PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ελαστικα να βαλω??



Pinelopi
16-11-15, 11:05
Καλησπέρα!!
Θα ήθελα να βάλω ελαστικά το συντομότερο γιατί θα μου ανοίξουν στο δρόμο σαν τριαντάφυλλο!!!Τι ελαστικά προτείνετε??:question::hmmm:

jason
16-11-15, 11:26
Καλησπέρα!!
Θα ήθελα να βάλω ελαστικά το συντομότερο γιατί θα μου ανοίξουν στο δρόμο σαν τριαντάφυλλο!!!Τι ελαστικά προτείνετε??:question::hmmm:

Καλημέρα στην Κυρία του Club..

Εγώ θα έβαζα Continental Premium Contact 5../.. ( όπως βλέπετε τονίζω το premium )
..απλά κορυφαίο με μιά επισήμανση: = είναι ακατάλληλο για "κατσάβραχα" και χτυπήματα στα πεζοδρόμια ...

Pinelopi
16-11-15, 12:04
:thumbsup: Ευχαριστω Jason για την προταση ελαστικου.Αυτα ειχα σκεφτει κι εγω,continental αλλα ειναι αλυσιδα τα αισθηματα... ειναι ακαταλληλο κ για μενα....εχω ενα θεματακι με τα πεζοδρομια....ειμαστε πολυ καλοι φιλοι!! :bleh: (Οταν εμενα τρυπαει το λαστιχο τρυπαει στο πλαϊ....επειδη προσπαθω να παρκαρω κοντα στο κρασπεδο.Επισης σε εκτακτες αναγκες καβαλαω πεζοδρομια για παρκαρισμα...αλλα το βαζω σωστα!!! :jump1::clapping: )
Επομενη γνωμη παρακαλω.... :helpsmilie::helpsmilie::hmmm:

jason
16-11-15, 12:30
:thumbsup: Ευχαριστω Jason για την προταση ελαστικου.Αυτα ειχα σκεφτει κι εγω,continental αλλα ειναι αλυσιδα τα αισθηματα... ειναι ακαταλληλο κ για μενα....εχω ενα θεματακι με τα πεζοδρομια....ειμαστε πολυ καλοι φιλοι!! :bleh: (Οταν εμενα τρυπαει το λαστιχο τρυπαει στο πλαϊ....επειδη προσπαθω να παρκαρω κοντα στο κρασπεδο.Επισης σε εκτακτες αναγκες καβαλαω πεζοδρομια για παρκαρισμα...αλλα το βαζω σωστα!!! :jump1::clapping: )
Επομενη γνωμη παρακαλω.... :helpsmilie::helpsmilie::hmmm:


Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν , ψάξτε προς Bridgestone ή Avon ..

..ή να κάνετε μια αίτηση στο Δήμο να ξηλώσει τα ...πεζοδρόμια !!!!...:devil::hehe:..

Pinelopi
16-11-15, 13:39
Δεν ειναι καθολου κακη ιδεα!!!!!! :bleh::slap::thumbsup::clapping::rofl::hehe:

Κοιταξα τα michelin pilot sport 3.... τι λετε??

Α!! Και κατι που ξεχασα....αναρτησεις?? Γνωμες??

jason
16-11-15, 14:42
Δεν ειναι καθολου κακη ιδεα!!!!!! :bleh::slap::thumbsup::clapping::rofl::hehe:

Κοιταξα τα michelin pilot sport 3.... τι λετε??

Α!! Και κατι που ξεχασα....αναρτησεις?? Γνωμες??


Πολύ καλό λάστιχο , αν όχι και τόσο "σκληρό" για χρήση vs "πεζοδρόμιο"..

Ανάρτηση , εξαρτάται σε τι δρόμους κινείται το αυτοκίνητο , φορτία που μεταφέρει , τρόπος οδήγησης κλπ..
..αν μιλάμε για αμορτισέρ μιά καλή πρόταση αν δεν θέλουμε extreme καταστάσεις (χαμηλώματα κλπ) , είναι τα Monroe Reflex ..
..όμως πρέπει να ληφθεί υπόψιν και σε τι κατάσταση βρίσκονται πχ τα top mounts , silent blocks ψαλιδιών , μπαλάκια ψαλιδιών , μπαράκια αντιστρεπτικής και γενικά όλα τα παρελόμενα που συγκροτούν το μπροστινό../..η αλλαγή των αμορτισέρ είναι μόνο η "μισή δουλειά"..

ammoulianiotis
16-11-15, 16:20
Στην ιδια κατασταση ειναι και ο πατερας μου με τα πεζοδρομια και καντα βαζαμε και βαζουμε στο Tipo σκληρα λαστιχα. Τις τελευταιες δυο φορες φυγαμε απο τα Bridgestone και πηγαμε στα Firestone. Ειναι θυγατρικη και βγαζει εξισου καλα λαστιχα!

ioannidis
16-11-15, 21:48
Jason είχες δοκιμάσει μήπως ποτέ τα sport contact;
Από πλευράς σκληρότητας στο μάγουλο, τα premium είναι ίδια άραγε με τα sport;

Αν ναι, τότε θα είναι σκυλιά!

jason
16-11-15, 23:01
Τα Sport Contact τα "φοράμε" σε ένα ..Golf Gti edition 30 (:crazy: μπρρρρρρ..) που έχουμε στην οικογένεια σε διάσταση 225/40/18 .
Στά πλαινά τους ειναιι πιο σκληρά απο τά Premium , αυτό όμως μπορεί να οφείλεται στο πολύ χαμηλό προφίλ και στον πολύ υψηλότερο δείκτη ταχύτητας που έχουν σε σχέση με τις δικές μας διαστάσεις . Το αμάξι κάνει μόνο ταξίδια , σχεδόν δεν κινείται καθόλου πόλη και δεν έχω άποψη για τη συμπεριφορά του στις "στενές επαφές" με τα ..πεζοδρόμια :w00t:. Από κρατήματα κορυφή , αντοχή στη φθορά πάνω απο το μέσο όρο . Είναι το δεύτερο σετ που φορέσαμε και μάλλον το επόμενο θα είναι και πάλι το sport contact..

Τέλος , αν είχα 17άρα όπως οι δικές σας , θα τά έβαζα με κλειστά μάτια...

P/s .Ξέχασα να σου πώ ότι πρίν απο αυτά φοράγαμε τα Dunlop τα οποία ήταν πιο σκληρά , αλλά δεν ταίριαζε το "πάντρεμα" με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο , αντικαταστάθηκαν πολύ πρίν την ώρα τους..

Να ενημερώσω σε όσους θα διαβάσουν το ποστ , ότι δεν πουλάω ..λάστιχα !!! :hehe:../..εμπειρίες καταθέτω αδέρφια..


------------------------------------------------------------------------------

Edit..είχα κάνει λάθος στο προφίλ και το διόρθωσα , είναι 40 και όχι 45 ../..δλδ 225/40/18

maximos
17-11-15, 17:51
Καλησπέρα και από εμένα,
Pinelopi μιας και ζήτησες να καταθέσουμε τις γνώμες και τις εμπειρίες μας ας πω και εγώ με τη σειρά μου. Τα προηγούμενα λάστιχα που είχα ήταν continetal premioum contact και έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος αλλά με το που καβαλούσα πεζοδρόμια έτρεμε η ψυχή μου.Πριν από αυτά είχα τα Bridgestone αλλά δεν μου άρεσε το πάτημα τους. Τέλος επέλεξα τα Dunlop sport bluresponse μιας και άκουσα από άτομα που τα έχουν στις ίδιες διαστάσεις με εμένα ( 205/55/16) πάρα πολύ καλά λόγια και ότι είναι οκ για ποιο άτσαλες συμπεριφορές ( πεζοδρόμια, πέτρες κ.α).
Από αμορτισέρ αν διαθέτεις κάποια χρήματα παραπάνω bilstein sport κίτρινα αντικατάστασης αλλά αν τα οικονομικά δεν βγαίνουν συμφωνώ με τον jason monroe reflex.
Τέλος ο jason έχει απόλυτο δίκιο για τα περιφερικά top mounts , silent blocks ψαλιδιών , μπαλάκια ψαλιδιών , μπαράκια αντιστρεπτικής γιατί αυτά είναι που πρέπει να δεις αν είναι οκ.

Αυτά και από εμένα

ntinosmg
17-11-15, 21:55
continental premium contact 5 kai monroe reflex εβαλα κι εγω. Εχω κανει 5 (πεντε)χλμ απο τοτε και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!!!!!:whistle:

jason
17-11-15, 22:28
continental premium contact 5 kai monroe reflex εβαλα κι εγω. Εχω κανει 5 (πεντε)χλμ απο τοτε και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!!!!!:whistle:

Γειά σου Ντίνο../..τώρα είμαι Talin , πές μου πότε θα είσαι Κοπεγχάγη μήπως και συναντηθούμε...

Όσο για την επιλογή ελαστικών και αμορτισέρ , θα με θυμηθείς στην πορεία πόσο θα ευχαριστηθείς το αμάξι σου..
Φύλαγε το μόνο απο τα πεζοδρόμια..

Καληνύχτα...

ioannidis
17-11-15, 23:40
Εγώ είχα τα SC3. Πάρα πολύ καλό λάστιχο!
Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα έπρεπε να τα αλλάξω και έβαλα Goodyear Asymmetric 2.
Η επιλογή έγινε κυρίως λόγω κόστους μιας και τα SC5 που ήθελα έβγαιναν καπου στα 650.
Έχω δει μεγάλη διαφορά στην σκληρότητα του πλαϊνού σε σημείο που με ξενέρωσε.
Δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω αλλά μου δίνει την αίσθηση ότι πλέει το αμάξι. Κυρίως στις απότομες τιμονιες. Στην δε αλλαγή ρεύματος, άστα να πάνε.
Δεν είναι ότι τα νιώθω να γλιστράνε αλλά ότι όλο το αμάξι ταλαντευεται πάνω τους.

Θα τα συνηθίσω φαντάζομαι, αλλά μου λείπουν τα Conti. Ακόμα και στα τελειώματά τους ήταν ξυράφια.

Πεζοδρόμιο τα ανέβαζα τον τελευταίο χρόνο. Τίποτα δεν κατάλαβαν.

Κατά τα αλλα τα Asymmetric 2 δείχνουν τίμια. Ο χρόνος θα δείξει.

215/45/17 διάσταση.

jason
18-11-15, 12:07
Εγώ είχα τα SC3. Πάρα πολύ καλό λάστιχο!
Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα έπρεπε να τα αλλάξω και έβαλα Goodyear Asymmetric 2.
Η επιλογή έγινε κυρίως λόγω κόστους μιας και τα SC5 που ήθελα έβγαιναν καπου στα 650.
Έχω δει μεγάλη διαφορά στην σκληρότητα του πλαϊνού σε σημείο που με ξενέρωσε.
Δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω αλλά μου δίνει την αίσθηση ότι πλέει το αμάξι. Κυρίως στις απότομες τιμονιες. Στην δε αλλαγή ρεύματος, άστα να πάνε.
Δεν είναι ότι τα νιώθω να γλιστράνε αλλά ότι όλο το αμάξι ταλαντευεται πάνω τους.

Θα τα συνηθίσω φαντάζομαι, αλλά μου λείπουν τα Conti. Ακόμα και στα τελειώματά τους ήταν ξυράφια.

Πεζοδρόμιο τα ανέβαζα τον τελευταίο χρόνο. Τίποτα δεν κατάλαβαν.

Κατά τα αλλα τα Asymmetric 2 δείχνουν τίμια. Ο χρόνος θα δείξει.

215/45/17 διάσταση.


Λοιπόν άκουσε..

..έξω και πέρα απο κάποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις που καμιά φορά είχαμε μεταξύ μας , πάντα πίστευα και συνεχίζω να πιστεύω ότι είσαι άτομο με πολύ υψηλό δείκτη IQ../..επομένως είναι εύλογο να αναρωτηθώ πως την "πάτησες σαν μαθητούδι" . Θεωρώ ότι είναι απίθανο να μην ήξερες οτι το sc 5 είναι ακόμα καλύτερο απο το sc 3 , όπως και ότι το - πολύ καλό - λάστιχο που φόρεσες τώρα είναι ένα κλίκ κάτω και απο τα δύο προαναφερθέντα !!!...

Τέσπα , ω γέγονε γέγονε , συμβαίνουν και στούς καλύτερους ( εμείς πχ στην οικογένεια έχουμε και ένα...Golf !!! :yikes:)..

Aν και είναι κομματάκι δύσκολο , θα έλεγα να προσπαθήσεις να ξεφύγεις απο το "ξενέρωμα" και να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα ..
..επίσης αν μπορείς "παίξε" και λιγάκι με τις πιέσεις , πιστεύω ότι κάτι καλύτερο θα βγεί..

..και όταν με το καλό τα "φάς" και έιναι να τα αλλάξεις , τα Continental φτιάχνονται Τσεχία , Ρουμανία και Πορτογαλία ...
...προσπάθησε να βρείς τα Πορτογαλέζικα...

Με ειλικρινή εκτίμηση ,
Jason

ntinosmg
18-11-15, 23:28
Γειά σου Ντίνο../..τώρα είμαι Talin , πές μου πότε θα είσαι Κοπεγχάγη μήπως και συναντηθούμε...

Όσο για την επιλογή ελαστικών και αμορτισέρ , θα με θυμηθείς στην πορεία πόσο θα ευχαριστηθείς το αμάξι σου..
Φύλαγε το μόνο απο τα πεζοδρόμια..

Καληνύχτα...

jason θα ειμαι μετα τις γιορτες,καπου μεσα γεναρη πιστευω.θα παω λιγες μερες αλμποργκ,και μετα κοπεγχαγη.Ελπιζω να τα πουμε εκτος εδρας αφου ειναι δυσκολο εντος!!