PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά μεταχειρισμένου Stilo και προβληματισμοί...



ethnikofron471
16-09-11, 16:34
Γεια σας παιδιά!Αυτές τις μέρες ειμαι πολυ χαρούμενος γιατι σε λίγες μερες θα ειμαι ενας υπερηφανος κάτοχος ενο stilo 3d 1.2 90ps <3
Σήμερα πήγα με τον κάτοχο σε δυο συνεργεία.Αρχικά στην Subaru οπου δουλέυει ο θείος και ο οποίος έλεγξε το αμάξι και έδωσε το ΟΚ (λεει ειναι αρκετά προσεγμένο) και μετά στην Φίατ (Ανδρεάδης,Θεσσσαλονίκη-απαράδεκτοι οι τύποι) οπου το βάλαμε στον εγκέφαλο και εντοπίσαμε ένα πρόβλημα.
Καταρχήν όταν ανοίγεις τον διακόπτη της μπαταρίας γράφει airbag failure και ΔΕΝ ανάβει το λαμπάκι του αερόσακου στο καντράν.Ο υπολογιστής έδειξε οτι ΟΛΟ το αμάξι ειναι ΤΕΛΕΙΟ εκτος του αερόσακου στον οποίο δεν μπορούσε καν να συνδεθεί ο υπολογιστής.
Ένα δεύτερο πρόβλημα που παρατήρησα είναι οτι όσο προχωρούσε το αυτοκίνητο (πραγματικά ωραίο περπάτημα το ευχαριστήθηκα) μετά το airbag failure έγραφε και Engine Stop και χωρίς να είμαι σίγουρος πάνω απο την οθονίτσα του καντράν πρέπει να είχε ανάψει σε κάποια φάση και ενα μάλλον κίτρινο λαμπάκι που έμοιζε σαν λάμπα το σχέδιο του.
Τι παίζει με αυτά τα προβλήματα??Το αμάξι το κάναμε κάποια χιλιόμετρα και δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα πλιν αυτών...


Ελπίζω με την τόση χαρά που έχω να μη με προσγειώσετε απότομα... :(

Ionio-Zante
16-09-11, 16:44
Δωσε μια κλωτσια στα καλωδια κατω απο τα καθισματα ή πιαστα καλα με μονωτικη ταινια ή κοψε τις φυσσες κατω απο τα καθισματα και ενωσε τα καλωδια με κλεμες. Ετσι δεν θα εχεις προβλημα με το AirBag Failure. Οσο για τον εγκεφαλο του AirBag... Αν εβαζαν το κανονικο Examiner θα μπορουσαν να συνδεθουν... Αλλιως μιλα με τον Μιχαλη τον Ιωαννιδη να σε φτιαξει.

ethnikofron471
16-09-11, 16:47
Φίλε μου σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Ήταν αρκετά ενθαρυντική, αλλα με το engine stop τι γίνεται?
Το αμάξι το πήγα σήμερα στην Φιατ και μου πήραν 50 ευρώ !!! για εναν έλεγχο μονο στον υπολογιστή!
Αυτά που μου είπες θα τα κάνω μολις πάρω στα χέρια μου το stilo.Ως τότε θα θελα να ξέρω αν ειναι κάτι σημαντικό ωστε να με αποτρέψει απο την αγορά του (που απ'οσο κατάλαβα δεν ειναι... :D )

paidaros
16-09-11, 18:36
οταν βγαζει το μηνυμα air bag failure και κινεις το αμαξι,μετα απο λιγο σου βγαζει το μηνυμα engine stop
αυτο μην σε προβληματιζει,το θεμα ειναι γιατι δεν αναβει το λαμπακι στο ταμπλο

ethnikofron471
16-09-11, 19:45
να μη με προβλιματίζει δηλαδή ούτε το airbag failure ούτε το engine stop?
Πω παιδιά μου δώσατε πολύ κουράγιο γιατί το αμαξι το ερωτεύτηκα και με πήρε απο κάτω :D

Το λαμπάκι στο ταμπλό τι παίζει να ναι?
Αφου λοιπόν δεν ειναι τίποτα το τραγικό το αγοράζω και το παω στην Φιατ Ξάνθης στα παιδια που το ξέρω να μου κάνουν μια σοβαρή δουλειά με το λαμπάκι και να δούμε τι παίζει :D

ioannidis
16-09-11, 19:55
Το χειρότερο σενάριο είναι να θέλεις αισθητήρα βάρους. Κόστος ~170 - 180€
Το πιθανότερο σενάριο να είναι θέμα καλωδίων στις φύσες των αερόσακων. Τις αλλάζεις με κλέμες και είσαι οκ. Κόστος 15-20 ευρώ (αν δεν το κάνεις εσύ)

Το μήνυμα Engine stop στο βγάζει αφού σφυρίξει 2 φορές (με διαφορά 1-2 λεπτων) για τον αερόσακο. Πάτα το mode και φέυγει το μήνυμα.
Μόλις φτιάξεις το πρόβλημα με τον αερόσακο (είτε είναι καλώδια είτε είναι αισθητήρας) το κόκκινο λαμπάκι με τον αερόσακο θα φύγει μονο του. Δεν θα χρειαστεί επίσκεψη σε FIAT.

Το πορτοκαλί λαμπάκι που έχεις είναι κάποιο καμένο φώς σου. Άναψε τα θέσεως και μέτρα 4 ψείρες μπροστά και 4 λάμπες πίσω (3πορτο). Κάπου θα σου έχει καεί μάλλον. Ή μπορεί να είναι και κάποιο στοπ σου.

Πριν τα κάνεις όλα αυτά, σβήσε σε παρακαλώ από την υπογραφή σου την αγγελία για να μην στο κάνω εγώ... (φιλικά και καλοπροαίρετα πάντα).

Άντε με το καλό να το πάρεις... :D:D

ethnikofron471
16-09-11, 20:02
Το χειρότερο σενάριο είναι να θέλεις αισθητήρα βάρους. Κόστος ~170 - 180€
Το απιθανότερο σενάριο να είναι θέμα καλωδίων στις φύσες των αερόσακων. Τις αλλάζεις με κλέμες και είσαι οκ. Κόστος 15-20 ευρώ (αν δεν το κάνεις εσύ)

Το μήνυμα Engine stop στο βγάζει αφού σφυρίξει 2 φορές (με διαφορά 1-2 λεπτων) για τον αερόσακο. Πάτα το mode και φέυγει το μήνυμα.
Μόλις φτιάξεις το πρόβλημα με τον αερόσακο (είτε είναι καλώδια είτε είναι αισθητήρας) το κόκκινο λαμπάκι με τον αερόσακο θα φύγει μονο του. Δεν θα χρειαστεί επίσκεψη σε FIAT.

Το πορτοκαλί λαμπάκι που έχεις είναι κάποιο καμένο φώς σου. Άναψε τα θέσεως και μέτρα 4 ψείρες μπροστά και 4 λάμπες πίσω (3πορτο). Κάπου θα σου έχει καεί μάλλον. Ή μπορεί να είναι και κάποιο στοπ σου.

Πριν τα κάνεις όλα αυτά, σβήσε σε παρακαλώ από την υπογραφή σου την αγγελία για να μην στο κάνω εγώ... (φιλικά και καλοπροαίρετα πάντα).

Άντε με το καλό να το πάρεις... :D:D


Φίλε μου πραγματικά σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!Είστε πραγματικός θησαυρός εδω πέρα και πάνω απ'ολα ευγενικοί....
Μιλάω τώρα για την υπογραφή μου...αν ήμουν σε άλλο foum θα με έβριζαν και θα τράβαγαν delete αυτοι...σ'ευχαριστω για την παρατήρηση...θα το διορθώσω

Και πάλι ευχαριστώ πραγματικά για τις πληροφορίες

ioannidis
16-09-11, 20:04
Φίλε μου πραγματικά σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!Είστε πραγματικός θησαυρός εδω πέρα και πάνω απ'ολα ευγενικοί....
Μιλάω τώρα για την υπογραφή μου...αν ήμουν σε άλλο foum θα με έβριζαν και θα τράβαγαν delete αυτοι...σ'ευχαριστω για την παρατήρηση...θα το διορθώσω

Και πάλι ευχαριστώ πραγματικά για τις πληροφορίες

Εδώ δεν μετράνε τα κοπλιμέντα...
Φτιάξε κανα ταψί γαλακτομππούρεκο καλύτερα: :p

ethnikofron471
16-09-11, 20:07
χαχαχα οκ το προγραμματίζουμε!!!! xD

Και πάλι ευχαριστώ !!!:)

jason
17-09-11, 11:28
Φίλε μου πραγματικά σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!Είστε πραγματικός θησαυρός εδω πέρα και πάνω απ'ολα ευγενικοί....
Μιλάω τώρα για την υπογραφή μου...αν ήμουν σε άλλο foum θα με έβριζαν και θα τράβαγαν delete αυτοι...σ'ευχαριστω για την παρατήρηση...θα το διορθώσω

Και πάλι ευχαριστώ πραγματικά για τις πληροφορίες

Για τα τεχνικά ότι σου είπε ο ioannidis !!! Όσο για τα άλλα...άμα καμιά φορά ακούσεις και κανένα " γαλλικό " , να ξέρεις ότι πάλι θα είναι καλοπροαίρετο και με διάθεση για βοήθεια !!

Καλώς ήρθες και καλές διδρομές με το Stilo σου φίλε . ( Το 1,2 άμα είναι προσεγμένο , είναι όλα τα λεφτά!!! ) .

Jason

ethnikofron471
17-09-11, 11:57
Για τα τεχνικά ότι σου είπε ο ioannidis !!! Όσο για τα άλλα...άμα καμιά φορά ακούσεις και κανένα " γαλλικό " , να ξέρεις ότι πάλι θα είναι καλοπροαίρετο και με διάθεση για βοήθεια !!

Καλώς ήρθες και καλές διδρομές με το Stilo σου φίλε . ( Το 1,2 άμα είναι προσεγμένο , είναι όλα τα λεφτά!!! ) .

Jason

χαχα σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!! :)

ethnikofron471
21-09-11, 00:18
Λοιπόν παιδια...
Σήμερα πήρα στα χέρια μου το ΚΟΥΚΛΙ !!!! Έκανα ένα ωραίο ταξιδάκι θεσσαλονίκη-ξάνθη και το απόλαυσα!
Έχω κάποια μικρά θεματάκια όμως και κυριότερο είναι το θέμα των φρένων...Δεν μου άρεσαν...μου φένεται οτι δεν είανι δυνατά και σε κατασταση εκτακτης ανάγκης δεν θα μποροέσουν να κάνουν την δουλειά τους.Λέτε να θέλει τακάκια?Επίσης όπως προχωράει το αυτοκίνητο, μάλλον απο την πίσω αριστερή ρόδα ακούγετε ενα τριξιμο σαν αυτό που ακούγεται όταν φρενάρεις...λες και είναι πολύ σφικτή η δαγκάνα και ακουμπάει το τακάκι στον δίσκο ή σαν να είναι απειροελάχιστα τραβηγμένο το χειρόφρενο (κάτι που δεν ισχύει) και γενικά είναι σπαστικός ο θόρυβος.Επίσης γενικά κάνουν θόρυβο τα φρένα όταν φρενάρω.Τι μπορεί να φταίει??Τακάκια?Υγρο φρένων?Πόσο πάει η αλλαγή μπρος πίσω?
Θέλω να επισημάνω οτι στο βιβλίο service ο προκάτοχος του αυτοκινήτου έχει γραμένα service ΜΟΝΟ μέχρι τις 30.000χλμ! και το αμάξι τώρα έχει σχεδόν 160.000!Τι έλεγχο μπορώ να κάνω για να δούμε αν χρειάζεται τίποτα αλλαγή?

Τέλος θέλω να ρωτήσω κάτι, έχω βρει κάτι καθαριστικά μπέκ τα οποία βάζεις μέσα στην βενζίνη και επειδή το αυτοκίνητο έχει πολλά χιλιόμετρα ψήνομαι να πάρω κανένα τέτοιο και να το χρησιμοποιήσω μια φορα με ούτε μισο τεπόζιτο.Υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει το αμάξι?

teo
21-09-11, 10:05
Αρχικά καλοτάξιδο φίλε μου!

Έτσι όπως τα λές, προφανώς χρειάζεσαι φρένα (τακάκια λογικά και ίσως δίσκους - αν έχουν κάνει μεγάλο "δόντι"). Σε ένα καλό συνεργείο για φρένα θα σου πουν ακριβώς τι χρειάζεται και το κόστος (πρόσεχε να διασταυρώσεις γνώμες και τιμές μη σε πιασοκωλιάσουν :) ). Τα φρένα μου κι εμένα σφυρίζουν από τη μέρα που το αγόρασα και είναι λόγω σκληρών τακακιών τα οποία όπου να ναι θα αλλάξω!

Προσοχή στο ABS γιατί είναι σχετικά ευαίσθητο!... Εγώ την πάτησα μια φορά και μάλιστα σε δρόμο που είχε χυθεί χώμα απο φορτηγό (μιας και ήμουν συνηθισμένος χωρίς ABS)! Θα το συνηθίσεις γρήγορα όμως, ειδικά αν κάνεις μερικές δοκιμές (σε ασφαλή δρόμο πάντα) για να δεις που και πως ενεργοποιείται. Κατά τα άλλα τα φρένα είναι άψογα και με έχουν εντυπωσιάσει πολλές φορές που χρειάστηκαν!

Όσο για τα καθαριστικά μπεκ, να προσέξεις να πάρεις κάποια σχετικά καλή μάρκα και απ'όσο γνωρίζω, χρησιμοποιούνται ΠΑΝΤΑ με γεμάτο ντεπόζιτο!

ethnikofron471
21-09-11, 11:24
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Πήγα σήμερα στην Φιατ (εδω στην ξάνθη είναι πραγματικά πάρα παρα πολύ καλό το συνεργείο και το εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια) και διαπίστωσαν πως το αμάξι πριν το παρω ήταν κάποιο διάστημα σε ακινησία (και όντως αυτό ισχύει) καθώς τα τακάκια έχουν σκουριάσει...μου ειπαν να παω το μεσημερι να τα πούμε και βλέπουμε.
Πάντως αν τα τακάκια δεν είναι φαγωμένα κάτι σπρευ για φρένα που υπάρχουν στο εμπόριο που λενε οτι τα καθαρίζει και βγάζει την σκουριά απο τους δίσκους και τα τακάκια κάνουν δουλειά?

Για τα ABS τι εννούσες?Με το grande punto του μπαμπά μου και το panda της μαμάς μου (ναι κλασικοί στην φιατ είμαστε) αν ποτε χρειαζόταν και πατούσα απότομα φρένο το πεντάλ των φρένων τρεμοπαιζε και άκουγα τα abs που δούλευαν...στο stilo φοβάμαι να φρενάρω απότομα γιατι είναι δικό μου και το λυπάμαι...μη το χαλάσω πιο πολύ ή μη χαλάσω τα λάστιχα :P

Γενικά κάποια σχετικά καλά τακάκια μόνα τους πόσο έχουν εμπρος-πίσω?
και οι δισκοι μόνοι τους??χοντρά χοντρά θέλω να μου πείτε για να ξέρω τι θα μου πουν και στα συνεργεία...

Και ένα μάλλον αρνητικό, στην φιατ μου είπαν οτι ο προηγούμενος πρέπει να είχε υγραέριο στο αμάξι και να το έβγαλε οταν πριν το πουλήσει.Όταν ρώτησα αν αυτο ειναι κακό μου είπαν πως μάλλον οχι αλλα θα δείξει...εσείς τι λέτε??Έχετε να μου προτείνετε να κάνω τίποτα μόνος μου?κανεναν εέλγχο ? Γιατι του φίλου μου το CRV με αέριο του κόλλησε εναν κύλινδρο!


Όσο για το βελτιωτικό καυσίμου αμα βάλω πιο λίγη βενζίνη θα βάλω και πιο λίγο βελτιωτικό?Δεν κάνει?πρέπει να είανι γεμάτο το τεμπόζιτο 100%?Της STP βρήκα και σκέφτομαι να αγοράσω αλλα δεν ξέρω φοβάμαι μη διμηουργήσω κανένα πρόβλημα στο αμάξι... :/

Η εμπειρία σας στα αμάξια γενικά και στα stilo ειδικά τι λέει?


-συγγνώμη αν κούρασα με τις πολλές και ίσως ανόητες ερωτήσεις μου αλλα είμαι καινούργιος σ'αυτά και φοβάμαι το παραμικρό στο αμάξι μου...πιστεύω οι περισσότεροι μπορούν να με καταλάβουν :)

ioannidis
21-09-11, 13:03
To STP το μαύρο το χρησιμοποιώ εγώ αρκετά συχνά. Όχι, πρόβλημα δεν δημιουργεί. Καλό είναι να το βάζεις πριν από μεγάλα ταξίδια για να το κάψεις μαζί με όλο το ρεζερβουάρ.

Μάθε τα φρένα σου. Εννοείτε ότι θα πας σε έναν δρόμο μόνος σου και θα του τσεκουρώσεις τα φρένα να δεις πως αντιδρά το αμάξι και περισσότερο πως αντιδρας εσύ! Μην λυπάσαι τα φρένα και τα λάστιχα για 200 - 300 συνολικά μέτρα δυνατού φρεναρίσματος. Για αυτό τα έχεις! Κοπάνα τα!

Για το αέριο, αν θα έχεις πρόβλημα θα φανεί στα επόμενα χιλιόμετρα. Αν έχεις θέμα με κύλινδρο, θα φαινόταν στα καυσαέρια και στα νερά του ψυγείου σου. Θα δείξει αλλά δεν έχεις και πολλές πιθανότητες να πάθεις κάτι εκεί. Έχε στον νού σου την στάθμη λαδιών συχνά να δεις πόσο γρήγορα (και αν) κατεβαίνει.

Για τα φρένα δεν θυμάμαι να σου πω τιμές. Σπρέυ και @@ριές μην βάζεις. Αν σε πέρνει, άλλαξε τα τακάκια (και τους δίσκους αν έχεις δόντι) να είσαι σίγουρος. Προτίμησε μαλακά τακάκια (αντι-οικολογικά). Μπορεί να μαυρίζουν τους τροχούς γρήγορα, αλλά είναι καλά και αθόρυβα.

Καλοτάξιδο!

ethnikofron471
21-09-11, 15:19
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου και σένα για τις πληροφορίες.
Γύρισα απο το συνεργείο και μου είπαν οτι πρέπει να δουλευτούν τα τακάκια για να φύγει η σκουριά τους κτλ και πως το stilo έχει καλά φρένα και οτι στο δικό μου τα τακάκια ειναι οκ και δεν χρειάζονται αλλαγή.Αγόρασα και ενα καθαριστικό φρένων και λεω όταν κρυώσει το σύστημα να ψεκάσω λίγο.Επίσης πριν έρθω σπίτι το τράβηξα ενα απότομο φρενάρισμα (άνοιξαν και τα abs) και ή έχει αρχίσει να φτιάχνει το σύστημα ή απλα το συνηθίζω και μου φαίνονται τελικά πιο γερά απ'οσο νόμιζα.
Μου είπαν οτι γενικα το αμαξι ειναι πολύ καλο και σε καλή κατάσταση και σε 5.000χιλιόμετρα θα το πάω για ενα γενικό service (καθώς δεν ξέρουμε και σε τι φάση βρίσκεται ακριβώς).Τα λάδια του κ αυτά είναι ολα οκ.
Φτου φτου μη το ματιάξω καλοτάξιδο οπως λετε να είναι και να μη μου βγάλει τίποτα..:)
Όσο για το καθαριστικό πριν παω θεσσαλονίκη θα παρω το μαύρο που λες, θα παω στο βενζιναδικο με αδιο τεπόζιτο, θα το ρίξω μέσα και απο πάνω θα φουλάρω και βενζίνη.

Σας ευχαριστώ παρα παρα πολύ παιδιά.Να είστε καλά :D

ethnikofron471
21-09-11, 20:05
Παιδιά έχω νέα.Βρήκα στο τσαντάκι με τα βιβλιαράκια κτλ της φιατ ενα χαρτι απο ενα Ιδιωτικο κεντρο τεχνικου ελεγχου οχηματων και λεει:
Ελλείψεις που σημειώθηκαν: Εξάτμιση: Μη στεγανή εξάτμιση με διαρροές , Πέδη πορείας : Μονόπλευρη πέδηση απο 15% μέχρι 30% στον Οπίσθιο άξονα

Τι είναι αυτά ρε παιδιά?Τα έχω ψιλοπάιξει και δυστυχώς δεν μπορώ να μεταφράσω το τι παίζεται και τι κόστος θα έχει η επιδιόρθωση...
Μήπως έχει καμιά σχέση με τον θόρυβο που ακούω στα φρένα?

Βέβαια βρήκα ενα αλλο βιβλιαρακι service, ο προκατοχος του αυτοκινητου ήταν αρκετα συνπεής απ οσο είδα και έχουν αλλαχτείΙ τα τακάκια και είναι οκ...Με ενα πρόχειρο search στο google κάτι διάβασα για εξαέρωση δαγκανων??Μήπως άλλαηξε εξάτμιση μετα απο αυτό ο τύπος εξάτμιση? γιατι η εξάτμιση φαίνεται καινούργια...Μπορεί να τα έφτιαξε ο άνθρωπος τα προβλήματα αλλα εγω αγχώνομαι

-τα τακάκια είναι μάρκας ferodo? (κάτι τέτοιο..:S) και περαν της σκουριάς είναι οκ,δεν θέλουν άλλαγμα.

Ionio-Zante
21-09-11, 20:25
Αρχηγε... Ηρεμησε και προπαντως cool-αρισε. Μια χαρα ειναι το αυτοκινητακι. Μην ψαχνεις να βρεις φαντασματα. Ολα σχεδον τα αυτοκινητα μπορει να εχουν μια μικρη αποκλιση στα φρενα. Αλλοτε μεγαλυτερη και αλλοτε μικροτερη. Με την πρωτη ευκαιρια που θα το πας για γενικο service πες τους να κοιταξουν ολα αυτα που σε απασχολουν. Οσο για τις δαγκανες και εξαερωση... Μην πιστευεις και οτι διαβαζεις...

ioannidis
21-09-11, 21:58
Αρχηγε... Ηρεμησε και προπαντως cool-αρισε. Μια χαρα ειναι το αυτοκινητακι. Μην ψαχνεις να βρεις φαντασματα. Ολα σχεδον τα αυτοκινητα μπορει να εχουν μια μικρη αποκλιση στα φρενα. Αλλοτε μεγαλυτερη και αλλοτε μικροτερη. Με την πρωτη ευκαιρια που θα το πας για γενικο service πες τους να κοιταξουν ολα αυτα που σε απασχολουν. Οσο για τις δαγκανες και εξαερωση... Μην πιστευεις και οτι διαβαζεις...

Ναι ρε φίλε... Χαλάρωσε!

Τα ferodo είναι καλά.
Αν η εξάτμισή σου είχε τρύπα, θα το άκουγες.

Στα πίσω φρένα υπάρχει μια ιδιαιτερότητα. Για να έχουν συνεχή εφαρμογή τα τακάκια στους δίσκους, τα έμβολα "ξεβιδώνουν" και πιέζουν το τακάκι πάνω στον δίσκο.
Ο ρυθμός "ξεβιδώματος" είναι ανάλογος με την φθορά.
Καμιά φορά όμως κολάνε και δεν ξεβιδώνουν. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν κάνει επικίνδυνο το αμάξι. Να είσαι σίγουρος. Απλά είναι για λίγο μονόμπατο το φρένο σου. Κυρίως το καταλαβαίνεις στο χειρόφρενο και σε ανηφόρα.
Στο επόμενο σέρβις, πές τους ότι το χειρόφρενό σου πιάνει μονόμπαντα και θα στο φτιάξουν.

Για τον θόρυβο που ακούς, τον ακούς όταν σταματάει το αμάξι ή και σε κίνηση; Σε δυνατό ή απαλό φρενάρισμα; Τσιρίζει σαν παλιό λεοφωρείο;

ethnikofron471
21-09-11, 23:39
Α ωραία γιατι νομιζα πως ήταν κάτι τραγικό. Απο την μια ροδα (πισω αριστερα) ακούγεται ελαφρα οταν προχωράω σαν να σφίγγει το τακάκι τον δίσκο ελαφρώς και όταν πατάω τα φρένα τσιρίζουν σαν παλιο λεωφορείο αν και για να πω την αλήθεια με το καθαριστικό φρένων που ψέκασα σήμερα και τα αποτομα φρεναρίσματα και κάποιες ελαφριες χειροφρενιές μάλλον έχει σταματήσει.Σήμερα τουλάχιστον δεν άκουσα καθόλου τα φρένα όταν τα πατούσα και την πίσω ρόδα σε κάποια φαση που της έδωσα μια προσοχή (όχι ιδιαίτερη) δεν ακουγόταν τοσο οσο εχτες... τι να πω...αφου λετε πως όλα ειναι οκ το αφήνω για το επόμενο service :)

Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση και το υπόσχομαι δεν έχει άλλη :P , όταν προχωράω στον δρόμο με την μεσαία σκάλα φωτων (xenon) καμια φορά για κλάσματα δευτερολέπτου τρεμοπαίζουν λίγο...τι παίζει με αυτό??Μήπως το να πιάσω πιο καλά τον μετασχιματιστή ή να καθαρίσω τις επαφές των καλωδίων επάνω του βοηθήσει?

Για ακόμη μια φορα σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που κούρασα (και ίσως έγινα και λιγο γραφικός ) :)

ioannidis
22-09-11, 08:22
Στο κάνουν 1-2 λεπτά αφού τα ανάψεις; Αν δεν τα σβήσεις και ξανανάψεις το ξανακάνουν;

ethnikofron471
22-09-11, 10:08
Όχι μου το κάνουν ενο οδηγάω σε άσχετες στιγμές για κλάσματα δευτερολέπτου και δεν το κανουν πολύ συχνά αλλα όταν το κάνουν με ενοχλούν...Κάτι που διάβασα για πυκνωτές ισχύει?και αν ναι τι πυκωντες?ποσο κοστιζουν περίπου και πως/απο που τους ζητάω ?

ioannidis
22-09-11, 10:33
Δεν ξέρω τι διάβασες. Πρώτη φορά το ακούω.
Ίσως να είναι στο τέλος τους τα Xenon σου. Δεν ξέρω.

Σταυρος Πετ
22-09-11, 11:04
Μηχαλη ετσι για την ιστορια οι πισω δαγκανες, οπως ειπες, εφαρμοζουν βιδωτα πανω στα τακακια. Και μαλιστα η μια ειναι δεξιοστροφη και η αλλη αριστεροστροφη. Ειμαι παθων και το ξερω. Προσοχη λοιπον σε οσους αλλαζουν μονοι τους τα πισω τακακια. Εγω εχω φιαξει και ειδικο εργαλειο γι' αυτη τη δουλεια.

teo
22-09-11, 16:44
Όχι μου το κάνουν ενο οδηγάω σε άσχετες στιγμές για κλάσματα δευτερολέπτου και δεν το κανουν πολύ συχνά αλλα όταν το κάνουν με ενοχλούν...Κάτι που διάβασα για πυκνωτές ισχύει?και αν ναι τι πυκωντες?ποσο κοστιζουν περίπου και πως/απο που τους ζητάω ?

Φιλε μου απο μπαταρια πως τα πας;...στο κανουν κ τα δυο ταυτοχρονα;; Γιατι αν το κανουν ταυτοχρονα δεν μπορει να ειναι λαμπες η ballasts (δεν θα συγχρονιζαν το τρεμοπαιγμα)...

ethnikofron471
22-09-11, 17:09
νομίζω πως το κάνουν και τα δυο ταυτόχρονα αλλα δεν ειμαι σίγουρος 100% φίλε teo...Απο μπαταρία είμαι ok γιατι έχει τύχει να αφήσω τα φώτα για κανενα 10λεπτο ανοιχτά ή το cd player ή τα φωτάκια μέσα στο αμάξι και το αμαξι έπαιρνε και παίρνει μπρος με μισή μιζιά...

Φίλε ioannidis αν τα xenon μου ειναι στα τελευταία τους μπορώ να βγάλω τον μετασχιματιστή και να τα κάνω κανονικά μετά?(εννοώ αν ειναι καμια δύσκολη διαδικασία...) Πάντως και σήμερα σε κάποια φάση μου άναψε το λαμπάκι στο καντραν που λέει οτι έχω κάποιο πρόβλημα στα εξωτερικά φώτα...

Σταύρε δεν κατάλαβα τι θες να πεις.Τι εργαλείο έφτιαξες και προσοχή για ποιο πράμα?Πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία?

teo
22-09-11, 17:23
Έλεγξέ το αυτό φίλε μου γιατί αν το κάνουν ταυτόχρονα, κατά 99% δεν φταίνε οι λάμπες ή τα ballasts... Μήπως κάνεις ασυναίσθητα κάτι ηλεκτρολογικής φύσης τη στιγμή που αναβοσβήνουν και δεν το έχεις συνδυάσει (πχ να ανάβεις την πλαφονιέρα, να πατάς φρένο, να ανοίγεις το ράδιο κλπ κλπ);;

ethnikofron471
22-09-11, 17:36
το ραδιο το εχω μόνιμα ανοιχτό αλλα δεν νομίζω να ειναι κατι τέτοιο...θα το ελέγξω βέβαια.Μήπως το οτι παίζει να τραντάζεται σε λακκούβες κτλ ο μετασχηματιστής με τις καλωδιώσεις επάνω παίζει κανένα ρόλο ?

paidaros
22-09-11, 18:46
καταρχην καλοριζικο
δεν εχεις το μαμα ραδιο?
γιατι αν ειναι το μαμα μετα απο 20 λεπτα κλεινει μονο του για να μην αδειαζει η μπαταρια
για το μηνυμα στο ταμπλο που ειπες σχετικα με τα φωτα,ως συνηθως αναβει τα πισω φωτα οτι εχει καει καποια λαμπα
σου γραφει ποιο λαμπα ειναι και απο ποια πλευρα,δεξια ή αριστερα
αν επιτρεπεται,με 160,000χλμ ποσο το πηρες?κυβικα?

ethnikofron471
22-09-11, 19:08
το μανίσιο ραδιο ειναι και ναι οντως κλείνει.στα φωτα μου γραφει κάτι για pulb?κάτι τέτοιο αλλα τα πισω ειναι οκ!θα δω τι γραφει οταν το ξανα βγαλει και θα σας πω.
σε αριστη κατασταση μηχανικα και εμφανισιακα ζαντες κουκλια της φιατ 17αρες με χαμηλού προφιλ λάστιχα αγωνιστικά καινούργια εξατμισούλα κουκλί (χωρις θόρυβο, μονο μια μικρή χροιά) 1.2 90 άλογα 3d χαμηλωμένο 3400€ απο 4000€.
Θα ανεβάσω και φώτος κάποια στιγμή να το καμαρώσετε :P :D

angelinho
22-09-11, 20:06
αντε ανεβασε και καμια φωτο... και μην ανησυχεις.... αρχη ειναι ακομα... μην σε απασχολουν τοσο τα μικροπροβληματα αυτα..... κατσε να το απολαυσεις τωρα.... ;)

ethnikofron471
23-09-11, 03:30
σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου :)
Απλα για να σας ενημερώσω επειδή σήμερα μου έσπασε τα νευρα με το μπι μπιπ και το σφαλμα στα φωτα, στην οθονη εγραφε front indicat...
κατα τα αλλα ολα καλα :D

ioannidis
23-09-11, 08:16
Κάποια λάμπα από τα φλάς σου μπροστά; Μάλλον δεν κάνει επαφή. Πάνε σε έναν ηλεκτρολόγο να στις αλλάξει και τις 2 να είσαι οκ.

Αυτό που λέει ο Σταύρος δεν έχει να κάνει με σένα. Με τον μηχανικό σου. Άστο.

Η διαδικασία να βγάλεις τα xenon είναι πιο απλή από όταν τα βάζεις. Καλό είναι να δεις αν η εγκατάστασή τους έχει γίνει με ρελέ ξεχωριστό. Αν ναι, πρέπει να τσεκάρεις αν το ρελέ τους είναι οκ. Πάλι σε ηλεκτρολόγο πρέπει να το πας δλδ.

tzagarakis
23-09-11, 12:57
Eμένα 2 φίλοι μου πήραν καινούρια σετ xenon και τρεμοπαίζουν....το ψάξαν και δε βρήκαν λύση !!!
Καλοτάξιδο πάντως και απολαυσέ το !!!!!
Οι πιο πολλοί που το χουμε όσο περνάει ο καιρός μας αρέσει πιο πολύ!!!

Stilatos
23-09-11, 13:27
tzagarakis ητανε original η aftermarket?

angelinho
23-09-11, 14:06
παιζει ρολο και η μαρκα... εσεις παιδια τι μαρκα εχετε βαλει;

ethnikofron471
23-09-11, 14:15
σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους.
Τα φλας μπροστα και πίσω οπως και τα πορίας όπως και τα στοπ δουλεύουν κανονικότατα! :s τεσπα δεν ειναι τιποτα σοβαρό οπότε δεν υπάρχει θέμα :D

Stilatos
23-09-11, 15:28
Μηπως καποια απο αυτα εχουνε αλλαχτει με led? η μηπως βαλανε αλλη λαμπα απο αυτην που πρεπει?

ethnikofron471
23-09-11, 15:33
led δεν εχει το αμάξι.Τώρα αμα βάλαν καποια λάμπα που δεν έπρεπε θα σε γελάσω...δεν ξέρω τι έκανε ο προηγούμενος...Αλλα όλα δουλεύουν ρολοι..αν δεν υπάρχει κίνδυνος να μου βραχυκυκλώσει τίποτα κτλ δεν με πειράζει

tzagarakis
23-09-11, 16:30
tzagarakis ητανε original η aftermarket?

After market είναι το 1 σετ Η4 και το άλλο Η3 και Η1!!!ΣΤΟ Η3 παίζει η μία μόνο όχι και οι 2.

tzagarakis
23-09-11, 16:31
led δεν εχει το αμάξι.Τώρα αμα βάλαν καποια λάμπα που δεν έπρεπε θα σε γελάσω...δεν ξέρω τι έκανε ο προηγούμενος...Αλλα όλα δουλεύουν ρολοι..αν δεν υπάρχει κίνδυνος να μου βραχυκυκλώσει τίποτα κτλ δεν με πειράζει

Κύνδινος δε φαντάζομαι απλά είναι ενοχλητικό

teo
23-09-11, 16:41
Μη σε αγχώνει τίποτα φίλε μου και απόλαυσέ το!
Κράτα σημειώσεις με όσα θέλεις να κοιτάξεις και κάποια στιγμή που θα πας σε έναν ηλεκτρολόγο να τα δεις όλα μαζί!...

Μόνο τα προβλήματα για θέματα ασφαλείας να σε απασχολούν, που στο εύχομαι να είναι (και θα είναι λογικά) σχεδόν μηδενικά!

Σχετικό με το θέμα των Xenon:
Στα δικά μου έχω παρατηρήσει καμιά φορά πως ανάβει πρώτα του οδηγού και μετά του συνοδηγού (με καθυστέρηση millisecond, όχι κάτι τραγικό), αλλά χρειάζομαι μπαταρία οπότε προς το παρόν το αποδίδω εκεί...

Stilatos
23-09-11, 17:23
emm πως περιμενεις να μην εχεις προβλημα τα ποιο πολλα απο αυτα ειναι κινεζικα.

Ionio-Zante
23-09-11, 19:33
emm πως περιμενεις να μην εχεις προβλημα τα ποιο πολλα απο αυτα ειναι κινεζικα.

Υπαρχουν και αλλα στην αγορα εκτος απο κινεζικα? :)

tzagarakis
23-09-11, 19:49
Υπαρχουν και αλλα στην αγορα εκτος απο κινεζικα? :)
έλα ντε? δύσκολο και μάλλον κατά πολύ ακριβότερο!!1

ethnikofron471
25-09-11, 01:42
κι εμένα όταν ανάβω τα xenon αναβουν χαμηλά και σε 1-2 δευτερόλεπτα ανεβάινει η ένταση τους.
Αφου το λετε παιδια οτι ολα ειναι οκ είμαι και εγω ήσυχος.Κραταω σημειώσεις για το service τοτε να τα δουμε ολα μαζί.


Σας ευχαριστώ πολύ για ακόμα μια φορά!!!!!! :)

DrChris
28-10-11, 10:25
Σχετικα με το τρεμοπαιγμα των xenon μη δινεις καθολου σημασια. Το κανει σε ολους οσους εχουν βαλει απλα δεν το εχουν παρατηρηση. Γενικα ειναι καπως ευεσθητο στα ηλεκτρικα αλλα τιποτε το ιδιετερο. Το τρεμοπαιγμα εχει να κανει με μικρη πτωση τασης οταν καποια συσκευη ζητησει ρευμα στην πορεια. Και δεν παιζουν μονο τα φωτα αλλα ενδεχομενος και οι οθονιτσες LCD του αυτοκινητου στιγμιαια. Για να το διαπιστωσεις πηγενε σε κατηφορικο ολισθιρο δρομο νυχτα και με λιγα χιλιομετρα πιεσε τα φρενα. Τη στιγμη που θα ενεργοποιηθει το abs θα δεις οτι θα τρεμοπαιξουν ολα! Προσεχε βεβαια μην σακολουθει κανεις γιατι εσυ θα σταματησεις κανονικα και ο αλλος πανω σου!!! Για τη σφαλμα με τη λαμπα απλα ξεκουμπωσε και ξανακουμπωσε καλα τις λαμπες γιατι καποια δεν παταει καλα. Επισης κοιταξε μην εχουν υγρασια τα φωτα μπροστα. ΑΝ εχουν μονωσε με σιλικονη τα καπακια των φωτων. Μονο απο εκει μπορει να παρει (αν δεν τα εχουν ανοιξει). Για το μηνυμα με το airbag οτι σου ειπαν οι προλαλησαντες stilατοι. Και με το αεριο (αν οντος ειχε ποιο πριν) δεν θα εχεις προβλημα. Εγω το εχω μονιμα με αεριο εδω και 30.000 και ειμαι μια χαρα. Μη σου πω οτι παει καλυτερα και απο τη βενζινη. Και δεν μαυριζει τα λαδια ουτε λερωνει τα μπουζι.