PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράνομες οι παλιές πινακίδες



john_stil
09-05-05, 18:42
Προβλήματα αναμένεται να αντιμετωπίσουν όσοι συμπατριώτες μας επιλέξουν να ταξιδέψουν οδικώς σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και δεν διαθέτουν πινακίδες κυκλοφορίας ανάλογες με αυτές της… διπλανής φωτογραφίας. Πρόσφατα έλληνας οδηγός πλήρωσε πρόστιμο στην Γερμανία.

Εκεί ένας Γερμανός αστυνομικός σταμάτησε τον έλληνα και του ζήτησε να ελέγξει τα στοιχεία του ιδίου και του αυτοκινήτου του, καθώς οι πινακίδες κυκλοφορίας δεν θύμιζαν σε τίποτα τις νέου τύπου ευρωπαϊκές. Το πρόστιμο έφτασε τα 15 ευρώ, ενώ ο εν λόγω οδηγός οδηγήθηκε και στο πλησιέστερο τμήμα όπου και παρέμεινε για περίπου δύο ώρες.

http://www.autotriti.gr/jpg/autotriti/thumb_01/NEWS/27.pinakida.jpg

Ξερει κανεις ποσο κοστιζει η αντικατασταση τους...

Κρατας το ιδιο νουμερο???

Ποσο ευκολο ειναι???

Steven
09-05-05, 20:44
Απ'οσο γνωριζω αλλαζει ο αριθμος κυκλοφοριας σου...εχω δει αρκετους που το εκαναν(τωρα για ποιο λογο, αγνωστο...)
Αλλα περα απο αυτο...εγω εχω τις νεες πινακιδες στην 147 μου, και ειναι χαλια μπροστα οπως φαινεται και στην φωτο...
Και ηλπιζα να εβαζα καμια απο τις παλιες με καποια πατεντα...αλλα επειδη σκεφτομαι να παω καποια στιγμη εξω...το ξεχναμε λοιπον...

john_stil
09-05-05, 22:12
Πολλοι Alfisti δεν εχουν την πινακιδα μπροστα... οπως και MX-5 και RX-8....

Nομιζω οτι το προστιμο σε αυτη την περιπτωση ειναι.... 30€

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
09-05-05, 22:37
Γιαννη αν δεν κανω λαθος ειναι γυρω σατ 120 με 130...θα ρωτησω αυριο τους ανθρωπους που μας κανουν μεταβιβασεις για να σου πω....το κανουν πολλοι πελατες...αυτο.....

ckalfas
09-05-05, 22:50
Το παραπάνω ποσό ίσως να ισχύει αν θέλεις να παραμείνουν τα νούμερα που είχες στο παρελθόν, αλλά για να βγάλεις μία καινούργια (λόγω απώλειας ή καταστροφής) νομίζω πως γίνεται με 60€. Αυτό τουλάχιστον γινόταν με τις προηγούμενου τύπου πινακίδες, αν και διάβασα ότι οι καινούργιες κοστίζουν ακριβότερα από τις παλιές.

john_stil
09-05-05, 22:53
Και εγω κατι για 60€ με 70€ εχω ακουσει...

Mixalis
10-05-05, 20:49
Τι λετε ρε παιδια???
Θα πρεπει να δωσω 60-70€ με το ζορι, για να βαλω μια πινακιδα που στο κατω-κατω δεν με ρωτησε κανενας αν θελω να το κανω??? Δεν ειμαστε καλα!!!!
Το προβλημα που ειναι? Μονο αν θελεις να πας στο εξωτερικο? Αν δεν εχω σκοπο να παω και μεινω στην Ελλαδα? Θα πρεπει και παλι να τις αλλαξω??

birel
11-05-05, 08:24
Καποια στιγμη θα τις αλλαξουμε ολοι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ!θελουμε δεν θελουμε.Κρατωντας το ιδιο νουμερο.και φυσικα με το αναλογο αντιτιμο.ετσι ειχε γινει 2 φορες με τα φορτηγα και με τα ταξι στο παρελθον.τη μια πηραν τις κοκκινες πινακιδες και την άλλη τις τωρινες κιτρινες.και φυσικα πληρωνοντας παντα αναλογο αντιτιμο.το ιδιο θα ισχυσει και με τα Ι.Χ.καθαρα εισπρακτικο μεσο κατά τη γνωμη μου.

Panos_IOA
11-05-05, 10:24
Ακουσα στις ειδησεις οτι ενω οι νεες πινακιδες κοστιζουν στο κρατος γυρω στα 2,5 €, αυτο μας χρεωνει 70 € !!!

Δεν αλλαζει τιποτα τελικα, αλλοι τρωνε, αλλοι πληρώνουν!!!

Stilatos
11-05-05, 16:02
ναι οντως το λενε και εδω περα
http://www.4troxoi.gr/news/closeup.php?id=3154&part=1
παιδες λεω να μην το κανετε ακομα διοτι ισως αργησει πολυ να της παρετε αφου εχει μεγαλη ελλειψη

philippyz
11-05-05, 17:24
εγω παντος πηρα πινακιδες αμεσως (για καινουργιο αμαξι μιλαω) πηγε κατα της 11,00 και πηρα το αμαξι κατα της 3 το μεσημερι.Στη Παρο δεν υπαρχει ελειψη απ'οτι φαινεται χι,χι

Natalia
12-05-05, 09:57
Εγώ που πήρα καινούριο αυτοκίνητο....με παλιές πινακίδες.....τι του λέω τώρα του αντιπροσώπου;;;;;;;

mike
12-05-05, 10:05
Εγώ που πήρα καινούριο αυτοκίνητο....με παλιές πινακίδες.....τι του λέω τώρα του αντιπροσώπου;;;;;;;

Τον ευχαριστείς και τον κερνάς και ένα καφέ που σε γλύτωσε απο τις καραγιοζοπινακίδες.... :D :D :D :D :D

thanasis134
12-05-05, 20:53
Κώστα έχεις κανένα νέο???

Katerina
14-05-05, 11:44
Mιχάλη δεν έχεις άδικο για τις καραγκιοζοπινακίδες αλλά αν είναι να τις πληρώσουμε κ χρυσές αυτό πιά
καταντάει Θέατρο του Παραλόγου...

Mixalis
15-05-05, 03:37
Πες τα ρε Κατερινα. Δεν λεω, θα πρεπει ολοι να τις αλλαξουμε. Αλλα οχι και κερατιατικα 70€!!! Ειναι κοροιδια...

mike
16-05-05, 13:56
Απλό είναι... εάν θέλεις να πάς εξωτερικό παίρνεις ένα αυτοκολλητάκι που έχει το Ευρωπόσημο και το GR απο κάτω, το κολλάς δίπλα στην πινακίδα και όλα ΟΚ!!!!!

Panos_IOA
16-05-05, 15:54
Χλωμο το κοβω να ισχυει αυτο mike......

Katerina
17-05-05, 12:24
Θα συμφωνήσω με τον Πάνο.
Πολύ χλωμό! Σιγά μην ισχύει!
ΑΝ είναι έτσι, πως θα πάρουν από τα αιώνια κορόιδα τα 70 ευρώπουλα?!
Μην πω ότι αν βάλει κανείς αυτοκόλλητο, θα φάει κ κανένα πρόστιμο 2 x 70 ευρώ!!

azzurro_1.8
31-05-05, 10:24
Λοιπόν, προς ενημέρωση των ενδιαφερομένων:
Για αλλαγή παλιών πινακίδων με καινούργιες (ευρωπαϊκές) πρέπει να απευθυνθείτε στο γραφείο συγκοινωνιών της περιοχής σας. Εκεί ζητάτε αντικατάσταση πινακίδων λόγω φθοράς (το δέχονται κι ας μην είναι φθαρμένες. Αν πέσετε σε κάνα παράξενο τις βάζετε κάτω και τις πατάτε. Καλύτερα με το Stilo :wink: ). Το κόστος είναι 30Ε και φυσικά αλλάζει και η άδεια κυκλοφορίας, ενώ αν έχετε ξανακάνει αυτή τη διαδικασία στο παρελθόν το κόστος πάει στα 60Ε. Ο χρόνος παράδοσης των νέων πινακίδων εξαρτάται από την επάρκεια νέων πινακίδων στη περιοχή σας (2 - πολλές μέρες), αν έχετε κάποιο γνωστό να δουλεύει στην εν λόγω υπηρεσία (1-2 μέρες) ή... αν δεν έχετε πρόβλημα να σας κοστίσει λίγο παραπάνω (γκουχ γκουχ) (αυθημερόν!).
Η υπηρεσία αυτή υποστηρίζεται ΚΑΙ από τα ΚΕΠ αλλά η καθυστέρηση θα είναι 1-2 μέρες επιπλέον και...εκεί καλύτερα να τις πάτε κατ'ευθείαν φθαρμένες τις παλιές πινακίδες γιατί κολλάνε στο γράμμα του νόμου και δεν τις δέχονται για αλλαγή κι ας γνωρίζουν το πρόβλημα με τις παλιές πινακίδες στην Ευρώπη (κατά τα άλλα Εξυπηρετούν το πολίτη :evil: - Είχα μια ευχάριστη ανταλλαγή mail μαζί τους γι'αυτό τα λέω αυτά. Αλλιώς πιστεύω ότι τα ΚΕΠ είναι μακράααν η καλύτερη υπηρεσία του δημοσίου. Απλά θέλει δουλεία ακόμα.)
Sorry για το μεγάλο post. Ελπίζω να βοήθησα.
Άρης

ckalfas
31-05-05, 15:01
(Παρένθεση)
Γιατί κάνετε έτσι; Μήπως θα τις χρειάστούμε;
Αν είναι να πάτε εξωτερικό, πάρτε αεροπλάνο!!!
Αν όμως παίξει καμία Ευρω-Stilo-συνάντηση, τότε κάνουμε μία ομαδική...
Θα έχουμε και όλοι ένα νούμερο διαφορά μεταξύ μας...
(Τέλος παρένθεσης)

Stilatos
31-05-05, 15:12
τιποτα μωρε το θελουνε ολοι για μοστρα αφου ειναι πιο ομορφες ;)

ThoDoriS
31-05-05, 16:26
Τι είναι????? Ε όχι και πιο όμορφη.....έλεος δλδ....

Τι σου αρέσει ρε Παντελή? Που είναι τεράστιες? Που έχουν χάλια γραματοσειρά? Που θέλουν 30ευρώ για να τις αλλάξεις???

Εγώ την πινακίδα μου άν δεν αναγκαστώ δεν την αλλάζω, μια χαρά είναι....δεν θα βάλω αυτή την ταμπέλα....

MaGeLaNoS
31-05-05, 18:15
δεν θα βάλω αυτή την ταμπέλα....

:lol: :lol: :lol: :lol: ο πιο ωραιος χαρακτηρισμος..ΤΑΜΠΕΛΑ

PanosV
31-05-05, 18:41
Ρε παιδια και εγώ που είμαι Iταλια δεν έχω κανενα πρόβλημα όπως τόσα χρόνια!!Που να ξέρουν αυτοι αν στην Ελλάδα υπάρχουν αλλές πινακιδες ???Αυτα είναι @@ σιγα μην πάω να τις βάλω!!!!για να μου στέλνουν τις κλησείς σπιτι μου και μετα να πρέπει να τις πληρωνω :)

Vasilistilo
31-05-05, 18:55
Ρε παιδια τι παιζει με αυτες τις ----πινακιδες εγω ακουσα για 120ε ισχυει?και αν ισχυει γιατι να πληρωσω εγω τις μαμακιες αυτου του κρατους τοσα και τοσα πληρωνουμε.

PanosV
31-05-05, 19:00
120 είναι για να πάρεις νέο νούμερο,αν θέλεις απλά αντικατασταση τότε είναι 30 ευρώ αλλά πρέπει να έχεις υπομονή

thanasis134
31-05-05, 23:23
Λοιπόν, προς ενημέρωση των ενδιαφερομένων:
Για αλλαγή παλιών πινακίδων με καινούργιες (ευρωπαϊκές) πρέπει να απευθυνθείτε στο γραφείο συγκοινωνιών της περιοχής σας. Εκεί ζητάτε αντικατάσταση πινακίδων λόγω φθοράς (το δέχονται κι ας μην είναι φθαρμένες. Αν πέσετε σε κάνα παράξενο τις βάζετε κάτω και τις πατάτε. Καλύτερα με το Stilo :wink: ). Το κόστος είναι 30Ε και φυσικά αλλάζει και η άδεια κυκλοφορίας, ενώ αν έχετε ξανακάνει αυτή τη διαδικασία στο παρελθόν το κόστος πάει στα 60Ε. Ο χρόνος παράδοσης των νέων πινακίδων εξαρτάται από την επάρκεια νέων πινακίδων στη περιοχή σας (2 - πολλές μέρες), αν έχετε κάποιο γνωστό να δουλεύει στην εν λόγω υπηρεσία (1-2 μέρες) ή... αν δεν έχετε πρόβλημα να σας κοστίσει λίγο παραπάνω (γκουχ γκουχ) (αυθημερόν!).
Η υπηρεσία αυτή υποστηρίζεται ΚΑΙ από τα ΚΕΠ αλλά η καθυστέρηση θα είναι 1-2 μέρες επιπλέον και...εκεί καλύτερα να τις πάτε κατ'ευθείαν φθαρμένες τις παλιές πινακίδες γιατί κολλάνε στο γράμμα του νόμου και δεν τις δέχονται για αλλαγή κι ας γνωρίζουν το πρόβλημα με τις παλιές πινακίδες στην Ευρώπη (κατά τα άλλα Εξυπηρετούν το πολίτη :evil: - Είχα μια ευχάριστη ανταλλαγή mail μαζί τους γι'αυτό τα λέω αυτά. Αλλιώς πιστεύω ότι τα ΚΕΠ είναι μακράααν η καλύτερη υπηρεσία του δημοσίου. Απλά θέλει δουλεία ακόμα.)
Sorry για το μεγάλο post. Ελπίζω να βοήθησα.
Άρης

Η άδεια κυκλοφορίας αλλάζει,όμως αλλάζει και το νούμερο τηυς πινακίδας?

ThoDoriS
31-05-05, 23:25
Ναι αλλάζει και το νούμερο παρότι τις πας πίσω για φθορά.

Στον Άρη επειδή τον είδα απο κοντά και τα είπαμε, του το αλλάξανε.

azzurro_1.8
01-06-05, 09:30
Ναι παιδιά, ουσιαστικά βγάζεις καινούργιες πινακίδες! Άρα καινούργιο νούμερο και αλλαγή της άδειας. Τα 30Ε αναφέρονται πάνω στην αίτηση αντικατάστασης πινακίδων οπότε δύσκολα θα σας χρεώσουν παραπάνω!
Εγώ το έκανα για να είμαι σίγουρος γιατί σύντομα σκοπεύω να πάω Βέλγιο με τη Stilara κι επειδή θα μείνω αρκετά δεν έχω όρεξη για προβλήματα. Αφήστε που η Γερμανία όπου σημειώθηκε το μπλέξιμο (εφημ. ΤΑ ΝΕΑ 27/04/2005
http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18225&m=N13&aa=1 ) είναι δίπλα και σκοπεύω να κάνω αρκετές βόλτες!:wink:

Άρης