PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρο και υποθαλλάσια αρτηρία Θεσαλλονίκης



face
14-02-05, 10:37
Στην τελική ευθεία μπαίνουν δύο από τα μεγάλα έργα που πρόκειται να αλλάξουν το κυκλοφοριακό πρόσωπο της συμπρωτεύουσας. Σύμφωνα με δηλώσεις του Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ, Γιώργου Σουφλιά, μέχρι τις 15 Απριλίου θα υποβάλουν προτάσεις οι τέσσερις ενδιαφερόμενες εταιρείες για το Μετρό Θεσσαλονίκης και ο ανάδοχος θα αναδειχθεί εντός του Ιουλίου.

Το μετρό της Θεσσαλονίκης είναι το μεγαλύτερο έργο που θα κατασκευαστεί στην Ελλάδα τα επόμενα τέσσερα χρόνια. Η πρώτη φάση του, προϋπολογισμού 1 δισ. 50 εκατ. ευρώ, θα έχει μήκος 9,6 χιλιόμετρα, με 13 σταθμούς και θα αρχίζει από το σιδηροδρομικό σταθμό και θα φτάνει μέχρι το πάρκο της Νέας Ελβετίας. Το πρώτο τμήμα θα είναι έτοιμο σε έξι περίπου χρόνια.

Για την υποθαλάσσια οδό, ο κ. Σουφλιάς είπε ότι είναι έργο κόστους 450 εκ. ευρώ και πως ήδη αξιολογούνται οι προσφορές. Έως τα τέλη Απριλίου εκτιμάται ότι θα έχει αναδειχθεί ο ανάδοχος, και τον επόμενο Ιούλιο θα αρχίσει η κατασκευή της, η οποία αναμένεται να ολοκληρωθεί σε 48 μήνες.

http://www.autopress.gr/dnews/photos/thes.jpg

πηγή : Autopress.gr

face
14-02-05, 10:39
λετε????...παλιά δεν έλεγαν πάλι τα ίδια??

ckalfas
14-02-05, 10:56
Με την σημερινή κατάσταση της Θεσσαλονίκης, το έργο φαντάζει σενάριο βγαλμένο από το παρελθόν. Η Θεσσαλονίκη έχει καταντήσει η πόλη με την πιο μολυσμένη ατμόσφαιρα από όλες τις Ευρωπαικές πόλεις και με την πόλη με τα χειρότερα μποτιλιαρίσματα, όπως επίσης με την πόλη με την μεγαλύτερη αύξηση των τροχοφόρων στην επικράτειά της, στην Ευρώπη παρακαλώ!
Η πόλη από άκρη σ' άκρη είναι 25 με 30 χλμ και ένα Μετρό μήκους 9 χλμ δεν αποτελεί λύση! Ήδη, από δυτικά η πόλη έχει γιγαντώσει τόσο πολύ, ώστε το Μετρό ήδη έπρεπε να υπήρχε και να είχε ήδη επεκταθεί δυτικά.
Ο προαστιακός έπρεπε ήδη να υπάρχει για να εξυπηρετεί τουλάχιστον αεροδρόμιο - Βιομηχ. περιοχή Σίνδου, αφού ο μισός πλυθυσμός εργάζεται εκεί!
Πολλά έπρεπε να γίνουν 30 χρόνια νωρίτερα, αλλά δεν έγιναν! Αυτή είναι η μοίρα της ελληνικής περιφέρειας (& όχι επαρχείας).

Nikos
14-02-05, 11:41
Ρε συ Πέτρο!!! Σε λάθος section έκανες post!!!! Αυτό το topic είναι για το Fun Time!!!! :? :? :?

Ανέκδοτα θα λέμε τώρα....

face
14-02-05, 11:50
γιατι ρε νίκο είσα απαισιόδοξος δεν καταλαβαίνω....

αφου ο dntmksense θα την παρει την εργολαβία......

μπροστα απο την πορτα σας θα σας το φέρει......

μπουχαχαχα...!!!

ckalfas
14-02-05, 12:31
...δεν είναι για γέλια, δυστυχώς! Πολλά θα μπορούσαμε να πούμε, αλλά άστο καλύτερα.

Nikos
14-02-05, 13:03
XAXAXAXA O ΜΗΤΣΟΣ???????? ΦΤΟΥ!!! Γ@μώτο! Άλλο ένα έργο που θα αχρηστευθεί λίγο μετά τα εγκαίνιά του!! :P :P Μήτσο, θέλω προσωπικό τούνελ που θα ενώνει Ωραιόκαστρο-ΒΙΠΕΘ-Κρίνη-Άθωνος. Σε κάθε σταθμό να υπάρχει πρατήριο υγρών καυσίμων (ουδέν σχόλιο) καθώς και την ομάδα της F1 Ferrari για να μου αλλάζει λάδια, έναν τεχνικό έλεγχο και να μου πλένει λίγο και το τουτού μου...(ουδέν σχόλιο δις).

DontMKsense
14-02-05, 19:01
Καλά καλά γελάτε εσείς μέχρι να δείτε την VIP λωρίδα στην υποθαλάσσια οδό για περνάει το stilo μου.Πέτρε σπάσε τον κουμπαρά θα χρειαστώ δανεικά...

face
14-02-05, 19:16
κουμπαρα???τι ειναι αυτο???ααα θα είναι αυτό που έγινε σαλιγκαρι...!!!:):)

ασε ρε....να σου πω εγω...θα αφησεις του εργατες απληρωτους και μετα θα ζητήσει το κράτος λεφτα απο την Ε.Ε ως "απρόβλεπτα έξοδα" για να τελειώσει το έργο....θα δώσεις και εσύ βέβαια ένα μέρος απο τα απρόβλεπτα έξοδα στους διευθυντές διαχείρισης κοινωτικών πόρων για να τα περάσουν και αυτολι στα βιβλία τους σαν "απροβλεπτα................................ ΕΣΟΔΑ"..

ThoDoriS
14-02-05, 19:22
Και έλεγα θα μιλήσει δε θα μιλήσει......

Μόλις άκουσε για εργολαβία και λεφτά.....μίλησε....

Γεια σου ρε Μητσάρα. :D

aman17-2
14-02-05, 21:05
άσε που θα είναι το μοναδικό έργο σε όλο τον πλανήτη με ΜΠΛΕ ΦΩΤΙΣΜΟ !!!! καλά δεν λέω??? :)

ThoDoriS
14-02-05, 21:07
Δεν τα λές καλά......είναι άλλο ένα έργο......

Η γέφυρα Ρίου Αντιρίου.......(λες να έβαλε και εκεί το χέρι του ο Μήτσος??)

McSergio
14-02-05, 21:08
άσε που θα είναι το μοναδικό έργο σε όλο τον πλανήτη με ΜΠΛΕ ΦΩΤΙΣΜΟ !!!! καλά δεν λέω??? :)

:116 :116 :116 :116

birel
15-02-05, 08:04
Νομιζω ότι είναι το ιδιο σημειο που οι Α.Μ.Α.Ν. ειχαν κανει εγκαινια της συραγγας :152

DontMKsense
16-02-05, 14:48
Καλά νομίζετε οτι είναι τυχαίο πως του Ευκλείδη οι αερογέφυρες στον περιφερειακό έχουν μπλέ φωτισμό???ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΟΧΟΣ!!! (και μην ακούσω κανέναν να λεει οτι γι αυτό πήγε κατα διαόλου..) Πίσω απο τις λέξεις κρύβετε ο Αλέξης και πίσω απο κάθε τι μπλέ ΕΓΩ!!

FBNNOS
16-02-05, 15:23
Λυπάμαι που θα το πώ αλλά σας λυπάμαι όλους.
Είχα μιλήσει με τον Μαγγελάνο για το ίδιο θέμα σε άλλο φόρουμ πριν 6 μήνες.
Ετοιμαστείτε για:
1) υποχωρήσεις δρόμων και περιπτέρων
2) καρκινογόνο σκόνη
3) χώμα στα μπαλκόνια, τα αμάξια και τα απλωμένα ρούχα
4) κλείσιμο καταστημάτων λόγω έλλειψης πελατών (λόγω θορύβου και σκόνης)
5) κυκλοφοριακό χάος (λόγω κλεισίματος δρόμων ή περιορισμού λωρίδων κυκλοφορίας)
6) νεύρα και αγχος για να πάτε και να φύγεται από την δουλειά
7)...........
8)..........
..........
.....

Αντε βρε τυχεροί...καλώς τα δεχτήκατε (χοληστερίνη, ζάκχαρο, πονοκέφαλοι, αναπνευστικά...)
Τυχερούληδες (αυτοί που θα βγάλουν καμιά μίζα -δεν εννοώ εκκινητήρα αυτοκινήτου- ...)

DontMKsense
17-02-05, 04:15
Χαλλλαράααααααααααααααα.....................