PDA

Επιστροφή στο Forum : For the glory of StiloClub...



teo
20-03-15, 18:34
Ορμώμενος από την γενικότερη στατικότητα του forum, και ειδικότερα μετά από κάθε επιτυχώς πραγματοποιημένη συνάντηση, πήρα το θάρρος να ανοίξω ένα θέμα σε αυτή την μέχρι τώρα αχρησιμοποίητη ενότητα, ώστε να εκθέσω τις απόψεις μου προς συζήτηση.

Το θέμα αφορά την πορεία του forum/club, το οποίο όπως όλοι βλέπουμε φθίνει επικίνδυνα. Επειδή σε όλες τις συναντήσεις αυτό είναι πάντα ένα θέμα συζήτησης, και ειδικότερα στην τελευταία επεκτάθηκε σε πολύ ωραία επίπεδα, σκέφτηκα να το μεταφέρω και εντός του forum για να μην είναι αμέτοχοι όσοι δεν παρευρέθησαν. Και με το τελευταίο εννοώ όλους, Αθηναίους και μη. Στην τελική είναι κάτι που πρέπει ακόμα και το πιο ανενεργό μέλος να μπορεί να διαβάσει και να γνωρίζει. Αφορά όλους μας.

Έτσι λοιπόν χώρισα τις σκέψεις και τις προτάσεις που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς σε ενότητες ώστε να είναι πιο εύκολο να στοχεύσουμε την εκάστοτε συζήτηση.

Συναντήσεις

Ξεκινώ λοιπόν απ το πιο φλέγον θέμα καθώς κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το Α και το Ω για τις διαπροσωπικές μας σχέσεις και κατ'επέκταση για τη συνοχή του club. Με όσους γνωρίζουμε από κοντά μπορούμε να καταλάβουμε πολλά περισσότερα από ένα ξερό,απρόσωπο post, αποφεύγοντας παρεξηγήσεις που κατά καιρούς είχαμε. Δεν χρειάζεται να θυμίσω περιστατικά φαντάζομαι.

Παρατηρώ πριν από κάθε οργανωμένη συνάντηση καθώς και λίγο μετά το τέλος της, το συγκεκριμένο θέμα να παίρνει φωτιά. Μετά τετέλεσται... Αυτό λοιπόν μου λέει πως υπάρχει φλόγα ακόμα που δεν πρέπει να σβήσει. Μια λύση θα ήταν προγραμματισμένες συναντήσεις ανά κάποιο χρονικό διάστημα σε ένα ουδέτερο αποστασιακά σημείο. Πχ οι 2 μήνες μου φαίνονται μια καλή αρχή. Μιλάμε για 6 συναντήσεις το χρόνο... Από εκεί και πέρα μπορούμε να έχουμε και έξτρα συναντήσεις, πχ κάπου παραλιακά τα καλοκαίρια ή αλλού αναλόγως τις συνθήκες. Δέκα αυτοκίνητα τη μία φορά και μόνο τρία την άλλη; Ας είναι. Τουλάχιστον θα υπάρχει πρόσφορο έδαφος και δεν θα χρειάζεται κανένας διοργανωτής να προτείνει μέρος, ώρα κλπ και να παλεύει να φτιάξει το πρόγραμμά του ή να πιέζεται στη μία λόγω απόστασης και να προτείνει την επόμενη πιο κοντά του. Καταλαβαίνετε που το πηγαίνω έτσι; Πάλι στην αποφυγή παρεξηγήσεων.

Νέα μέλη

Η δική μου γνώμη είναι πως τα νέα μέλη σχεδόν τα διώχνουμε. Μπορεί το αυτοκίνητο να μην συνεχίστηκε, να το παράτησε μέχρι και η ίδια η FIAT και όλα τα υπόλοιπα δακρύβρεχτα που λέμε κατά καιρούς... όμως πωλείται μεταχειρισμένο σε ξεφτίλα τιμές. Έτσι νέα μέλη με όρεξη και μεράκι θα υπάρχουν πάντα.

Έρχονται λοιπόν στο forum και τι βλέπουν; Νέκρα, απρόσωπες καταστάσεις και ένα σωρό παρεξηγήσεις από άτομα που κάθε φορά παλεύουν να αποδείξουν πως είναι φωτεινοί παντογνώστες και καλύτεροι απ τον προηγούμενο που έδωσε μια πιθανή λύση. Έτσι τα νέα μέλη λύνουν το εκάστοτε πρόβλημά τους και το σκάνε νύχτα. Ένα ωραίο τεχνικό forum που τους έδωσε λύση αλλά αν δεν αποκτήσουν άλλο πρόβλημα δεν πρόκειται να ξαναμπούν στον κόπο να το επισκεφτούν. Αυτό είναι που θέλουμε; Αν ναι, τότε κλείστε την καρτέλα στον browser σας και μη συνεχίσετε παρακάτω.

Εγώ πχ στην τελευταία συνάντηση είδα έναν Πάνο Λάγκα γεμάτο διάθεση, με ένα πολύ ωραίο αυτοκίνητο και πολύ καλό χαρακτήρα. Μόνος του είπε να έρθει, μόνος του ζήτησε αυτοκόλλητα και μπλουζάκι. Γιατί αυτό δεν το προτείνουμε σε κάθε μέλος όταν πρωτομπαίνει; Δεν θα μπορούσα να τα καταλάβω ποτέ αυτά από τα γραφόμενά του. Εδώ πιστεύω λοιπόν πως θα βοηθούσε η παραπάνω πρόταση περί προγραμματισμένων συναντήσεων καθώς και η καλύτερη αντιμετώπιση τους εντός του forum.

Αρμοδιότητες μελών

Ίσως το πιο παρεξηγημένο ζήτημα. Το forum είναι ζωντανός οργανισμός. Παλιά κύτταρα πεθαίνουν και νέα γεννιούνται για να κρατηθεί υγιής. Έτσι κι εδώ παλιά μέλη αποχωρούν (ηλικία, πώληση αυτοκινήτου, μείωση ενδιαφέροντος κλπ) και νέα μέλη εμφανίζονται.

Πιστεύω πως τα νέα μέλη θα έπρεπε να έχουν αρμοδιότητες. Δεν μιλάω για δικαιοδοσίες όπως ανάληψη εξουσίας (wtf? για κάποιο μυθικό βασίλειο μιλάμε?), αλλά για κάτι που να κινεί το ενδιαφέρον τους να μπουν καθημερινά εδώ και επίσης να κρατάει το club ζωντανό. Τα παλιά και ιδρυτικά μέλη υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν, όμως δεν έχει νόημα να έχουν μόνο εκείνοι ενεργές αρμοδιότητες καθώς δεν είναι online να τις ασκούν. Και φυσικά στα νέα μέλη χρειάζεται rotation. Αν κάποιος αποχωρήσει παίρνει άλλος ενεργός την αρμοδιότητά του. Έτσι καλλιεργούμε και το αίσθημα ευθύνης στον καθένα.

Κακά τα ψέματα τώρα υπάρχουν μόνο δυο άτομα που έχουν απομείνει ενεργά, ο Stilatos και ο ioannidis. Δεν μπορούμε να περιμένουμε τα πάντα από ένα η δύο παιδιά όμως. Έχουν και ζωή, δουλειές, ασχολίες κλπ που τους κρατάνε offline για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Όπως και όλοι μας έχουμε φυσικά. Θα ήταν ευκολότερο να ενημερωθεί πχ η σελίδα του facebook περί της τελευταίας συνάντησης αν ήταν υπεύθυνα δύο ή τρία άτομα. Έτσι θα είχαμε μεγαλύτερη συμμετοχή, περισσότερο κόσμο να μπαίνει στο forum κ.ο.κ. Οι περισσότεροι μπαίνουν στο forum, κάνουν ένα κλικ στο "Νέα Μηνύματα" και απλώς διαβάζουν γιατί δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον. Είναι φαύλος κύκλος.

Ανανέωση σελίδας

Το παραπάνω θέμα λοιπόν θα επιφέρει αλλαγές και στον τρόπο που ήταν δομημένο το ίδιο το forum. Αν υπάρχουν νέα ενδιαφέροντα, θα δημιουργηθούν νέες ενότητες κλπ. Από την πρώτη συνάντηση "νέας εποχής" θυμάμαι που συζητούσαμε για αναβίωση του Garage. Φοβερή ιδέα. Όμως ακόμα δεν έχει αλλάξει κάτι, και λογικό μιας και όπως ανέφερα παραπάνω δεν θα πρέπει να πιεστεί κανείς μόνος του για να βγάλει μια δουλειά. Θέλει συλλογική προσπάθεια από όποιον μπορεί να το κατέχει.
Ο ioannidis το πάλεψε και πλέον έχουμε chat και ένα μπορντοροδοκόκκινο χρωματάκι που ζωντανεύει λίγο το μάτι. Γιατί να μην προτείνουμε λοιπόν κι άλλες αλλαγές που σιγά σιγά να γίνονται; Να δούμε τις δυνατότητες του vBulletin και να αποφασίσουμε.

Εκπτώσεις-Διαφημίσεις

Για το τέλος άφησα το πιο tricky part. Πριν βιαστείτε να απορρίψετε την ιδέα της διαφήμισης να σας τονίσω ότι εννοώ κάτι απλό. Γιατί πχ να μην έχουμε ένα thread ή ένα bannerάκι με την παρουσία του οποίου να κερδίζει όλο το club; Για παράδειγμα μια έκπτωση σε αλυσίδα πλυντηρίου αυτοκινήτων ή σε κάποια άλλη αλυσίδα. Και πάντα μιλάω για μικροπράγματα καθώς το να προτείνει κάποιος μηχανικό θα ήταν ριψοκίνδυνο. Δούναι και λαβείν δηλαδή. Απ το να τρέχουμε να πάρουμε απλώς προσφορές σαν club για group buy κλπ, να μπορούμε να αντιπροτείνουμε και κάτι. Τροφή για σκέψη...


Αυτά τα "ολίγα"... Το μικρόφωνο δικό σας.

ammoulianiotis
20-03-15, 18:59
Ευγε νεε μου!
Πολυ με αρεσαν αυτα που διαβασα και ειναι καποια πραγματα απο αυτα που ειπες που θα επρεπε βα τα εχουμε
κανει εδω και καιρο!

Να προσθεσω στο θεμα διαφημιση οτι θα μπορουσαμε να ζηταμε ενα μικρο ποσο για να καλυπτουμε
αυτα που χρειαζεται ο σερβερ...

DHMHTRHS
23-03-15, 08:49
Εσύ καλά τα λες αλλά το μαγαζί έχει κλείσει !!

Stilatos
23-03-15, 10:37
ΤΟ εχουμε ξανατονισει οποιος μπορει να προσφερει στο κλαμπ μπορει να ερθει και να μας πει τι μπορει να ειναι αυτο. Αμα καποιος ειναι καλος να οργανωνει εκδρομες ας μας το προτεινει. Να φτιαχνει αρθρα να ποσταρει why not. Μπορειτε να μας στειλετε ειτε πμ η να το συζητησουμε σε καποια συναντηση με τις ιδεες σας και να δινονται πρωτοβουλιες και αρμοδιοτητες αναλογως. Απλα ας το κανουμε οργανομενα για να μην κανει ο καθενας κατι απο μονος του και να γινετε ενα μπαχαλο. Απλα οργανωμενα πραγματα δηλαδη

Για της εκπτωσεις ειχαμε κυνηγησει το θεμα και ειναι περιπλοκο. Πλεον οι μαγαζατορες δεν δινουνε εκπτωσεις αμα δεν βλεπουνε σημμετοχη. Παλια οταν ειχαμε μαζεψει πχ 10 μαγαζια με σχεση με το αυτοκινητο δεν υπηρχε σημμετοχη και σταματησανε οι εκπτωσεις. Ειχαμε βγαλει και καρτες stilo club να τα δειχνουνε στους μαγαζατορες (της εχουμε ακομα λογικα καπου) Η εμπειρεια εχει δειξει οτι το group buy πετυχαινετε καλυτερα αμα πας σε καποιον και πεις εχω 10-15 ατομα που θελουνε φιμε πχ ποσο εκπτωση μας κανεις.

Οσο για της συναντησεις πιστευω μια φορα το μηνα ειναι εφικτο απλα να προσπαθουμε να γινονται καπως κεντρικα για να ειναι πιο προσβασιμο στα μελοι. Μπορουμε καθε λιγο και καπου πιο μακρια σαν μινι εκδρομη.

Αλλη μια ιδεα ειναι καποιος να γραφει αρθρα και ειδισεις αυτοκινητου να παρακινειτε καποιος να μπαινει πιο συχνα ειναι μια καλη ιδεα.

Τοσα χρονια το ειχαμε σαν επιτευγμα οτι δεν χρειαζομασταν διαφιμισεις να βγαλουμε λεφτα και οτι ειμαστε αυτονομοι. Πλεον ειναι δυσκολο να πεισεις καποιον να δωσει 200-300 ευρω το χρονο για ενα banner οταν με τα ιδια λεφτα μπορει να τα βαλει σε μια ιστοσελιδα με περισσοτερο traffic.

Απλα ξανατονιζω οργανωμενα πραγματα μην παιρνονται πρωτοβουλιες χυμα μονοι. Για να γινονται σωστες δουλειες.

jason
23-03-15, 11:21
Μετά απο την ομολογουμένως φιλότιμη προσπάθεια του Teo μπας και κάνει κάποιους απο εμάς να "σηκωθούμε απο τους καναπέδες" και το αποτέλεσμα της "συγκλονιστικής" ανταπόκρισης που έτυχε αυτή η προσπάθεια , δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον DHMHTRHS ότι "το μαγαζί έχει κλείσει" και μάλιστα θα προσθέσω ότι έχει κλείσει εδώ και πολύ καιρό !!!!...κρίμα../..επιβεβαίώση του κανόνα φίλοι , "τα ωραία κάποτε τελειώνουν"...και πάλι κρίμα...

Gunner7
23-03-15, 11:48
Θα συμφωνησω και εγω και με ον δημητρη αλλα και με τον θοδωρη!
το μαγαζι εχει οντως κλεισει αλλα αν παρθουν οι σωστες αποφασεις και γινουν σωστες κινησεις απο τα σωστα ατομα η αναγεννηση ειναι πιθανη!
Ενα απο τα βασικα κατ εμε πραγματα που χρειαζονται αλλαγη στο φορουμ ειναι η διαγραφη μεγαλου μερους των νεκρων θεματων και η εμφανισιακη αλλαγη του φορουμ (κατι το οποιο το γραφει πολυ σωστα ο θοδωρης)
Τωρα οσον αναφορα την κατηγορια αρμοδιοτητες μελων μπορω να πω πως παλι μπορουμε να κανουμε μια σωστη κατανομη των αρμοδιοτητων με τα σωστα ατομα
πχ βλεπω πως και φετος ο ντινος προσπαθει ενημερωνει και ασχοληται με το θεμα f1 κατι το οποιο ειχε κανει και περισυ
Ομως παλι για μενα ετσι οπως ειναι ´´τοποθετημενό´´ στο φορουμ αυτο το thread δεν με τραβαει να αντλω συνεχη ενημερωση απο εκει ουτε να μπαινω καθε τρεις και λιγο οποτε παλι εγω προσωπικα στεκομαι στην αλλαγη εμφανισης του θεματος
Τωρα οσο αναφορα τις συναντησεις μεχρι στιγμης δεν νομιζω οτι μπορουσε να πει κανεις τπτ εχουν γινει 3 μεσα σε 6 μηνες αν δεν κανω λαθος οποτε και η παχη τις προαλες μπορει για καποιους να ηταν μακρυα αλλα μια φορα εγινε και εκει αλλα και γενικα συναντηση το προσφατο διαστημα
Anyway εμενα ολα αυτα μου πανε βερεσε η μεγαλυτερη μου απορια και το μεγαλυτερο επιχειρημα ειναι αυτο που θα ακουσω απο καποιο νεο μελος που τα βλεπει φρεσκα και με διαφορετικο ματι!

DHMHTRHS
23-03-15, 12:41
Το θέμα είναι πως με 2 άτομα που απομείνανε δουλιά δεν γίνετε . Ξεκίνησε μια Ωραία προσπάθεια το 2013 μπας και πάρει πάλι μπροστά το club αλλά πάλι δεν έγινε δουλίτσα . Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί υπάρχει ο φόβος να δοθούν και σε κάποια άλλα άτομα ευθύνες από τι στιγμή που και τώρα τα πράγματα είναι στάσιμα . Τι χειρότερο από την απραξία μπορεί να συμβεί ?

Stilatos
23-03-15, 14:34
dimitris δεν καταλαβαινω που βρισκετε η γνωμη σου για φοβια. Ηρθε κανεις τουλαχιστον σε εμενα να μου πει ενδιαφερομε να αναλαβω το ταδε πραγμα και να συζητησουμε? Μην λεμε πραγματα που δεν ισχυουνε.

maximos
23-03-15, 15:39
Η πολυπόθητη άνοδος και η επερχόμενη πτώση?

Αυτό μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας όλα τα παραπάνω. Ο Τεο άγγιξε θέματα τα
οποία όλοι έχουμε σκεφτεί με σκοπό να μπορέσουμε να δώσουμε μια νέα πνοή στο forum.Το κακό είναι πως αυτό ίσως έπρεπε να είχε γίνει νωρίτερα και από συγκεκριμένους ανθρώπους που είναι σε νευραλγικές θέσεις και απλά φαίνεται προς τα έξω πως έχουν πάψει να ασχολούνται.
Για να μπορέσουμε να κερδίσουμε το χαμένο χρόνο πρέπει να πράξουμε και όχι να περιοριστούμε σε γενικότητες όπως: ναι να το δούμε – όποιος θέλει να βοηθήσει ας το πει – να προτείνετε και να το δούμε.
Πρέπει να μπορέσουμε να οργανώσουμε αυτές τις σκέψεις και τους προβληματισμούς μας, όπως σωστά είπε και ο stilatos .Το θέμα είναι αν πρέπει να γίνει σε ένα απρόσωπο γραπτό λόγο όπου μπορεί πολύ εύκολα να παρεξηγηθούν λεγόμενα ή θα ήταν προτιμότερο για αρχή να γίνει μια εκτενέστερη κουβέντα σε μια συνάντηση?
Συνάντηση που να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα τουλάχιστον στην Αθήνα για αρχή και να μεταφερθεί το αποτέλεσμα αυτής εδώ για περεταίρω συζήτηση και συμμετοχή.

teo
23-03-15, 15:45
Λοιπόν για να μην κρυβόμαστε πίσω απ το δάχτυλό μας, όλοι ξέρουμε πως πάει η ροή μιας συνάντησης και συνήθως δεν είναι "καθόμαστε-συζητάμε-βρίσκουμε λύσεις" αλλά συνήθως είναι "βρισκόμαστε-αερολογούμε-χαζεύουμε αμάξια-ένας ένας αποχωρούμε". Και έτσι πρέπει να είναι, μην παρεξηγηθώ. Η συνάντηση είναι για ξέσκασμα και ενδυνάμωση προσωπικών σχέσεων μεταξύ των μελών. Συν το ότι σε μια συνάντηση δεν μπορούν να παρευρεθούν όλα τα μέλη του club. Ο Σοφοκλής για παράδειγμα πρέπει να αποκλειστεί από την συζήτηση; Γνώμη μου είναι να αναπτυχθεί εδώ, που θα συμμετάσχουν όλοι όσοι θέλουν χωρίς δικαιολογίες του τύπου "δεν ήμουν εκεί".

Παντελή πίστεψέ με, κανείς δεν θα ερχόταν ούτε θα έρθει ποτέ να σου πει κάτι τέτοιο.

Πρώτον θα κατέρριπτε το θεσμό της οργάνωσης που σωστά είπες κι εσύ. Πάρτο και σαν επιχείρηση. Θα έρθει κάποιος στην επιχείρηση και θα πει θέλω να δουλέψω σε αυτό το πόστο ή μήπως θα πρέπει πρώτα η επιχείρηση να γνωστοποιήσει τις διαθέσιμες θέσεις στις οποίες χρειάζεται εργαζόμενους;

Δεύτερον, όπως είναι λογικό δεν μπορούν όλοι να σου στείλουν ένα ΠΜ και να σου πουν είμαι καλός σε εκείνο και σε εκείνο πχ γιατί είτε δεν σε έχουν γνωρίσει από κοντά είτε δεν έχουν την οικειότητα. Θυμάσαι κι εσύ τι είχε γίνει σε ένα παλιότερο θέμα που λέγαμε περί ανενεργών moderators κλπ. Εσύ λοιπόν διαχειρίζεσαι αυτό το forum/club/παρέα κλπ οπότε εσύ γνωρίζεις τι χρειάζεται για την ομαλή λειτουργία του. Λείπουν άτομα από κάποιες δικαιοδοσίες; Λείπει η διάθεση; Λείπει κάτι άλλο; Και απευθύνομαι σε σένα λόγω του ότι είσαι ο admin και παράλληλα ο founder του club. Αν κάνω κάποιο λάθος διόρθωσέ με.

Δεν διεκδικώ ούτε προσπαθώ να κερδίσω κάτι. Εγώ άνοιξα αυτό το θέμα με σκοπό τη συζήτηση και τις προτάσεις περί αναζωπύρωσης του club, αλλά μετά λύπης μου διαπιστώνω την απουσία μελών τα οποία ήταν ένθερμοι υποστηρικτές αυτής της ιδέας.

Εδώ χρειαζόμαστε όλοι, όχι επιλεκτικά μερικοί!

maximos
23-03-15, 16:56
Με την ευκαιρία μιας και λέμε για συναντήσεις διαπιστώνω μετά λύπης μου πως έχουν θαφτεί οι ποιο πρόσφατες.
Αν πατήσεις στις συναντήσεις της Αθήνας βγάζει μόνο τρεις. Μία του 2009 , άλλη μία του 2011 και τέλος η τελευταία που έγινε στη Πάχη Μεγάρων.
Που πήγε η συνάντηση στο φράγμα Μαραθώνα , η συνάντηση στο Φάληρο που πήγαμε για καφέ στο Μικρολίμανο, η συνάντηση στα καρτ ? Άρα όταν δεν φαίνονται οι ποιο πρόσφατες συναντήσεις που γίνονται πολύ συχνά πως θα δει το νέο μέλος την κινητικότητα του club?Πως θα υπάρξει ενδιαφέρων για τα υπάρχοντα μέλη? Να ένα σοβαρό θέμα αρμοδιοτήτων.

Bill stilo
23-03-15, 18:07
Θα συμφονισω και εγω με τον teο...αγγιξε πολλα πραγματα στα οποια θα επρεπε να εχουν συζητηθει εδω και παρα πολυ καιρο.....μετα με την σειρα του υα συμφωνισω και με τον Dhmhtrh...γιατι δεν υπαρχει κατι να σε τραβαει εδω....με το ζορι γινονται συναντησεις...φανταστειτε.....παντελη δεν γινεται καποιος που ενδιαφερεται για το club δεν μπορει να περνει αδεια στνεχεια...πρεπει να εχουν καποια δικαιωματα καποιοι αλλοι οι οποιοι μπορουν και θελουν να ασχοληθουν για να ζωντανεψει ξανα αυτο το club ....σχετικα ειναι νεκρο....κ ειναι κριμα....παντελη εσυ σαν admin πρωτα πρεπει να το σκεφτεις αυτο....αν και το καλυτερο ειναι να το συζητησουμε απο κοντα για να μην γινονται παρεξηγησεις με τον γραπτο λογο....κ οσο για τις συναντησεις maxime αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα.... λες και τα κρυβουμε ειναι.οντωως πως θα δει το νεο μελος τι γινεται κ οτι υπσρχει κατι ζωντανο εδω μεσα????

angelinho
23-03-15, 21:47
το φόρουμ έχει αδρανήσει κατά πολύ... νέα μέλη μπαίνουν εδώ μέσα βλέπουν ότι δεν κινείται φύλλο και φεύγουν. όταν πάθει κάτι στο αυτοκίνητό τους μπαίνουν ρωτάνε και μόλις τους λυθεί το πρόβλημά τους την κάνουν με ελαφρά.. τους δικαιολογώ αφού δεν υπάρχει κάτι να τους κρατήσει..

Απλά είναι κρίμα, επειδή βλέπω πως νέοι ιδιοκτήτες παίρνουν στιλο λόγω κρίσης και λόγω της μικρής μεταπωλητικής αξίας που έχει το stilo (καλώς ή κακώς) και όλοι ξέρουμε το αμάξι μετράει σε εμφάνιση και αυτός που το παίρνει μόνο για τα λίγα λεφτά αντιλαμβάνεται αργότερα ότι έχει μία ιστορία και αξίζει να ασχοληθεί και να το αγαπήσει...

Φυσικά αυτή η αδράνεια στο φόρουμ δικαιολογείται από τους παλιούς-πρωτοπόρους κατόχους που πήραν ένα αμάξι στα ντουζένια του, κάποιοι από αυτούς φτιάξανε το stiloclub, οι υπόλοιποι κάνανε εγγραφή και ζήσανε ένδοξες στιγμές μέσα σαυτό. Τώρα πια το έχουν σαν ένα κοινό αυτοκίνητο να πηγαίνεις στη δουλεία σου να πηγαίνεις τα ταξίδια σου και γενικά να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να ασχολείσαι με φόρουμ κτλ.. Το δικαιολογώ και αυτό.. Άλλοι το πουλήσανε και καλά κάνανε εννοείται, και δεν ασχολούνται με το φόρουμ αυτό πια... Οι ιδιοκτήτες όμως του stiloclub κατά την άποψή μου (έχουν δεν έχουν stilo) πρέπει να είναι "εκεί" πρώτοι απόλους στο club. Είναι ιδιοκτήτες ή όχι; Αν δεν μπορούν πιστεύω υπάρχουν και άλλοι που έχουν περισσότερη διάθεση ή χρόνο για να ασχοληθούν.

Είναι λογικό οι πρώτοι ιδιοκτήτες να μην είναι πάντα διαθέσιμοι. Γιαυτό όπως έχει υποθεί αν δεν θέλουν να το δώσουν τουλάχιστον να δώσουν ευθύνες ώστε κάποια μέλη (που φυσικά θα είναι ενεργά) να έχουν αρμοδιότητες. Είναι όπως η κυβέρνηση. Αν δεν μπορεί να διοικήσει τη χώρα πρέπει να πάρει άλλος τα ηνία... Ή αλλιώς ο Πρωθυπουργός φτιάχνει τα υπουργεία γιατί δεν προλαβαίνει να κάνει τα πάντα μόνος του.

Άλλο τώρα: Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα από κοντά. Τι από κοντά ρε παιδιά; Πότε; Σε 5 μήνες πάλι; Και ποιοι; Οι Αθηναίοι μόνο ή οι Θεσσαλονικείς; Και οι υπόλοιποι στο πηγάδι;; Και γιατί να παρεξηγηθούμε; Πάλι να παρεξηγηθούμε; Stiloclub είμαστε ή Fightclub; Είμαστε φόρουμ ή δεν είμαστε; Θα μπουν εδώ μέσα θα διαβάσουν και θα πουν και την άποψή τους. Αν δεν γράψουν αυτό δείχνει ότι δεν τους ενδιαφέρει και δεύτερον ότι δεν είναι τόσο ενεργοί για να εκφέρουν άποψη...

Η δική μου άποψή πάντα ήταν να δηλώσουν φανερά αυτοί που θέλουν να έχουν ευθύνες/αρμοδιότητες σε κάποιους τομείς πχ moderators, αρθρογράφοι, facebook admins και άλλες αρμοδιότητες που μπορείτε να γράψετε και εσείς. Οπότε γράφουμε: Εγώ μπορώ για τάδε αρμοδιότητα. Είμαι καλός σε αυτό.... ο άλλος είναι καλός σε αυτό.... ο τρίτος να είναι υπεύθυνος για το τάδε κ.ο.κ.

Φυσικά όλα αυτά με την έγγριση του Stilatou αυτός έχει τον πρώτο και το τελευταίο λόγο.

ntinosmg
24-03-15, 01:25
Για να θεωρηθει ενα μαγαζι κλειστο,πρεπει να κατεβασει ρολα.Πραγμα που δεν συμβαινει τουλαχιστον προς το παρον εδω. Το μαγαζι υποαρχει αλλα υπολειτουργει.Η οι "ιδιοκτητες" το ανακαινιζουν και μαζευει παλι κοσμο,η το μαγαζι αλλαζει χερια και παρουσιαζει κατι καινουργιο.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι τοση αρνηση για μια απλη διαφημηση. Προσφατα εκανα μια κουβεντα με εναν πολυ φιλο μου ιδιοκτητη καταστηματων ελαστικων στην αθηνα,ο οποιος απλα δεσμευτηκε σε μια εξτρα εκπτωση σε μελη του club σε περιπτωση διαφημησης εντος του φορουμ. Ουτε grup buy κλπ πραγμα που δεν μπορει να εφαρμοστει γιατι ποτε δεν θελουν 10 αυτοκινητα το ιδιο πραγμα την ιδια στιγμη,ουτε φουμαρα.
Γνωμη μου ειναι οτι club πρεπει να περασει σε νεα χερια με νεες ιδεες και κεφι να το τρεξει. για forum μιλαμε και οχι για την βασιλεια των ουρανων.

ioannidis
24-03-15, 08:17
Το ότι το μαγαζί "έκλεισε" οφείλεται στο ότι δεν έχουν κάποιοι αρμοδιότητες;

Δηλαδή αν γίνετε administrators ή moderators θα σας έρθουν οι ιδέες;

Αν είναι έτσι, κανένα πρόβλημα!

Ποιος θέλει λοιπόν να αναλάβει το Facebook;

Ποιος θέλει να γίνει moderator;

Ποιος θέλει να γίνει administrator;

ammoulianiotis
24-03-15, 08:43
Καποτε το φορουμ δουλευε ρολοι, καποτε ειμασταν απο τα πιο ενεργα, εκδρομες, συμμετοχες σε διαφορες συναντησεις με αλλα κλαμπ, καφεδες...

Οπως ειναι λογικο επεσε η κινηση, εφυγαν μελη, ηρθαν αλλα που δεν μας χωνεψαν ή δεν ηταν τοσο ζωηρα. Ετσι ειναι αυτα τα πραγματα. Τωρα οι περισσοτεροι λογω των συνθηκων εχουν κατσει στα αυγα τους, εχουν παραμερισει την τρελα του (οποια και αν ειναι αυτη) και μαζι και το αμαξι τους και κατα συνεπεια και το φορουμ αυτο. Κανενας δεν μπορει να κατηγοριθει οτι γυρισα την πλατη και ειμαι σιγουρος οτι ολοι θελουμε να βοηθησουμε, να δωσουμε μια ωθηση ωστε το φορουμ να παρει παλι τα πανω του.

Προσωπικα μακαρι να ηξερα τι παιζει με κατασκευη ιστοσελιδων κτλ να βοηθησω οσο μπορω αλλα δεν γνωριζω.
Το θεμα με τα αυτοκολλητα και τα μπλουζακια το ετρεξα τοτε γιατι ειχα χρονο και ηθελα να προσφερω (και τωρα να με πειτε δηλαδη παλι θα τρεξω αλλα ο χρονος ειναι λιγο περιορισμενος).

Οπως εχουν πει αρκετοι παραπανω καλο θα ηταν να μοιραστουν μερικες αρμοδιοτητες αναλογα με τι θα μπορεσει να προσφερει ο καθενας. Αν καποιος γνωριζει καλα απο facebook μπορει να το αναλαβει, αν καποιος ξερει να φτιαχνει ιστοσελιδες παλι μπορει να προσφερει σε εκεινο το κομματι.

Ακομα για το θεμα της διαφημισης δεν νομιζω να ειναι πολλα τα 50€ το χρονο (και οχι τα 200-300) για ενα μπανερ...
νομζω το εχω ξαναπει, στο αλλο το φορουμ με τις μηχανες η κεντρικη μας σελιδα ειναι γεματη απο διαφημισεις μαγαζιων που μας κανουν προσφορα ή απλα θελουν να διαφημιστουν.

ioannidis
24-03-15, 08:53
Άρα αν βάλουμε και μπανερ θα έρθει κόσμος.

ammoulianiotis
24-03-15, 10:38
Κοσμος μπορει να μην ερθει αλλα σιγουρα θα μειωθει το κοστος λειτουργιας του site!

Stilatos
24-03-15, 11:27
Ammoulianotis θες να αναλαβεις συναντησεις και εκδηλωσεις πανω θεσσαλονικη? Οποτε κανονισεις κατι στελνεις σε εμενα η τον ιωαννιδη και στελνουμε mass email

Τεο θες να αναλαβεις για της συναντησεις αθηνας μεροι που μπορουμε να παμε για καφε με ευκολο σχετικα παρκινγκ και να μπορουμε να μιλαμε? αν θες να ρωτησεις και μαγαζια με σχεση με το αυτοκινητο να μας δωσουνε εκτπωσεις ανελαβε και κατοπιν συζητησης με την ομαδα αθηνας πχ (αλλα ατομα που θελουνε να μπουνε στην ομαδα εκτος απο μενα και τον ιωαννιδη) ποσταρουμε συναντησης και εκπτωσεις σε μαγαζια.

Γενικως οτι αναλαβει ο καθενας θα γινετε με συννενοηση με τους υπολοιπους για να μην γινει αχταρμας η κατασταση να κανουμε αποφασεις σαν ομαδα οχι αυτονομα.


Δεν μπορω να κυνηγησω τον καθενα να ρωτησω τη διαθεση η ικανοτητες εχετε να αναλαβετε, ας μου στειλετε πμ εμενα και τον ιωαννιδη και μπορειτε να μου πειτε πχ αν ξερετε κωδικα για την ιστοσελιδα να βοηθησετε, να φτιαχνετε λογοτυπα η μπλουζες, να ασχολιεστε σαν moderator (Προυποθεση να μπαινετε τουλαχιστον 2 φορες την ημερα μεσα μην πω περισσοτερο), να φτιαχνετε αρθρα να εμπλουτισετε το σαιτ, να κανετε καινουργια diy. Η διαφορα αλλα που πιστευετε μπορειτε να συνεσφερετε.

DHMHTRHS
24-03-15, 12:36
Όταν το θέμα έχει ανοίξει από παρασκευή και ο πρώτο admin απαντά Δευτέρα και ο δεύτερος Δευτέρα βράδυ ναι το πλιο βούλιαξε και εμείς πετάμε νερό μετά κουβαδάκια μας να το σώσουμε και όχι Μιχάλη αν πιστεύεις ότι τα προλαβαίνεις όλα δεν θέλω να γίνω τίποτα !!

teo
24-03-15, 15:59
Μπράβο μας που καταφέραμε ένα θέμα (και μάλιστα τόσο σημαντικό) να το μετατρέψουμε σε διαμάχη για ακόμα μία φορά.
Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Θα τα πω όπως τα νιώθω, αν θέλει κάποιος να παρεξηγηθεί, τότε πρόβλημά του.

Αρχικά θεωρώ απαράδεκτο τον διαχωρισμό "εσείς" και "εμείς". Ξεκίνησα ένα θέμα που απαιτεί συνολική προσπάθεια από όλους (από τη στιγμή βέβαια που έχουμε αναγνωρίσει το πρόβλημα) και καταλήγουμε σε ειρωνείες και διαμάχες. Η αρχική μου παρότρυνση περιελάμβανε πέντε συνολικά προτάσεις. Για κάποιο λόγο το ζήτημα κόλλησε στις αρμοδιότητες των μελών, που όπως αποδείχτηκε σοφά σχολίασα ως "πιο παρεξηγημένο ζήτημα". Ποιοι είναι οι "εσείς" και ποιοι οι "εμείς" για να ξέρω κι εγώ στο μέλλον (αν υπάρξει)?? Στην άλλη πλευρά τώρα, όσοι ζητούν αρμοδιότητες είναι έτοιμοι να τις αναλάβουν αν τους δοθούν?

Απευθύνομαι λοιπόν στα δύο εναπομείναντα ενεργά άτομα που ζουν το club από τις παλιές,καλές,ζωντανές εποχές.
Και ερωτώ: Τι συμβαίνει; Τι φταίει και έχουμε ξεπέσει έτσι; Τι μπορούμε να κάνουμε (αν μπορούμε) για να το επαναφέρουμε; Χρειάζεστε κάποια βοήθεια μέσω αρμοδιοτήτων;
Το τρέχετε όλα αυτά τα χρόνια. Το διαχειρίζεστε. Το γνωρίζετε καλύτερα. Και βλέπετε κάποια άτομα που δεν έχουν κανένα κέρδος να παλεύουν να το σηκώσουν.
Και αντί να δω κάποιο σχόλιο του τύπου "Μπράβο ρε παιδιά, καθίστε να το συζητήσουμε, χρειάζεται αυτό κι εκείνο ενώ το άλλο δεν χρειάζεται" ή "Παιδιά να το συζητήσουμε αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να γίνεται κάτι", παρατηρώ μια επίθεση μέσω ειρωνείας. Γιατί;

Έχουμε μείνει λίγοι και όπως βλέπετε λιγοστεύουμε. Θεωρείτε πως τα βγάζετε πέρα με τον διαθέσιμο χρόνο σας; Ωραιότατα, εγώ μαζί σας. Αλλά καλό θα ήταν να λείπουν τα σχόλια του τύπου


Δηλαδή αν γίνετε administrators ή moderators θα σας έρθουν οι ιδέες;

και


...να ασχολιεστε σαν moderator (Προυποθεση να μπαινετε τουλαχιστον 2 φορες την ημερα μεσα μην πω περισσοτερο)

Κανείς δεν ζήτησε πιστεύω να γίνει moderator ή ακόμα περισσότερο administrator. Προσωπικά έχω περάσει από 3 fora πριν το stiloclub και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει το να είσαι κάτι από τα δύο. Στον αντίποδα όμως, κάποτε ήσασταν πόσοι; Πέντε moderators και δύο admins αν δεν κάνω λάθος;
Επίσης κανείς δεν μπορεί να πειστεί πως οι υπάρχοντες (ενεργοί) moderators μπαίνουν στο forum "2 φορες την ημερα μεσα μην πω περισσοτερο". Αυτό ισχύει για ένα υγιές forum με πάνω από 10 posts ανά ημέρα.

Κλείνει λοιπόν αυτό το ζήτημα. Όποιος θέλει πλέον κάνει προτάσεις σε εσάς και αναμένει για έγκριση και υλοποίηση.

Και ξεκινώ άμεσα:



Προτείνω να υπάρξουν περισσότερα ενεργά άτομα στη διαχείριση της διαφήμισής μας. Και με τον όρο διαφήμιση εννοώ το Facebook, το οποίο πρέπει να ενημερώνεται για συναντήσεις με φωτογραφίες κλπ. Εγώ μπορώ να αναλάβω να φτιάχνω ένα διαφημιστικό bannerάκι για κάθε γεγονός και να το στέλνω σε όποιον/όποιους μπορούν να το ανεβάσουν κι εκεί.
Θα ήταν χρήσιμο ένα poll για να ψηφίσουμε το μέρος κάποιας οργανωμένης συνάντησης του club. Προτείνω μία στάνταρ συνάντηση ανά δίμηνο, ώστε να υπάρχει ενδιάμεσα χρόνος για έξτρα συναντήσεις. Γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο Παντελή δεν χρειάζεται να είμαι εγώ ή κάποιος άλλος υπεύθυνος για τις συναντήσεις. Θα είναι κάτι που απλά θα τρέχει μόνο του και θα μαζεύει κόσμο (ευελπιστώ).
Διαγραφή των παλιών thread που δεν έχουν κάποια ουσία. Πχ τα θέματα τα οποία ρωτάει κάποιος κάτι και μετά έχει απλώς μία απάντηση του τύπου "φίλε μου έχει απαντηθεί εδώ *link*" καθώς και διαγραφή παλαιών αγγελιών.
Αναδιοργάνωση των συναντήσεων εντός του forum όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο maximos.
Επαναφορά του Garage που είχαμε συζητήσει. Αν θέλει πολλή δουλειά και είναι δύσκολο, μπορεί να δημιουργηθεί ένα νέο υπο-forum με το όνομα Garage και ο καθένας να δημιουργεί ένα νέο θέμα στο οποίο θα παρουσιάζει το Stilo του. Μεγάλος μαγνήτης κατά τη γνώμη μου.
Όταν μίλησα για διαφήμιση ποτέ δεν ανέφερα χρήματα. Απλώς θεώρησα πως θα είναι πιο εύκολο να πάρουμε μια έκπτωση κάπου αν τους πούμε πως θα υπάρχει ένα banner/θέμα/αφιέρωμα στο forum. Αυτό σηκώνει αρκετή συζήτηση όμως.


Εγώ όσα είχα να πω τα είπα. Τέλος από μένα οι απαντήσεις σε "κόντρες". Αντιθέτως για συζήτηση όσο θέλετε.

Bill stilo
24-03-15, 18:11
ναι το καταφεραμε και αυτο.....(διαμαχη)..και αυτο επειδη θελουμε να ανεβει το club....και το προσπαθουμε τοσο καιρο....οι αρμοδιοτητες παιζουν ρολο???η να εχει ροη το θεμα???Να μπορει να ασχολειται καποιος επειδη δεν εχετε χρονο??λεω εγω τωρα....ειστε μονο 2 και λογικο να μην εχετε παντα χρονο...αλλα παρεξηγειτε και αυτο??λες stilate οτι μπαινεις 2 και παραπανω φορες την ημερα????τεσπα μαρεσουν οι προτασεις του τεο....να μεινουμε σε προτασεις μονο...

ioannidis
24-03-15, 19:57
Θα μείνω μόνο στις 6 προτάσεις του Teo:

1. Καμία αντίρρηση. Πείτε μου ποιος θέλει να ασχοληθεί με το FB
2. Poll μπορεί να ξεκινήσει ο οποιοσδήποτε. Είμαστε όλοι ελεύθεροι να ανοίξουμε λοιπόν.
3. Εδώ θέλουμε moderator. Ακούω εθελοντές.
4. Βλ 3.
5. Εδώ θέλουμε administrator και γνώσεις πάνω στο theming του VB. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το δω εγώ με τον Stilato. (υπάρχουν και θέματα security στο garage)
6. Προσωπικά, ΔΕΝ θέλω διαφημίσεις. Αν θέλετε, ανοίξτε poll να γίνει ψηφοφορία.

Για τα υπόλοιπα που γράφτηκαν, σας ευχαριστώ πολύ. Να είστε καλά...

ammoulianiotis
24-03-15, 20:14
Φανταζομαι οτι κανεις δεν θελει να φθασει σε σημειο διαμαχης αλλα αυτο ειναι ενα απο τα ασχημα του γραπτου λογου.

Οι περισσοτεροι απο εμας (αν οχι ολοι), θελουμε να δουμε ξανα το κλαμπ να ζει στιγμες απο το παρελθον, να μπαινουμε και να υπαρχουν ενα κατεβατο καινουργια ποστ, χαβαλες, φωτογραφιες και αλλα.

Δεν νομιζω καποιος απο εμας να θελει να το κανει αυτο για πρσωπικο του οφελος ή οτιδηποτε αλλο.

Οπως εχω ξαναπει και γνωριζετε ειμαι μελος και αε φορουμ με τις μηχανες οπου κυριαρχει μια τρελα, καινουργια μελη καθημερινα, καινουργια ποστ με ερωτησεις/αποριες, καινουργια ποστ οσο αφορα τις πλακες μεταξυ μας, τις βολτες μας και τις συναντησεις μας.

Μακαρι να καταφερουμε μεσα απο εδω να βρουμε καποια λυση και να παρει παλι την ανηφορα το φορουμ οπως του αξιζει!

ΥΓ . Επειδη δεν ξερω τι κανεις ενας mod μπορεις να μου πεις ιοαννιδη;
Αν ειναι κατι που μπορω, θα χαρω να προσφερθω!

teo
24-03-15, 21:33
Ας πιάσουμε δουλειά λοιπόν.

1. Για το θέμα του facebook περιμένω κι εγώ να δηλωθούν συμμετοχές (μιας και εγώ δεν το χρησιμοποιώ). Αν χρειαστεί να προτείνω κάποιον, θα ήταν ο angelinho ο οποίος ξέρω πως το χρησιμοποιεί εντατικά.
2. Ψάχνω μέρη και θα το ετοιμάσω εγώ.
3-4. Αν ήταν να προτείνω κι εδώ κάποιον, αυτός θα ήταν ο Σοφοκλής. Και αυτό γιατί είναι ο παλαιότερος στο μεταίχμιο με πολλή όρεξη.
5. Αν είναι δύσκολο, δεν γίνεται η άλλη εναλλακτική που είπα αρχικά; Ή θα φαίνεται κάπως;
6. Προτείνω πρώτα να ρωτήσουμε και μετά να αποφασίσουμε.

Gunner7
26-03-15, 01:10
Παιδια γιατι το κανουμε τοσο πολυ σε... Εμεις και εσειςσδεν πιστευω πως ειναι κανεις κλικα με τον αλλον για να του φαει καμια πολυποθητη θεση!
εδω συζηταμε την σωστη διαχειρηση επαναλειτουργια η οπως αλλιως θελετε πειτε το ενος φορουμ που κακα τα ψεματα εχει πορεια καθοδικη !
Με ολο το θαρρος θελω να κανω και εγω ενα δυο προτασεις παντα χωρις παρεξηγηση και αν καποιος δεν γουσταρει που ανεφερα το ονομα του μου το λεει και το σβηνω απλα λεω 1-2 ιδεες

ιωαννιδης αν δεν κανω λαθος ασχολεισαι και εχεις γνωση πανω σε προγραμματισμο κατι πολυ σημαντικο ισως και σημαντικοτερο για την σωστη λειτουργια ενος φορουμ και μιας ιστοσελιδας

ο ντινος οπως προανεφερε και γνωριζω εχει καποιες επαφες φιλιες η οτιδηποτε με καποια ατομα τα οποια εργαζονται η ασχολουνται με τον χωρο του αυτοκινητου οποτε μπορει να φερει ιδεες προτασεις η οτιδηποτε για καποιο μαγαζι η κατι τετοιο
(ολοι μας ξερουμε ανθρωπους με που δουλευουν πανω στο αντικειμενο απλως επειδη το εθεσε ο ντινος συγκεκριμενα το ανεφερα)

ο αγγελος οπως πολυ σωστα προανεφερε ο θοδωρης ασχολειται με το φβ και πιστευω προσωπικα πως μπορει να διαχειρηστει παντα με τις ´´οδηγιες´´ και ολα τα συναφη το φβ που πρεπει να γινει ενα σκαλοπάτι για το φορουμ

Ο σοφο για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας καθησε και ασχοληθηκε χωρις ουτε κερδος να εχει και μεταξυ μας ουτε κινητρο μιας και σε προςφατη συναντηςη πανω εκει που ρου ειπαν 6 αμαξια ητανε μονος του αν δεν κανω λαθος και ετρεξε το θεμα μπλουζες αυτοκολλητα οποτε πιστευω αν του εχει παραμεινει αυτη η ορεξη μπορει να βοηθησει με καπιον τροπο

ο θωδορης δεν ξερω αν γουσταρει να αχοληθει με κατι τυποu moderator αλλα τον γνωριζω λιγο υπολογιστακια και πιστευω πως εχει και την ορεξη και το λεγιν να ανταπεξελθει στις καταστασεις
Anyway με κατι δεν συμφωνειται η οπως ειπα πειραξε καποιον π ανεφερα το ονομα του μου το λεει , παντα με καλη προθεση οτι λεω

Stilatos
26-03-15, 10:18
ενας mod πρεπει να μπαινει καθε μερα αρκετες φορες ακομα και με ενα ποστ. Διοτι αυτο το ενα ποστ μπορει να χρειαστει σβησιμο η Ban. Επισης το αλλο πιο σημαντικο ειναι να εχει πεσει η σελιδα η εχει πεσει hack (Που εχει γινει στο παρελθον) και να μην το εχει παρει χαμπαρι κανεις να ειδοποιησει τους υπολοιπους.

Gunner7
26-03-15, 11:48
ενας mod πρεπει να μπαινει καθε μερα αρκετες φορες ακομα και με ενα ποστ. Διοτι αυτο το ενα ποστ μπορει να χρειαστει σβησιμο η Ban. Επισης το αλλο πιο σημαντικο ειναι να εχει πεσει η σελιδα η εχει πεσει hack (Που εχει γινει στο παρελθον) και να μην το εχει παρει χαμπαρι κανεις να ειδοποιησει τους υπολοιπους.
Στιλατε μην λες παλι τα ιδια. Ποιος mod admin η οτιδηποτε μπαινει μια φορα την ημερα;
Κανεις ισως ν μην μπαινει κ ουτε μια φορα το τριημερο.
Απλα αποψη δικια μου παιδια ειναι οτι αυτη η κουβεντα "κακως" ξεκίνησε απο τον θοδωρη επρεπε στιλατε κατα την γνωμη μου να ξεκινησει απο εσενα μιας κ εσυ εισαι ο founder οποτε εσυ επρεπε πρωτος απο ολους ν χτυπουσες το καμπανακι και μεσα απο ενα διαλογο κατα προτιμηση απο κοντα να εβρισκες λυση

Stilatos
26-03-15, 12:21
gunner7 δεν καταλαβαινω με τη αποδειξεις τα λες αυτα. Εγω προσωπικα παιζει να μπαινω καμια 10ρια στα γρηγορα μεσα στην ημερα μεταξυ δουλειας και απο το κινητο να βλεπω οτι κινουνται ομαλα και με το ιστορικο βλεπω και ποιος μπανει moderator η μη. To ιδιο και ο ιωαννιδης. Οι περισσοτεροι moderator μπαινανε καθημερινα. Μην μιλαμε για πραγματα που δεν εχουμε εμπειρεια.

Η διαχειριση ενος φορουμ δεν ειναι το στηνο και τελος καθομαστε στην καρεκλα. Οσο και να μην σας φαινετε ειναι καθημερινος γολγοθας. Καθημερινα πρεπει να ελενξουμε ti γραφονται τα παντα μην ειναι κατι που δεν πρεπει να υπαρχει και να ειναι εναντιον στους κανονες του φορουμ.Πρεπει να δουμε οποιος γραφετε αμα ειναι bot για να παρει εγκριση να μπει. Μαζι με ατομα που εχουνε χασει κωδικους. Τοπικ σε ασχετες κατηγοριες και μετα συχνο update στον σερβερ και λογισμικο του φορουμ Μπορει να μην εχω τον χρονο να απανταω αμεσα αλλα παντα βλεπω τι γινετε μεσα.

Σε αυτο βαζω και τον ιωαννιδη διοτι το παιδι απο μελος εχει αναλαβει ενα τεραστιο βαρος βοηθωντας εμενα, μην σας πω ο ιωαννιδης εχει σηκωσει ολο το βαρος της σελιδας διοτι εχω θεωριτικη γνωση και ερασιτεχνικη ασχολια ενω ο ιωαννιδης το κατεχει περισσοτερο. Ολα αυτα οικιοθελως βοηθαει απο την καρδια του.

Οσο για το καμπανακι απο την στιγμη που επεσε το βαρος πανω μου απο εκει που ειχαμε καποια ατομα στην σελιδα εβαλα αμεσως ανακοινωση τοτε που επρεπε να πληρωθει το σερβερ και που ζητουσα βοηθεια για θεματα του κλαμπ ειναι ακομα εκει. Πολλοι προσφερθηκανε λιγοι ομως προχωρησανε να το κανουνε πραξη. Και επειδη στο ιντερνετ γινονται παρεξηγησεις ολα αυτα τα λεω με ηρεμο τροπο χωρις εκνευρισμο.

Απλα λογω ιστοριας του κλαμπ θα παρακαλεσω, (και ξερω οτι γινομαι κουραστικος) οτι γινετε, να γινετε πρωτα συννενοηση με εμενα τον ιωαννιδη και οποιος αλλος αποτελεσει μελος της ομαδας.

Απλα επειδη μου ετυχε ενα σοβαρο ιατρικο θεμα για ενα μηνα δεν θα ειμαι διαθεσιμος για συναντηση, απο το τηλεφωνο ναι οσο μπορω και πμ η αμα γουσταρει κανεις κερναω καφε στο σπιτι.

teo
26-03-15, 16:52
Νομίζω πως το συγκεκριμένο θέμα εξαντλήθηκε από την πολλή συζήτηση παιδιά. Τώρα είναι ώρα για ιδέες.

Ερώτηση προς Μιχάλη και Παντελή:

Υπάρχει τρόπος να μπει στην κεντρική σελίδα του forum κάποιο είδος ανακοίνωσης; Είτε σαν μια εικόνα πάνω από τις ενότητες, είτε κάτι σαν κυλιόμενο κείμενο. Κάτι που να δείχνει πιο "ζωντανό" if you catch my drift.

ioannidis
26-03-15, 22:24
Γίνεται.
Τα των mod/admins θα συζητηθούν σε ανάλογα topics που θα έχουν πρόσβαση μόνο αυτοί.

Θα ενημερωθείτε σχετικά.

ioannidis
29-03-15, 11:14
Καλωσορίστε τους teo και ammoulianiotis που μόλις μπήκαν στην ομάδα των Moderators.

Σιδερένιοι!

ioannidis
29-03-15, 11:40
Τέλος, ο κος angelinho, αν και 5θυρος, απέκτησε το χρίσμα του admin στο FB group μας ώστε να μπορεί να ανανεώνει υλικό κλπ.

Καλή επιτυχία και στον Άγγελο λοιπόν!

s6_sot
29-03-15, 12:02
Καλό κουράγιο! :p

angelinho
29-03-15, 12:08
Και οι πεντάθυροι έχουν ψυχή!!! ΚΑΙ ΧΩΡΟΥΣ!!!! Χαχαχα ευχαριστώ και καλή αρχή..

teo
29-03-15, 12:16
Ευχαριστούμε πολύ όλους σας! Καλή μας αρχή Σόφο και Άγγελε!

(Μια νέα εποχή κουτών moderators ξεκινά... :tomato: )

Bill stilo
29-03-15, 14:38
Καλη αρχη παιδια!!!!

maximos
29-03-15, 14:57
Καλή αρχή και ακόμα καλύτερη συνέχεια!!!Καλή δύναμη!!!

ammoulianiotis
29-03-15, 20:56
Καλη μας αρχη λοιπον και καλη δουλεια!
Ευχαριστουμε για την εμπιστοσυνη!

PascM
30-03-15, 02:50
Ευγε νεε μου!
Να προσθεσω στο θεμα διαφημιση οτι θα μπορουσαμε να ζηταμε ενα μικρο ποσο για να καλυπτουμε
αυτα που χρειαζεται ο σερβερ...


Κοσμος μπορει να μην ερθει αλλα σιγουρα θα μειωθει το κοστος λειτουργιας του site!

Το έχω πει και στο παρελθόν το κόστος φιλοξενίας του site προσφέρομαι να το αναλάβω εξ ολοκλήρου.
Αν λοιπόν θέλετε μιλάμε κάνουμε την μεταφορά και μένει μόνο το κόστος του domain το οποίο αν θέλετε το αναλαμβάνω και αυτό κανένα πρόβλημα.