PDA

Επιστροφή στο Forum : Μazda RX-8



Nikos
25-04-05, 09:02
ΤΡΕΜΕ ΝΙΚΟ....

Φίλε Κων/νε, όχι μόνο δεν θα τρέμω, αλλά θα τον μπριζώνω να κάνει και ακόμη περισσότερα! Τα κίτρινα Stilo της Θεσ/νίκης, θα είναι τα πιο μοντιφιάρικα! Θα βγαίνουμε τσάρκα μαζί και θα είμαστε κινητές μοντίφες/αξεσουάρ! Ίσα-ίσα που εγώ το χαίρομαι να βγαίνουν στην φόρα και άλλες πατέντες! Άσε Κώστα, είδα και το NAV+ από κοντά και είναι πολύ μ@μ@το και μαμάτο! :)

Εξάλλου εγώ έχω προκαθορισμένες τις επόμενες κινήσεις μου. Να μπει στην θέση του το PDA και η camera και τα δισκόφρενα, τα οποία είναι θέμα ημερών. Για το τούρμπισμα το σκέφτομαι, γιατί ετοιμάζομαι για το RX8, και το Stilo θα πάει στην αρραβωνιαστικιά μου...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
26-04-05, 17:50
ρε νικο ρχ8????
λαδι =βενζινη....
δεν ξερω.....
πολλα ακουγονται...
λιγα ξερω για το συγκεκριμενο αυτοκινητο.....
θελει προσοχη.....
κατοχη του συγκεκριμενου τουτου οχι παραπανω απο τα χρονια της εγγυησης....
προσωπικη και ταπινη γνωμη.....
και ειμαι και εγω :112 :112 :112 :112 :112 :112 :112 :112 :112 :112 :112 ...
να αμοιξουμε ενα τοπικ για αυτο...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
26-04-05, 18:07
πλακα κανεις???
καινουργιο θα το παρεις???η μεταχειρο???

face
26-04-05, 18:09
rx-8?

πολύ όμορφο, πισωκούνα, πολύ δυνατό (cosmo), αλλα αυτό το κοίταγμα στα λάδια κάθε 2 γεμίσματα reservoir κάπως μου κάθεται...

επίσης δεν ξέρουμε τι θα κάνει ο renesis μετά απο καμια 120000 χιλιομετράκια...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
26-04-05, 18:11
πολυ καλο.....
εμφανιση super!!!!!
καταναλωση (οπως ενα hummer oταν πιεστει..)
αλλα η κινηση πισω!!!!!!!

philippyz
26-04-05, 19:31
για το ρχ8 εχουν ακουστει καλα πραγματα και πλεον υπαρχει σερβις για το 8 τα προβληματα ειναι στο ρχ7
Εδω στην Παρο ειναι 3 και οι δυο τα λιωνουν αλλα προς το παρον ειναι οκ και δεν καινε λαδακια (πολλα) μαλλον επειδη ειναι καινουργια , ο καιρος θα μας δειξει

face
26-04-05, 20:47
να γίνει μια παρατηρηση...

τα RX-8 καίνε λαδάκια όχι με την έννοια που το χρησιμοποιούμε...ΠΡΕΠΕΙ να καίνε λαδάκια, είναι ένα σύστημα του renesis για λίπανση και μείωση των θερμοκρασιών μεσα στον κύλινδρο....

διχρονίλα δηλ..:)

john_stil
26-04-05, 20:51
Ειναι αληθεια ομως οτι πρεπει να αλλαξεις τον renesis στα 130.000χλμ????

face
26-04-05, 20:55
δεν ξέρω για τον renesis πάντως ο wankel του RX-7 ήθελε αλλαγή των ροτορων στις 60000χλμ και γενικά επισκευή, όσο καλά και αν τον φρόντιζες.....

δεν νομίζω να έχουν φτάσει πολλά rx-8 τόσα χιλιόμετρα..ξέρεις πόσοι είναι αυτοί που περιμένουν να φτάσουν τόσα για να δουν αν είναι αξιόπιστος για να το αγοράσουν??

πάντος με το rx7 είχαν πααααρα πολλά προβλήματα αξιοπιστίας...

MaGeLaNoS
27-04-05, 00:04
Επισημα δηλωνει η MAZDA οτι δεν υπαρχει προβλημα και το "μεγαλο" service οπου και πολλοι κατοχοι θα εγκαταλειψουν το RX8 τους ειναι στα 200000 οπου γινεται η αλλαγη ροτορων και πολλες αλλες αλλαγες κλειστων κυκλωματων,σωληνακια υψηλων πιεσεων και παει λεγοντας..

Nikos
27-04-05, 08:28
Κων/νε, το RX8 το έχει ο πατέρας μου εδώ και 6 μήνες. Τον έπεισα να το αγοράσει με σκοπό να το πάρω εγώ μετά από λίγο... Προς το παρόν, πηγαίνει από το σπίτι στην δουλειά και από την δουλειά στο σπίτι... Το έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα. Τα λάδια είναι ένας εδώ στην δουλειά που έχει αναλάβει να τα ελέγχει καθε Παρασκευή. Προς το παρόν, με τους ρυθμούς του πατέρα μου, χρειάζεται περίπου 1 λίτρο λάδι κάθε 25-30 ημέρες.

Ο ρότορας έχει εγγύηση για 300.000 χιλιόμετρα και δεν είναι όπως στο RX7 (100.000χλμ αλλαγή ρότορα 1.500.000 δρχ!!!)

(άσχετο) στην Ιαπωνία ήδη κυκοφορεί το τουρμπισμένο (ΜΑΜΑ) με 330 άλογα (επεξήγηση: μόλις το πάρω, βλέπω σε κανέναν χρόνο να αρχίζουν οι μοντίφες!).

Από εμφάνιση είναι πολύ κακό (μαύρο) και με το που θα το πάρω θα του περάσω το bodykit της Veilside, 19" ζάντες και Brembo φρένα...

Η κατανάλωση μας το μαμάει... Έχει τύχει, την ίδια μέρα να φουλάρω 2 φορές! 250 χλμ με 60 λίτρα βενζίνης!!!! Βέβαια τα 250χλμ δεν έγιναν στην άσφαλτο αλλά στον αέρα... και μερικά από αυτά με 240χλμ/ω... :D

Όσο για την κίνηση πίσω Κων/νε, από τα πρώτα χιλιόμετρα που του έκανα, προσπάθησα να κάνω μια προσπέραση με τρίτη και 3.000 στροφές και (συνηθισμένος από το Stilo) πάτησα το γκάζι στο πάτωμα και τον πέρασα τον άνθρωπο με τις πόρτες! Περιττό να πω τι μούντζα έφαγα! Τα είχε χάσει ο άνθρωπος! Το ίδιο κι εγώ! Πρόσφατα, που το συνήθισα λίγο, είχα βγάλει το αντισπίν και βγήκα από φανάρι σε κεντρικό δρόμο με τις μπάντες. Έλα όμως που στον κεντρικό περίμενε στο κόκκινο μπροστά-μπροστά μπατσικό! Με τη μία σειρήνες, φάροι, κακό... Σταματάω και άρχισες να μου λέει διάφορα! Πήρα κι εγώ ένα αθώο ύφος: "Δεν το έκανε επίτηδες κύριε αστυνόμε μου! Μου γλύστρισε! Δεν είναι δικό μου και δεν το ξέρω καλά!..." Μπάτσος (μετά την επεξήγηση ότι είναι του πατέρα μου και μπλα μπλα μπλα): "Καλά αλλά πρόσεχε γιατί θα σκοτωθείς έτσι που πας." Και μετά την σύσταση άρχισε. "να μπω λίγο μέσα?" "πόσα άλογα έχει?" "είναι αυτό με την μηχανή βάνκελ, ε?" "και πόσο πάει τελική?" μπλα μπλα μπλα..... :D

tzagarakis
27-04-05, 09:14
Ενας γειτονας μου το πηρε,ΚΙΤΡΙΝΟ,αλλα το εδωσε σε 4 μηνες.Ηθελε 450 ευρω τον μηνα για βενζινη.
Πρεπει να εχεις το ΜΑΜΙΔΑΚΗ πεθερο!

παντελης
27-04-05, 22:01
το μονο χρεισημο σε αυτο το πατινι ειναι το Τορσεν στο πισω αξονα .
σε ανυφορικο στροφηλικη με ελαχηστη κινηση μεχρη να παρει φορα καλημερα και εφεξε. Ειναι για εθνηκη και χιλιομετρα τοσα οσα και
τα συνεργεια της mazda
ρε Νικολα την αγαπας την αραβωνιαρα και θες να μετακηνητε στα συγουρα γιαυτο της δινεις το stilo σου, εισαι μεγαλη καρδια αλλα τον εαυτο σου δεν τον σκεφτεσε?

ahatzig
28-04-05, 09:21
Παιδια δεν ξερω για την Ελλαδα αλλα εδω κατω με τη μοδα των μεταχειρισμενων Ιαπωνικων το RX8 καταντησε καθημερινοτητα. Ηταν μια απο τις επιλογες μου οταν ηταν ν' αγορασω αμαξι. Αλλα θα το επερνα μεταχειρισμενο με προηγουμενο ιδιοκτητη Τζαπονι αγνωστο κλπ κλπ. Πηγα το ειδα και μετα απο μερικες κουβεντες με ενα δυο ατομα απλα μου εμεινε η κ@βλ@. Θελει πολυ προσοχη, ελεγχο και συντηρηση ==> χρονο πραγμα που εγω δεν διαθετω! Οπως και να το κανουμε ομως ειναι πανεμορφο και ειναι και Rotary!!!

GN_AZ
03-05-05, 13:14
Χθές το βράδυ κατα τις δώδεκα κι εκεί που έκανα ήρεμη βόλτα με ένα φιλαράκι, έρχεται από πίσω το εν λόγο όχημα. Αρχίζει να μου κολλάει χωρίς να με περνάει ενώ ήμουν τέρμα δεξιά. Κάποια στιγμή τα πέρνω σχεδόν σταματάω με περνάει και αρχίζω να του κολλάω εγώ. Ανεβαίνοντας την άνοδο (μία λωρίδα με παρκαρισμένα αριστερά δεξιά) έιδα στο κοντέρ μου 100 χλμ. Με το που άνοιξε λίγο ο δρόμος και γυάλισε κάτω, ο τύπος άρχισε τα κουνήματα αριστερά-δεξιά. Κι εγώ τα ίδια κολλημένος πίσω του και την δευτέρα μου να φλερτάρει με τις 11.000 στροφές. Ο συνοδηγός μου κόντεψε να φύγει από πάνω όταν στρίψαμε στην απαλή αριστερή στα γυμνάσια μπροστά διπλωμένοι με 120. Το παιχνίδι συνεχίστηκε για αρκετή ώρα μέχρι που τον πέρασα λίγο πριν τα στρατόπεδα. Ο τύπος πλήρωσε 30000€ κι εγώ μόνο 8000€. Δεν συγκρίνεται η ευχαρίστηση που δίνει μια μηχανή πόσο μάλλον ένα 750 με 110 άλογα.
Ξέρω οτι είμαι εκτός θέματος αλλά δεν άντεξα ........

Nikos
03-05-05, 13:48
Ρε συ Γιώργο! Συγκρίνεις τελείως ανόμοια πράγματα! Κι ένα ξερό να πάρεις με 1000€ (δεν ξέρω πόσο κάνουν) στα 0-100 (νομίζω ότι ούτε 100 πιάνουν) το κάνεις σε 3 δεύτερα! Αυτό δεν σημαίνει ότι θα το προτιμήσεις από μία Ferrari γιατί είναι αργή και τα πιάνει σε 4"!!!! :D

ΥΓ: 30.000€ κάνει το Challenge. To Cosmo κάνει 39.000€...

GN_AZ
03-05-05, 14:19
Η μόνη σύγκριση που προσπαθώ -μάλλον ανεπιτυχώς- να κάνω είναι στην αίσθηση. Το RX8 είναι σίγουρα ένα από τα καλύτερα στην κατηγορία του.
Aν δεν διάλεγα τον συνδυασμό Stilo-Kawasaki θα ήμουν o πανευτυχής κάτοχος ενός μαύρου RX8 Challenge

Nikos
03-05-05, 14:43
Για την αίσθηση δεν έχεις άδικο. Την επιτάχυνση μιας μοτοσυκλέτας δεν θα την βρεις πουθενά! Όμως και η αίσθηση του να πηγαίνεις με τις πόρτες και να σέρνεις 3 μέτρα λαμαρίνας πίσω σου, είναι επίσης μοναδική! Σίγουρα υπάρχουν πολλά γρηγορότερα και εντυπωσιακότερα πισωκίνητα, απλά το RX8 είναι μια πολύ καλή πρόταση €-PS-Look...

ΥΓ: όσο για τον συνδιασμό αυτοκινήτου, γνώρισα κάποτε έναν που είχε μία BMW 330ci, φτιαγμένη, η οποία πήγαινε σαν διάολος, και μας έλεγε εκεί που καθόμασταν ότι του έσπαζε τα νεύρα γιατί δεν πήγαινε βήμα! Και κόντευαν να μου πέσουν τα μαλλιά. Μετά βέβαια μας αποκάλυψε ότι οδηγεί και μία R1, οπότε όταν έμπενε στην BMW του φαινόταν αργή!!!! Συμπέρασμα???.... Αν έχεις μηχανή, καλά είναι να έχεις κι ένα ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΟ αμάξι... :)

stilovatis
06-05-05, 02:00
Εχει γεμισει η ελλαδα με το συγκεκριμενο αυτοκινητο βρε παιδια..με τη προσφορα που κανε τα χριστουγεννα…χαμος…ωραιο..ιαπωνικο..πισωκινητο..γρ ηγορο…αλλα θα επαιρνα μια alfa romeo gt το θεωρω ανωτερο και πιο εμπιστο αυτοκινητο…

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
06-05-05, 08:52
Απλα η gt δεν ειναι τοσο προκλητικο οσο ειναι το mazda....απλα δεν εχει φορεθει ακομα....οσο το ιαπωνικο...εχουν ερθει και πολλα εισαγωγης....

birel
06-05-05, 10:57
Απλα η gt δεν ειναι τοσο προκλητικο οσο ειναι το mazda....απλα δεν εχει φορεθει ακομα....οσο το ιαπωνικο...εχουν ερθει και πολλα εισαγωγης....

Παρα πολλα θα ελεγα!επειδη εχει ενας φιλος μου το Cosmo λεω ότι το αυτοκινητο δεν παιζεται.απιστευτη επιταχυνση,απιστευτη επιβραδυνση,απιστευτο στριψιμο.ΦΟΒΕΡΟ!

Nikos
06-05-05, 13:03
απιστευτη επιβραδυνση

Παιδιά στα φρένα δεν παίζεται! Είναι κάτι που το ξεχνάς να το πεις στον ενθουσιασμό σου... Έχει πολύ καλύτερα από κορυφαία supercars! Αν θυμάμαι καλά έχει σταμάτημα σε 35-16 μέτρα!... Άσε που η μαμά δίσκοι είναι 300mm+

ckalfas
07-05-05, 00:33
Ρε, δεν βαρεθήκατε να μιλάτε για κουβάδες;;;

MaGeLaNoS
07-05-05, 01:38
Birel σε τσακωσα...Για πες για τα εισαγωμενα.Ξερεις καθολου τιμες?χλμ?Για μεταχειρισμενα μιλαμε παντα σωστα?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-05-05, 11:19
Eχω φερει εισαγωγης απο γερμανια...σαν εταιρια για δυο πελατες.....τα αυτοκινητα ειναι αψογα...ο τροπος που χειριζονται οι γερμανοι και οι δρομοι που ειναι απιστευτοι τα αυτοκινητα ειναι σε κατασταση καινουργιου....
ολα ειναι full εxtra και με λιγα χιλιομετρα...απο 10000-20000κμ...αναλογα....παραδειγμα ενα μοντελο 2004 ερχεται ελλαδα με 10000κμ περιπου 5000 με 6000ε λιγοτερα απο καινουργιο...μιλαμε για το μεγαλο με τα 231......

birel
07-05-05, 12:27
Για μεταχειρισμενα από Γερμανια:

Mazda RX-8 06/04, 22.929 km EUR 10.500 238 PS

Mazda RX-8 RENESIS 10/04, 30.000 km EUR 12.000

Mazda RX-8 RENESIS 02/05, 10 km, 192 PS EUR 21.499

Mazda RX-8 Revolution 231PS 01/04, 18.000 km, EUR 19.900

tzagarakis
09-05-05, 09:19
Το Σαββατο,που μας περασε,εκανα το RX-8,TEST DRIVE.
Με μια λεξη 'ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ'

Nikos
09-05-05, 10:36
Με μια λεξη 'ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ'

:D:D:D:D:D:D