PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να το οδηγήσω;



asalonik
28-04-16, 19:39
Καλησπέρα.
Ξέρει κανεις αν είναι νόμιμο να οδηγείς αυτοκίνητο το οποίο είναι στο όνομα εταιρίας, αλλά εσύ να μη εργάζεσαι σε αυτήν; Δεν είναι επαγγελματικό (βαν-φορτηγό). Είναι επιβατικό.

ammoulianiotis
29-04-16, 21:16
Καλησπερα και σε σενα! Απο οτι ξερω δεν μπορεις να οδηγησεις. Πρεπει να εισαι υπαλληλος της εταιριας και αν ειναι επαγγελματικο αμαξι να εχεις και Γ κατηγοριας διπλωμα.

Βεβαια δεν χανεις κατι να κανεις μια ερωτηση στην τροχαια ή σε μια σχολη οδηγων (αν ξερουν βεβαια)

teo
30-04-16, 08:48
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει πρόβλημα. Απ τη στιγμή που δεν είναι επαγγελματικό και δεν είναι διαφορετική κατηγορία απο αυτή του διπλώματος που έχεις, λογικά δεν είσαι παράνομος. Είναι σαν να οδηγώ εγώ αυτοκίνητο που είναι στο όνομά σου.

Φυσικά όπως σου είπε και ο Σοφοκλής καλόο θα ήταν να ρωτήσεις την τροχαία για σιγουριά.

asalonik
30-04-16, 10:46
Ευχαριστώ παιδιά! Θα κάνω μια ερώτηση και σε τροχαία και σε σχολή οδηγών.

jason
30-04-16, 13:39
Φίλε πρόσεχε λίγο με τα εταιρικά γιατί είναι λίγο μπερδεγουέι τα πράγματα .
Αν σε σταματήσουν για έλεγχο και το αμάξι έχει όλα τα παραστατικά και εσύ το δίπλωμα οδήγησης δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα .

Το θέμα θα προκύψει στήν "ανάποδη" που μπορεί να συμβεί σε όλους μας όσο είμαστε στούς δρόμους ,
( η ευχή είναι ποτέ να μη συμβεί τίποτα και σε κανένα )..

Αν σε κάποια τέτοια περίπτωση ΔΕΝ σε καλύψει η εταιρεία , καλύτερα να μη θές να ξέρεις τις συνέπειες..

Σόρι για την "αγριάδα" αλλά νομίζω είναι καλύτερα να τα γνωρίζεις ως έχουν..

Καλή Ανάσταση...

asalonik
30-04-16, 16:37
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Από πλευράς εταιρίας είμαι οκ. Νομικά δε γνωρίζω αν μπορώ. Πρέπει να το έχω δηλώσει κάπου; Σε ασφάλεια ή άλλο έγγραφο; Από πλευράς τροχαίας δλδ. Επιτρέπεται από το νόμο να οδηγώ εταιρικό; Η εταιρία είναι της γυναίκας μου συνεπώς δεν έχουμε θέμα σε περίπτωση "ανάποδης". Με την τροχαία σε αυτή την περίπτωση είμαι καλυμμένος; Επίσης παίζει ρόλο η ότι η ανώνυμη εταιρία είναι της γυναίκα μου;

jason
30-04-16, 19:30
Δεν έχει γίνει σαφές αν θα οδηγήσεις το εταιρικό για κάλυψη αναγκών της εταιρίας η απλά για δική σου προσωπική χρήση - μετακίνηση .

Όπως γνωρίζεις , τα εταιρικά έχουν προνομιακή μεταχείρηση σε σχέση με τα δικά μας , γιαυτό προυπόθεση είναι να χρησιμοποιούνται μόνο για κάλυψη των αναγκών της εταιρίας..

Εγώ σου έγραψα τα παραπάνω έχοντας κατά νού ότι θά οδηγήσεις εταιρικό με αυτή την προυπόθεση..

Επιμένω στο ότι είναι "μπερδεγουέι" και προσωπικά εγώ αν δεν ήμουν 100% βέβαιος δεν θα το κινούσα..

Μάλλον πρέπει να το ψάξεις λίγο ακόμα...

ammoulianiotis
30-04-16, 21:55
Οταν δουλευα σε εταιρια με στολο οχηματων ειτε οδηγουσα το φορτηγο, ειτε το ΙΧ ημουν οκ γιατι φαινομουν σαν οδηγος στα χαρτια. Ο αποθηκαριος ομως δεν μπορουσε να τα οδηγησει γιατι για το φορτηγο δεν ειχε διπλωμα Γ αλλα και το ΙΧ το πηρε κανα 2 φορες ενα τετραγωνο αποσταση για βενζινη. Δεν του το εδιναν μην γινει καμια στραβη.

Στην εταιρια που ειμαι τωρα οδηγαμε ΜΟΝΟ οι οδηγοι! Σκεφθειτε οτι ενας συναδερφος πλεον δεν ειναι οδηγος και δεν τον αφηνουν ουτε να παρκαρει εταιρικο!

Τωρα επειδη λες οτι ειναι στο ονομα της γυναικας σου η εταιρια δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτη η συγγενια οποτε θα πρεπει να το ψαξεις. Αν ειναι λιζινγκ κανε μια ερωτηση στην εταιρια διαφορετικα ψαξτο καλα το θεμα. Ειναι πιθανο να μην ξερει ουτε η τροχαια ουτε και η σχολη οδηγων μια και στην Ελλαδα υπαρχουν ψιλα γραμματα παντου!