PDA

Επιστροφή στο Forum : Alfa Romeo GT ή μηπως FIAT GT...



john_stil
07-05-05, 15:13
Είχα μια τρελή σκέψη καθώς καθόμουν και σκεφτόμουν ότι αυτή την στιγμή η αγαπημένης μας εταιρία, Fiat, δεν έχει στην γκάμα της ένα καθαρόαιμο σπορ αυτοκίνητο… σε μορφή coupe εννοώ…

Και μετά σκέφτηκα την ανάλογη σχέση που θα μπορούσε να υλοποιεί… και είναι η ίδια με την σχέση Fiat Stilo – Alfa Romeo 147… η σκέψη δηλαδή είναι στο να υπήρχε και ανάλογη σχέση ενός Fiat Coupe – Alfa Romeo GT…

Τι λέτε??? Φανταστείτε ένα Fiat Coupe με το πάτωμα της GT και όλα τα σχετικά διακριτικά χαρακτηριστικά της Fiat πάνω στον όγκο και το σχήμα μιας GT..

Κινητήρες να ξεκινάνε από 1.6 για χαμηλή τιμή εκκίνησης και εμπορικής επιτυχίας μέχρι και 2.0 Τ (200 ps) ή και με τον υπάρχον 2.4 του Stilo Abarth…

Και για να σας το κάνω πιο εύκολο σκεφτείτε να έχει μάσκα που να θυμίζει Stilo στο πιο αεροδυναμικό και πίσω να έχει τα φώτα του Stilo 3d τοποθετημένα ώστε να προσαρμόζονται όπως τα φώτα στο Maserati το GT… το εσωτερικό το δικό μας (αξεπέραστο) αλλά με πιο σπορ και coupe πινελιές…
Και φουσκώματα στα φτερά ώστε να θυμίζουν λίγο κάτι από τις παλιές Deltona…

Καλά δεν λέμε και για καμία Abarth έκδοση τι θα γινόταν…

Άντε Γεια… Λίγα λεπτά της ώρας για να συνέλθω…

Και συνεχίζουμε…

Εντάξει είμαι ΟΚ!!!

Λοιπόν… Γιατί να τα κάνουν αυτά μόνο οι γερμανοί ρε παιδία… σου βγάζουν το Skoda Octavia μετά το VW Passat και μετά το Audi Α4… με το ίδιο πάτωμα αλλά για τρία διαφορετικά βάθη… τσέπης…

Και όχι μόνο με αυτά τα μοντέλα και εταιρίες… πολλοί με πολλά το κάνουν αυτό… δηλαδή να βασίζονται σε κοινά πατώματα και μηχανικά πλαίσια ώστε να βγάζουν διαφορετικά μοντέλα με χαμηλό κόστος παραγωγής…

Θα μου πείτε ότι δεν είναι η ίδια κατηγόρια και ότι τα οικονομικά προβλήματα της αυτοκινητοβιομηχανίας και μπλα μπλα μπλα… Συμφωνώ… αλλά αφήστε με να ονειρεύομαι ένα πολύ ωραίο, πιο οικονομικό (από την GT), σπορ αυτοκίνητο από την μάρκα που… γουστάρω παρά πολύ… και που πιστεύω ότι σαν σχέδιο θα πέταγε…

Θα έκαιγε την Alfa Romeo… Ε ναι θα την έκαιγε… αν την έκαιγε… δηλαδή όσο και αν καίει και το Stilo την 147…

Μια σκέψη έκανα μόνο… και γούσταρα να την μοιραστώ μαζί σας…

ckalfas
07-05-05, 15:55
Γιάννη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Φαντάσου οι γραμμές και η μούρη του Stilo (όπως 147-GT) και το υπόλοιπο στυλ GT με κάποια πιο ενδιαφέροντα, διαφορετικά και πεταχτά πίσω φανάρια (στυλ Stilo design).
Αλλά που...
No money, no honey!!!

Koulou
08-05-05, 02:43
Καλή η ιδέα για ένα fiat coupe, αλλά η ταύτιση με την Alfa GT coupe μάλλον σε ναυάγιο οδηγεί... :roll:
Ας μην ξεχνάμε ότι η 147 δεν έχει ουσιαστικά καμία σχέση με το Stilo ή, πιο ρεαλιστικά, δυστυχώς τα Stilάκια μας δεν έχουν τίποτα όμοιο με την 147 του γείτονα! :cry: :cry: :cry:
Έτσι, όπως η Alfa GT coupe βασίστηκε στην 147, το Fiat coupe θα βασίζονταν στο Stilo, άρα δε θα κληρονομούσε ένα θεϊκό πάτωμα με διπλά ψαλίδια κλπ κλπ, αλλά ένα άλλο με ημιάκαμπτο πίσω άξονα... :( Θα μπορούσε αυτό το coupe να πείσει για τις δυνατότητες του πέραν της "μούρης" του;;; :roll:
Από την άλλη και το fiat coupe που μάθαμε τα προηγούμενα χρόνια και τρέλνε πολύ κόσμο στην κορυφαία έκδοσή του στο πάτωμα του οδηγικά αδιάφορου Tipo βασίστηκε για να κάνει τον κόσμο να παραμιλάει... :wink: Δυστυχώς όμως το '92-'93 που παρουσιάστηκε η Fiat έβγαζε ακόμα τσαμπουκαλεμένα αμαξάκια, με μικρούς - υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες (Punto GT), άλλα με κορυφαίους 16βάλβιδους δίλιτρους (Τipo 2.0 16v) και, γενικά, αυτοκίνητα που δεν πουλούσαν ποιότητα και μούρη μόνο!
Γι' αυτό ακριβώς λέω πως είναι καλύτερα που απέχει η fiat γιατί δε θέλω να με ξενερώσει κι άλλο! Ας συνεχίσει καλύτερα η ΘΕΑ alfa να κάνει τη "γουστόζικη" δουλεία για το gruppo...

Panos_IOA
09-05-05, 11:19
Το εχω ξαναπει. Το Coupe σε τεστ των 4Τ ειχε "πατησει" πολυ ατσαλα το Audi S3 Quattro.
Το ειχε τσακισει κυριολεκτικα και ας ηταν επροσθοκούνητο!!
Φοβερο στησιμο και τεχνολογια!!!

Αλλα τους εφαγε η μαλακια και το καταργησανε γιατι το θεωρησανε ιεροσυλια ενα Fiat να ριχνει στα αυτια σε ολα τα σπορ της Alfa Romeo....

Με τετοιο τροπο σκεψης, καταντησαμε εδω που ειμαστε!!!
Και να πεις οτι τουλαχιστον ανεβηκε σε πωλησεις η Alfa; Τουναντίον!! Τα βγαλανε πανακριβα και πεσανε σε πωλησεις πανευρωπαϊκά!!!

"Ψοφησανε" τη Fiat (Turbo κινητηρες, Coupe κλπ), της πετσοκοψανε τα αλογα σε ολα τα μοντελα για να μην ανταγωνιζονται την Alfa, και χασανε και εκει!!

Και φτασαμε να μας βρισκουν τουρμπάτα Γερμανο-Τσεχο-Ισπανικα κατασκευασματα και να μας ριχνουν στα αυτια!! (Μονο σε δρομους με στροφιλικια ελπιζω πλεον, γιατι εκει παιζει το στησιμο και η "βιδα" του οδηγου, για να βγω μπροστα!!).

Μιλαμε για εκρηξη "διανοιας" απο τη μερια των Ιταλων!!! Πανε να μοιασουν στους Γερμανους, οι Γερμανοι μεινανε Γερμανοι και μπηκανε και στα παλλαι ποτε Ιταλικα χωραφια, και οι Ιταλοι εχουν χασει τη μπαλλα και τρεχουν αλαφιασμενοι πλεον!!!

Ειμαι λιγο σκληρος, αλλα ετσι δεν ειναι;;

Ας ελπισουμε τουλαχιστον οτι θα επανελθουν στα συγκαλα τους, πριν και εμεις, οι τελευταιοι Ιταλοφιλοι, βαρεθούμε....

john_stil
09-05-05, 14:16
Το εχω ξαναπει. Το Coupe σε τεστ των 4Τ ειχε "πατησει" πολυ ατσαλα το Audi S3 Quattro.
Το ειχε τσακισει κυριολεκτικα και ας ηταν επροσθοκούνητο!!
Φοβερο στησιμο και τεχνολογια!!!

Αλλα τους εφαγε η μαλακια και το καταργησανε γιατι το θεωρησανε ιεροσυλια ενα Fiat να ριχνει στα αυτια σε ολα τα σπορ της Alfa Romeo....

Με τετοιο τροπο σκεψης, καταντησαμε εδω που ειμαστε!!!
Και να πεις οτι τουλαχιστον ανεβηκε σε πωλησεις η Alfa; Τουναντίον!! Τα βγαλανε πανακριβα και πεσανε σε πωλησεις πανευρωπαϊκά!!!

"Ψοφησανε" τη Fiat (Turbo κινητηρες, Coupe κλπ), της πετσοκοψανε τα αλογα σε ολα τα μοντελα για να μην ανταγωνιζονται την Alfa, και χασανε και εκει!!

Και φτασαμε να μας βρισκουν τουρμπάτα Γερμανο-Τσεχο-Ισπανικα κατασκευασματα και να μας ριχνουν στα αυτια!! (Μονο σε δρομους με στροφιλικια ελπιζω πλεον, γιατι εκει παιζει το στησιμο και η "βιδα" του οδηγου, για να βγω μπροστα!!).

Μιλαμε για εκρηξη "διανοιας" απο τη μερια των Ιταλων!!! Πανε να μοιασουν στους Γερμανους, οι Γερμανοι μεινανε Γερμανοι και μπηκανε και στα παλλαι ποτε Ιταλικα χωραφια, και οι Ιταλοι εχουν χασει τη μπαλλα και τρεχουν αλαφιασμενοι πλεον!!!

Ειμαι λιγο σκληρος, αλλα ετσι δεν ειναι;;

Ας ελπισουμε τουλαχιστον οτι θα επανελθουν στα συγκαλα τους, πριν και εμεις, οι τελευταιοι Ιταλοφιλοι, βαρεθούμε....

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...

Τα γερμανοισπανικοτσεχικα αυτοκινητα δεν εχουν ανταγωνισμο μεταξυ τους δηλαδη???

Η Fiat δεν κανει κουμαντο?? γιατι αυτοχαντακονεται???

Ολα τελικα ειναι management...

Kαι οτι η Seat αντιγραφει απολυτα την Alfa ή μαλλον θα ηθελε να μοιασει... δεν την κραζει κανενας... τι επειδη δεν ειναι κορεατικο ή γιαπωνεζικο (οι μαγοι τις αντιγραφης)... και επειδη εινια γερμανικη ριζα δεν υπαρχει προβλημα...

Stilo-1
19-05-05, 18:18
Πολλοι σχεδιαστές και διευθηντές τμημάτων της FIAT ειναι Γερμανοί
σας λέει κάτι αυτό?
:x

παντελης
19-05-05, 22:45
βγηκε τετοια εκδοση κλησε μου κ. αντιπροσ.......
πλακα κανεις το εχω αλλαξει σε χρονο dt.





only 2,0 turbo 20v on stilo GT