PDA

Επιστροφή στο Forum : γνωμεσ για το smart..



stelios_11
27-04-05, 19:15
ποια ειναι η αποψη σασ για το smart... περα απο το οτι ειναι γερμανικο και διθεσιο...
το εχει κανεισ??? οδικη συμπεριφορα?φρενα καλα? σκεφτομαι οτι για τοπικη αυστηρα χρηση..(στην ζακυνθο) θα μου λυσει πολλα προβληματα...

(μιλαμε παντα για μεταχειρισμενο με 40.000km το πολυ..)

θα δινατε 7-8.5 χιλιαρικα για ενα smart...???

Stilatos
27-04-05, 20:55
οδηγικη συμπεριφορα σκατα κατα την γνωμη μου, επικινδυνο, χαλια στα crash test, και χαμενα λεφτα το βρισκω ακριβο

Ma.D
27-04-05, 22:18
Φίλε Στέλιο. Η δική μου γνώμη για το smart είναι απολυτα θετική, θεωρόντας πάντα οτι μιλάμε για ενα αυτοκίνητο πόλης. Το έχει ο γαμπρός μου (ως 2ο αυτοκίνητο) και το μου το έδωσε όλο το καλοκαίρι μέχρι να πάρω αυτοκίνητο. Στα θετικά του:
Είναι super ευαίλυκτο (βλέπε καθετο παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο)
Είναι "εκνευριστικά" οικονομικό
Όσο και αν σου φαίνεται παράξενο, στο δρόμο είναι αρκετά σταθερό και νευρικό.
Για ταξίδι φυσικά δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά πήγα πολλές φορές Χαλκιδική με 120 στο δρομο, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Από θέμα αξιοπιστίας, στα δύο χρόνια+ που το έχει ο γαμπρός μου δεν του έχει βγάλει τίποτα απολύτως.
Όσον αφορά την ασφάλεια νομίζω οτι στην κατηγορία του (supermini) είχε ένα από τα καλύτερα αποτελέσματα στα crash test.
Τέλος ένα σοβαρό του μειονέκτημα είναι το κιβώτιο ταχυτήτων το οποίο έχει 2 λειτουργίες. Αυτόματο και ημιαυτόματο. Και στις δύο περιπτώσεις και είδικά στην πρώτη οι ταχύτητες μπαίνουν με μεγάλη χρονική καθιστέρηση, κατι που ενοχλεί αρκετά στην οδήγηση, ειδικά αν είσαι σε καμιά ανηφόρα και πασ να κατεβάσεις ταχύτητα. Αυτό βέβαια είναι θέμα συνήθειας, έως ένα σημείο.
Γενικά πιστευω οτι εάν έχεις πραγματικά αποδεχθεί το γεγονός οτι πρόκειται για ένα 2θέσιο αυτοκίνητο, , τότε είναι μιά πολύ καλύ επιλογή για αυτοκίνητο πόλης.

MaGeLaNoS
27-04-05, 23:19
Στελιο προτεινω ενα punto το οποιο κατα την γνωμη μου παντα ειναι πιο σωστο σαν αμαξι εχει πιο πολυ αερα για τα ποδια σου και το κεφαλι σου σε μια ενδεχομενη συγκρουση και ειναι αρκετα ασφαλεστερο και φτηνοτερο αν κινηθεις προς κατι μεταχειρισμενο..

stelios_11
28-04-05, 02:26
αν ειναι για κατηγορια punto.... το ξερω το φαρμακο :) !!!!το puntaki δεν παιζεται αλλα θελω souper mini.... βλεπε picanto,getz,seicento....
για αυστηρα τοπικη μετακινηση.... σπιτι-δουλεια και δουλεια-σπιτι και ευκολο παρκαρισμα στην πολη.. για αυτο το σκεφτομαι.. :127 αναμεσα σε αυτα πιστευω οτι το smart ειναι καλη επιλογη..

philippyz
28-04-05, 06:12
μια χαρα αυτοκινητο ειναι μικρο ευελικτο και υπεροικονομικο (εκει που ελεγες οτι το στιλο σου δεν καιει με αυτο θα ξεχασεις τα βεντιναδικα) ειναι καλη επιλογη για δευτερο και εγω θελω να παρω . Οσοι φιλοι μου το εχουν δεν εχουν κανενα προβλημα

face
28-04-05, 09:08
δεν έχω ακούσει κάτι κακό για τα smasrt εκτός του ότι τουμπάρουν έυκολα...

για μεσα στην πολή θα προτιμούσα μηχανή...yamaha fz600 naked..ααααααχχχχ

mike
28-04-05, 09:31
δεν έχω ακούσει κάτι κακό για τα smasrt εκτός του ότι τουμπάρουν έυκολα...

για μεσα στην πολή θα προτιμούσα μηχανή...yamaha fz600 naked..ααααααχχχχ

Άντε ρε Πέτρο.... πάρτο το Fazerάκι....

face
28-04-05, 09:42
nai re gmt...το θελωωωωω

stelios_11
28-04-05, 18:32
δεν έχω ακούσει κάτι κακό για τα smasrt εκτός του ότι τουμπάρουν έυκολα...


αν δεν ειναι αυτο κακο τοτε ποιο ειναι???? :) :) :) :)

face
28-04-05, 18:42
χαχα..εντάξει δεν φαντάζομαι να το θέλεις για αναβάσεις....:)

Soul_Giannis
29-04-05, 00:11
Το μονο που ξερω ειναι πολυ βολικο στο παρκαρισμα και αμα το φτιαξεις ηχο θα παθεις την πλακα σου
Βγαζει τρομερο μπασο!!!!
Αν παρεις το Faster αυτου του μηνα εχει το smart του αδερφου μου παρουσιαση για ηχο!!!Beyond Sound!!!

stelios_11
29-04-05, 00:33
ολα μεσα ειναι.... :D :D :D :D :D
http://www.strangecosmos.com/images/content/6488.jpg

tzagarakis
29-04-05, 16:32
θα δινατε 7-8.5 χιλιαρικα για ενα smart...???
Μ'αυτα τα λεφτα θ'αγοραζα δυο seicento να μη βαριεμαι το χρωμα. :lol:
Σοβαρα ομως σκεψου & το ενδεχομενο μιας τρακας μεσα στη πολη & θα
καταλαβεις οτι η επισκευη του smart στοιχηζει οσο η αγορα ενος sei.

birel
30-04-05, 08:23
Με 8.5 χιλιαρικα αγοραζεις καινουριο Getz.μηπως να το σκεφτοσουν καλυτερα?στο λεω επειδη Getz εχει η κοπελα μου και το ξερω καλα το αυτοκινητο.

Karateka
30-04-05, 10:27
Mε το σκεπτικό ότι η SMART είναι και αυτή χρεωκοπημένη και πάει για φαλιμέντο, θα απέφευγα συτό τον καιρό να το αγοράσω πριν ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
01-05-05, 19:25
Πλεον ειμαι ο καταλληλος για να μιλησει για αυτο το αυτοκινητο....
ειχα στην κατοχη μου για 6 μηνες για δουλειες στο γραφειο...ηταν μοντελο 99 ηταν εισαγωγης και ειχε κανει 1 εκατομμυριο χιλιομετρα..(γυρισμενα αποτον εμπορο,εγω το πηρα απο εναν συναδελφο με 25000κμ!!!)
Το αναβαθμισα στα 85PS...Το αμαξι ηταν απολαυση..ητανκαταπληκτικο...πηγαινε σφαιρα.....ηταν πολυ γρηγορο....180 για πλακα...παρκαρα οπυ ηθελα.....ειχα βγαλει κοφτες ειχα βγαλει καταλυτες ολα....ανεβασα πιεση εως που εκανε μπουμ!!!!!δυο φορες !!!οχιμια.....
σε δυο ταξιδια που εκανα.....
στο ενα οταν πηγαινα αγρινιο εκοψα τα μπουζονια της τουρμπινας και παει!!!!!!
και την αλλη φορα γυρνωντας απο λαρισα ειχα γυρισει οαλ το καντραν 200!!!(περιπου,εκλεβε λιγο) και παω να στριψω και εκανα ενα κατεβασμα λαθος και bye!!!!!!
στροφαλο,εσπασε ολη η εξατμιση(εφυγε στο δρομο) και πηρε φωτια ο θολος.....ο πλαστικος....(εννοειται δεν σταματησα,πηγα στην αθηνα ετσι...εκανε λες και ειχα 400 αλογα,πολυ θορυβο...)

μαμα και ξανα μαμα...τωρα ξαναεχω ενα smart ελληνικο ομως οχι εισαγωγης και παει μιαχαρα........ολα τελεια....
απλα θελει προισοχη στα λαδια του...τιποτα αλλο...
αλλα προσοχη οχι για πρωτο αυτοκινητο...για δευτερο !!!!!!

stelios_11
01-05-05, 20:14
κωσταντινε μιλαω για 3ο αυτοκινητο για αυστηρα τοπικη χρηση... λεω να το φερω απο γερμανια.... (ειδα και το crossblade και με γαργαλαει.......για το νησι..καλοκαιρακι..ολα χυμααααα.....οτι πρεπει...!!!!!) κατι ακουστηκε οτι μεχρι το καλοκαιρι θα εχουν καταργηθει τα τελη ταξινομησησ στα τελωνια. τρεχουν στα ευρωπαικα δικαστηρια.... εχει ακουσει κανεισ τιποτα?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
01-05-05, 20:52
αν καταργηθουν τα τελη ταξινομησης δεν θα υπαρχει λογος να το φερεις παο γερμανια...σε λιγο καιρο θα εχουν την ιδια τιμη.......
αλλα νομιζω οτι ειμαστε :112 :112 :112 :112