PDA

Επιστροφή στο Forum : Stilo Abarth... Η πιο συμφέρουσα αγορα



john_stil
07-05-05, 15:20
Stilo Abarth... Η πιο συμφέρουσα αγορα

Διαβαζα στο τελευταιο τευχος των 4Τ ένα συγκριτικό τεστ τεσσάρων αυτοκινητων
και παρατηρώντας αυτά που εδειναν σε σχεση με την τιμη αλλα και την
ποιοτητα... λεω μηπως το Abarth συμφερει τελικα...

Και ξεκιναμε...

Ford Fiesta ST
150 ps στις 6.000 με ροπη 19,4 στις 4.500 5αρι σασμαν 16αρες ζαντες 9,3 τα
0-100 τελικη 208 και τιμη στα 18.525EUR

Peugeot 206 RC
177 ps στις 7.000 με ροπη 20,6 στις 4.750 5αρι σασμαν 17αρες ζαντες 7,7 τα
0-100 τελικη 220 και τιμη στα 25.090EUR

Renault Clio RS
182 ps στις 6.500 με ροπη 20,7 στις 5.250 5αρι σασμαν 16αρες ζαντες 7,8 τα
0-100 τελικη 222 και τιμη στα 25.400EUR

Seat Ibiza Cupra
180 ps στις 5.800 με ροπη 25,0 στις 2000 5αρι σασμαν 17αρες ζαντες 7,3 τα
0-100 τελικη 229 και τιμη στα 22.650EUR

και εχουμε και το Abarth με

Fiat Stilo Abarth
170 ps στις 6.000 με ροπη 22,5 στις 3.500 5αρι σασμαν 17αρες ζαντες 8,5 τα
0-100 τελικη 240+ και τιμη στα 24.500EUR

κατ΄ αρχην το Stilo είναι μια κατηγορια παραπανω δηλαδη C και όχι B που
είναι ολοι οι παραπανω χωρις να είναι το ακριβοτερο...γιατι ουτε για το
Peugeot δινω 590EUR παραπανω αλλα ουτε και για το Renault δινω 900EUR
παραπανω για να εχω μικροτερο αμαξι...

το Fiestaki είναι σαφως φτηνότερο αλλά είναι Fiestaki αυτό τα λέει όλα...
υπολείπεται και σε χώρους και σε επιδοσεις και σε όλα...

το Abarth χωρις να εχει τα περισσοτερα αλογα εχει τρομακτικη ροπη η οποια
βγαινει από απιστευτα χαμηλα σε σχεση με τους αλλους... κάτι που του δινει
απιστευτες δυνατοτητες στα ανεβοκατεβάσματα ταχυτητων σε επαρχιακό δρομο
αλλα και στις απαιτήσεις για προσπεράσματα στην εθνικη χωρις περιττές
αλλαγες ταχυτητων...

φυσικα από τελικη δεν μιλαμε... η φωτο του Κωνσταντίνου τα λεει όλα... 240+
και από ότι μου ειχε πει τοτε... τραβαγε και άλλο... αρα κλεισαμε από το
θεμα τελικης...

καλα για το Ibiza τι να πουμε... κατ' αρχην εχει turbo αρα παμε αλου... και
αρα βγαζει διαφορετικα αυτές τις επιδοσεις που πραγματικα δεν μπορουμε να
αμφισβητήσουμε... αλλα και κοντα στα 23.000EUR για Ibiza... προσωπικά δεν
τα εδινα με τιποτα... παρόλο τις πολύ καλες του επιδόσεις...
και φυσικα όλα τα αλλα πλεονεκτηματα του στυλ χωροι επιβατων, αποσκευων,
5ετη εγγυηση... (καλα όχι για πολύ ακομα)... ιστορια του σηματος Abarth
+5ps, σημα Stiloclub +2ps (αρα παμε στα 177ps), αλλα πατηματα, καλυτερο και
πιο πλουσιο εξοπλισμο και φυσικα... απιστευτες γραμμες και εμφανιση...

ως συμπερασμα και ως γενικη εντυπωση εχεις μια κατηγορια Β που τελικα από
πλευρα τιμης αγγιζει το Abarth αλλα σε μερικες περιπτωσεις είναι και
ακριβοτερη.. το οποίο Abarth είναι κατηγορια C και δεν υστερει βασικα και
πουθενα... αλλα ακριβως το αντιθετο...

και λες αξιζει να δωσω τοσα λεφτα για να παρω κάτι που είναι πιο κατω από
ένα Fiat Stilo Abarth...

αρα η σχεση πραγματικης αξιας / τιμης κανει το Stilo είναι μοναδικη ευκαιρια
αγορας...

Abarth και παλι Abarth...

MaGeLaNoS
07-05-05, 15:43
Να δω μετα την ωρα που θα χρειστεις να πουλησεις το abarth ποιος θα αγορασει Φιατ 2400κυβικα..εκει να δω κατα ποσο συμφερει γιατι αμα ειναι να κερδισεις στην αγορα και μετα στην πωληση να το "σκοτωσεις" δεν ξερω κατα ποσο συμφερει Γιαννη..

john_stil
07-05-05, 15:47
Γιατι τα αλλα βλεπεις να τα καλο - πουλας... ετσι οπως εχουν γινει τα αυτοκινητα γενικα... τα αγοραζεις ακριβα και μετα τα σκοτωνεις... οσο και να κανουν ... οποιια μαρκα και να ειναι... και στην τελικη ΟΚ η τιμη πωλησης του ως μεταχειρισμενου... ολα τα αλλα δεν αξιζουν???

ckalfas
07-05-05, 16:16
Ένα αυτοκίνητο δεν το αγοράζεις σκεπτόμενος πόσο θα πιάσει μεταχειρισμένο!
Το αγοράζεις για χιλιάδες άλλους λόγους εκτός από αυτόν! Αν ήταν έτσι, όλοι θα είχαμε ΤΟΥΟΤΑ! Τι τα θέλαμε τα FIAT;

MaGeLaNoS
07-05-05, 17:09
Παιδια δεν διαφωνω μαζι σας αλλα αμα ηταν να αγορασετε μεταχειρισμενο απο αυτα που προτεινε ο Γιαννης θα αογραζατε Φιατ με τετοιο κυβισμο?Αυτο εννοω οτι για να πουληθει μετα θελει πολυ κοπο.Ασφαλως και συμφερει σε συγκριση με οσα προσφερουν τα υπολοιπα..αλλα ποιος θα το παρει μετα..

MOISIS
07-05-05, 18:11
ΓΙΑΝΝΗ εχω την εντυπωση οτι ξεχασαν... να συγκρινουν και το σκοντα oktavia rs,για γραψε μερικα λογια και συγρινετο με τα παραπανω αμαξια,αν γνωριζεις.

ThoDoriS
08-05-05, 02:13
Μα τι σχέση έχει το octavia με τα παραπάνω......όλα τα παραπάνω είναι 3πορτα sport αυτοκίνητα....

stilovatis
08-05-05, 02:25
Στο πρωτο meeting που ηρθα μιλαγα με το παιδι που ερχεται από τη Θηβα….33 χρονων το παιδι και αρκετα μυαλομενος και συζηταγαμε για το abarth και του ελεγα ωραιο αμαξι αλλα είναι αμαρτια να στα σκαει το focus st με 1800 κυβικα και 170 αλογα…τοτε μου απαντησε το παιδι και με αφησε μαλακα με την πολλη σωστη απαντηση του…το abarth θα υπαρχει σε δεκα χρονια..to St θα υπαρχει με τοσο ζορισμενο μοτερ..και στη τελικη μου ειπε..ειναι το μοναδικο gt(grand turismo) που υπαρχει..οχι το punto ουτε κανενα άλλο με αυτή την ονομασια..με τοσα κυβικα κανεις ταξιδι με 200 χιλιομετρα και το αμαξι δεν δειχνει κοπωση..πολλα μπραβο για τη σκεψη του παιδιου και για το abarth!!

Koulou
08-05-05, 02:29
Βασικά, νομίζω πως ξεχνάτε κάτι σημαντικό! Καλό και άγιο το Stilo Abarth, δε λέω, αλλά, ευτυχώς κατά τη γνώμη μου, η ζωή δεν είναι όλη μια ευθεία! :wink: Εδώ ακριβώς είναι που μπαίνει στη μέση η σημαντικότερη διαφορά: το stilo είναι ένα gt μεγάλου κυβισμού, άνετο, ταξιδιάρικο και, τηρουμένων των αναλογιών, γρήγορο, ενώ τα υπόλοιπα είναι gti! Δε σκοπεύουν τόσο στην άνεση και στο ταξίδι, όσο στο λιώσιμο σε μια ορεινή διαδρομή! :wink: Με βάση τα gti κρητίρια, ακόμα και το παλιό καλό 106 rallye ή ακόμα και το φρέσκο c2 vts είναι μακράν ανότερα του Stilo!
Το θέμα τελικά, όπως καταλαβαίνεται, δεν είναι πιο είναι καλύτερο αυτοκίνητο, αλλά ποιες είναι οι δικές σου προτεραιότητες!

stilovatis
08-05-05, 02:32
Συμφωνω με τον Κουλου..απλα οι δρομοι και η νοοτροπια τηα Ελλαδας δεν ειναι για Abarth…..το συγκεκριμενο αυτοκινητο είναι για Autostrada…Autobank e.t.c

MaGeLaNoS
08-05-05, 02:36
To Focus ST stilovatis ειναι 2λιτρο και δε νομιζω πως εχει κανενα προβλημα αξιοπιστιας.Τα αλογα του βγαινουν με βαση ενα πολυ καλο προγραμμα της Ford Motorsport με απιστευτη ομοιογενεια,εχει "γαιδουρια" εκκκεντροφορους και πολυ καλο συστημα εξατμισης,οποτε οπως καταλαβαινεις δεν ζοριζεται και ιδιαιτερα να βγαλει αυτα τα αλογα..τωρα αν σκοπευει κανεις να κρατησει πανω απο 10χρονια αμαξι με τα σημερινα δεδομενα..τοτε τι να πω..

stilovatis
08-05-05, 02:42
Ο.κ συμφωνω με αυτά που λες..τοτε γιατι να βγαλει τοσα λιγα αλογα από τοσα κυβικα το abarth κοιτα γενικα δεν ειμαι οπαδος των αυτοκινητων με πιεσμενα εργοστασιακι μοτερ… V-tec και τετοια..ισως επειδη το μεγαλυτερο ποσοστο πο αυτους που τα οδηγανε είναι καγκουρες ..πιστευω καταλαβαινεις τι θελω να πω…

MaGeLaNoS
08-05-05, 02:51
Το Abarth δεν εχει σκοπο τις απολυτες επιδοσεις γιατι πολυ απλα λογω ονοματος δεν μπορει να πρωταγωνιστησει σε αυτην την κατηγορια.Οι λογοι της χαμηλης του αποδοσης πολλοι.Αναφορικα μπορω να σου πω:1)μικρη καταναλωση για τα κυβικα του σε σχεση με αλλα αυτοκινητα της κατηγοριας του,2)φτηνοτερο κοστος κατασκευης(ξερεις ποσο κοστιζουν ενα σετ εκκεντροφοροι Fast Road/Kent cams+προγραμμα σε σχεση με τους "απλους'" που φοραει?),3)διατηρηση χαμηλης τιμης αγορας λογω οσων προανεφερα..Ουτε εγω ειμαι υπερ πιεσμενων πολυ μοτερ(βλεπε CIVIC VTEC 1.6 160ps προηγουμενης γενιας) γιατι εχουν αυξημενες φθορες αλλα πιστευω οτι τα 180-200αλογα μπορουσε να τα φτασει.Εκτος αν δεν εχουν την τεχνογνωσια η την ικανοτητα(οικονομικη) να εξελιξουν πιο συγχρονα μοτερ.Το abarth φοραει παλιο κινητηρα του γκρουπ με νεο καπακι αποσο γνωριζω..

stilovatis
08-05-05, 02:56
Θα σε γελασω για την τεχνολογια του abath…παντως πιστευω ότι στο stilo 2 η συγκεκριμενη εκδοση θα πεταει…πιστεω αλλα 30 αλογακια του εβαζαν ανετα οι γειτονες Ιταλοι

Koulou
08-05-05, 03:00
Θα σε γελασω για την τεχνολογια του abath…παντως πιστευω ότι στο stilo 2 η συγκεκριμενη εκδοση θα πεταει…πιστεω αλλα 30 αλογακια του εβαζαν ανετα οι γειτονες Ιταλοι

Και πάλι, όταν φτάναμε στις στροφές, μήπως θα ανάβαμε τσιγάρο για να το κάνουμε βολτάδικα; :roll:
Δεν είναι μόνο οι επιδόσεις... :wink:

stilovatis
08-05-05, 03:03
Δεν το επιασα..κανε μου ένα explain σε παρακαλω..

Koulou
08-05-05, 03:08
Θέλω να σου πω πως, κατά τη γνώμη μου, αντί να το πολυψάξουν για κάνα παραπάνω άλογο καλύτερα θα ήταν να να αναπτύξουν καμιά νέα ανάρτηση πολλάπλών συνδέσμων για πίσω, αφού με τον ημιάκαμπτο πίσω άξονα και κάτι άλλες "λεπτομέρειες" και γκάζι να έχεις δεν μπορείς να χαρείς τη δύναμη σου παρά μόνο στην ευθεία! :wink:
Ακόμα και το Golf πλέον είναι πιο ευχάριστο οδηγικά από το Stilo! Εκεί καταντήσαμε! Το ξενέρωτο γερμανικό να έχει περισσότερο ταμπεραμέντο από το ιταλικό... :(

face
09-05-05, 11:33
βρε συ κουλου...πώς τα λες αυτά....ίσα ίσα με το abarth που έχει πολύ ροπή απο πολύ χαμηλά χωρίς τουρμπο και με το κορυφαίο κράτημα του θα τα περνάει απο πάνω στις στροφές...μαμα πάντα γιατι αν του βάλεις και μια ανάρτηση καλή αστο...τα rallye τι νομίζεις ότι είναι κανα super στροφιλικοαμαξο...κρατάει καλά είπαμε έχει καλό τιμόνι αλλα τα παιδιά που είναι στο νοσοκομείο απο δαυτα έχουν άλλη άποψη....το κοντό μεταξόνιο του ναι μεν το κάνει ευέλικτο αλλα γυρνάει με το τίποτα....

τα rallye kai όλα τα κουβαδάκια είναι καλά μεν αλλα μεχρι ένα όριο και πάντα με το μαυλό στο κεφάλι...το abarth apo την αλλή, θα ανεβαίνεις σροφές με μεγάλη άνεση χωρίς να κατεβάζεις ταχύτητες απο τις 5000 μην κρεμάσει, χωρίς τα ξεσμάσματα ενώς turbo, kai βιδωμένος κάτω με το όχι πολύ καλό σε αίσθηση τιμόνι αλλα τόσο μαχαίρι που στρίβει πριν στρίψεις....

Panos_IOA
09-05-05, 11:38
Φιλε koulou, μην συγκρινεις το Ιταλικο κρατημα με οποιοδηποτε αλλο!!
Ο ακαμπτος αξονας δεν παρουσιαζει καθολου υστερηση στο κρατημα, απλα δεν ειναι τοσο ανετος στις εγκαρσιες τομες των ελληνικων δρομων.
Ειναι πιο σκληρος και αποδιδει καλυτερα στα στροφιλικια!!

Οσο για στροφιλικια, ελα μια βολτα απο καταρα και Μετσοβο μερια, να δεις πως περνιουνται απο πανω αυτοκινητακια του τυπου BMW, Mercedes, Saxo, Octavia κλπ.

Ειπαμε, δεν εχουμε οσα αλογα θα επρεπε, αλλα στις στροφες απλα δεν βγαινει κανεις μπροστα!!!!

face
09-05-05, 11:46
"Ο ακαμπτος αξονας δεν παρουσιαζει καθολου υστερηση στο κρατημα, απλα δεν ειναι τοσο ανετος στις εγκαρσιες τομες των ελληνικων δρομων.
Ειναι πιο σκληρος και αποδιδει καλυτερα στα στροφιλικια!! "

ακριβώς.......

GN_AZ
09-05-05, 16:55
Η αλήθεια είναι οτι και τα λεφτά να είχαμε ποιός από μας θα έπαιρνε Fiat 3d 2.4 ? Εγώ πάντως όχι. Θα προτιμούσα ένα Leon 1.8Τ, ένα Focus ST ή κάτι παρόμοιο. Τι τέλη κυκλοφορίας έχει το 2.4 ? Κατανάλωση ? Ασφάλιστρα ? Θα προτιμούσα μια δίλιτρη έκδοση του Stilo με 150 άλογα (γιατί όχι και 170) παρά το υπερβολικό για τη χώρα μας 2.4. Όσο για την οδική συμπεριφορά δεν ξέρω πως πάει το 2.4 πάντως με το 1.6 έχω μείνει έκπληκτος. Μόνο σε πολύ κλειστά κομμάτια είναι μπροστά μας τα διάφορα "στριφτερά"

Karateka
09-05-05, 17:26
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.

Υπολόγισε κανείς τα ασφάλιστρα για 2.4lt και τα τέλη κυκλοφορίας?

Εκεί να δείτε πόσο συμφέρουσα αγορά είναι το ABARTH.

Συμμορφωθείτε...

Steven
09-05-05, 20:28
Εγω πιστευω, οτι απο ενα σημειο και επειτα δεν σκεφτεσαι εαν θα ειμαι καλυτερος απο τον αλλον ή εαν θα με πατησει κατω καποιος στο φαναρι...
Καλη η λογικη, αλλα οταν μιλαει η καρδια και σου λεει Abarth, νομιζω πως δεν σκεφτεσαι τιποτα αλλο...
Ετσι εγινε οταν πηρα την 147 μου....
Λεω με αυτα τα λεφτα, μπορω να παρω και κατι πιο γρηγορο και πιο καλο, αλλα οταν βλεπω αυτη τη φατσουλα το πρωι, μου φτιαχνει την μερα...

Εαν μπορεις να "αντεξεις" τα ασφαλιστα και τα τελη κυκλοφοριας...νομιζω πως την "τρελα" σου μπορεις να την κανεις!!! :D

john_stil
09-05-05, 22:18
..., αλλα οταν βλεπω αυτη τη φατσουλα το πρωι, μου φτιαχνει την μερα...

Κατα ενα μαγικο τροπο ετσι νιωθω και εγω για το Stilo μου...

Ετσι ενιωθα ακομα και για το Tipo μου παρολο την παλαιοτητα του...

Μονο τα Alfa, τα Fiat και τα Lancia.... καλα και τα Ferrari.... μποερουν να σε κανουν να νιωσεις ετσι...

Μου αρεσει που το site μας αρχιζει να εχει πραγματικους Ιταλοφιλους... και να το δειχνουν....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
09-05-05, 22:21
Οτι και να πω ειναι λιγο για το abarth....το αμαξι ειναι απιστευτο...δυσκολα θα σε πουλησει αλλα και δυσκολο να το συντηρησεις...μην γελιομαστε ...το 2.4 θελει αρκετα λεφτα στο service.... για να αγορασεις τετοιο αυτοκινητο η θα το παρεις με χρονομισθωση που δεν σε απασχολει τιποτα η θα εχεις κατι γνωστο η πατερα με εταιρια....ακομα ειναι νωρις για ζημιες το τι βγαζει αλλα ειναι μεγαλο το κοστος...οι βενζινες ειναι πολλες...την κτριακη απο το πρωι μεχρι το μεσημερι καταναλωσε 30ε βενζινη...δεν ειναι πολλα.!!!εγω τα θεωρω αρκετα.....
αλλα σε αποζημιωνει σε οαλ μολις βγεις εθνικη.....το χασμα ταχυτητας μςταξυ 160 με 230 ειναι αρα πολυ μικρο...δεν το καταλαβαινεις...
βγηακαμε με τον θοδωρη κηφισο (οταν πηγαμε να παρουμε νερα) και με κλιματισμο ανοιχτο με 4η 200..χαλαρα....και του το λεω και δεν το πιστευε.....
abarth for ever....

Koulou
10-05-05, 15:22
...αλλα σε αποζημιωνει σε οαλ μολις βγεις εθνικη.....το χασμα ταχυτητας μςταξυ 160 με 230 ειναι αρα πολυ μικρο...δεν το καταλαβαινεις...


Στην εθνική, συμφωνώ, φυσικά και σε αποζημιώνει! Στοστροφιλίκι όμως, ό,τι και να λέμε, όχι! :( Και φυσικά ο ημιάκαμπτος πίσω άξονας δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να δουλέψει καλά όσο μια 100% ανεξάρτητη ανάρτηση! ;) Αν ήταν έτσι τα αγωνιστικά θα είχαν κι αυτά ημιάκαμπτους άξονες... ;)
Και γιατί να με συγκινήσει το όνομα Abarth; Γιατί έφτιαχνε αμαξάρες που άφησαν ιστορία και κατάντησε να ασχολείται μόνο με σποϊλεράκια, πεταλιέρες και πατάκια;;; :roll: Υπάρχει βεβαίως ακόμα η ιστορία του, αλλά με το όνομα N technology, αν θυμάμαι καλά, και ασχολείται μόνο με αγωνιστικά. Το Abarth πλέον είναι μόνο μόστρα...
Όσο για τα... "θύματα του Rallye" κανείς δεν τα αμφισβύτησε! Όλοι το λένε! Είναι τόσο ρυθμίσιμο που καταντάει επικίνδυνο για τον άπειρο! Εκεί όμως είναι και η μαγεία: όχι κλασική μπροσθιοκίνητη - υποστροφική στυμπεριφορά, αλλά απόλυτη ρυθμισιμότητα! :wink:

tzagarakis
10-05-05, 16:55
Κατα τη γνωμη μου το STILO σε μικρομεσαιους οικονομικα,αρα ειναι δυσκολο να το αποκτησει καποιος κυριως
λογω συντηρησης.Κατα τα αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι απιστευτο αυτοκινητο

Karateka
10-05-05, 17:12
Άλλωστε με €23900 παίρνεις το C4 2.0 180PS ατμόσφαιρα.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
10-05-05, 17:13
μαλλον πρεπει να σε βαλω μεσα να δεις αμα στριβει και πως στριβει????????μονο βαλε καμια πανα.....*δεν μπορω να ακουω οτι δεν στριβει γιατι τρελενομαι....!!!!σε λιγο θα σβησω και τα γραμματα στα λαστιχα......αν δεν εστριβε απλα θα ειχα σκοτωθει.....ειναι δεδομενο...ξερουν οι περιοστεροι πως οδηγω.......

john_stil
10-05-05, 17:21
Κοιτα Γιαννη και το C4 με αυτον τον κινητηρα και αυτα τα λεφτα μου ακουγεται κορυφαια επιλογη... αλλα το σχημα του C4 σε 10 χρονια θα ειναι χαλια... δηλαδη το βλεπεις και θα λες ξεπερασμενο κλπ... και θα βλεπεις το Stilo και θα λες... περασαν τοσα χρονια και το σχεδιο του καλα κρατει...

Ακομα ενα plus για το Stilo ειναι οτι μονο αυτο φερει την διακριτικη ονομασια...Abarth!!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
11-05-05, 09:35
ΤΟ C4 ειναι ολυ καλο αυτοκινητο...μα παρ πολυ καλο...εχει πολλες καινουργιες τεχνολογικες εξαρσεις.....εχει πολλα πραγματα που οι ανταγωνιστες του θα τα υοθετησυν στα αυτοκινη τας σε 20 χρονια.....
δεν συγκρηνεται ομως με το stilo se ομορφια...παντα κατα την γνωμη μου...

back
11-05-05, 17:19
δεν πιστευω αυτα που διαβαζω δε στριβη το stilo?

εδω με το 1.2 δε με βλεπουν ουτε με κυαλια αλλα
γρηγοροτερα αυτοκινητα.

το οτι τα 2.4 ειναι απαγορευμενα για την ελλαδα δε φταιη η
fiat και μπορη μεν η συντηρηση του να ειναι ασυνφορη αλλα
αυτο δεν το κανη χειροτερο αυτοκινητο.

και κατι για το rallye.
ωραιο παιχνιδι πολυ διασκεδαστικο στις στροφες αλλα δεν ειναι
μονο θεμα πειρας μη ξεχνας οτι δεν ειμαστε σε πιστα αλλα κυκλοφοραμε στο
δρομο και οταν κατση η στραβη μεσα σε στροφη με πολλα να δω πως θα φρεναρη
τι στιγμη που το stilo γονατιζη με τα 4 χωρις να σου προκαλεση τη
παραμικρη αμφιβολια οτι θα γυριση να σε δαγκωση.

οσο για το τιμονι εχει δικιο ο πετρος οταν το συνηθισεις ειναι πολυ γρηγορο ακριβες και
σριβης με τη σκεψη.

για την εμφανιση το αφηνω ασχολιαστο.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
11-05-05, 19:02
ΒΑCK :116 :116 :116 .......
Μαλιστα......

Koulou
12-05-05, 20:45
Ότι και να λέμε, δεν είναι gti ρε παιδιά!
Εκτώς αν πιστεύετε πως λογίζετε αυτοκίνητο που πραγματικά στρίβει και δεν απενεργοποιείται το VDC του... :roll: :roll: :roll:

face
12-05-05, 20:58
vdc??..πάντως απο ότι ξέρω δεν εχουν και πολλά gti εργοστασιακή μπάρα σύζευξης θόλων...βάλε και παχύτερες αντιστρεπτικές απο τον ανταγωνισμό...βάλε και το 2ο φαρδύτερο μετατροχιο στην κατηγορια του....βάλε και πλαισιο γρανιτη...

για το vdc αν εννοείς αντισπιν απενεργοποιείται πλήρως...το megane sport που δεν επενεργοποιείται τελειως το esp του τι είναι..?δεν θεωρείται σπορ??

ok γτι δεν είναι αλλα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα αυτό...ούτε σκέφτομαι αν στρίβω ότι έχει πίσω ημιακαμπτο και δεν εχει διπλά ψαλιδια εμπρος...το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι ΣΤΡΙΒΕΙ..ΣΤΡΙΒΕΙ σε τρέλό βαθμό..στην εργοστασιακη του μορφή πλεει λιγο αλλα κρατάει σαν διαολος,,,αν δε του βαλεις και μια καλή αναρτηση μπορει να ντροπιάσει πολύ πιο χαρακτηρησμένα σπορ αυτοκίνητα...δεν προσπαθω να σου αλλάξω την γνώμη, απλά λέω αυτα που πιστεύω...

την ευστάθεια και την ασφάλεια που νιώθω δεν την έχω νιώσει σε κανένα αυτοκίνητο...ακόμα και σε δύσκολες στιγμής ούτε καν ανησύχισα..έχεις δοκιμάσει να αφήσεις γκάζι μεσα σε στροφή με corrola, saxoralla....kai en pasei peript;vsei kala ta ημιαγωνιστικά παιχνιδιαρικα στησίματα αλλα εκεινη την ώρα που θα χαζεύω την διαδρομή και τύχει κάτι δεν θέλω ούτε παιχνιδιαρικες συμπεριφορες ούτε πλασαρίσματα με στιγμιαίο άφημα και τσιμπιμα φρένου ούτε τίποτα..θέλω ευστάθεια, κατευθηντικότητα και ΚΑΛΟ ΚΡΑΤΗΜΑ...αν θέλω να γουστάρω βουτάω το πουντο που πεταει μουρες, ****υς και ξανα απο την αρχη και δεν έχω ανάγκη απο κανένα gti ακτός αν θέλω να τρέξω σε ανάβαση πορταριάς....

back
12-05-05, 21:11
Ότι και να λέμε, δεν είναι gti ρε παιδιά!
Εκτώς αν πιστεύετε πως λογίζετε αυτοκίνητο που πραγματικά στρίβει και δεν απενεργοποιείται το VDC του...


και το golf gti τι ειναι gti?

εχω οδηγηση ολα σχεδον τα αυτοκινητα της κατηγοριας (στη βασικη τους εκδοση )
και δεν βρηκα κανενα να στριβη οπως το stilo εκτος απο το focus που πλησιαζε καπως.

εσυ εχεις οδηγηση stilo?
αν οχι οδηγησε και πες μας τη γνωμη σου.

Koulou
12-05-05, 21:12
Ρε παιδιά, κι εγώ δε λέω ότι δεν κρατάει, αλλά μην τρελαινόμαστε κι όλας!
Απλά, άλλο Gt κι άλλο Gti... :wink:

face
12-05-05, 21:17
Koulou πραγματικα δεν σε καταλαβαίνω....τι αλλο gt αλλο gti??...

δεν νομίζω ότι εμείς είμαστε οι χεράδες και ότι όλλοι άλλοι οι κουλοί....αλλα αν πας να περασεις απο πάνω το 95% των αυτοκινήτων μέχρι μια κατηγορία πάνω (δεν μιλαω για focus rs, evo και αλλα, αν και ενα subaru wrx κοντεψα να τον πατησω) ε κατι παιζει τοτε με το αμάξι...εκτός και αν δεν ξέρεις να το πας η φοβασε..αυτο είναι άλλο...αν επιμείνεις με το γκαζι κατω πάτως δεν θα σε προδώσει ποτε...

Koulou
12-05-05, 21:17
και το golf gti τι ειναι gti?

εχω οδηγηση ολα σχεδον τα αυτοκινητα της κατηγοριας (στη βασικη τους εκδοση )
και δεν βρηκα κανενα να στριβη οπως το stilo εκτος απο το focus που πλησιαζε καπως.

εσυ εχεις οδηγηση stilo?
αν οχι οδηγησε και πες μας τη γνωμη σου.

Φίλε back, μην είσαι τόσο προκλητικός!
Οδηγάω Stilo σε καθημερινή βάση και ίσως το ψάχνω πολύ περισσότερο από εσένα για να μην ικανοποιούμαι εκεί που εσύ είσαι ικανοποιημένος 100%... :roll:
Μακάρι να ήταν focus το stilo! :roll:
Όσο για το golf gti, ναι, είναι πολύ πιο gti από το abarth...

face
12-05-05, 21:21
Όσο για το golf gti, ναι, είναι πολύ πιο gti από το abarth...

να φανταστούμε ότι έχεις δοκιμάσει και τα 2 σε οριακές συνθήκες έτσι...


Μακάρι να ήταν focus το stilo!


δεν βγαζουμε ακρη...

Koulou
12-05-05, 21:30
Δε βγάζουμε άκρη απλά επειδή εγώ προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός στις κρίσεις μου και δεν πιστεύω πως αυτό που έχω είναι και το καλύτερο σε όλους τους τομείς... :roll:
Αυτά...

face
12-05-05, 21:38
Δε βγάζουμε άκρη απλά επειδή εγώ προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός στις κρίσεις μου και δεν πιστεύω πως αυτό που έχω είναι και το καλύτερο σε όλους τους τομείς... :roll:
Αυτά...

μα δεν μιλάμε για όλους τους τομείς..μιλάμε για τον συγκεκριμένο τομέα...κρατηματα...

και αν εχεις προσέξει πρώτοι εμείς κράζουμε την fiat που δεν ακολουθεί τον ανταγωνισμό και κάνει λανθασμένες κινήσεις όσον αφορά πολλά θέματα....

αρα δεν μπορείς να επικαλήσε θέμα έλλειψης αντικειμενικότητας.....

το γεγονός ότι μπορεί να έχεις άδικο το έχεις σκεφτεί...το ρωτάω αυτό γιατί δεν βλέπω σοβαρά επιχειρήματα εκ μέρους σου παρα σχόλια τύπου μακαρι να ηταν focus, άλλο Gt κι άλλο Gti, και αλλα πολλά...

back
13-05-05, 00:25
Φίλε back, μην είσαι τόσο προκλητικός!
Οδηγάω Stilo σε καθημερινή βάση και ίσως το ψάχνω πολύ περισσότερο από εσένα για να μην ικανοποιούμαι εκεί που εσύ είσαι ικανοποιημένος 100%...



καταρχην δεν ηθελα να σε προκαλεσω αλλα νομιζα οτι εχεις punto.

παμε παρακατω



(στη βασικη τους εκδοση )



δεν ισχυριστηκα οτι εχω οδηγηση το golf gti ουτε το stilo abarth αλλα
εχοντας οδηγηση το golf το 1.4 και το stilo το 1.2 βρισκω οτι το golf ειναι πιο υποστροφικο
οταν πιεστη ενω το stilo στριβη πιο ουδετερα χωρις νευρικοτητα της ουρας στο αφημα του γκαζιου
η στο φρεναρισμα μεσα σε στροφη.

τα ιδια ισχυουν και για το focus με τη διαφορα οτι το focus εχει καλυτερο τιμονι απο το stilo.

ακομα το stilo εχει μικροτερες μεταφορες βαρους απο τα υπολοιπα λογω μεγαλου μετατροχιου.

μην νομιζεις οτι προσπαθω να πεισω οτι το δικο μου ειναι το καλυτερο ουτε οτι ημουν κανενας
τρελαμενος ιταλοφιλος.

το αναποδο εγινε επειδη ειχα οδηγηση και μαλιστα πολλες φορες τα περισσοτερα της
κατηγοριας λογω επαγγελματος διαλεξα αυτο που εκρινα εγω καλυτερο και ετυχε να ειναι
το stilo.

(τωρα εγινα τρελαμενος ιταλοφιλος)

quote]
Ford Fiesta ST
150 ps στις 6.000 με ροπη 19,4 στις 4.500 5αρι σασμαν 16αρες ζαντες 9,3 τα
0-100 τελικη 208 και τιμη στα 18.525EUR

Peugeot 206 RC
177 ps στις 7.000 με ροπη 20,6 στις 4.750 5αρι σασμαν 17αρες ζαντες 7,7 τα
0-100 τελικη 220 και τιμη στα 25.090EUR

Renault Clio RS
182 ps στις 6.500 με ροπη 20,7 στις 5.250 5αρι σασμαν 16αρες ζαντες 7,8 τα
0-100 τελικη 222 και τιμη στα 25.400EUR

Seat Ibiza Cupra
180 ps στις 5.800 με ροπη 25,0 στις 2000 5αρι σασμαν 17αρες ζαντες 7,3 τα
0-100 τελικη 229 και τιμη στα 22.650EUR
[/quote]

εαν εννοεις οτι αυτα ειναι πιο gti απο το abarth δεν εχω οδηγηση κανενα απο αυτα
αλλα η λογικη λεει οτι στα κλειστα κομματια μονο και μονο λογω βαρους θα
τα καταφερνουν καλυτερα αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι
συγκρινουμε διαφορετικα αυτοκινητα μεταξυ τους.

τεσπα εγω δικαιολογω αυτα που γραφω και αν καποιος εχει οδηγηση
τα παραπανω αυτοκινητα ασ με διορθωση αν καπου με βρισκη λαθος.

περιμενω μαι απαντηση πιο αναλυτικη απο το.



Μακάρι να ήταν focus το stilo!


σεβαστη η γνωμη σου αλλα γιατι;

MaGeLaNoS
13-05-05, 02:36
Όσο για τα... "θύματα του Rallye" κανείς δεν τα αμφισβύτησε! Όλοι το λένε! Είναι τόσο ρυθμίσιμο που καταντάει επικίνδυνο για τον άπειρο! Εκεί όμως είναι και η μαγεία: όχι κλασική μπροσθιοκίνητη - υποστροφική στυμπεριφορά, αλλά απόλυτη ρυθμισιμότητα! :wink:

Δε μπορω να συμφωνησω περισσοτερο με τον ΚΟΥΛΟΥ.Εχει απολυτο δικιο.τα ιδια ελεγαν οσοι εχασαν ποδια-χερια απο punto GT /Civic Vtec.Τα αυτοκινητα αυτα ηταν απολυτα ρυθμισιμα σε σημειο να φτανουν τα ορια του επικινδυνου και οταν εφταναν εκει τοτε συνειδητοποιουσαν οτι δεν ειχαν τα χερια να τα κρατησουν..δεν φταει το rallye αν ειναι κουλος ο αλλος και δε ξερει να μπαινει στις στροφες..

Μερικες παρατηρησεις τωρα:
1)Εχω οδηγησει Focus 1.6 και Focus ST 170ps.Το αμαξι ακομα και στην βασικη εκδοση του εχει πολυ καλυτερο τιμονι απο το Stilo και εχω την εντυπωση οτι λογω ελλειψης των πλευσεων που εμφανιζει το stilo με τις μαμα αναρτησεις,παταει καλυτερα στο δρομο.Απο και κει περα δε πιστευω οτι προηγειται πολυ.
2)Δε μπορουμε να συγκρινουμε αυτοκινητα οχι μονο διαφορετικων κατηγοριων(αλλο μικρα Fiesta/Ibiza Fr και αλλο μικρομεσαια Focus St/Honda Civic TypeR) ουτε διαφορετικης νοοτροπιας σε μηχανικα θεματα(τουρμπο/ατμοσφαιρα).Αν ειναι να συγκρινουμε το Stilo Abarth κατα την γνωμη μου θα πρεπει να παιξει με Focus ST kai Honda Civic και με βαση αυτα να πουμε πιο ειναι το πιο μουρατο,γκαζιαρικο,στριφτερο και τα σχετικα.
3)Δεν ειναι η πιο συμφερουσα επιλογη σε αυτα τα χρηματα γιατι εκτος οτι υπαρχουν πααααααααααααααρα πολλα εξοδα(ειπε κατι για 30ευρω ο Καλδης) με λιγα παραπανω μπορεις να αποκτησεις πραγματικα γρηγορο αυτοκινητο με λιγοτερα κυβικα.Δεν αμφιβαλλω οτι ειναι πολυ καλο αλλα γιατι κανενα περιοδικο δε το βαζει σε αντιπαραθεση με τα "γρηγορα" της κατηγοριας του?(αν εχει μπει καπου και δε το ειδα ζητω συγνωμη)
4)Οταν αγοραζεις ενα αυτοκινητο σκεφτεσαι πολλα παραπανω απο το αν ειναι στριφτερο.Κοιτας εξοπλισμο(υπερ το Stilo),αλογα(μειον το Stilo),καταναλωση(- το stilo,δεν τα εχουμε ολοι με την κορη του Μαμιδ@κη),εξοδα συντηρησης(-το Stilo)..... και παει λεγοντας.Για μενα ειναι λαθος σαν τοπικ το "η πιο συμφερουσα αγορα" γιατι πιστευω οτι αν κοιτουσαμε αναλογια ιππων/ευρω και εξεταζαμε ποιο ειναι πραγματικα value for money τοτε ολοι θα ειμασταν αρκετα μακρια απο το abarth.. και για να σας το θεσω αλλιως..αν ειχατε παρκαρισμενα στο γκαραζ σας μπροστα ενα TypeR και το Abarth ποιο θα παιρνατε για μια "γρηγορη" βολτα... :twisted: :twisted:

Stilatos
13-05-05, 04:12
εγω θα διαφωνησω δεν λεω οτι το abarth ειναι το απολυτο αμαξι αλλα γενικως εχει αδικηθει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πιστευω οτι αξιζει να ειναι στην κατηγορια των γρηγορων hatch back. Και κανενα περιοδικο δεν του εχει δωσει την προσοχη που χρειαζεται. Ναι μεν εχω διαβασει κατι αρθρα σε κατι περιοδικα αλλα γιατι ρε ****το να βλεπω ΜΠΑΜ στο εξωφυλλο να το αναφερουνε με μια ΜΕΓΑΛΗ φωτο του αυτοκινητου και με μεγαλα γραμματα (τα αλλα hatchback) και στο περιοδικο που γραφουνε για το abarth δεν κανουνε το ιδιο? Για κοιτα στην δυναμομετρηση κατι γαματες απιστευτες καμπυλες που εβγαλε? και ητανε ακομα στο στρωσιμο απιστευτος γραμμικος κινητηρας. Και απο τοτε που με πηγε ο κωστας βολτα αμα ακουσεις αυτον τον 5κυλινδρο κινητηρα θα τρελαθεις (ρε κωστα ποτε θα μου δωσεις ενα να παω βολτα? :( δεν ειμαι ο verone θα ειμαι προσεχτικος :) ) Επισης δεν θα ελεγα οτι το σερβις ειναι ακριβο με σχεση με αλλα αμαξια που συνεχεια λεμε εδω μεσα που τους σφαζουνε και με τα απλα 1.6 (βλεπε golf,audi και αλλα που δεν θυμαμαι) το σερβις των φιατ ειναι απο τα πιο φτηνα και προτου με κραξετε ναι ειναι και αυτα καποια λεφτα αλλα για ρωτηστε τους φιλους σας ποσο πληρωνουνε τα δικα τους σερβις για να συγκρινετε.

back
13-05-05, 07:39
Τα αυτοκινητα αυτα ηταν απολυτα ρυθμισιμα σε σημειο να φτανουν τα ορια του επικινδυνου και οταν εφταναν εκει τοτε συνειδητοποιουσαν οτι δεν ειχαν τα χερια να τα κρατησουν..δεν φταει το rallye αν ειναι κουλος ο αλλος και δε ξερει να μπαινει στις στροφες..



δεν ειναι μονο θεμα να εχεις χερια να τα κρατησης ειναι και στραβες που τυχαινουν γιατι στο δρομο
δεν κυκλοφορουμαι μονοι μας.



Το αμαξι ακομα και στην βασικη εκδοση του εχει πολυ καλυτερο τιμονι απο το Stilo και εχω την εντυπωση οτι λογω ελλειψης των πλευσεων που εμφανιζει το stilo με τις μαμα αναρτησεις,παταει καλυτερα στο δρομο.Απο και κει περα δε πιστευω οτι προηγειται πολυ.



πολυ καλυτερο τιμονι σε αισθηση αλλα πιο αργο.


δεν ειπα οτι προηγειται πολυ αλλα προγειται.




Δε μπορουμε να συγκρινουμε αυτοκινητα οχι μονο διαφορετικων κατηγοριων(αλλο μικρα Fiesta/Ibiza Fr και αλλο μικρομεσαια Focus St/Honda Civic TypeR) ουτε διαφορετικης νοοτροπιας σε μηχανικα θεματα(τουρμπο/ατμοσφαιρα).Αν ειναι να συγκρινουμε το Stilo Abarth κατα την γνωμη μου θα πρεπει να παιξει με Focus ST kai Honda Civic και με βαση αυτα να πουμε πιο ειναι το πιο μουρατο,γκαζιαρικο,στριφτερο και τα σχετικα.


συμφωνο.



Δεν αμφιβαλλω οτι ειναι πολυ καλο αλλα γιατι κανενα περιοδικο δε το βαζει σε αντιπαραθεση με τα "γρηγορα" της κατηγοριας του


τι να σου πω ισως επειδη ο ελληνας δεν εχει ξεπραση ακομα το φοβο τον πολλων κυβικων.

Οταν αγοραζεις ενα αυτοκινητο σκεφτεσαι πολλα παραπανω απο το αν ειναι στριφτερο.Κοιτας εξοπλισμο(υπερ το Stilo),αλογα(μειον το Stilo),καταναλωση(- το stilo,δεν τα εχουμε ολοι με την κορη του Μαμιδ@κη),εξοδα συντηρησης(-το Stilo)..... και παει λεγοντας



οταν ενα αμαξι εχει πολλα αλογα και το πηγαινεις ταπα συνεχεια (ολο ξερουμε πως οδηγη ο κωσταντινος)
τοτε θα καψη τα αντερα του ειτε ειναι πολλα κυβικα
ειτε τουρμπο ειτε ατμοσφαιρα τα αλογα θελουν ταισμα.



Για μενα ειναι λαθος σαν τοπικ το "η πιο συμφερουσα αγορα" γιατι πιστευω οτι αν κοιτουσαμε αναλογια ιππων/ευρω και εξεταζαμε ποιο ειναι πραγματικα value for money τοτε ολοι θα ειμασταν αρκετα μακρια απο το abarth..



ισα ισα μια χαρα ειναι ειναι η αναλογια ευρω/ιππο μαλλον η αναλογια κυβικων/ιππο ειναι χαμηλη.



αν ειχατε παρκαρισμενα στο γκαραζ σας μπροστα ενα TypeR και το Abarth ποιο θα παιρνατε για μια "γρηγορη" βολτα...


εδω τωρα εσυ συγκρινης διαφορετικα αυτοκινητα σε φιλοσοφια και ας ειναι ιδια κατηγορια.

για μια γρηγορη βολτα θα επαιρνα το type r για πολλες γρηγορες και αργες βολτες το abarth.

face
13-05-05, 09:06
ρε παιδια τι λετε,,,για ριξτε 6000Ε που ειναι η διαφορα τους σε τιμη και τα ξαναλεμε πιο θα επερνα...ελεος....τα τρια απο αυτα σε μηχανη και τα αλλα τρια σε ξηλωματα ελαφρωματα....να δεις αν θα κουνιεται μετα to civic...


Τα αυτοκινητα αυτα ηταν απολυτα ρυθμισιμα σε σημειο να φτανουν τα ορια του επικινδυνου και οταν εφταναν εκει τοτε συνειδητοποιουσαν οτι δεν ειχαν τα χερια να τα κρατησουν..δεν φταει το rallye αν ειναι κουλος ο αλλος και δε ξερει να μπαινει στις στροφες..

αντε παλι για το ραλλυ λεμε.... :? ..με αυτα που λεμε θα ερθει παλι το παλικαρι απο το 106 club..

καταρχην όταν λεμε απόλυτα ρυθμίσιμο για πια διαδρομή λέμε...γιατι αν λεμε για αναβαση πορταριας οπου η μεγαλύτερη ευθεία είναι 800μ και η πιο γρηγορη στροφή είναι με σπασμενη δευτερα ναι είναι απολυτα ρυθμισιμο...ΓΙΑ ΒΓΕΙΤΕ ΣΕ ΠΑΤΗΜΕΝΕΣ τριτες τεταρτες επαρχιακές όπου η λακουβα παραμονέυει να σε πεταξει στο διπλανο χωραφι (αν ειστε απολυτα "ρυθμισιμοι") και το κοντο μεταξονιο δείχνει ΠΟΛΥ πιο αισθητά την ¨"ρυθμισιμότητα του"...εκει τι???


το τιμονι παντα σε εργοστασιακη μορφή είναι το αδύνατο σημείο του stilo όσον αφορα την ΑΙΣΘΗΣΗ..γιατι και πολύ γρήγορο είναι και ακούει αμέσως..αν βεβαια παίξεις με την γεωμετρία του εμπρός συστηματος βαραίνει και μεταβιβάζει πολλές πληροφορίες..

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
13-05-05, 09:33
Aμα συνεχισουμε ετσι θα πρεπει να αλλαξουμε το topic και να το ονομασουμε """"stilo εναντιον ανταγωνισμου..."""...To καθε αμαξι καει αναλογα πως θα το πας....ειναι κανονας αυτο....απλα δεν μπορω αν διανοηθω καποιος να παρει το abarth και να το πηγαινει κυρια.....
HONDA CIVIV TYPE-R VS STILO ABARTH...
Mε το πρωτο εχω ερθει οδικως απο Γερμανια,δηλαδη περιπου 1400km μονοκοματα...χωρις υπνο χωρις τιποτα..αρα πιστευω οτι εχω μαι αντικειμενικη αποψη....το αυτοκινητο ηταν πολυ κουραστικο....μπορουσα να πηγαινω με 230 συνεχεια αλλα κουραζομουν..πολυ απολυτο ....στις ΑΛΠΕΙς που ειχε κομματια στριφτερα το δοκιμασα το εστριψα αλλα ηταν απολυτο...δεν γερνει αλλα φευγει αμα δεν το σεβαστεις...
το αυτοκινητο ειναι οπλο που σε ενα αδαη θα ειναι σκοτωστρα...σε μια ανηφορικη παρατεταμενη στις αλπεις πριν τα διοδια για να μπεις ιταλια το εστριψα οσο δεν πηγαινε...διπλωσε επικυνδυνα εως καταστροφικα....δεν ειχα προβλημα γιατι ειχα 4λωριδες αλλα σε αλλες περιπτωσεις με κινηση η σε μονο δρομο θα ειχαμε αλλα αποτελεσματα.....
Αντιθετα το abarth ειναι περισοτερο ταξιδιαρικο αυτοκινητο...ειναι ποιο μακλακο εχει απιστευτη ροπη για δεν χρειαζεσαι να εισαι στον επιλογεα οπως sto honda...βαζεις μια 5 στα 180 και μεχρι ατ 240 παει αβιαστα ...
Το focus το εχω οδηγησει αλλα δεν με ενθουσιασε ....πολυ καλο τιμονι αλλα δεν το εμπιστευομουν να το πιεσω...
Διαβαζω αυτο που λετε για περι στριψιμο και ρωταω εγω????
ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΤΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΟΡΙΟ.....
Ακουω τους πανυες ολους εδω μεσα να λενε ,""""ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ,ΓΥΡΝΑΕΙ Η ΟΥΡΑ""""
Παιδια τα ορια ενος αυτοκινητου ειναι ελαχιστες φορες που μπορει να το δεις στο δρομο.....
Τα ορια του αυτοκινητου θα τα δεις στην πιστα...και πουθενα αλλου....
Ποσοι απο εδω εχουν παει σε πιστα????
Στα μεγαρα για να βελτιωσουν την ικανοτητα τους να μπορουν κρατησουν το αυτοκινητο στο οριο.....
Στο δρομο τα ορια του αυτοκινητου δυσκολα θα ερθουν...οι συνθηκες δεν στο επιτρεπουν...ο λογος ειναι απλος...παντα κρατιεσαι σαν οδηγος γιατι λες """"ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ""""
Για να περασεις το οριο τουα υτοκινητου σε μια στροφη ειναι να μπεις με πολλα χιλιομετρα και για να το κανεις αυτο πρεπει να χρησιμοποιησεις ολο το δρομο......που αυτο ειναι αρκετα δυσκολο..μονο σε επαρχιακο δρομο σε ιδανικες συνθηκες......
Δεν μπορω να ακουω αλλο ναι στο οριο ειναι προβλεψιμο....λιγα αυτοκινητα ειναι προβλεψιμα και αυτο λογο ηλεκτρονικων.......πλεον χωρις αυτα θα υπηρχαν πολλα ατυχηματα...και εμενα με εχουν σωσει πολλες φορες......
Εγω προσωπικα πηγαινω πολυ συχνα στην πιστα....οταν εχω ελευθερο χρονο(το χρονο τουλαχιστον δεκα φορες)......και καθε φορα προσπαθω να περασω τα δικα μου ορια (φοβος ) και τα ορια του αυτοκινητου.....
Υπαρχουν δυο συναισθηματα......
Οταν πηγαινω στην πιστα παω τεζα.....οπως εγινε με την GTA.......στο γυρισμο(μπηκα και εκανα 30 γυρους με το αγωνιστηκο) πηγαινα με 120...να φανταστειτε δεν γυρισα με την Gta αλλα την εδωσα σε υπαλληλους.....
Το συναισθημα του ξεκαβλωματος ευχομαι να το νοιωσετε ολοι σας............
Συγνωμη για το μεγαλο Post αλλα ηταν ενα μικρο ξεσπασμα....για τα λογια που διαβαζω.....
Απο το μισο Post και μετα ημουνα :112 :112 :112 :112 :112 :112 :112 :112 αλλα δικαιολογημενα κατα την γνωμη μου......

back
13-05-05, 12:11
Mε το πρωτο εχω ερθει οδικως απο Γερμανια,δηλαδη περιπου 1400km μονοκοματα...χωρις υπνο χωρις τιποτα..αρα πιστευω οτι εχω μαι αντικειμενικη αποψη....το αυτοκινητο ηταν πολυ κουραστικο....μπορουσα να πηγαινω με 230 συνεχεια αλλα κουραζομουν..πολυ απολυτο ....στις ΑΛΠΕΙς που ειχε κομματια στριφτερα το δοκιμασα το εστριψα αλλα ηταν απολυτο...δεν γερνει αλλα φευγει αμα δεν το σεβαστεις...
το αυτοκινητο ειναι οπλο που σε ενα αδαη θα ειναι σκοτωστρα...σε μια ανηφορικη παρατεταμενη στις αλπεις πριν τα διοδια για να μπεις ιταλια το εστριψα οσο δεν πηγαινε...διπλωσε επικυνδυνα εως καταστροφικα....δεν ειχα προβλημα γιατι ειχα 4λωριδες αλλα σε αλλες περιπτωσεις με κινηση η σε μονο δρομο θα ειχαμε αλλα αποτελεσματα.....



σε ποια πιστα το δοκιμασες το honda ακριβως;


Παιδια τα ορια ενος αυτοκινητου ειναι ελαχιστες φορες που μπορει να το δεις στο δρομο.....
Τα ορια του αυτοκινητου θα τα δεις στην πιστα...και πουθενα αλλου....
Ποσοι απο εδω εχουν παει σε πιστα????
Στα μεγαρα για να βελτιωσουν την ικανοτητα τους να μπορουν κρατησουν το αυτοκινητο στο οριο.....
Στο δρομο τα ορια του αυτοκινητου δυσκολα θα ερθουν...οι συνθηκες δεν στο επιτρεπουν...ο λογος ειναι απλος...παντα κρατιεσαι σαν οδηγος γιατι λες """"ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ""""
Για να περασεις το οριο τουα υτοκινητου σε μια στροφη ειναι να μπεις με πολλα χιλιομετρα και για να το κανεις αυτο πρεπει να χρησιμοποιησεις ολο το δρομο......που αυτο ειναι αρκετα δυσκολο..μονο σε επαρχιακο δρομο σε ιδανικες συνθηκες......



ρωτησε τα παιδια απο κρητη να σου πουν τη ακριβως ειναι το κακο ορος και ποσο ευκολα μπορεις να βρης
τα ορια ενος αυτοκινητου εκει.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
13-05-05, 12:21
Δεν ειπε κανενας οτι οδηγησα το honda σε πιστα......
ΟΡΟ ΚΡΗΤΗΣ?????Α ΠΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???
Μην τρελαθουμε τωρα....ορια σε ενα κομματι βουνο????
αν τωρα εχετε κλεισει το δρομο παω πασο...αλλα με κανονικη κυκλοφορια ...μπα.....χλωμο...

back
13-05-05, 16:11
οχι δε ειναι πιστα αλλα οι περισσοτερες στροφες ειναι με τετοιο τροπο που εχεις ορατοτητα μεχρι πολυ μακρια οποτε αν ερχεται αυτοκινητο το βλεπεις αρκετες στροφες πριν.
το καλοκαιρι ειναι δυσκολο να το πετυχης αδειο αλλα το χειμωνα σπανια θα συναντησης αλλο αυτοκινητο.

και κατι ακομα.

αλλο ειναι τα ορια του αυτοκινητου και αλλο τα ορια μιας συγκεκριμενης στροφης με ενα συγκεκριμενο αυτοκινητο χρησιμοποιωντας ολο το δρομο.

MaGeLaNoS
13-05-05, 18:18
Επειδη ολοι ειμαστε οι σουπερ οδηγοι ποτε δεν βλεπω να καταληγουμε ποιο ειναι το καλυτερο αμαξι σε στριψιμο και συμπεριφορα οποτε ας κρατησει ο καθενας μια γνωμη γιατι νομιζω αδικα ποσταρουμε.Παντως για εμενα δεν ειναι η πιο συμφερουσα προταση το abarth και ειδικα αμα σου χαλασει και καμια ηλιοροφη(βλεπε καρατεκα)τοτε θα εχεις μια "αρκουδα"(βλεπε 2.4λιτρα) και χαλασμενη :lol: :lol: :lol:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
13-05-05, 18:37
Καλα σουπερ οδηγοι ειναι οσοι εχουν διπλωμα και εχουν χωσει λιγο τα αυτοκινητο τους....οχi super οδηγοι αλλα super ψευτες........ναι ψευτες ναι αλλα οδηγοι οχι...αν ειμασταν ολοι super oδηγοι δεν θα ειχαμε ατυχηματα και νεκρους καθε μερα...απλα ειναι η νοοτροπια του ελληνα...δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.....δυο πραγματα μπορει ο ελληνας να επικδυκνυει ...το αυτοκινητο του και το κινητο του...τα ονειρα του......υλικα πραγματα.....
ολα τα post που καναμε σε αυτο το θεμα ειναι :112 ...μα τα περισσοτερα....
Οσον αφορα την οροφη του γιαννη μπορει να γινει και σε ενα 1.2 η 1.6...[/img]

john_stil
13-05-05, 18:39
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΛΙΓΟ...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΥΣΑ ΛΥΣΗ... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΡΧΙΚΑ....

ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ....

back
13-05-05, 19:03
Καλα σουπερ οδηγοι ειναι οσοι εχουν διπλωμα και εχουν χωσει λιγο τα αυτοκινητο τους....οχi super οδηγοι αλλα super ψευτες........ναι ψευτες ναι αλλα οδηγοι οχι...αν ειμασταν ολοι super oδηγοι δεν θα ειχαμε ατυχηματα και νεκρους καθε μερα


δε ξερω αν αυτο εχει συγκεκριμενο στοχο.



Επειδη ολοι ειμαστε οι σουπερ οδηγοι ποτε δεν βλεπω να καταληγουμε ποιο ειναι το καλυτερο αμαξι σε στριψιμο και συμπεριφορα οποτε ας κρατησει ο καθενας μια γνωμη γιατι νομιζω αδικα ποσταρουμε.


δε μπορω να συμφωνησω περισσοτερο

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
13-05-05, 19:11
Οχι back δεν εχει συγκεκριμενο στοχο...αντιθετα το λεω αυτο γιατι τα βλεπω καθημερινα στο φανοποιο μου.....οι λεγομενοι super οδηγοι λενε μετα το τρακαρισμα...
"""""εσκασε το λαστιχο και για αυτο βγηκα""""....""""δεν με κρατησε στο δρομο επειδη ειχε λαδια""""".....""""ειχε παγο κατω-(τελος μαιου μου ειπε αυτην την ατακα πελατης)""""""...πεταχτηκε ενα σκυλος μια γατα μια κατσαριδα και πηγα κρασπεδο για να μην το σκοτωσω........και να οι νεκροι ,πεζοι μηχανακια ολα.....δεν ειπα οτι εγω δεν οδηγω επικινδυνα αλλα ξερω πλεον μεχρι ποιο σημειο παει το εκαστοτε αυτοκινητο.....μεχρι ενα σημειο....

back
13-05-05, 19:34
ειχε παγο κατω-(τελος μαιου μου ειπε αυτην την ατακα πελατης



χαχα φοβερο

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
13-05-05, 19:42
ΑΠΙΘΑΝΟ......ΗΤΑΝ ΓΕΛΙΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ....

back
14-05-05, 23:15
αν βεβαια παίξεις με την γεωμετρία του εμπρός συστηματος βαραίνει και μεταβιβάζει πολλές πληροφορίες..


πετρο γιατι δεν ανοιγεις ενα topic στη σωστη κατηγορια να μας πης τη εκανες με τη γεωμετρια.
πιστευω οτι αυτο ενδιαφερει ολους.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
15-05-05, 19:40
ναι εχεις απολiτο δικιο o back face....για κανe topic....

Koulou
17-05-05, 22:28
Συμφωνώ σχεδόν 100% με τον Μαγκελάνο... :wink:
Φίλε back, συγνώμη για την προηγούμενη παρεξήγηση... :roll: Το Golf Gti το κρίνω γενικά πιο "Gti" από όσα έχω διαβάσει και επίσης, μόνο και μόνο η ύπαρξη του πολύ σοφιστικέ-ψαγμένου μπλοκέ διαφορικού του πιστεύω πως δείχνει ότι έπεσε πραγματικά μπόλικη δουλειά πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο! Κατά τα άλλα, όλα τα Golf είναι τα πιο μισιτά μου τετράτροχα... :wink:
Όσον αφορά το focus, όπως είπατε κι εσείς, ναι, έχει τιμονάρα! Και περα από αυτό όμως, εμένα μου εμπνέει πολύ περισσότερη ασφάλεια σαν αυτοκίνητο, μιλώντας πάντα για την μαμά κατάσταση! Είναι γενικά πιο "σφιχτό" και πιστεύω πως η ανάρτηση του ελέγχει καλύτερα τις αντιδράσεις του αμαξώματος! Ειδικά το πίσω μέρος μου φαίνεται πολύ πιο ακριβές. Στο Stilo κάνει ένα μικρό κουνηματάκι ο ****ς όταν ζορίζεται πολύ, και νομίζω πως σε πολύ δύσκολη κατάσταση μπορεί να είναι λίγο επικίνδυνο! Πάντως με έχει τρομάξει λιγάκι καναδυό φορές σε καταστάσεις στρίβειν χωρίς αύριο με ταυτότητα στο στώμα... :p Γενικά πιστεύω πως το focus είναι πολύ ανώτερο σε αίσθηση! Όλα αυτά τα συμπεράσματα δεν τα έβγαλα σε 100 χιλιόμετρα, αφού κατά διαστήματα οδηγάω focus σε καθημερινή περίπου βάση...
Εγώ από την αρχή είπα ότι η σύγκρισή σας είναι άτοπη επειδή ακριβώς τα υπόλοιπα είναι mini gti! Και αν το θέλετε έτσι, ναι στο "καυτό mini gti" κοιτάς τις ικανότητές του στην ανάβαση Πορταριάς (τέλεια παρεπιπτόντως) παρά στις πατημένες καμπές των εθνικών και επαρχιακών οδών... :roll: :wink: Εκεί το Stilo είναι "μανούλα"! Το ξαναένιωσα πρόσφατα το Σάββατο στις απίστευτες καμπές βγαίνοντας από εγνατία για Αλεξανδρούπολη και μια μέρα μετά έξω από την Καβάλα, κλασικά... :wink:
Και για να μην παρεξηγούμαστε: Ναι, το Stilo γ@μ@ει, αλλά τηρουμένων των αναλογιών! :wink:

back
18-05-05, 08:04
πρωτα πρωτα δεν υπαρχη καμια παρεξηγηση απο μερους μου.

δευτερον ολοι συμφωνουμε στο πως συμπεριφερονται τα αυτοκινητα απλα αυτο που αλλαζη
ειναι οι προτεραιοτητες του καθε ενος.

αυτο ακριβως λεω απο την αρχη το stilo για μενα ειναι κατι αναμεσα στα gti (και στα ασφαλη υποστροφικα ρυθμιζμενα αυτοκινητα οπως το focus)

ναι το focus ειναι πιο σταθερο πισω γιατι ειναι ρυθμισμενο πιο υποστροφικο αλλα αν το πιεσης βγαζη πολλα μουτρα εκει που το stilo συνεχιζη να στριβη.

τελικα εσενα πια συμπεριφορα σου αρεση δεν εχω καταλαβη τα καυτα gti η τα υποστροφικα μικρομεσαια οπως το focus γιατι απ τη μια υποστηριζης τα gti οτι στριβουν καλυτερα και απο την αλλη το focus οτι ειναι πιο σταθερο.

αυτο ειναι το τιμημα και εγω στο stilo βρηκα τη χρυση τομη απο κει και περα οτι αρεση στον καθενα.

για την αναρτηση οντως τα αμορτισερ του stilo ειναι μαπα αλλα αυτα ειναι κατι αναλωσιμο και δεν κρινω το αμαξη απο κει.

Υ.Γ. 1 εγω σε δημοσιους δρομους στυλ πορταριας δεν τρεχω γιατι κυκλοφορουν αγροτικα και εχουν και κατι λακουβες αλλο πραγμα με πατημενες τριτες τεταρτες κανω τα γουστα μου.

Υ.Γ..2 ουτε εγω τα εβγαλα σε 100 χιλιομετρα τα συμπερασματα αφου δουλευα σε εταιρια με ενοικιαζομενα
και το εχω οδηγηση πολλες φορες και μαλιστα σε μεγαλες αποστασεις εκτος πολης (μη φανταστης οτι ειναι ρημαδι καινουργιο ειναι)

john_stil
18-05-05, 16:19
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΛΙΓΟ...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΥΣΑ ΛΥΣΗ... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΡΧΙΚΑ....

ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ....


ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΠΟΛΥ...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΥΣΑ ΛΥΣΗ... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΡΧΙΚΑ....

ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ....

ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ POST... STILO VS THE WHOLE UNIVERSE....

MA KANENAΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 4 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ STILO....

Koulou
18-05-05, 20:54
Sorry λοιπόν που ξεφύγαμε τόσο!
Συνεχίζω τη συζήτηση με τον φίλο back κι όποιον άλλον θέλει μέσω pm και όχι κάτω από το συγκεκριμένο topic... :wink:

back
19-05-05, 00:01
εχεις δικιο γιαννη sorry για τα off topic.

back
19-05-05, 00:07
κατ΄ αρχην το Stilo είναι μια κατηγορια παραπανω δηλαδη C και όχι B που
είναι ολοι οι παραπανω χωρις να είναι το ακριβοτερο...γιατι ουτε για το
Peugeot δινω 590EUR παραπανω αλλα ουτε και για το Renault δινω 900EUR
παραπανω για να εχω μικροτερο αμαξι...

το Fiestaki είναι σαφως φτηνότερο αλλά είναι Fiestaki αυτό τα λέει όλα...
υπολείπεται και σε χώρους και σε επιδοσεις και σε όλα...

το Abarth χωρις να εχει τα περισσοτερα αλογα εχει τρομακτικη ροπη η οποια
βγαινει από απιστευτα χαμηλα σε σχεση με τους αλλους... κάτι που του δινει
απιστευτες δυνατοτητες στα ανεβοκατεβάσματα ταχυτητων σε επαρχιακό δρομο
αλλα και στις απαιτήσεις για προσπεράσματα στην εθνικη χωρις περιττές
αλλαγες ταχυτητων...

φυσικα από τελικη δεν μιλαμε... η φωτο του Κωνσταντίνου τα λεει όλα... 240+
και από ότι μου ειχε πει τοτε... τραβαγε και άλλο... αρα κλεισαμε από το
θεμα τελικης...

καλα για το Ibiza τι να πουμε... κατ' αρχην εχει turbo αρα παμε αλου... και
αρα βγαζει διαφορετικα αυτές τις επιδοσεις που πραγματικα δεν μπορουμε να
αμφισβητήσουμε... αλλα και κοντα στα 23.000EUR για Ibiza... προσωπικά δεν
τα εδινα με τιποτα... παρόλο τις πολύ καλες του επιδόσεις...
και φυσικα όλα τα αλλα πλεονεκτηματα του στυλ χωροι επιβατων, αποσκευων,
5ετη εγγυηση... (καλα όχι για πολύ ακομα)... ιστορια του σηματος Abarth
+5ps, σημα Stiloclub +2ps (αρα παμε στα 177ps), αλλα πατηματα, καλυτερο και
πιο πλουσιο εξοπλισμο και φυσικα... απιστευτες γραμμες και εμφανιση...

ως συμπερασμα και ως γενικη εντυπωση εχεις μια κατηγορια Β που τελικα από
πλευρα τιμης αγγιζει το Abarth αλλα σε μερικες περιπτωσεις είναι και
ακριβοτερη.. το οποίο Abarth είναι κατηγορια C και δεν υστερει βασικα και
πουθενα... αλλα ακριβως το αντιθετο...

και λες αξιζει να δωσω τοσα λεφτα για να παρω κάτι που είναι πιο κατω από
ένα Fiat Stilo Abarth...

αρα η σχεση πραγματικης αξιας / τιμης κανει το Stilo είναι μοναδικη ευκαιρια
αγορας...

Abarth και παλι Abarth...



συμφωνο 100% μαζι σου και αν σχολιαζα τα τεσσερα αυτοκινητα θα εγραφα ακριβως αυτα.
απο αυτα που μου ειπε ο λογιστης μου τεκμηριο δεν το πιανη και μοναδικα εξοδα παραπανω ειναι τα τελη κυκλοφοριας και η ασφαλεια αλλα δεν μπορη να τα εχει κανεις ολα.

Stilatos
19-05-05, 02:14
παιδες ας κλεισουμε το θεμα, γενικα με αυτα που προσφερει το abarth ειναι μια απο μερικες ενναλακτικες προτασεις για ενα αμαξι που θεωρειται συμφερουσα σε αγορα. :)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
19-05-05, 08:44
Τελικα ειναι καλυτετο το peugeot ????????apo to abarth... :134 :134 :134 :145 :145 :145 :145 :145 :128 :128