PDA

Επιστροφή στο Forum : Δικηγόροι - Συμβουλές - Ετήσια Συνδρομή - Έξοδά ?



aman17-2
24-04-05, 15:42
Άσχετο με το c;ub αλλά μιας και είναι ώρα να αρχίσω τις επαφές με δικηγόρους γιατί νομικά κατωχυρωμένα δικαιώματά μου πιστεύω ότι θίγονται / καταπατούνται μέσα στον στρατό (και γενικά να ξέρουμε που πατάμε χωρίς να μας πιάνουν κορόιδα) οπότε θέλω να ρωτήσω κάποιους από εσάς που σίγουρα θα έχετε εμπειρίες με δικηγόρους (όχι θεματα στρατού αλλά και γενικά )
Τί παίζει?
Υπάρχει ετήσια συνδρομή ή κάτι? Για να πέρνεις πχ και να τους ρωτάς έχω αυτό τι γίνεται?
Πληρώνεις ανά ερώτηση / συμβουλή?
Όταν πας δικαστικά για κάτι αρχικά έξοδα?
thnx προκαταβολικά

stilovatis
24-04-05, 16:07
Αμαν μπορεις αν γινεις λιγακι πιο συγκεκριμενος αν γινεται….

aman17-2
24-04-05, 16:29
απλά επειδή θα χρειαστώ σίγουρα σε κάποια φάση συμβουλές δικηγόρων σε διάφορα ζητήματα (εντός και εκτός στρατού) να ξέρω...
να έχω ένα τηλ από ένα δικηγόρο και να του πώ παίζει αυτό το πρόβλημα τί κάνουμε?
και να ξέρω ..πως και τι πληρώνω?
πληρώνεις για κάθε ερώτηση? Μόνο αν πας δικαστικά? Δίνεις συνδρομή για συμβουλές ετήσια ή μηνιαία?¨
Όταν λές "θα ρωτήσω τον δικηγόρο μου" ή "θα τα πείτε με τον δικηγόρο μου" δηλαδή τι παίζει?
(Ι love this φράση)

karaLRS
24-04-05, 16:30
γιατί νομικά κατωχυρωμένα δικαιώματά μου πιστεύω ότι θίγονται / καταπατούνται μέσα στον στρατό


Κυρίακο που πας να μπλέξεις?Για στρατιωτικά θέματα θα πάρεις ολες τις διατάγες και θα τις διαβάσεις καταρχήν.
αμα ξέρει τις διαταγές που κατα καιρούς εχουν βγει τοτε τα δικαιώματα σου αυξάνονται.

πχ ξέρεις πότε δικαιούσε φύλλα πορείας?πότε δικαιούσε διανυκτέυρεση?ποτε σου πληρώνει ξενοδοχείο?τι ειναι η κατάσταση απομάκρυνσης?ποτε δικαιουσε off?

αυτα ειναι βασικα.υπάρχουν αλλα τόσα που πρέπει να ξέρεις και σε αφορούν. τα δικαιώματα σου δεν τα καταπατουν...εγώ και εσύ δεν τα ξέρουμε απλως.

να σου πω ενα παραδειγμα. η βασικα διαταγη α/ταδε/ταδε για τις υπηρεσιες λεει " οποιοσ κανει υπηρεσια απο τις 6 μμ μεχρι 12μμ δικαιουτε την αλλη μερα off"
αν για καποιο λογο δεν γινει αυτο , τοτε πέρνεις την βασικη διαταγη και την πας στον αρχαιοτερο σου και το θέμα τελειωσε.....

aman17-2
24-04-05, 16:44
ξέρω το 80% των διαταγών και έχω και αντίστοιχο βιβλίο...
η διαταγή που λές ισχύει αεροπορία...
εγώ έχω διαταγή με βάση την οποία για κάθε υπηρεσία θα έχω 2 απαλλαγές αλλά δεν εφαρμόζεται πουθενά...απλά θέλω να έχω τα πατήματά μου για να δικαιολογώ άλλα πράγματα !!! :)
Πιο πολύ με ενδιαφέρουν οικονομικά ζητήματα

Arf
24-04-05, 18:22
τσσσ τσσσσ τσσσσ, φιλοχρήματε υλιστή!!!!!!!!! :wink: :wink: :wink:

aman17-2
24-04-05, 18:57
εεε από κάπου πρέπει να βρώ και εγώ λεφτά να αρχίσω τις modifes.... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ¨ΑΛΛΟΟΟΟοοοοο
πλάκα κάνω..απλά επειδή ξέρω ότι μπορούν αρκετά πράγματα να βελτιωθούν και να πατάω πόδι (εντός και εκτός δουλειάς) καλό είναι να έχεις "πλάτες" κάποιον γνώστη να σε συμβουλεύει ....
Τόσο κακό είναι? :)

ThoDoriS
24-04-05, 23:18
Πάντως και εγώ θα ήθελα να ξέρω πόσο κοστίζει αυτό το "θα τα πείς με το δικηγόρο μου".........

karaLRS
25-04-05, 10:19
Υπάρχουν δικηγόροι και δικηγόροι.
δηλαδη δεν μπορει ο καθένας να ξέρει το ιδιο καλά το ποινικό , με το αστικό ,κλπ κλπ.

Καλή λύση ειναι ο συνήγορος του πολίτη. ξέρουν πάρα πολλα.

"Θα τα πείς με τον συνήγορο μου!! " :D

aman17-2
25-04-05, 14:51
δεν ακούγεται άσχημα .. (ούτε και ακριβά!!! )

puntomad
25-04-05, 23:31
Να μαι και γω...
εκει που δεν το περιμενεις ξεφυτρωνω...

Το καλύτερο κατά την γνώμη μου είναι η νομική προστασία. Οπως βάζεις νομική προστασία στην ασφάλεια του αυοκινήτου σου, υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις συμβόλαιο νομικής προστασίας για τον εαυτό σου.
Πληροφορίες στον ασφαλιστή σας, ο δικός μου κάνει καλά την δουλειά του. Μην με ρωτήσετε λεπτομέρειες για το οικονομικό, τον τελευταίο καιρό έχω κάνει πολλές περικοπές γιατι είναι δύσκολοι καιροι. Πάντως υπάρχουν συμβόλαια για όλες τις ανάγκες.

aman17-2
25-04-05, 23:41
Μ.Ο. τιμών στο περίπου?
Ανά μήνα?6μήνο? ΄
ένα πχ ρε παιδί μου να ξέρουμε πάνω κάτω....

karaLRS
26-04-05, 00:48
Κυριάκο υπάρχει και αλλος τρόπος...
λιγο πιο διπλα απο σενα στην κομοτήνη εχει Νομική.
πηγαινε γράψου , γνωρισε καμια νομικαρισα και καντην δικηγόρο σου :D

aman17-2
26-04-05, 01:26
έχω 2 γνωστές μου εκεί αλλά πρέπει πρώτα να τελειώσουν !! :)

ThoDoriS
26-04-05, 01:34
Εμένα μου κάνουν και ας μην έχουν τελειώσει......στείλε πμ τα στοιχεία.....:P

aman17-2
26-04-05, 01:36
καλά ρε είσαι Πάτρα και θες κονέ στην Κομοτηνή....????

DontMKsense
26-04-05, 05:09
Ρε Κυριάκο τι κόλιμα έχεις με τους δικηγόρους?Μια φάρσα σου έκανα την άλλη φορά απο το τήλ και κατευθείαν μου ζήτησες τα στοιχεία μου..σε έχει φοβηθεί το μάτι μου..πάρε ένα ρόπαλο και άσε τους δικηγόρους είναι πιο φθηνό :P

aman17-2
26-04-05, 12:09
το είχα δοκιμάσει πιο παλιά αλλά μπορεί να βγει εις βάρος μου λόγω σωματικών βλαβών οπότε άστο καλύτερα !! :)

karaLRS
26-04-05, 12:55
Εμένα μου κάνουν και ας μην έχουν τελειώσει......στείλε πμ τα στοιχεία.....:P

Στο μαθηματικό δεν εχει καλα τεμάχια???:P :P

κριμα τελειωσε και η Γιωτα . να στην γνωριζα...αλλα θα ηταν λίγο ψηλή για σένα :twisted: :twisted: :twisted:


Τελος πάντων για να μην βγούμε ΟFF TOPIC ας συνεχίσουμε τα δικανικα!(Πέτροοοο 8) 8) )

face
26-04-05, 12:57
:112 :112 :112