PDA

Επιστροφή στο Forum : O Steve Jobs έχασε τη μάχη με τον καρκίνο



Ionio-Zante
06-10-11, 10:24
Ο Steve Jobs, η μεγαλύτερη προσωπικότητα και ιθύνων νους της Apple, έχασε τη μάχη με τον καρκίνο στην ηλικία των 56 χρόνων, σύμφωνα με ανακοίνωση της εταιρείας.

Ήταν μία από τις πιο γνωστές φυσιογνωμίες στο *χώρο της τεχνολογίας, ένας εκ των δύο συνιδρυτών, πρώην πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλός της Apple και πρώην πρόεδρος της Pixar (μέχρις ότου εξαγοράστηκε από τη Disney). Έχει χαρακτηριστεί ως οραματιστής στο χώρο των υπολογιστών και πολλές ιδέες του άλλαξαν τον τρόπο που οι καταναλωτές χρησιμοποιούν την ψηφιακή τεχνολογία, ενώ ήταν από τους πρώτους που συνέλαβαν την ιδέα του οικιακού προσωπικού υπολογιστή.

Τα τελευταία χρόνια, εισήγαγε τη φορική συσκευή αναπαραγωγής μουσικής iPod , το iPhone και το iPad - τα οποία άλλαξαν ριζικά τον τρόπο που συγχρονιζόμαστε με την ψηφιακή εποχή.

Ο ίδιος*τον Ιανουάριο*πήρε ιατρική άδεια*από την Apple*λόγω της επάρατης νόσου και τον Αύγουστο παραιτήθηκε από διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας, διότι «δε θα μπορούσε πλέον να ανταποκριθεί στα καθήκοντά του και στις προσδοκίες της εταιρείας». Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο*θάνατός του ήρθε ακριβώς μία ημέρα μετά την παρουσίαση του iPhone 4s.

Η επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας έχει ως εξής:*"Η Apple έχασε έναν οραματιστή και μια δημιουργική ιδιοφυΐα και ο κόσμος έχασε έναν εκπληκτικό άνθρωπο. Όσοι από εμάς ήταν αρκετά τυχεροί να γνωρίσουμε και να συνεργαστούμε με τον Steve χάσαμε έναν αγαπημένο φίλο και εμπνευσμένο μέντορα. Ο Steve αφήνει πίσω του μια εταιρεία που μόνο αυτός θα μπορούσε να είχε χτίσει και το πνεύμα του θα παραμείνει για πάντα το θεμέλιο της Apple".

O Μπαράκ Ομπάμα για τον Steve Jobs

«Ο Steve ήταν ένας από τους πιο πρωτοπόρους Αμερικανούς – τόσο θαρραλέος ώστε να σκέφτεται διαφορετικά, τόσο τολμηρός ώστε να πιστεύει ότι θα μπορούσε να αλλάξει τον κόσμο και τόσο ταλαντούχος που να μπορεί να το κάνει», αναφέρει ο Αμερικανός πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα σε ανακοίνωσή του για το θάνατο του ιδρυτή της Apple. «Ο κόσμος έχασε έναν οραματιστή», τονίζει ο Ομπάμα.



«Φωτιά» πήρε το διαδίκτυο από την είδηση του θανάτου του*

Τη θλίψη τους για τον θάνατο ενός «απίστευτου δημιουργού» εξέφρασαν στους ιστότοπους κοινωνικής δικτύωσης Twitter και Facebook χιλιάδες άνθρωποι, θαυμαστές του συνιδρυτή και πρώην διευθύνοντα συμβούλου της Apple, Steve Jobs.*

Λίγο μετά τις 17:00 τοπική ώρα στο Σαν Φρανσίσκο (02:00 ώρα Ελλάδος), τη στιγμή που ανακοινώθηκε ο θάνατος του Jobs, σχεδόν το 20% των μηνυμάτων που στάλθηκαν στο Twitter περιείχαν το όνομα Steve Jobs, σύμφωνα με την εξειδικευμένη ιστοσελίδα Trendistic.

Ανάμεσα στα μηνύματα ήταν και ένα στο διαδικτυακό προφίλ του Μπαράκ Ομπάμα όπου η ομάδα του προέδρου των ΗΠΑ έγραφε: «Αναπαύσου εν ειρήνη Steve Jobs*
».

Ο πρώην κυβερνήτης της Καλιφόρνιας ¶ρνολντ Σβαρτσενέγκερ γράφει στο λογαριασμό του ότι ο «Steve έζησε όλες τις ημέρες της ζωής του το καλιφορνέζικο όνειρο και άλλαξε τον κόσμο αποτελώντας πηγή έμπνευσης για όλους μας. Ευχαριστούμε Steve».

Στο Facebook, ο ιδρυτής του Μαρκ Ζούκερμπεργκ, άφησε ένα μήνυμα στον «Τοίχο» του: « Steve ευχαριστώ που υπήρξες μέντορας και φίλος. Ευχαριστώ γιατί έδειξες ότι αυτά που δημιούργησες μπορούσαν ν' αλλάξουν τον κόσμο. Θα μου λείψεις».*

Μια ώρα αργότερα, 103.254 χρήστες είχαν ήδη δηλώσει την προτίμησή τους στο μήνυμα αυτό.

Αρκετές δεκάδες ομάδες με τα αρχικά RIP («rest in peace», αναπαύσου εν ειρήνη) είχαν ήδη δημιουργηθεί στις 04:30 ώρα Ελλάδος.*

Μια μεταξύ αυτών είχε εκείνη την ώρα περισσότερα από 400 μέλη που εξέφραζαν τη λύπη τους για το θάνατο του Jobs, «ενός απίστευτου δημιουργού που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ».

ioannidis
06-10-11, 12:16
Αυτό αποδεικνύει ότι θεραπεία για τον καρκίνο δεν υπάρχει τελικά.
Ούτε κρυφή ούτε φανερή...

Soul_Giannis
06-10-11, 12:42
Ζωη σε εμας!!!!
Μιχαλη εχεις απολυτο δικαιο!
Ειχε τα παντα και θα μπορουσε να κανει τα παντα για να ζησει!Αλλα οπως αποδικνυεται τα λεφτα μενουν εσυ φευγεις!!!

Stilatos
06-10-11, 13:54
παιδια με συγχωρειτε αλλα γιατι συνχαιρουμε σε τετοιο βαθμο εναν ανθρωπο που απλως με καινουργιες ιδεες και πονηρους μεθοδους μαρκετινγκ τον εχουμε φλομωσει στο φραγκο? δηλαδη αμα πεθανει ο gates που λεει ενας αλλος θα σκισουμε τα ρουχα μας στο κλαμα? ο ανθρωπος δεν εκανε κατι να σωσει τον κοσμο. Ενας απλως ανθρωπος ειναι που με μαγκια του φλομωσε στο χρημα. εγω πιο πολλη θα στεναχωρηθω πχ αν γινει κατι στον νεγκροποντε που προσπαει εδω και χρονια και εχει καταφερει να φτιαξει ανα λαπτοπ με το πιο μικρο κοστοσ 60 ευρω με μανιβελα να μπορουνε να μαθουνε τα φτωχα παιδια. Απο αυτο δεν εχει βγαλει χρημα το κανει για το καλο τον κοσμο. Αυτον τον ανθρωπου θα συνχαρω οχι καποιον CEO Παγκοσμιας εταιριας που τον φλομωσαμε στο χρημα για το κερδος του.

teo
06-10-11, 15:09
Πάντα είναι στενάχωρο να πεθαίνει κάποιος και μάλιστα πολύ νέος... Συγχωρεμένος να είναι ο άνθρωπος, αλλά θα συμφωνήσω και με τον Stilato...
Βέβαια ο ίδιος καλά έκανε και έλιωσε στο χρήμα, αφού υπήρχαν (και υπάρχουν ακόμα) άτομα που θα αγοράσουν πχ το iPad 2 επειδή έχει κάμερα για βιντεοκλήσεις και θα δώσουν εκ νέου 700-800¤ μέσα σε λιγότερο από έναν χρόνο...

Ionio-Zante
10-10-11, 21:13
Δεν εκβιασε κανενα για να αγορασει αυτα που εφτιαξε... Τελος Παντων... Εγω πιστευω οτι εφυγε ενας ανθρωπος που ( για αλλους λιγοτερο και για αλλους περισσοτερο) αλλαξε το τροπο που βλεπουμε τον κοσμο... Ακομα και το Pc που γραφουμε ειναι εφευρεση του...
Θα τολμησω να πω οτι ηταν και ετσι θα παραμεινει οπως τον αποκαλεσε ο συνιδρυτης του Steve Wozniak "ενας Λεοναρδο Ντα Βιντσι" της εποχης μας...


http://www.youtube.com/watch?v=mBAqSzvySFQ

Stilatos
10-10-11, 23:12
γιωργο δεν αντιλεγω ο ανθρωπος ειχε καλες ιδεες αλλα εγω προτιμω να συνχαρω και να χαρω καποιον που πραγματικα κανε κατι καλο στον κοσμο πχ πριν μερικες μερες πεθανε ο εφευρετης της τεχνητης καρδιας που με αυτο ζουνε χιλιαδες κοσμο εξαιτιας του αλλα ολοι κλειν τον θυμουνται η του δινουνε σημασια. Αλλα συνχαρουμε που καποιος με μαγκια ειχε προτοποριακες ιδεες να κολυμπησει απο το δικο μας χρημα που του σκαμε.

http://www.gugoo.gr/2011/10/08/giati-de-mou-leipsei-o-jobs/

richard
11-10-11, 10:31
Κριμας για τον ανθρωπο γιατι ηταν νεος, στον τομεα του προσφερε τα μεγιστα.
Ομως πιο πολυ με αγγιξε π.χ ο θανατος του Παπανικολαου γιατι εδω μιλαμε για ενα ανθρωπο που αφιερωσε την ζωη του για την σωτηρια χιλιαδων γυναικων καθε χρονο σε καθε χωρα του πλανητη.
Αλλα ο καθε ενας στο αντικειμενο του ηταν δασκαλος, αυτη ειναι η αληθεια.
Τωρα για το αν καποιες αντιδρασεις ειναι υπερβολικες αυτο ειναι αλλο θεμα...
R.I.P

Ionio-Zante
11-10-11, 14:38
Παιδια... Ενταξει... και η μητερα Τερεζα καλη ηταν... Οπως και ο Γκαντι και ο Δαλαϊ Λαμα και ο Παπας... Αλλα Ειναι σα να μου συγκρινεται Formula 1 με Αστικο Λεωφοριο. Το αστικο πιο χρησιμο ειναι.

Ο Jobs ηταν κατι το ξεχωριστο στον κοσμο της τεχνολογιας. Ηταν η πεμπτουσια αυτου που σημερα και επι δεκατιες αναφερουμε σαν κοσμο της πληροφορικης.
Οσοι λοιπον περιοριζεστε στο να συκρινεται ενα ανθρωπο που τοσα πολλα προσφερε στον κοσμο (ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ) της τεχνολογιας με καποιον που αλλον που προσφερε στον κοσμο της ΙΑΤΡΙΚΗΣ ( Γιατι ΕΚΕΙ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ) χανετε το νοημα του ποστ...

Ο καθενας στον τομεα του προσφερε πολλα... Αλλα αναμφισβητητα ο Jobs Ειναι αυτος που εβαλε στην ζωη μας την τεχνολογια...

teo
11-10-11, 14:49
Ο καθένας έχει κάποιες μεγάλες φυσιογνωμίες (όπως ο Steve Jobs) σε κάποιο επίπεδο μέσα στο μυαλό του και αυτό είναι που καθορίζει την αντίδρασή τους όταν αυτός ο άνθρωπος χαθεί... ¶λλος τον θεωρεί "θεό" και κάποιος άλλος μπορεί να τον θεωρεί απατεώνα (δεν βάζω τον εαυτό μου σε κανένα από τα δυο άκρα). Έτσι λοιπόν όπως εγώ στεναχωρήθηκα υπερβολικά όταν έμαθα πως ο McRae πέθανε, έτσι κάποιος άλλος μπορεί να πει "σιγά την απώλεια" πχ...

Ο άνθρωπος πέθανε νεότατος και σίγουρα αυτό είναι που μετράει και στεναχωρεί. Δεν θα χωριστούμε και σε στρατόπεδα συμπάθειας και αντιπάθειας του Jobs... :)

richard
11-10-11, 15:19
Παιδια... Ενταξει... και η μητερα Τερεζα καλη ηταν... Οπως και ο Γκαντι και ο Δαλαϊ Λαμα και ο Παπας... Αλλα Ειναι σα να μου συγκρινεται Formula 1 με Αστικο Λεωφοριο. Το αστικο πιο χρησιμο ειναι.

Ο Jobs ηταν κατι το ξεχωριστο στον κοσμο της τεχνολογιας. Ηταν η πεμπτουσια αυτου που σημερα και επι δεκατιες αναφερουμε σαν κοσμο της πληροφορικης.
Οσοι λοιπον περιοριζεστε στο να συκρινεται ενα ανθρωπο που τοσα πολλα προσφερε στον κοσμο (ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ) της τεχνολογιας με καποιον που αλλον που προσφερε στον κοσμο της ΙΑΤΡΙΚΗΣ ( Γιατι ΕΚΕΙ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ) χανετε το νοημα του ποστ...

Ο καθενας στον τομεα του προσφερε πολλα... Αλλα αναμφισβητητα ο Jobs Ειναι αυτος που εβαλε στην ζωη μας την τεχνολογια...

Αυτο γραφω και εγω φιλε Γιωργο στο κειμενο μου, ""ο καθε ενας στο αντικειμενο του ηταν δασκαλος, αυτη ειναι η αληθεια"".
Ομως ειναι κριμας να γινεται σαλος για τον jobs ενω για τον ανθρωπο(ουτε το ονομα του δεν ξερω να καταλαβεις) που εφηυρε την τεχνητη καρδια οπως λεει ο Στελιος, να 'φευγει' χωρις να γραφετε ουτε μια λεξη στις σελιδες κοινωνικης δικτυωσης.
Οπως και να εχει καθε απωλεια ειναι μια απωλεια, αρκετα σκαψαμε το χωμα τους.

mitsos
11-10-11, 16:58
Αλλα αναμφισβητητα ο Jobs Ειναι αυτος που εβαλε στην ζωη μας την τεχνολογια...

Ειναι υπερβολικό αυτο που γράφεις.
Αυτο ειναι κατι που εκφραζει ισως εσενα.
Διαφωνω, γιατι χρησιμοποιώ πολύ "τεχνολογία" στη καθημερινη μου ζωη δεκαδες χρονια τωρα, και ποτε μου δεν εχω αγγιξει προιοντα με το μηλαρακι...


Καλοπροαίρετα λέω, ότι τέτοια "λατρεία" ορισμένων μου θυμιζει λιγο λατρεια προς τραγουδιστες που εχουν τα μικρα παιδακια....
Σιγουρα η εταιρεια που δουλευε εχασε ενα μεγαλο καινοτόμο μυαλό. Αλλά ουδείς αναντικατάστατος.

Ionio-Zante
11-10-11, 17:31
Καλοπροαίρετα λέω, ότι τέτοια "λατρεία" ορισμένων μου θυμιζει λιγο λατρεια προς τραγουδιστες που εχουν τα μικρα παιδακια....
Σιγουρα η εταιρεια που δουλευε εχασε ενα μεγαλο καινοτόμο μυαλό. Αλλά ουδείς αναντικατάστατος.

Πολυ την τεχνολογια στην ζωη σου? Υπολογιστη δεν χρησιμοποιεις? οχι απαραιτητα με τη μαρκα του μηλου? Λοιπον σου λεω οτι το pc που χρησιμοποιεις ειναι και μερος της δικης του δουλειας μεσα σε να γκαραζ... Το ηξερες? Η αν δουλευεις κωδικα οτι η Basic με Floating point δουλεια του Gates και καποιων αλλων που εφτιαξαν την Microsoft?

Αν ειναι αναντικαταστατος... σιγουρα δεν ειναι... καποιος αλλος θα μπορεσει να κανει αυτο που εκανε ισως πολυ καλυτερα στην apple. Συμφωνω... Να Ξαναγραφει η ιστορια σε αυτα που τουλαχιστον αυτος την εγραψε τοτε διαφωνω.

Mε τον ιδιο καλοπροαιρετο τροπο και παντα χωρις παρεξηγηση θα περιμενα απο εναν ανθρωπο της τεχνολογιας οχι λατρεια παιδικη... τουλαχιστον αναγνωριση.