PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνικη Νοοτροπια



stilovatis
08-05-05, 23:00
Ελληνας τα κλασσικο ευρωπαικο θυμα..ολοι οι αλλοι ευρωπαιοι αγοραζουν φθηνα μεταχειρισμενα αυτοκινητα κ ο ελληνας τα ακριβοπληρωνει..γιατι;για τους γνωστους σε ολους μας δασμους…τους φορους υπερ της βασιλισσας Φρειδερικης οι οποιοι αποσκοπουν την προστασια των ελληνικων προιοντων…λες και παραγουμε ελληνικα αυτοκινητα…Τελοσπαντων εμεις φταιμε που δεν μιλαμε και κάθε χρονο πληρωνουμε υπερογκα ποσα από προστιμα της Ε.Ε για να τα οικονομανε οι μαντρες..
Ο Ελληνας κατά τη γνωμη μου είναι κολλημενος με μερικα πραγματα..οπως θα παρω ένα BMW ας είναι και δεκαετιας, θα βαλω 5 χρονια γραμματια και δεν θα εχω να φαω αλλα θα εχω BMW ή Mercedes ή golf κ.τ.λ γιατι εναι γερμανικο αυτοκινητο αξιοπιστο πολυτελες και τις χαζομαρες που πιστευω ότι ολοι τις εχουμε ακουσει…ακουσα από γνωστο μου ότι ο ξαδερφος του πουλησε ένα opel astra 2003 μοντελο full extra και πηρε μια316 του 92 ξερη..χωρις τιποτα μεσα..Με τι σκεπτικο;
Δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει αλλα ολες οι μαντρες εχουν γεμισει bmw και Honda..γιατι;είναι στη μοδα…ενταξει τα χοντακια λογω των ταινιων δεν λεω αλλα όχι κι ετσι…ερχεται το 1400 με τα αγωνιστικα τρυπητα χαρακτα ταμπουρα πισω του και μου σκαει γκαζιες λες και είναι το vti με τα 160 αλογα…χαλαρωστε λιγο ρε παιδια….
Κατι που θα ηθελα να αναφερω…προβλεπω σε 6 με 12 μηνες οι μαντρες να γεμισουνε με rx8 μεταχειρισμενα..γιατι; επειδη δεν θα εχουν λεφτα να τα συντηρησουν λογω καταναλωσης..και εγω ειχα λεφτα να το παρω αλλα θα το ειχα συνεχως στο γκαραζ να το καμαρωνω…..Αχ καημενε ελληνα…
:128 :128

Soul_Giannis
08-05-05, 23:12
Κλαφτα Χαραλαμπε το ξερεις?
Ασε εδω δεν εχουν να φανε θελουν BMW!!!!
Εχω βαρεθει να βλεπω BMW απο Γερμανια!!!

stilovatis
08-05-05, 23:18
Bmw και Civic από Γερμανια..εγω από το γυμνασιο γουσταρa την Ε36 τα χριστουγεννα μου λενε οι γονεις μου..ωρα να στην παρουμε μιας και σου αρεσει τοσο πολύ…ευχαριστω πολύ δεν θα παρω..πηρα τη στιλαρα μου και ειμαι αρχοντας

aman17-2
08-05-05, 23:32
έμ έτσι είναι.....
εδώ πουλάνε μούρη με τα Ελ Ει Ντι Ει .......
δεν θα πουλάνε με τα bmw του 80'' ???

karaLRS
08-05-05, 23:52
παιδια bmw και mercedes αγοράζουν γιατι ειναι πολυ φθηνες μεταχειρισμένες απο γερμανία επειδη οι γερμανοι αλλαζουν αμάξι καθε χρονο.

τελοςπαντων και εγω το θεωρώ μεγιστη βλακέια οταν βλεπω Bmw Και mercedes προηγουμενα μοντέλα και οι πινακίδες να ειναι τωρίνες.

εδω στην πάτρα εχω δει κατι Bmw 94-95 μοντέλο με πινακίδες ΑΧΟ kai ΑΧΙ που βγήκαν το τελευταίο δίμηνο....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
09-05-05, 10:57
Ειναι ενας τροπος του ελληνα για να επιδειξει τα προσοντα του...το εχω ξαναπει...προτειμα περισσοτερο να εχει μια bmw απο το να εχει λεφτα να πιει ενα καφε....τι θα λεει η γειτονια????πηρε ο γιος της κυρα σουλας bmw????εχει λεφτα τοτε.....να τον γνωρισω στην κορη μου......ειναι η ηλιθια νοοτροπια του ελληνα.....οπως λεει και O stilovatis.....βαρεθηκα επιτελους να βλεπω εισαγωγαρες.....

Psycho13
09-05-05, 18:33
Σαν ταξιτζης πηρα μια μερα εναν τυπα κουρσα..Ελληνας που εμενε γερμανια..Μου λεει λοιπον:Εμεις εκει στο γερμανια ντεν αγοραζει μεταχειρισμενα απο germany γιατι οι γερμανοι τα γ@μ@νε πατωκορφα λογω ελευθερων οριων στην autobank..Μονο απο ελβετια γιατι εκει παιζουν περιοριστες ταχυτητας σε ΟΛΑ τα αυτοκινητα...Λοιπον θα αγορασετε μεταχειρισμενο απο Γερμανια???

Nenya
09-05-05, 22:06
ο χασαπης στη γωνια παντως θα αγορασει σιγουρα!!! ειναι γερμανικο ρε παιδι μου πως να το κανουμε ...... (σα να τον βλεπω τον μπαρμπα απο τα Ανωγια με την μπεμπα....... :206 :206

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
09-05-05, 22:51
ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ===ΕΓΓΥΗΣΗ.... :evil:

birel
10-05-05, 09:43
..Μονο απο ελβετια γιατι εκει παιζουν περιοριστες ταχυτητας σε ΟΛΑ τα αυτοκινητα...Λοιπον θα αγορασετε μεταχειρισμενο απο Γερμανια???

Ενας πολύ καλος μου φιλος φερνει αυτοκινητα από από Ελβετια ΜΟΝΟ.Μercedes BMW και καποια επαγγελματικα.αν τα βαλετε διπλα σε γερμανικα ακομα και ο πιο ασχετος θα καταλαβει τη διαφορα.και παλι όμως δεν ψηνομαι να παρω ένα αυτοκινητο 97-98 μοντελο και να αφησω το Bravaki μου το οποιο είναι και 2001 μοντελο.ψηνομαι βεβαια για ένα Sti 01 με 28.000 € αλλα τα € που είναι.ασε που με αυτά τα λεφτα παιρνω 147 2.0 ολοκαινουριο.

tzagarakis
10-05-05, 10:27
BMW & ξερο ψωμι.Κατα τη γνωμη μου εδω στην Κρητη,εισαι πιο 'in' μ'ενα NAVARA,παρα με μια bmw.
Tα παιδια του club απο 'δω μαλλον θα συμφωνησουν