PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακοινωθηκαν τα τελη κυκλοφοριας 2011



ammoulianiotis
27-09-10, 18:46
- Μειωμένα τέλη για τα παλαιότερα Ι.Χ. αυτοκίνητα σε αντίθεση με πέρυσι
- Αύξηση στα τέλη των νέων αυτοκινήτων
- Νέα κλίμακα προσδιορισμού των τελών ανάλογα με τα κυβικά
- Αύξηση 10% στα τέλη για φορτηγά και λεωφορεία

1.Την κατάργηση του κριτηρίου της παλαιότητας. Για όλα τα επιβατικά αυτοκίνητα που θα έχουν ταξινομηθεί έως και την 31-12-2010 (και για τις μοτοσυκλέτες, ασχέτως ημερομηνίας ταξινόμησης) θεσπίζεται ενιαία κλίμακα υπολογισμού με βάση τον κυβισμό του κινητήρα τους.

2.Την υιοθέτηση του κριτηρίου του κυβισμού αλλά με πιο αναλογικό τρόπο. Δημιουργείται μια πιο δίκαιη και αναλογική κλίμακα τελών κυκλοφορίας με την προσθήκη νέων κλιμακίων κυβισμού, προκειμένου το σύστημα να γίνει πιο αποτελεσματικό και να ανταποκριθεί περισσότερο στις συνθήκες της αγοράς, έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια.

3.Την ενσωμάτωση του χωριστού ειδικού φόρου μεγάλου κυβισμού στα τέλη. Πρόκειται για τον ειδικό φόρο μεγάλου κυλινδρισμού κινητήρα για όλα τα ιδιωτικής χρήσης αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες άνω των 1.929 κ.εκ., που είχε προβλεφθεί με το ν. 3775/2009. Τα τέλη κυκλοφορίας 2011 συμπεριλαμβάνουν τον τυχόν ειδικό φόρο οχημάτων μεγάλου κυβισμού.

Περισσοτερα παρακατω...
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=44138&catid=13

Σταυρος Πετ
27-09-10, 20:44
Αντε παλι το χερι στην τσεπη. Μαζευουν μαζευουν και τελειωμο δεν εχουν.

jason
28-09-10, 12:03
Φίλοι συνφορουμίτες , γειά χαρά σε όλους . Επειδή είμαι λίγο χαζός , μήπως κάποιος πιό ενημερωμένος από εμένα μπορεί να μού εξηγήσει γιατί πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας ; Στίς " αρμόδιες " υπηρεσίες πού έχω κάνει τήν ίδια ερώτηση , σφυρίζουν αδιάφορα και κάποιος πιό " ευσυνείδητος " υπάλληλος μού είπε κάποτε ότι :
" πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας γιά να έχουμε όλοι άρτιο οδικό δίκτυο με δρόμους άριστα συντηρημένους "!!!!!!!!!
( Εδώ πέφτει το γέλιο τής αρκούδας .!!! )
Αν λοιπόν κάποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό , ας τοποθετηθεί , έτσι γιά να μάθω και εγώ .

Χαιρετώ όλους σας ,
Jason

ioannidis
28-09-10, 14:37
Γιατί απλά θέλει η πολιτεία να σε φορολογήσει επιπλέον...
Απλά!

andreasL
28-09-10, 18:56
Γιατί απλά θέλει η πολιτεία να σε φορολογήσει επιπλέον...
Απλά!
...ρουφιάνεεεεεεε!

karpoutzidis
30-09-10, 13:47
γινεται παντου αυτο και ο λογος ειναι σε ολες τις χωρες ιδιως!και τον ειπε ο ioannidis πιο πανω!αλλα στην χωρα μας ειναι υπερβολικες οι τιμες των τελων σε σχεση με τις αλλες χωρες τις Ε.Ε!

παντως εγω θα πληρωσω ενα 40ρικο κατω απο περση και ειμαι χαρουμενος!
:)
να φανταστειτε οτι ενας με 2000 κιβ περση πληρωσε 1000 ευρο και τωρα 600!400 ευρο κατω!ειναι μια βελτιωση ετσι :P

dimos47ki7
01-10-10, 11:48
εγω αυτο που θα ηθελα να δω ειναι το εξης: τα αυτοκινητα που θεωρουνται οικολογικα, με εκπομπες ας πουμε κατω απο 180-200gr CO2 να πληρωνουν συμφωνα με το πινακακι...
θα ηθελα ομως να δω σε αυτο το πινακακι την κατηγορια που λεει "251gr και ανω" να μην πληρωνει μονο 3 ευρω ανα γραμμαριο. ας το κανουν 10 ευρω ανα γραμμαριο.

αφου κυριος εχεις την ανεση να εχεις ενα αμαξι που μολυνει τοσο (και αρα ειναι σιγουρα καποιο τζιποειδες ή καποιο πολυ γρηγορο μοντελο), θα πληρωσεις και το αναλογο τελος...
να παιρνει το κρατος απο εμενα 220 ευρω (τοσο βγαινει περιπου για το δικο μου αν θυμαμαι) αλλα να παιρνει και απο το Cayenne turbo (358gr CO2) 3.580 ευρω το χρονο...
ετσι λυνονται τα προβληματα, και οχι πετσοκοβοντας μισθους και συνταξεις...
αλλα τι λεω...θα βγαλουν τα χερακια τους να βγαλουν τα ματακια τους...αφου κι αυτοι με τετοια κυκλοφορουν...

jason
01-10-10, 13:09
εγω αυτο που θα ηθελα να δω ειναι το εξης: τα αυτοκινητα που θεωρουνται οικολογικα, με εκπομπες ας πουμε κατω απο 180-200gr CO2 να πληρωνουν συμφωνα με το πινακακι...
θα ηθελα ομως να δω σε αυτο το πινακακι την κατηγορια που λεει "251gr και ανω" να μην πληρωνει μονο 3 ευρω ανα γραμμαριο. ας το κανουν 10 ευρω ανα γραμμαριο.

αφου κυριος εχεις την ανεση να εχεις ενα αμαξι που μολυνει τοσο (και αρα ειναι σιγουρα καποιο τζιποειδες ή καποιο πολυ γρηγορο μοντελο), θα πληρωσεις και το αναλογο τελος...
να παιρνει το κρατος απο εμενα 220 ευρω (τοσο βγαινει περιπου για το δικο μου αν θυμαμαι) αλλα να παιρνει και απο το Cayenne turbo (358gr CO2) 3.580 ευρω το χρονο...
ετσι λυνονται τα προβληματα, και οχι πετσοκοβοντας μισθους και συνταξεις...
αλλα τι λεω...θα βγαλουν τα χερακια τους να βγαλουν τα ματακια τους...αφου κι αυτοι με τετοια κυκλοφορουν...


+1000000000000000000000000000000000000000000000000 000000000000000000000000000 ( Υπερβολή ; δέν νομίζω !!!! )

Jason

MiKe_KaVaLa
04-11-10, 15:05
Ειναι τα τελικα αυτα? Στα 240 παλι καλα...