PDA

Επιστροφή στο Forum : Stilo Upgrades



Christakos12
16-06-10, 13:41
Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πραγματάκια για αναβαθμίσεις που σκέφτομαι να κάνω στο στιλάκι μου, εφόσον αυτές συνάδουν οικονομικά αλλά και χώρις να δημιουργούν προβλήματα. Το στιλάκι είναι 3d 1.6 του 2003 έκδοση Dynamic. Πιο συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για την υπερθεική πανοραμική γυάλινη ηλιοροφή που την έχω ερωτευτεί. Απλά έχω ακούσει πολλά και δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς.. Η καλύτερη λύση είναι να κόψεις ουρανό καλώδια και μπλα μπλα από άλλο στίλο. Ωστόσο τι κινδύνους μπορεί να έχει μια τέτοια κίνηση στο δικό μου αυτοκίνητο και τι κόστος; Επίσης ενδιαφέρομαι για το 6αρι σασμάν καθότι έχω το 5αρι αλλά και αυτό τι διαδικασίες κόστος μπορεί να έχει; Και τέλος η πολύ ωραία οθόνη(μαμά πάντα) που ελπίζω να υποστηρίζει usb in! Αλλά θέλω και την γνώμη σας αν αξίζουν όλα αυτά, η καλύτερα στο επόμενο αμάξι (που θα αργήσει λόγω της παρούσας κατάστασης..)

ioannidis
16-06-10, 14:00
Η ηλιοροφή σου για να μπει και να δουλέψει αρμονικά με το υπόλοιπο αμάξι (βλ κεντρικό κλείδωμα κλπ) θα χρειαστεί να την "φέρεις" μαζί με όλα τα υπόλοιπα. Body computer, immobilizer κλπ από το άλλο Stilo.
Κόστος: αν βρεις καλή (μεταχείρα) οροφή τουλάχιστον 2-3 χιλιάρικα, με τα 1000 ρίσκα.
Αυτό μπορείς να το ρωτήσεις πάντως και σε μαγαζιά που περνάνε οροφές. Αν είσαι Θεσσαλονίκη υπάρχει ο Alex Glass που έχει σχετική εμπειρία στο θέμα.

Το 6άρι σασμάν δεν ξέρω τι θέλει και αν μπορεί να μπει.

Η οθόνη που λες δεν έχει υποδοχή USB όπως νομίζεις. Αλλά οποιαδήποτε μαμά συσκευή και να έχεις μπορείς να της βάλεις module για αυτή την δουλειά.(βλ. Xcarlink, Loundlink, Icelink Κλπ)
Κόστος: max 200 €

Η οθόνη που βλέπεις στα "μεγάλα" stilo (Ikare μην χαίρεσαι) είναι το SatNAV και είναι πακέτο με κεραίες, χειριστήρια, καντράν κλπ.

Christakos12
16-06-10, 14:19
:o Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση ioannidis...! Εαν το κόστος είναι τόσο ακριβό για την ηλιοροφή δεν αξίζει μια.. Δυστηχώς πολλά λεφτά.. Η οθόνη πάντως βρίκσκεται σε καλύτερη μοίρα..! Ισως πάω μονο για το USB IN .. Τα άλλα σε άλλο αυτοκίνητο ίσως.. Τι να κάνουμε δεν γίνεται να τα έχουμε όλα!! Ευχαριστώ και πάλι!

ioannidis
16-06-10, 14:25
Έχεις πολλά άλλα που μπορείς να κάνεις όμως.
Για παράδειγμα να βάλεις Cruise control με κόστος κάπου στα 60€.
Μπορείς να βάλεις το SSD CD changer με SD memory card αντί για USB IN. Που σου δίνει το πλεονέκτημα να το χειρίζεσαι μέσω τιμονιού.
Μπορείς να κάνεις ένα σωρό επεμβάσεις στην ανάρτηση που θα μεταμορφώσουν την συμπεριφορά του.

Μην απελπίζεσαι.

Μπορείς να πάρεις και ενα Abarth και να κάνεις "μετάγγιση" και να το κάνεις jet! :)

ioannidis
16-06-10, 14:29
Μπορείς επίσης να ξεκινήσεις και να διορθώσεις όλα του τα προβλήματα...
Ειναι μία περιπέτεια και αυτό!
χαχαχαχαχααα

Christakos12
16-06-10, 14:39
ΜΜ σωστό σε βρίσκω για το cd changer και για το CC που είναι και ευκολάκι..! Για abarth δε νομίζω αν και ωραία θα ήταν, ωραίο ήχο έχει το άτιμο!! :P Το μόνο που έχω κάνει μέχρι στιγμής ειναι επιδιορθώσεις όπως λες και συ χαχαχαχαχαχαχα! Και ακόμα έχω θέματα, αυτή η πεταλούδα δεν είναι μια ωραία αλλά μια βλαμμένη!

ioannidis
16-06-10, 14:43
Been there, done that!
Εδώ και 3 χρόνια φοράω καινούργια πεταλούδα. Σε αμάξι 8ετίας. Η αλλαγή της όμως έγινε μάλλον βιαστηκά γιατί το πρόβλημά μου τελικά ήταν στην καλωδίωση της φύσας της.
Να υποθέσω ότι το έχεις τσεκάρει έτσι; Από θέμα καλωδίων είσαι οκ;

Christakos12
16-06-10, 14:50
Ναι γιατί ο μηχανικός μας είναι φίλος μας και τον ξέρουμε.. Μου είπε οτι δεν είναι θέμα καλωδίωσης,αλλά θέμα του "εντόμου" ολόκληρου και συνιστά αλλαγή! Οι ενδείξεις είναι ότι αργεί να πάρει μπρος το αμάξι οταν γυρνάω το κλειδί και μου έχει ρίξει και 3-4 άκαυστες γκαζιές..! Τις προάλλες δεν μπόρεσα να το μετακινήσω.. Το γκάζι ήταν ημίνεκρο! Αλλά τα κάνει όποτε θέλει... Οτι να ναι είναι. Εδώ και 2 μέρες πάντως είναι μια χαρά...! Μπορεί να χάρηκε που το έπλυνα και είπε να κόψει τις βλακειούλες του...! Και δεδομένου οτι θα είμαι Χαλκιδική-Θεσσαλονίκη όλο το καλοκαιρι δεν θέλω να μείνω στον δρόμο. Οπότε πρέπει να το λύσω..

Christakos12
16-06-10, 14:58
Αν και τώρα που το σκέφτομαι θα του πω να δει τις καλωδιώσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις...Μου είπε οτι δεν είναι θέμα καλωδίωσης αλλά δεν ξέρω αν έλεγξε τις φύσες!

Stilo make style
17-06-10, 07:07
Το 6άρι σασμάν δεν ξέρω τι θέλει και αν μπορεί να μπει.

Μπαίνει απλά πρέπει να κρατισεις την χελώνα από το 5άρι και να αλλάξεις όλα τα ενδόψυχα ( πράγμα το οποιό δεν ξέρω αν αξήζει κάν )
Όσο για το ότι σου αργεί να πάρει μπρωστά μπορεί να είναι και η αντλία ή να σου κάνει καμία νίλα με τις τάσεις ...πέρα απο την πεταλούδα

ioannidis
17-06-10, 08:08
Christako, το σύμπτωμα που αναφέρεις δεν είναι από πεταλούδα.
Αν έχεις πρόβλημα στην πεταλούδα, το γκάζι σου θα πρέπει να νεκρώνει στα ξαφνικά, με μήνυμα για engine fault και το αμάξι να μην μπορεί να στροφάρει πάνω από τις 2800-3000 rpm. Και για να συνεχίσεις την πορεία σου, θα πρέπει να σβήσεις και να ξαναξεκινήσεις.
Όταν είχα τράβαλα εγώ με την δικιά μου πεταλούδα, ο ηλεκτρολόγος μου μου είπε ότι υπάρχει και ένα μικρό ενδεχόμενο να είναι και το πετάλι του γκαζιού (ποτενσιόμετρο).

Αλλάξαμε πεταλούδα (400) και μετά από 2 μερες πάλι άρχισε τα κουλά. Τότε είδε την καλωδίωση και διαπίστωσε ότι 3 από τα 6 καλώδια της φύσας της πεταλούδας να είναι οξειδωμένα. Τα πέρασε καλάι και όλα καλά από τότε. Αύγουστος του 07 ήταν θυμάμαι. Το νού σου!

Stilo make style
17-06-10, 08:13
Αλλάξαμε πεταλούδα (400)
Κάποιου του πιάσανε τον κ...λο :)
150 και μάλιστα γιαλισμένη

ikaros80
17-06-10, 10:21
Η ηλιοροφή σου για να μπει και να δουλέψει αρμονικά με το υπόλοιπο αμάξι (βλ κεντρικό κλείδωμα κλπ) θα χρειαστεί να την "φέρεις" μαζί με όλα τα υπόλοιπα. Body computer, immobilizer κλπ από το άλλο Stilo.
Κόστος: αν βρεις καλή (μεταχείρα) οροφή τουλάχιστον 2-3 χιλιάρικα, με τα 1000 ρίσκα.
Αυτό μπορείς να το ρωτήσεις πάντως και σε μαγαζιά που περνάνε οροφές. Αν είσαι Θεσσαλονίκη υπάρχει ο Alex Glass που έχει σχετική εμπειρία στο θέμα.

Το 6άρι σασμάν δεν ξέρω τι θέλει και αν μπορεί να μπει.

Η οθόνη που λες δεν έχει υποδοχή USB όπως νομίζεις. Αλλά οποιαδήποτε μαμά συσκευή και να έχεις μπορείς να της βάλεις module για αυτή την δουλειά.(βλ. Xcarlink, Loundlink, Icelink Κλπ)
Κόστος: max 200 €

Η οθόνη που βλέπεις στα "μεγάλα" stilo (Ikare μην χαίρεσαι) είναι το SatNAV και είναι πακέτο με κεραίες, χειριστήρια, καντράν κλπ.

ρε κιτρινιάρη γιατι να μην χαρω και εγω σαν παιδι που ειμαι????? αφου απο την χαρα μου ανοιξα φτερα και ημουν ετοιμος να πεταξω προς θεσσ/κη μερια,
ασε που μπορει να γινουμε και γειτονες σε λιγο καιρο.

ioannidis
17-06-10, 12:36
ρε κιτρινιάρη γιατι να μην χαρω και εγω σαν παιδι που ειμαι????? αφου απο την χαρα μου ανοιξα φτερα και ημουν ετοιμος να πεταξω προς θεσσ/κη μερια,
ασε που μπορει να γινουμε και γειτονες σε λιγο καιρο.

Έλα ρε; Καρντάσι θα γίνεις για;

ioannidis
17-06-10, 12:38
Κάποιου του πιάσανε τον κ...λο :)
150 και μάλιστα γιαλισμένη

Μιλάμε για ανακατασκευή με 1 χρόνο εγγύηση και για το 1600. Τι 150 λες ρε;

ikaros80
17-06-10, 12:43
Έλα ρε; Καρντάσι θα γίνεις για;
οχι ακριβως γειτονες μαλλον θα παω λιγο εως πολυ παραπανω βλεπε Αλεξανδρουπολη, βορειο ελλαδιτης γειτονας.....

Stilo make style
17-06-10, 13:02
Μιλάμε για ανακατασκευή με 1 χρόνο εγγύηση και για το 1600. Τι 150 λες ρε;

Tι εννοεις ανακατασκεύη εγώ μιλάω για αλλαγή της πεταλούδας και αντικατάσταση με 2 χρόνια εγγύηση απο το μαγαζί ( στον καραπιάσανε άρχοντα )


Υ.Γ Καλύτερα σε pm γιατί του αλλάξαμε τα φώτα του threat

angelinho
17-06-10, 20:42
σε 1.4 active μπορεις να βαλεις το cruise control???? το θεμα ειναι ποιος θα ξερει να το βαλει.......

Ionio-Zante
17-06-10, 21:58
Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πραγματάκια για αναβαθμίσεις που σκέφτομαι να κάνω στο στιλάκι μου, εφόσον αυτές συνάδουν οικονομικά αλλά και χώρις να δημιουργούν προβλήματα. Το στιλάκι είναι 3d 1.6 του 2003 έκδοση Dynamic. Πιο συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για την υπερθεική πανοραμική γυάλινη ηλιοροφή που την έχω ερωτευτεί. Απλά έχω ακούσει πολλά και δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς.. Η καλύτερη λύση είναι να κόψεις ουρανό καλώδια και μπλα μπλα από άλλο στίλο. Ωστόσο τι κινδύνους μπορεί να έχει μια τέτοια κίνηση στο δικό μου αυτοκίνητο και τι κόστος; Επίσης ενδιαφέρομαι για το 6αρι σασμάν καθότι έχω το 5αρι αλλά και αυτό τι διαδικασίες κόστος μπορεί να έχει; Και τέλος η πολύ ωραία οθόνη(μαμά πάντα) που ελπίζω να υποστηρίζει usb in! Αλλά θέλω και την γνώμη σας αν αξίζουν όλα αυτά, η καλύτερα στο επόμενο αμάξι (που θα αργήσει λόγω της παρούσας κατάστασης..)



Εδω τα καλα Upgrades...
Check ....
http://www.stilo-club.gr/vb3/showthread.php?2803-Start-Stop-Button
http://www.stilo-club.gr/vb3/showthread.php?4028-mp3-player-Visteon
http://www.stilo-club.gr/vb3/showthread.php?2473-Extra
http://www.stilo-club.gr/vb3/showthread.php?4161-Carbon-Look-Interior/page2&highlight=carbon
http://www.stilo-club.gr/vb3/showthread.php?5610
http://www.stilo-club.gr/vb3/showthread.php?4663-PCMScan-!!!/page6&highlight=ipad
http://www.stilo-club.gr/vb3/showthread.php?5970-Schumacher&highlight=
http://www.stilo-club.gr/vb3/showthread.php?5590-Color-Code&highlight=

Και αν δεν φτανουν ολα αυτα... εχω αλλα τοσα... μερακι να εχεις , χρημα και εδω ειμαστε εμεις...

Sailo
18-06-10, 00:16
οχι ακριβως γειτονες μαλλον θα παω λιγο εως πολυ παραπανω βλεπε Αλεξανδρουπολη, βορειο ελλαδιτης γειτονας..... για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος... θα γινουμε περισοτεροι δλδ ??

ioannidis
18-06-10, 09:04
σε 1.4 active μπορεις να βαλεις το cruise control???? το θεμα ειναι ποιος θα ξερει να το βαλει.......

Ναι ρε εννοείτε. Σε όλα μπαίνει!

angelinho
18-06-10, 13:07
να ρωτησω και εσας...το cruise control το βαζετε καθολου σε λειτουργια γιατι 2 κολλητοι μου που εχουν alfa romeo πολυ σπανια το βαζουν......

ikaros80
18-06-10, 13:19
για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος... θα γινουμε περισοτεροι δλδ ??

ακομα δεν ξερω σιγουρα αλλα η εταιρεια μου εχει παρει ενα project εκει και μπορει να ερθω εγω

ikaros80
18-06-10, 13:21
να ρωτησω και εσας...το cruise control το βαζετε καθολου σε λειτουργια γιατι 2 κολλητοι μου που εχουν alfa romeo πολυ σπανια το βαζουν......
εχει να κανει με τι δρομο εχεις να κανεις ,μες στην αθηνα ειναι αδυνατον να το βαλεις αν ομως εισαι εθνικη ειναι οτι καλυτερο για ξεκουραση και οικονομια.

angelinho
18-06-10, 14:22
Ελα ρεεεεεεεεεε.......... θελω κι εγω cruise control τωρα....................

ioannidis
18-06-10, 15:44
Σήμερα φίλε angelino έχω να κάνω 650 χλμ. Τα 450 θα γίνουν με CC... :D
ΜΟΝΙΜΩΣ το χρησιμοποιώ.

angelinho
18-06-10, 15:45
ΕΛΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.... Θελω κι εγωωωωωωωωωωωωωω.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ! πως μπορω να το "φτιαξω" το θεμα??? :)

Christakos12
18-06-10, 16:47
Κατα αρχάς ευχαριστώ StiloMakeStyle k Ionio-Zante για τις πληροφορίες σας...! Θα τα ψάξω και θα αποφασίσω σε τι αναβάθμιση θα προχωρήσω.. Όσον αφορά την πεταλούδα Ioannidis ακριβώς τα ίδια μου έκανε, όπως τα είπες με την διαφορά οτι δεν έχει βγάλει ακόμα engine fault!!! Θα πάω την Δευτέρα στο συνεργείο να δω τι παίζει και θα το γράψω εδώ :P

Christakos12
18-06-10, 16:57
@ Ιοnio-Zante είδα σε ενα παλιότερο thread οτι ήθελες να βάλεις ηλιοροφή! Τελικά τα κατάφερες η το άφησες το project;

Christakos12
23-06-10, 17:36
Θα συνεχίσω λίγο το off topic παρακαλώ ας μεταφερθούν τα ανάλογα post αν δημιουργείται θέμα.. Το αμάξι είναι συνεργείο 3 μέρες και ψάχνουν να βρουν τι έχει..Τα καλώδια ελέγθηκαν τίποτα, αλλαγή πεταλούδας μάλλον αποκλείστηκε και ηλεκτρολόγος συνεργάτης του μηχανικού είπε οτι φταίει ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου... Τι να πω δεν ξέρω.. Θα πάω και σε 2ο ηλεκτρολόγο και βλέπουμε..

vogias
23-06-10, 19:20
Ρε παιδια ΕΛΕΟΣ πια με αυτο το πραγμα, οταν δεν μπορουν να βρουν κατι αμεσως ολοι λενε εγκεφαλος.Ξερετε ποσο κανει ενας εγκεφαλος??Ξερεται ποσο δυσκολο ειναι να χαλασει ενας εγκεφαλος??Αντι να σας πουν δεν γνωριζω τι εχει και να σας αφησουν να πατε καπου αλλου λενε οτι να ναι.Τοσο μα τοσο πολυ ντρεπονται να το πουν αυτο ή μηπως απλα θελουν να βγαλουν ξεκουραστα λεφτα???Συγνωμη για αυτο το post αλλα εχω κουραστει να ακουω βλακειες απο ανιδεους.
Στο θεμα του παιδιου τωρα καλο θα ηταν σε ενα αλλο topic να μας αναφερεις τι ακριβως σου κανει για να δουμε αμα το εχουμε αντιμετωπισει και εμεις για να σε βοηθησουμε.Επισης αν θες πηγαινε στον μηχανικο σου και πες του να σου αλλαξει τον εγκεφαλο (ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν εχεις προβλημα εκει) ,να εισαι μπροστα και αν δεν ειναι απο εκει η βλαβη να μην σε χρεωσει τιποτα.

mitsos
23-06-10, 23:14
Ρε παιδια ΕΛΕΟΣ πια με αυτο το πραγμα, οταν δεν μπορουν να βρουν κατι αμεσως ολοι λενε εγκεφαλος.Ξερετε ποσο κανει ενας εγκεφαλος??Ξερεται ποσο δυσκολο ειναι να χαλασει ενας εγκεφαλος??Αντι να σας πουν δεν γνωριζω τι εχει και να σας αφησουν να πατε καπου αλλου λενε οτι να ναι.Τοσο μα τοσο πολυ ντρεπονται να το πουν αυτο ή μηπως απλα θελουν να βγαλουν ξεκουραστα λεφτα???Συγνωμη για αυτο το post αλλα εχω κουραστει να ακουω βλακειες απο ανιδεους.
Στο θεμα του παιδιου τωρα καλο θα ηταν σε ενα αλλο topic να μας αναφερεις τι ακριβως σου κανει για να δουμε αμα το εχουμε αντιμετωπισει και εμεις για να σε βοηθησουμε.Επισης αν θες πηγαινε στον μηχανικο σου και πες του να σου αλλαξει τον εγκεφαλο (ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν εχεις προβλημα εκει) ,να εισαι μπροστα και αν δεν ειναι απο εκει η βλαβη να μην σε χρεωσει τιποτα.

+10000000

(δεν ζεσταινόταν ο καθρέφτης του οδηγου και ελεγαν με σιγουρια οτι φταιει το "εγκεφαλάκι" που ειναι μεσα στην πόρτα, το αλλάξαμε με καινουργιο [παραγγελίες-αναμονή-κόστος...] και τελικα ήταν στην αντίσταση του ίδιου του καθρέφτη...) Τελικά όμως το "ότι να ναι" αφήνει καλό κέρδος

ioannidis
24-06-10, 07:57
+10000000

(δεν ζεσταινόταν ο καθρέφτης του οδηγου και ελεγαν με σιγουρια οτι φταιει το "εγκεφαλάκι" που ειναι μεσα στην πόρτα, το αλλάξαμε με καινουργιο [παραγγελίες-αναμονή-κόστος...] και τελικα ήταν στην αντίσταση του ίδιου του καθρέφτη...) Τελικά όμως το "ότι να ναι" αφήνει καλό κέρδος


Ωχ τι μου το θύμισες... και μένα το ίδιο κάνει...

angelinho
27-06-10, 00:56
παιδια να ρωτησω....σαν Update το κουμπι start-stop αξιζει? καταλαβαινω την χρηση...το πατας και παιρνει μπρος.... ποια ειναι τα πλεονεκτηματα?

angelinho
27-06-10, 00:57
αααααααααααααα και κατι αλλο..............θελω στο πενταπορτο μου στιλο αυτη την αεροτομη:

http://i257.photobucket.com/albums/hh222/voodooone/stilo/100_0326.jpghttp://i257.photobucket.com/albums/hh222/voodooone/stilo/100_0327.jpg

ioannidis
27-06-10, 10:03
http://cgi.ebay.co.uk/Fiat-Stilo-Rear-Spoiler-50900666-Genuine-Fiat-Product-/280523040823?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item415079e837

Ionio-Zante
27-06-10, 10:05
παιδια να ρωτησω....σαν Update το κουμπι start-stop αξιζει? καταλαβαινω την χρηση...το πατας και παιρνει μπρος.... ποια ειναι τα πλεονεκτηματα?

Αν βρεις καποιον να στο Φτιαξει καλα εχεις καποια πλεονοκτηματα ... Και τι εννοω να στο φτιαξει καλα... Ενοοω να στο φτιαξει να αναβει και κλεινει με το πατημα του button.
1) Θα μπορεις Π.Χ να εισαι σε φαναρι να περιμενεις και με το κουμπι να κλεινεις το μοτερ χωρις να χρειαζετε να κλεισεις το διακοπτη που κλεινει ολες τις λειτουργιες του αυτοκινητου ( Radio, κτλ). Και με ενα κλικ να ξαναπαιρνει μπροστα...
2) Κλεινει την ακαλαισθητη εκεινη τρυπα...
3) Το παιζεις μουρη και κανεις τους αλλους να χαζευουν.
4) Ενα ακομα κουμπακι.

Τωρα αν δεν βρεις καποιον να στο φτιαξει καλα απομονωσε τους προαναφερομενους μονούς αριθμους.

angelinho
27-06-10, 13:43
οχι ρε ****το....η αεροτομη ειναι μαλλον ΜΟΝΟ για τριπορτο.... :( :( :(

angelinho
27-06-10, 16:02
οσο για το κουμπι start-stop... οποιος απο αθηνα το εχει βαλει μπορει να μου πει που και πως??? (οπως και για το cruise control.....) Eυχαριστω!!!!!!

Christakos12
30-07-10, 11:29
Σχετικά με το πρόβλημα που γράφτηκε στο stilo upgrades το οποίο λύθηκε εδώ και καιρό ( σρυ που άργησα να σας ενημερώσω αλλά λόγω καλοκαιρινών διακοπών σε άλλο μέρος δεν έχω internet.) Τα προβλήματα που αντιμετώπιζα ήταν τα εξής: μου πετούσε άκαυστες όταν πατούσα το γκάζι το οποίο είχε και λίγο lag, το ρελαντί αρκετές φορές κατέβαινε απότομα και πήγαινε να σβήσει..Αναγκαζόμουν έτσι να σταματήσω να σβήσω την μηχανή και να την ανάψω ξανά. Και το σημαντικότερο.. Εφόσον το αυτοκίνητο ήταν απενεργοποιήμενο για τουλάχιστον 18 ώρες και η μηχανή ήταν κρύα, όταν μετά το έβαζα μπρος μετά την επόμενη μέρα λ.χ. δεν μπορούσα να προχωρήσω.. Πατούσα το γκάζι και πετούσε πάλι άκαυστες αλλά σε πολύ έντονο επίπεδο, μέχρι να ζεσταθεί η μηχανή αρκετά και να μπορέσω να φύγω.. Το πρόβλημα λύθηκε σε πολύ σωστό ηλεκτρολόγο με αλλαγή του αισθητήρα στροφών.Επίσης αλλάχτηκε και η αντλία βενζίνης και από τότε όλα καλά. Σημειωτέον οτι δεν έπαιρνε μπρος με την μία και τώρα είναι οκ και οτι πλέον το γκάζι δεν έχει lag, η κατανάλωση επίσης βελτιώθηκε.

Απλά για να σας ενημέρωση σε περίπτωση που κάποιος συναντήσει κάτι παρόμοιο.