αυτα τα χρονια ΟΛΟΙ οι αλλοι την λεγανε Μακεδονια τη FYROM. Μονο εμεις τη λεμε FYROM... :cry:
Δυστυχως ο χρονος ηταν και ειναι εναντιον μας.
Ειναι δικαιο; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!! ΠΟΥΣΤΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΕΙΝΑΙ αλλα σε ενα παγκοσμιο περιβαλλον, λιγοι ενδιαφερονται για τις εθνικες ευαισθησιες τις δικες μας.... Οπως βεβαια και οι επιχειρηματιες (Βορειοελλαδιτες οι περισσοτεροι, που σπευσανε να επενδυσουν στα Σκοπια...). Το χρημα δεν εχει τετοιες ευαισθησιες..
Τωρα αυτο που ειπωθηκε για Βετο στους Οργανισμους δεν ειναι τοσο ευκολο. Εχουμε ηδη το προβλημα της Κυπρου που θα αναγκαστουμε να βαλουμε Βετο αν τα πραγματα δεν πανε καλα...
Δεν εισαι ευκολο να ανοιξουμε πολλα μετωπα, με ΟΛΟΥΣ!! (Διοτι οι ξενοι δεν καταλαβαινουν απο τετοια, εκτος φυσικα αν χτυπιουνται δικα τους συμφεροντα.. Τοτε γινονται θηρια..) Αλλα δυστυχως σε τετοιο ****-κοσμο ζουμε...
ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ αλλα με το να τα βαλουμε με ολους δεν οδηγει πουθενα..
Ας το παμε σιγα-σιγα μηπως και περισωσουμε κατι...
Μεχρι και οι ξεφτιλες οι Αμερικανοι την αναγνωρισανε ως ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.. :cry:

face
11-04-05, 12:54
σε αυτα βάλτε και τον κυριο μέτοχο...πολλά μετωπα..΄ενα ανάδελφο έθνος τα έχει αυτά...

ε καλα τωρα για τους αμερικάνους κατι μας είπες.....για αυτούς βγήκε ότι τα σκατα και οι φελλοι επιπλέουν...

aman17-2
11-04-05, 16:09
ΚΑΛΑ ΡΕ ...ΤΙ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ...
ΕΔΩ Ο ΜΑΚΗΣ ΒΡΗΚΕ ΤΟΝ ΒΑΒΥΛΗ ΚΑΙ Ο ΠΕΡΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΑ 250,000 ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΣΚΑΤΕ ....ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ΓΙΑ ΣΚΟΠΙΑΝΟ.... !!!!!


:) :) :):

McSergio
11-04-05, 20:06
Δυστυχώς κανείς δεν ανησύχησε όταν πολύ πριν το 92' στην Αμερική κυκλοφορούσαν προπαγανδιστικά φυλλάδια που αν τα δείτε θα τραβάτε τα μαλλιά σας. Διάβασα ένα βιβλίο πριν τα χριστούγεννα κ τότε κατάλαβα. Κάποιες απόψεις που θα εμφανιστούν μετά από 20 χρόνια ήδη καλλιεργούνται στην Αμερική.. Και βοηθάει πάρα πολύ το γεγονός ότι αυτοί ακούν Ελλάδα και δεν ξέρουν καν σε ποια Ήπειρο βρισκόμαστε. Η άγνοια κ η παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο...

Και ας τον Χρήστο και τον κάθε Χρήστο να τρελαίνεται μ΄αυτά που ακούει γύρω του.


ΚΑΛΑ ΡΕ ...ΤΙ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ...
ΕΔΩ Ο ΜΑΚΗΣ ΒΡΗΚΕ ΤΟΝ ΒΑΒΥΛΗ ΚΑΙ Ο ΠΕΡΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΑ 250,000 ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΣΚΑΤΕ ....ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ΓΙΑ ΣΚΟΠΙΑΝΟ.... !!!!!


:


Τέτοιοι βλάκες είμαστε δυστυχώς

Soul_Giannis
11-04-05, 21:15
Ρε KaraLRS δεν περνεις κανενα F-16 να πας να τους εξαφανισεις????

DontMKsense
12-04-05, 05:47
Ρε KaraLRS δεν περνεις κανενα F-16 να πας να τους εξαφανισεις????

Αμα θέλεις συνοδηγό έχω και κράνος!!!!!!!!

Arf
12-04-05, 14:45
Δυστυχώς κύριοι το παιχνίδι έχει χαθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια, όπως πολύ σωστά είπε και ο McSergio. Οι σκοπιανοί, από την περίοδο της ίδρυσης του κράτους τους ακόμα, ονόμαζαν τους εαυτούς τους "Μακεδόνες". Και αν προσπαθήσεις να τους ανοίξεις και συζήτηση για το θέμα της ονομασίας, μπορεί να βρεθείς και σε κανένα κρατητήριο(κόντεψα να το πάθω εγώ και ένα ακόμα άτομο από ένα γκρούπ μου). Μόλις κατέβω Θεσσ/νίκη, θα σκανάρω ένα από αυτά τα περίφημα χαρτάκια που μοιράζουν στα σύνορα(δεν μπορούν να σφραγίσουν τα διαβατήριά μας και γι'αυτό δίνουν κάτι χαρτιά που επάνω αναγράφουν τα σκόπια ως "Republica Macedonjia").

ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ, ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΗΔΑΝΕ!!!! ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΗΔΑΝΕ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΟ "ΣΚΥΒΕΙΝ".

Panos_IOA
13-04-05, 16:26
Εγω το ειπα και παραπανω δεν ειναι θεμα σκυβειν... Μην αυτο-ξεφτιλιζομαστε τοσο ευκολα.
Απλα, δεν εγιναν καποια πραγματα οταν επρεπε να γινουν και τωρα λογω παγκοσμιας συγκυριας μας εχουν δεσει τα χερια...

ckalfas
14-04-05, 07:13
Και όμως... το "σκύβειν" έχει καταντήσει εθνικό μας σπόρ (όσον αφορά την εξωτερική μας πολιτική).
Έχουμε πολλαπλά συγκριτικά πλεονεκτήματα έναντι των γειτόνων μας και ποτέ δεν τα χρησιμοποιούμε!
Όταν εννοώ πλεονεκτήματα ο καθένας μπορεί να υποθέσει ποια είναι όλα αυτά...
Απλά, εμείς καταφέρνουμε τις θετικές συγκυρίες να τις κάνουμε αρνητικές, ποτέ δεν ανατρέπουμε οτιδήποτε προς θετική κατεύθυνση για εμάς, σε σημείο που αφήνει μία αίσθηση όχι απλά ότι δεν πάμε καλά, αλλά υπόπτως σκύβουμε!!!
Δηλώνουμε το Μνημόνιο Νίμιτς ως "καλή βάση διαπραγμέτευσης", εκούσια αποκρύπτονται τα μελανά σημεία του σχεδίου, υπόπτως αποκρύπτεται η επιστολή του Πρωθυπουργού προς τον Μπους ότι είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε το σχέδιο, όταν όλοι πλέον συνηγορούν ότι υπάρχουν μελανά σημεία τα οποία δεν είναι δυνατόν να δεχτούμε! Κάτι δεν πάει καλά!!!
Πρέπει να δείχνουμε τα δόντια μας κάπου - κάπου και όχι να τα χρησιμοποιούμε μόνο για χαμόγελα!!!

karaLRS
18-04-05, 18:10
Ρε KaraLRS δεν περνεις κανενα F-16 να πας να τους εξαφανισεις????

Αμα θέλεις συνοδηγό έχω και κράνος!!!!!!!!


:162 :162 :162


Θέλω και συνοδήγο για να βγάλουμε βιντεάκι :D

Katerina
20-04-05, 09:16
Σήμερα παίρουν το όνομα Μακεδονία κ εμάς δεν ιδρώνει το αυτί μας...
Αύριο θα πάρουν ολόκληρη τη Θράκη κ εμείς τι θα κάνουμε?
Θα κλαίμε τη μοίρα μας την ξελογιάστρα που μας έκανε πρόσφυγες?!

Panos_IOA
20-04-05, 11:32
Καλα τα λεμε, αλλα αν δεις το τι γινεται στις αναβολες για στρατο θα παθεις την πλακα σου!!! Οι περισσοτεροι το εχουν γυρισει με την "οπισθεν" και κανουν τα παντα να το αποφυγουν!! Ασε που μια επισκεψη των τουρκων θα τους "βολευε" κιολας....
Η ελληνικη κοινωνια περναει περιοδο μεγαλης σηψης....
Ασε που αν πεις οτι εισαι πατριωτης αμεσως σε βγαζουν οι "προοδευτικοι" ναζιστη!!!
Πες μου εσυ πως να κανεις εξωτερικη πολιτικη μετα, με εναν λαο πισω σου που φοβαται και τον ισκιο του... Πως;;

McSergio
20-04-05, 14:02
Η ελληνικη κοινωνια περναει περιοδο μεγαλης σηψης....
Ασε που αν πεις οτι εισαι πατριωτης αμεσως σε βγαζουν οι "προοδευτικοι" ναζιστη!!!
Πες μου εσυ πως να κανεις εξωτερικη πολιτικη μετα, με εναν λαο πισω σου που φοβαται και τον ισκιο του... Πως;;


Οι Έλληνες δε φοβούνται τον ίσκιο τους.. Απλά ενδιαφερόμαστε μόνο για το άτομό μας, να περάσουμε καλά και τίποτα παραπάνω. Το μοναδικό που μας απασχολεί είναι να πάρουμε καλύτερο κινητό, πιο γρήγορο αυτοκίνητο και ποιο club είναι πιο in για να βγούμε.
Είμαστε τυχεροί που ζούμε χωρίς έντονες αναμνήσεις από πολέμους. Οι συνομίλικοί μου Κύπριοι δεν είναι και τόσο τυχεροί..
Μακάρι να μη χρειαστεί ποτέ να αφήσουμε τα κινητά μας και τα αυτοκίνητά μας, μακάρι.

karaLRS
20-04-05, 14:27
Αμα το μισος και την εχθρότητα που βγαζουμε πχ στο γήπεδο σε ενα ντέρμπυ την διοχετευαμε στα εθνικά μας θέματα δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα :D

Nikos
20-04-05, 14:32
πχ αν εμενα με λένε Δημητρόπουλο αυτο δεν εμποδίζει κανένα να πάει την αλλή μερα στο ληξιαρχείο να κάνει μια αίτηση και να διαλέξει να ονομάζεται και αυτός δημητρόπουλος.

Συγκρίνουμε ένα επώνυμο με την ονομασία ενός Έθνους?????? Αν είναι έτσι, ας προτείνουμε στο κράτος μας, από άυριο να κάνουμε πρόταση να ονομαζόμαστε Καλιφόρνια ή Σικάγο ή Νέα Υόρκη, Κάνσας κλπ... Δεν θα πειράξει τις ΗΠΑ φαντάζομαι...

Μην τρελαθούμε τελείως! Συμφωνώ με Χρήστο 10000%. Όπως απόλυτο δίκιο έχει και ο Στέργιος. Όταν έπρεπε να ξυπνήσουμε, το παίζαμε ανώτεροι και δεν ασχολούμασταν. Το φάγαμε τώρα το ..... στον ......!



αλλα σε ενα παγκοσμιο περιβαλλον, λιγοι ενδιαφερονται για τις εθνικες ευαισθησιες τις δικες μας.... Οπως βεβαια και οι επιχειρηματιες (Βορειοελλαδιτες οι περισσοτεροι, που σπευσανε να επενδυσουν στα Σκοπια...). Το χρημα δεν εχει τετοιες ευαισθησιες..

Σε αυτό Πάνο θα διαφωνήσω. Δεν είναι θέμα ψυχρής λογικής και ψύχωσης με το χρήμα. Ευτυχώς, έστω και πααααρα πολύ αργά, είναι μια κίνηση του κράτους (και των δυο κυβερνήσεων), να μπουν ελληνικές εταιρίες στα Σκόπια και να κατακτηθούν οικονομικά, που με την ΕΕ σε βάθος χρόνου σημαίνει ότι τα Σκόπια θα είναι μια περιοχή της Ελλάδας. Οι επενδύσεις εκεί γίνονται με προτροπή των υπουργείων Εξωτερικών, Οικονομικών και Ανάπτυξης. Έχω βρεθεί σε συνελεύσεις του ΣΕΒΕ, με διάφορους υπουργούς να μιλάνε γι αυτό, όπως και σε ομιλίες που οργανώνει το υπουργείο εξωτερικών...

karaLRS
20-04-05, 14:52
Συγκρίνουμε ένα επώνυμο με την ονομασία ενός Έθνους?????? Αν είναι έτσι, ας προτείνουμε στο κράτος μας, από άυριο να κάνουμε πρόταση να ονομαζόμαστε Καλιφόρνια ή Σικάγο ή Νέα Υόρκη, Κάνσας κλπ... Δεν θα πειράξει τις ΗΠΑ φαντάζομαι...

Μην τρελαθούμε τελείως! Συμφωνώ με Χρήστο 10000%. Όπως απόλυτο δίκιο έχει και ο Στέργιος. Όταν έπρεπε να ξυπνήσουμε, το παίζαμε ανώτεροι και δεν ασχολούμασταν. Το φάγαμε τώρα το ..... στον ......!





Αλλο δεν θα της πειράξει και αλλο δεν γίνεται.
εγω λεω απλως οτι μπόρουμε σαφώς και να ονομαστούμε κάνσας αλλα αν θα τους πειράξει.

το δικαίωμα της αυτονομασιας ειναι αναφαίρετο απο τον καθένα μας.
το πρόβλημα ειναι οτι πάνε να καρπώθουν την ιστορία αυτου του ονόματος..

εσένα αν σε λέγαν Κολοκοτρώνη και ησουν απόγονος του κολοκοτρώνη δεν θα σε πείραζε εγω αύριο να πηγαινα και να με λέγαν Κολοκοτρώνη??

karaLRS
20-04-05, 14:54
το οτι υπάρχει πόλη Αθήνα στην Georgia δεν εχει πειράξει κανένα?
σε λιγο θα μας λένε οτι ο χρυσός αιώνας του Περικλή εγινε εκει ....

MaGeLaNoS
20-04-05, 15:13
Ασε που αν πεις οτι εισαι πατριωτης αμεσως σε βγαζουν οι "προοδευτικοι" ναζιστη!!!Πες μου εσυ πως να κανεις εξωτερικη πολιτικη μετα, με εναν λαο πισω σου που φοβαται και τον ισκιο του... Πως;;

Πανο συμφωνω απολυτα μαζι σου και συμπληρωνω πως το προβλημα δεν ειναι μονο οτι γενικα δεν υπαρχει το λεγομενο σθενος για να αντιμετωπισουμε μερικες καταστασεις αλλα ο κοσμος σημερα ειναι μπερδεμενος και ειδικα οι νεοτερες γενιες.Το βλεπω καθε μερα στο Πανεπιστημιο επειδη ασχολουμαι αρκετα και με τις πολιτικες παραταξεις.Δε μπορουν να ξεχωρισουν την εννοια του πατριωτισμου,του εθνικισμου,της φιλοπατριας και του ρατσισμου.Ειναι μεγαλο το προβλημα.Οποιος αγαπα και νοιαζεται για τον τοπο του τον βαφτιζουν χουντικο,φασιστα και αλλα τετοια και ειναι αρκετες και οι φορες που υπηρξαν συμπλοκες για τετοια θεματα(οχι που θα επεφτε ξυλο και θα ελλειπα εγω).Ειναι τετοια η αποβλακωση απο την μοδα των κινητων,της ωραιας γκομενας(ζητω συγνωμη απο τις γυναικες),του in fashion ρουχισμου(κοινως να εισαι trendy) και των γρηγορων αυτοκινητων που ο εγκεφαλος της σημερινης νεολαιας εχει εκφυλιστει και δεν ενδιαφερεται για τπτ αλλο απολυτως.Χαρακτηριστικο παραδειγμα αξιο αναφορας ειναι και οι δημοσκοπησεις που εγιναν για την 25Μαρτιου και ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο νεων εςω και 25ετων δεν ξεραν τι γιορταζεται εκεινη την μερα.Εντελως ανιστορητοι!Εχουμε παραγει ενα εθνος ηλιθιων και σε αυτο φταιμε ολοι δυστυχως οποτε ας μην μας κανει εντυπωση που σημερα χανουμε το ονομα μας,αυριο τα νησια μας και τις βραχονησιδες και σε λιγο Θρακη και αλλες περιοχες για τις οποιες αδιαφορουμε..

Panos_IOA
21-04-05, 16:45
Μακαρι ρε Νικο να ειναι ετσι και να τους "αγορασουμε" οπως λες.. Αν και δεν το βλεπω, γιατι αν τωρα που εξαρτωνται κατα 80% απο εμας μας κανουν τετοιο γραψιμο κυριολεκτικα, μετα που θα ειναι στην Ε.Ε. και δεν θα μας εχουν τοσο αναγκη να δεις τι θα γινει!! Ασε που μεχρι τοτε θα εχουν καπηλευτει και την ιστορια της Μακεδονιας. Τι να πω, μακαρι Νικο να βγεις εσυ σωστός κι εγω λάθος!!!

Και με τον Μαγγαλανο συμφωνω, τετοια αγνοια ιστοριας εχει πολλα χρονια να συμβει!!! Λες και εχεις να κανεις με γλαστρες!! Και ειναι μεγαλη ξεφτιλα αυτο για εναν λαο σαν το δικο μας με τετοια ιστορια....

Nikos
22-04-05, 10:57
Τι να πω, μακαρι Νικο να βγεις εσυ σωστός κι εγω λάθος!!!

Μακάρι να βγω σωστός Πάνο, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι κάτι τέτοιο απλά είναι ένα "σχέδιο" που ξεκινάει σήμερα και θα (πρέπει να) κρατήσει χρόνια... Μακάρι να βγω αληθινός...

face
22-04-05, 19:53
το πρόβλημα είνα κατ΄εμέ τα λάθος πρότυπα και οι οικογένεια....

μήπως τελικά η γενιά του πολυτεχνίου ασχολήθηκε τόσο με τα κοινά που ξέχασαν να ασχοληθούν με τα παιδιά τους...??

ckalfas
22-04-05, 23:17
Μακάρι να ασχολούνταν με τα κοινά, αλλά τελικά ασχολήθηκαν περισσοτερο με τον εαυτό τους και με την ατομικότητά τους!!!
Ονομάσαμε την σημαία πανί και τις βραχονησίδες πέτρες...
Βάλαμε ψυχολόγους στον στρατό και γίναμε ρούληδες...
Κάναμε παχύ το κωλ...άκι μας και αποχαυνωνόμαστε καθημερινά με το σήμερα...