PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ



jason
16-05-10, 12:27
Φίλοι , να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία , κάτι που πιθανόν να το έχουν αντιμετωπίσει και κάποιοι από εσάς και να έχουν βρεί ήδη τη λύση . Όταν λοιπόν βγαίνω από το αυτοκίνητο και πιάνω το χερούλι τής πόρτας γιά να τήν κλείσω , τότε δέχομαι ένα "ηλεκτροσόκ " περίπου το ίδιο όταν σε "χτυπάει" το ρεύμα από τα μπουζί . Με τίς λίγες τεχνικές γνώσεις πού έχω , ξέρω ότι αυτό είναι εκφόρτηση στατικού ηλεκτρισμού και δεν είναι επικίνδυνο για την υγεία . Πιστεύω όμως ότι μπορεί να καταστεί άκρως επικίνδυνο κάτω από κάποιες προυποθέσεις και να προκαλέσει πυρκαγιά η ακόμα και έκρηξη . Μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει πώς αντιμετωπίζεται το πρόβλημα ; Κάποιους " ειδικούς " πού ρώτησα μού είπαν κατά το κοινώς λεγόμενον " μπούρδες " !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,
Jason

ioannidis
16-05-10, 12:41
Ή βάζεις γείωση του σασί (εκείνο το λαστιχάκι που κρέμεται πίσω και ακουμπάει στο έδαφος) ή αλλάζεις παπούτσια. :D
Προφανώς άλλαξες παπούτσια και πλέον γειώνεις εσύ το αμάξι. Σου φένεται περίεργο αλλά έτσι είναι.
Το ότι σε χτυπάει το ρεύμα σημαίνει ότι αποφορτίζεις το αμάξι πλήρως και δεν θα υπάρξει πρόβλημα μετά από αυτό. Αν το άγχος σου είναι για πιθανή έκρηξη, βάλε γείωση.
Αν θυμάμαι καλά, ο Mitsos έχει βάλει κάτι αλλά δεν ξέρω τι αποτέλεσμα είχε.

http://www.mizter.com/images/Car_Antistatic_assembly.gif

jason
16-05-10, 12:48
Ή βάζεις γείωση του σασί (εκείνο το λαστιχάκι που κρέμεται πίσω και ακουμπάει στο έδαφος) ή αλλάζεις παπούτσια. :D
Προφανώς άλλαξες παπούτσια και πλέον γειώνεις εσύ το αμάξι. Σου φένεται περίεργο αλλά έτσι είναι.
Το ότι σε χτυπάει το ρεύμα σημαίνει ότι αποφορτίζεις το αμάξι πλήρως και δεν θα υπάρξει πρόβλημα μετά από αυτό. Αν το άγχος σου είναι για πιθανή έκρηξη, βάλε γείωση.
Αν θυμάμαι καλά, ο Mitsos έχει βάλει κάτι αλλά δεν ξέρω τι αποτέλεσμα είχε.

http://www.mizter.com/images/Car_Antistatic_assembly.gif


Φίλε Ioannidis , ευχαριστώ για τήν άμεση ανταπόκρισή σου ! Όντως αλλάζω συχνά παπούτσια λόγω συνήθειας . Αν ο φίλος ο Mitsos διαβάσει το θέμα ας απαντήσει .
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά !
Jason

Stilatos
17-05-10, 12:27
το αλλο κακο που κανουνε πολλοι οταν βαζουνε βενζινη ειναι να μπαινοβγαινουνε απο το αμαξι και ειδικα αμα δεν φορας ολο βαμβακερα ρουχα μπορεις με το μπες βγες τριβοντας στο καθισμα να κανεις στατικο ηλεκτρισμο και αμα πας να πιασεις την αντλια να κανεις σπιθα. Ειναι η νουμερο ενα αιτια φωτιας σε βενζιναδικα οχι τα κινητα που νομιζουνε ολοι που εινια μυθος.

IdcPeW1XwKs

dimos47ki7
17-05-10, 19:04
το εχω αντιμετωπισει κι εγω πολλες φορες αυτο το προβλημα, αναλογα με τα παπουτσια που φορουσα...
επειδη εν τελει δεν μπορεις να φορας παντα τα ιδια παπουτσια μονο και μονο για αυτον τον λογο, μια πολυ απλη λυση ειναι η εξης: οταν βγαινεις απο το αυτοκινητο, και ΠΡΙΝ πατησεις κατω, θα εχεις ηδη κρατημενη την πορτα απο το μεταλλικο πλαισιο με ολη σου την παλαμη. ετσι ο στατικος ηλεκτρισμος θα περασει απο πολυ μεγαλυτερη επιφανεια του σωματος σου, και δεν θα τον νιωσεις καθολου. εγω ετσι κανω πλεον και βρηκα την ησυχια μου, ασχετα με το τι παππουτσια φοραω

mitsos
17-05-10, 19:40
Φίλε Ioannidis , ευχαριστώ για τήν άμεση ανταπόκρισή σου ! Όντως αλλάζω συχνά παπούτσια λόγω συνήθειας . Αν ο φίλος ο Mitsos διαβάσει το θέμα ας απαντήσει .
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά !
Jason

Παρόν!!!

Λοιπόν, αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα και ψάχνοντας την λύση του έβαλα την γείωση που φαίνεται στο σχέδιο......

Όμως, πρόσφατα, την αφαίρεσα γιατί πολύ απλά δεν "εκανε" αυτο που ήθελα να κάνει!!!

Το θέμα λοιπόν, ειναι ότι ειδικα όπως εγω που ειχα καλύμματα στο αυτοκίνητο απο ίνες πολυεστέρα (τα πιο κοινα που υπάρχουν..) τα οποια μάλιστα ήταν και ύφανση σαν δικτάκι, με την ΤΡΙΒΗ όταν καθόμαστε, και με την κίνηση του οχήματος που κινείται και κουνάει το σώμα μας, αυτο φορτίζεται.
Απλά λοιπόν, και με την γείωση συνέχισα να δέχομαι σοκ.

Άρα λοιπόν, όλο το θέμα είναι στα παπούτσια μας + το ύφασμα των καθισμάτων μας και των ρούχων μας.



(ωραίο θέμα προς διερεύνηση για το Brainiac ή τους Mythbusters πάντως !!!!)

jason
18-05-10, 08:48
το εχω αντιμετωπισει κι εγω πολλες φορες αυτο το προβλημα, αναλογα με τα παπουτσια που φορουσα...
επειδη εν τελει δεν μπορεις να φορας παντα τα ιδια παπουτσια μονο και μονο για αυτον τον λογο, μια πολυ απλη λυση ειναι η εξης: οταν βγαινεις απο το αυτοκινητο, και ΠΡΙΝ πατησεις κατω, θα εχεις ηδη κρατημενη την πορτα απο το μεταλλικο πλαισιο με ολη σου την παλαμη. ετσι ο στατικος ηλεκτρισμος θα περασει απο πολυ μεγαλυτερη επιφανεια του σωματος σου, και δεν θα τον νιωσεις καθολου. εγω ετσι κανω πλεον και βρηκα την ησυχια μου, ασχετα με το τι παππουτσια φοραω


Φίλε dimos , εξαιρετικά μεγαλοφυής όσο και απλή η λύση πού προτείνεις ! Τέλος η ταλαιπωρία μου από τόν στατικό ηλεκτρισμό !
Σε ευχαριστώ πολύ , μου έλυσες ένα πρόβλημα πού με ταλαιπώρησε αρκετά , το οποίο μάλιστα μου δημιουργούσε και το άγχος μήπως κάτι άλλο συμβεί εξ αιτίας αυτού του φαινομένου . Και πάλι σε ευχαριστώ φίλε .
Επίσης να ευχαριστήσω τον φίλο το mitsos πού έδωσε το " παρόν " , καθώς και όλα τα παιδιά που ανταποκρίθηκαν !

Χαιρετώ όλους ,
Jason

mitsos
18-05-10, 10:22
...problem solved!!!!!

jason
18-05-10, 20:05
...problem solved!!!!!

Mitsos , δοκίμασες τη " συνταγή " του dimos ; Απλά δουλεύει τέλεια !! Τόσο απλά .

Jason

dimos47ki7
23-05-10, 00:48
γ@μωτο...επρεπε να πατενταρω την ιδεα και να πουλησω τα δικαιωματα χαχαχαχ
χαρηκα που βοηθησα :)

stilo-hraklis
23-05-10, 10:46
παιδια και να κρατατε την πορτα αν φορατε καπιο ρουχο πχ ναιλον μετα οταν την αφησετε και πατε να την ξανακλεισετε θα σας τιναξει...ακουστε και εναν ηλεκτρολογο πχ εμενα!!το προβλημα λυνετε μονο με γειωσεις και παλι δεν ειναι αρκετο...και αντιαισθητικο!!

dimos47ki7
23-05-10, 21:23
οχι ρε συ, τοσες φορες το εχω κανει. πιανω πορτα-κατεβαινω-αφηνω πορτα-ξαναπιανω και δεν με χτυπαει.
εξαλλου, αν πιανεις την πορτα την ωρα που κατεβαινεις, γιατι να την αφησεις και να την ξαναπιασεις? την κλεινεις και τελειωσες χεχεχε

jason
23-05-10, 21:28
οχι ρε συ, τοσες φορες το εχω κανει. πιανω πορτα-κατεβαινω-αφηνω πορτα-ξαναπιανω και δεν με χτυπαει.
εξαλλου, αν πιανεις την πορτα την ωρα που κατεβαινεις, γιατι να την αφησεις και να την ξαναπιασεις? την κλεινεις και τελειωσες χεχεχε

Έτσι είναι , έτσι είναι , έτσι κάνω και εγώ και ησύχασα , οέο χε΄χε !!

Jason

stilo-hraklis
24-05-10, 15:16
καλα οκ δεν θα σας βαλω ρελε υπερτασικο παω να βρω αλλο πελατη χεχχε πλακα κανω παιδια!!!

angelinho
24-05-10, 19:33
καισυ ηλεκτρολογος???? ;)

dimos47ki7
25-05-10, 18:00
ελα, πρεπει να μεταφερθει στο section DIY!!!!
χαχαχα