PDA

Επιστροφή στο Forum : IT.AΛ.Ο.Σ.



john_stil
16-05-05, 18:40
Λοιπον εχω μια προταση να κανω σε ολα τα μελη του club μας αλλα και σε ολους που μπαινουν στο site μας.... την οποια την εχω ονομασει ΙΤ.ΑΛ.Ο.Σ.

Τι σημαινει ΙΤ.ΑΛ.Ο.Σ. - ΙΤαλικη ΑΛληλεγγυη Οδικης Συμπεριφορας

Για παραδειγμα στην Γερμανια οποιος εχει BMW και ειναι σε μια διασταυρωση και θελει καποιος αλλος με BMW να περασει τον αφηνει βοηθοντας τον.... κανοντας του την ζωη πιο ευκολη... οταν την χρειαζεται... με επιβραβευση ενα χαιρετισμο ευχαριστησης που θα κανει να νιωσουμε καλυτερα μεσα στην πολυωρη κινηση....

ετσι εχει διαμορφωθει μια τετοια αλληλεγγυη μεταξυ των ιδιων μαρκων που ειναι πολυ εξυπηρετικη σε καταστασεις ζουγκλας που ζουμε ολοι μας καθημερινα.... και βγαζοντας πολλους οδηγους απο δυσκολες καταστασεις....

και το σιγουρο ειναι οτι καποια στιγμη θα την χρειαστουμε και εμεις....

Αρα ειναι καλη ευκαιρια να ξεκινησουμε να βοηθουμε ολους οσους εχουν Fiat, ανεξαρτητα αν εχουν Stilo ή οχι, ωστε να δημιουργηθει αυτη η αλληλεγγυη και στην δικη μας μαρκα...

δηλαδη ΙΤ.ΑΛ.Ο.Σ

Nenya
16-05-05, 18:51
Αν και ακούγεται λιγο εγωιστικό εγώ το κάνω για άλλα αυτοκίνητα του groupo!! Ειδικά αν είναι alfa romeo !! (τοτε ζητάω και συγνώμη που πατάω στο δρόμο τους)

john_stil
16-05-05, 18:56
Εγωιστικο δεν ειναι σε καμια περιπτωση... απλα εκει που δεν θα τον αφηνες για Χ λογους...

αμα ειναι αυτοκινητο 'δικο μας' απλα κανεις μια προαπαθεια περισσοτερο να τον αφησεις....

και σε καμια περιπτωση δεν λεω να αφηνουμε ΜΟΝΟ αυτους φυσικα...

αλλα αμα δεν "βοθησεις" το ιδιο σου το σπιτι....

Nenya
16-05-05, 19:08
i'm bitch Αν δω γερμανικό η γιαπωνέζικο η δεν ξερώ τι τότε δεν αφήνω…. Παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις

king
16-05-05, 21:54
Αυτό πιστεύω πως το τηρούμε οι περισσότεροι, η τουλάχιστον θέλω να πιστεύω !!
Εγώ μάλιστα τις περισσότερες φορές, κυρίως όταν δεν βιάζομαι , δεν παίρνω την προτεραιότητα που μου χαρίζουν άλλα αυτοκίνητα (άλλης μάρκας ),πιο πολύ γερμανικά !!

face
16-05-05, 22:00
ΓΙΑΝΝΗ πολυ καλη ιδέα...λεω να κανουμε ένα κειμενο και να το προωθήσουμε σε ολα τα ιταλικά site...

aman17-2
16-05-05, 22:21
το κάνω συχνά ( και ανάλογα τα κέφια) αλλά αν δεν κάνει ένα νεύμα για ευχαριστώ τότε του κολάω και κάνω ότι μπορώ για να τον αγχώσω και να του κάνω την ζωή δύσκολη....

puntomad
16-05-05, 22:47
Κατι αλλο που εχω ξεσηκωσει εγω απο το εξωτερικο και μου αρεσει πολυ ειναι το εξης...
Οταν θελω να χαιρετισω καποιον ιταλοφιλο, ανοιγω μια φορα τον πισω υαλοκαθαριστηρα. Ειναι σαν να του κουνας το χερι...
Σας αρεσει αυτο?

mike
17-05-05, 09:49
Πιστεύω σε συνθήκες πόλεως καλό θα ήταν να δείχνουμε σωστή οδηγική συμπεριφορά και να είμαστε ευγενικοί... Προχτές ήμουν παρκαρισμένος μπροστά σε ένα γκαράζ και προσπαθούσα να βγώ με όπισθεν... Τρελλή κίνηση και ίσα που ανοίγει λίγο να κάνω πίσω πάει και χώνεται ένας μλκς και με κλείνει κερδίζοντας 15,2435 εκατοστά.... Τον κοιτάω και του λέω:

- Τι κάνεις ρε μλκ? Θα σου πέσει ο κ...λος να με αφήσεις?

Αυτός με κοίταγε σάν να είδε Golf ABARTH (:D:D:D:D) και χωρίς να μου μιλήσει γυρνάει το κεφάλι υπεροπτικά... Εκείνη την ώρα περνάει ένας κύριος γύρω στα 50, πεζός και μου λέει με σπαστά ελληνικά....

- Αυτός είναι Έλληνας.... Εάν ήσουν στην Γαλλία(προφανώς απο εκεί ήταν...) θα σε είχε αφήσει...

Με έκανε να αισθανθώ μλκς και το κακό είναι οτι είχε και ΔΙΚΙΟ....

ΠΑΙΔΕΙΑ κύριοι και κυρίες, ΠΑΙΔΕΙΑ!!! Δεν θα πάθετε τίποτα να πάτε 23,5 δευτερόλεπτα πιο αργά στον προορισμό σας..... Εμείς αναδείξαμε την αξία του ανθρώπινου νου, και έχουμε γίνει πιο ζώα και απο τα ζώα....

Katerina
17-05-05, 12:05
Πολύ καλή η ιδέα σου Γιάννη. Όπως είδα, πολλά άτομα ήδη το κάνουμε αυτό ειδικά με ιταλικά αυτοκίνητα αλλά
αν το "επισημονοιήσουμε" θα είναι ακόμα καλύτερη ιδέα :)

Panos_IOA
17-05-05, 12:15
- Αυτός είναι Έλληνας.... Εάν ήσουν στην Γαλλία(προφανώς απο εκεί ήταν...) θα σε είχε αφήσει...



Πες του γαλλου οτι λεει παπαριες και μου τη σπανε γενικοτερα καποιοι που ερχονται απο το εξωτερικο και λενε διαφορα περι ανωτεροτητας εναντι των Ελληνων!! Και καλα, στη Γερμανια ετσι και στην Ιταλια αλλιως και στη Γαλλια αλλιωτικα!!
Και μου κανει εντυπωση που ενοιωσες μλκς οπως ειπες και δεν του ανταποδωσες στη στιγμη, το ποσο κομπλεξικοι ειναι που αν τους μιλησεις στα αγγλικα αρνουνται να σου απαντησουν, εστω κι αν ξερουν τη γλωσσα!! Μονο Γαλλικα!!! Ειναι ευγενεια αυτο;; Ειναι πολιτισμος; Που να ξερω ρε ντενεκε Γαλλε 23 γλωσσες για να συννενοηθω σε καθε κομπλεξικη χωρα σαν τη δικη σου;; Που ουτε να πιω ενα καφε δεν μπορω αν δε στο πω στα γαλλικα!! Στην προτεραιοτητα κολλησαμε; Αυτο επρεπε να του πεις mike που στην ειπε ετσι!!
(Τι ιδιο ακριβως συμβαινει και στην Ιταλια, αλλο κολλημα εκει!!!). Μονο Ιταλικα, αλλιως ουτε να φας δεν μπορεις!!!

Μην βιαζεσαι να θαβεις τους ελληνες, εξω ειναι χειροτερα γαϊδούρια απο εμας!! Και ουτε ολοι σκιζονται να δωσουν δρομο οπως νομιζουμε!! Πηγαινε να οδηγησεις στη Ρωμη και αν σου δωσουν δρομο να μου τρυπησεις τη μυτη mike!!!
Και ειναι γεγονος οτι αλλαξανε πολυ τα πραγματα!! Εγω δινω σε πολλους και μου δινουνε και πολλοι δρομο (ανερξαρτητως μαρκας)!! Μεχρι και με τη μηχανη, σε μποτιλιαρισμα, μαζευουν τα αυτοκινητα για να περασω σφηνα μπροστα τους!! Ουτε ασθενοφορο να ημουν!!
Βεβαια οχι ολοι, αλλα πολλοι!!

Arf
17-05-05, 14:33
Σε κάθε χώρα οι άνθρωποι έχουν διαφορετική νοοτροπία. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ποιος είναι καλύτερος και ποιος χειρότερος, γιατί έτσι έχουν μάθει να συμπεριφέρονται.

Ο Γάλλος πολύ σωστά είπε ότι στην χώρα του θα σε άφηναν να βγείς. Στα αστικά κέντρα γίνεται της μουρλής και κάθε 5 λεπτά βλέπεις και από ένα ψιλοτρακάρισμα(μιλάμε δεν ξέρουν να οδηγούν οι άνθρωποι), αλλά ξέρουν να παραχωρούν προτεραιότητα εκεί που χρειάζεται, π.χ κανένας δεν θα περάσει φανάρι εαν υπάρχει περίπτωση να μποτιλιαριστεί στο μέσο μιας διασταύρωσης. Το ίδιο συμβαίνει στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες.

Παρόλα αυτά, δεν πιστεύω ότι τα πράγματα είναι χειρότερα στην Ελλάδα. Ίσα ίσα, είμαστε σε πολύ καλύτερη μοίρα από τους υπόλοιπους σε ό,τι αφορά την συμπεριφορά μας πίσω από το τιμόνι...

ckalfas
17-05-05, 14:50
Για να επανέλθουμε στο θέμα...


ΓΙΑΝΝΗ πολυ καλη ιδέα...λεω να κανουμε ένα κειμενο και να το προωθήσουμε σε ολα τα ιταλικά site...

Πέτρο, καλή ιδέα! Το μόνο που μένει να προωθηθεί η ιδέα και στα άλλα Club!

Arf
17-05-05, 15:32
Συγνώμη, παρασύρθηκα και ξέχασα να γράψω αυτό για το οποίο ξεκίνησα.
Είμαι απόλυτα σύμφωνος με την ιδέα και μάλιστα την εφαρμόζω εδώ και αρκετό καιρό...

Nenya
17-05-05, 16:09
- Αυτός είναι Έλληνας.... Εάν ήσουν στην Γαλλία(προφανώς απο εκεί ήταν...) θα σε είχε αφήσει...



btw Στην Γαλλία δεν χρησιμοποιούν το χειρόφρενο!!! Και αυτό με την εξής λογική: ότι όταν παρκάρεις κάπου τα κενά ανάμεσα στα αυτοκίνητα μετά από 2 – 3 ώρες μπορεί να έχουν αλλάξει !! έτσι οι πανέξυπνοι Γάλλοι θεωρούν πρέπων να αφήνουν τα αυτοκίνητα τους με ταχύτητα μονό έτσι ώστε ο επομένως όταν πάει και χρειάζεται τα 5 – 10 εκατοστά απόστασης από τα γύρω του αυτοκίνητα σπρώχνει λίγο από δω λίγο από κει και παρκάρει!!! Φυσικά δεν εκπλήσσεται κανένας όταν πάει και βρει το αυτοκίνητο του 3 μετρά παραπέρα!

Τα παραπάνω μου τα έχουν πει Έλληνες που έμεναν αρκετά χρόνια στο Παρίσι

karaLRS
17-05-05, 17:20
Καλά ρε παιδιά ειλικρινά.
τι ΙΤΑΛΟΣ και κολοκύθια ειναι αυτα?
τι ΙΤΑΛΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΥΗ ???έλληνες είμαστε ή ιταλοι???

δηλάδή οσοι εχουν πάρει ιταλικό αμάξι αξίζουν να τους δώσουμε προτεραιότητα??
δηλαδή οποιος δεν οδηγει ιταλικο αμάξι ειναι κάφρος ενω αυτος που οδηγει ειναι ο καλός οδηγός???

δηλαδη πριν απο το να δωσετε προταιρεότητα θα κοιτάτε μάρκα??να κοιτάτε και μοντέλο και κυβικά!
αμα ειναι πάνω απο τα δικά σας να μην του δίνεται!!!



Εγωιστικο δεν ειναι σε καμια περιπτωση... απλα εκει που δεν θα τον αφηνες για Χ λογους...

αμα ειναι αυτοκινητο 'δικο μας' απλα κανεις μια προαπαθεια περισσοτερο να τον αφησεις....

και σε καμια περιπτωση δεν λεω να αφηνουμε ΜΟΝΟ αυτους φυσικα...

αλλα αμα δεν "βοθησεις" το ιδιο σου το σπιτι....

καλα βρε Γιάννη πλάκα μου κάνεις οτι δεν ειναι εγωιστικο??
δηλαδή ποιοι ειναι οι Χ λόγοι να μην αφήσεις κάποιον να περάσει κάπου?και ποια είναι τα "δικά μας αμάξια"????

σαν πολιτικούς κάνετε.με τα γαλάζια τα πράσινα παιδιά κλπ κλπ

και για την ζουγκλά που λες , εσυ και κάθε ατομο που εχει αυτή την νοοτροπία την δημιουργειται.
δηλαδή βλεπω εναν με ενα golf Να κοπανιέται να παρκάρει και να μην σταματάει κανεις για να κάνει μανούβρα επειδη δεν ειναι της ιδια εταιριας εγω αυτο το λεω ΚΟΜΠΛΕΞΙΣΜΟ....

MaGeLaNoS
17-05-05, 18:30
Ο Γιαννης το τονισε φιλε Karal "και σε καμια περιπτωση δεν λεω να αφηνουμε ΜΟΝΟ αυτου φυσικα.."

john_stil
17-05-05, 18:37
Καλά ρε παιδιά ειλικρινά.
τι ΙΤΑΛΟΣ και κολοκύθια ειναι αυτα?
τι ΙΤΑΛΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΥΗ ???έλληνες είμαστε ή ιταλοι???

δηλάδή οσοι εχουν πάρει ιταλικό αμάξι αξίζουν να τους δώσουμε προτεραιότητα??
δηλαδή οποιος δεν οδηγει ιταλικο αμάξι ειναι κάφρος ενω αυτος που οδηγει ειναι ο καλός οδηγός???

δηλαδη πριν απο το να δωσετε προταιρεότητα θα κοιτάτε μάρκα??να κοιτάτε και μοντέλο και κυβικά!
αμα ειναι πάνω απο τα δικά σας να μην του δίνεται!!!



Εγωιστικο δεν ειναι σε καμια περιπτωση... απλα εκει που δεν θα τον αφηνες για Χ λογους...

αμα ειναι αυτοκινητο 'δικο μας' απλα κανεις μια προαπαθεια περισσοτερο να τον αφησεις....

και σε καμια περιπτωση δεν λεω να αφηνουμε ΜΟΝΟ αυτους φυσικα...

αλλα αμα δεν "βοθησεις" το ιδιο σου το σπιτι....

καλα βρε Γιάννη πλάκα μου κάνεις οτι δεν ειναι εγωιστικο??
δηλαδή ποιοι ειναι οι Χ λόγοι να μην αφήσεις κάποιον να περάσει κάπου?και ποια είναι τα "δικά μας αμάξια"????

σαν πολιτικούς κάνετε.με τα γαλάζια τα πράσινα παιδιά κλπ κλπ

και για την ζουγκλά που λες , εσυ και κάθε ατομο που εχει αυτή την νοοτροπία την δημιουργειται.
δηλαδή βλεπω εναν με ενα golf Να κοπανιέται να παρκάρει και να μην σταματάει κανεις για να κάνει μανούβρα επειδη δεν ειναι της ιδια εταιριας εγω αυτο το λεω ΚΟΜΠΛΕΞΙΣΜΟ....

ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΣ....

Stilatos
17-05-05, 18:45
δεν θελω να ακουστει ασχημα και εγω πιστευω οτι αυτα ειναι λιγο παιδικα πραγματα

face
17-05-05, 19:09
πάντως εγω το κανω ήδη.....θοδωρή δεν ειπε να κόβουμε όλους τους άλλους και να δινουμε προτ στους ιταλους...αν καταλαβες αυτο κακώς..στους ιταλούς ας εξαντλούμε την ευγένεια μας...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
17-05-05, 19:18
δηλαδη τους αφηνεις και περνανε????και σε κοντρα!!!!αυτες πετρο ειναι δικαιολογιες για να λες οτι χανεις τις κοντρες...τωρα εξηγουνται ολα..............εισαι μεγαλη ψυχη τελικα....

thanasis134
17-05-05, 19:56
Έγω πάντως δίνω πιο εύκολα προτεραιότητα σε Ιταλικά αυτοκίνητα!Γουστάρω να τους βοηθάω τους συντρόφους!!!!!!!!!!

karaLRS
17-05-05, 22:29
.στους ιταλούς ας εξαντλούμε την ευγένεια μας...


γιατι βρε παιδιά καποιος που εχει γερμανικό αμαξι δεν αξίζει να εξαντλήσουμε την ευγένεια μας?

karaLRS
17-05-05, 22:38
ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΣ....


δεν ειπα οτι ειπα για να κανει ο καθένας οτι λέω εγω.
απλως οπως ειπε και ο Παντελής ειναι λίγο παιδικά.

Να κοιτας αν το αμαξι που προσπαθει να παρκάρει , η που προσπαθει να περασει απεναντι ειναι ιταλικο για να εξαντλήσεις την ευγένεια σου ειναι κάπως.

και για μένα πολύ περισσοτερο αξιζει τον σεβασμό μου ενας οικογενειάρχης με ενα seat leon παρα ενας αλφαρομεακιας που κανει σφήνες απο εδω και απο εκει.

Πετρο σαφώς και καταλάβα τι εννοει ο Γιάννης.δεν ειπε πουθενα να αφήνουμε μονο τα Ιταλικα και να κόβουμε τα αλλα.απλως εμενα δεν μου κάθεται καλα...προσωπική γνώμη..

face
17-05-05, 22:46
δηλαδη τους αφηνεις και περνανε????και σε κοντρα!!!!αυτες πετρο ειναι δικαιολογιες για να λες οτι χανεις τις κοντρες...τωρα εξηγουνται ολα..............εισαι μεγαλη ψυχη τελικα....

απο ψυχή αλλο τίποτα...αφου τις 5 κολώνες στο τελος τις αφηνω σε 2 να μην εχω τυψεις..ειδικα για σενα κωνσταντινε θα τις κανω 10...:):)

MAFIA
17-05-05, 23:28
επειδη εχω παει Παρισι δεν νομιζω αν υσχιει αυτο...δλδ να σου δινουν προτεραιοτητα...τεσπα...εγω παντα δινω προτεραιοτητα σε ιταλικο αυτοκινητο ανεξαρτητου μαρκας!!!ειτε ειναι lancia,ειτε fiat και φυσικα ALFAROMEO παντα προσπαθιω να ειμαι πιο ανεκτικος....μεχρι ενος οριου γαιτι ειμαι και νευρικουλης οταν οδηγω!

back
19-05-05, 13:02
παιδια εγω τους αφηνω ολους ανεξαρτητος μαρκας.
ο μονος λογος για να μην αφησω καποιον ειναι κινιυμε γρηγορα οποτε αν κοψω
την κινηση θα φαω βρησιμο ασε που μπορει να κοληση κανενας πισω μου.
σε μποτηλιαρισμα αφηνω τους παντες ασχετος μαρκας τι θα παθω δηλαδη αν σταματησω ενα αμαξι πιο μπροστα;
και ευτυχως τωρα με αφηνουν πολλοι σε σχεση με παλιοτερα φαινεται οτι
σιγα σιγα βελτιωνομαστε σα λαος.