PDA

Επιστροφή στο Forum : Tι τρεχει με τη φιατ;



hyd300
17-05-05, 12:00
Το ερωτημα παραμενει στο μυαλο μου.Γιατι πεφτουν οι πωλησεις;Απο την αρχη της χρονιας Η ΦΙΑΤ βρισκεται κατω απο τη δεκαδα.Και μιλαμε για μια μαρκα που ως επι το πλειστον πλασαριζοταν στη πρωτη πενταδα.Τι φταιει;
Εχω πολλα πραγματα στο μυαλο μου και περιμενω να ακουσω τη γνωμη σας.

STILO 1.6 ACTIVE ΠΛΗΓΩΜΕΝΟ!!!!!!!

Karateka
17-05-05, 12:10
Το AFTER SALES της. Και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά και ο ίδιος ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ που έχει αντιπροσωπεία της FIAT.

- Αν είναι δυνατόν να γνωρίζουνε ότι το αμάξι έχει ελλατωματικό άξονα και να μην τον αλλάζουνε αλλά να περιμένουνε να πας και να τους τα κάνεις παντζάρια μέχρι να σου πουν "εντάξει θα το κοιτάξουμε".

- Αν είναι δυνατόν να γνωρίζουνε ότι το αμάξι έχει ελλατωματικούς πολ/στες και να μην τους αλλάζουν όλους προληπτικά παρά να περιμένουν πότε θα σε αφήσει το αμάξι σε καμιά ερημιά και χωρίς σήμα στο κινητό.

- Αν είναι δυνατόν να γνωρίζουνε ότι η οροφή του έχει ελλατωματικά μέρη και να μην έχουν ανταλλακτικά παρά μόνο να σου πουλάνε καινούρια την οροφή ξανά με €2500.

- Αν είναι δυνατόν να ξέρουνε ότι τα φανάρια μπάζουν υγρασία με το παραμικρό και να μην τα αλλάζουνε αλλά να προσπαθούν με γυφτομοντιφιές να γεμίσουν με παπριζόκολλα τα καπάκια τους και όταν καεί η λάμπα να μην μπορείς να τα ανοίξεις.

- Αν είναι δυνατόν να γνωρίζουνε ότι τα μπροστά αμορτισέρ είναι ελλατωματικά και να περιμένουνε πότε θα αρχίσει όλο το αμάξι να κοπανάει και να τρελλαθούν τα νεύρα του οδηγού για να τα αλλάξουνε.

- Αν είναι δυνατον να έχουν το θράσος να πουλάνε αμάξι και να διατυμπανίζουν ότι έχει 5 χρόνια εγγύηση την ώρα που έχει 2 + 3 επέκταση με άλλη εταιρία έκτός FIAT η οποία δεν καλύπτει ούτε τα μισά μέρη του αυτοκινήτου.

Θες κι'άλλα?

hyd300
17-05-05, 12:18
Φιλε συμφωνω απολυτα μαζι σου.Θα πρεπει να πω ομως οτι στις Σερρες και κατα τη διαρκεια της εγγυησης μου φερθηκαν αψογα και αλλαξαν οτι χρειαστηκε.Αλλαξα αξονα,αντλια βενζινης, μπροστινα αμορτισερ και αναβατορι για το τζαμι που χαλασε απο μαλακια μου.

Panos_IOA
17-05-05, 12:28
Εχουν "παιξει" 2-3 θεματα σχετικα με αυτο το θεμα!!

Θοδωρηηηηηηηη, βαλε τα Link στον συναδελφο να δει τι απαντησαμε!!!

VaG
17-05-05, 15:32
Χαίρετε,

Το πρόβλημα με τον άξονα που αναφέρατε παραπάνω με ανησύχησε... Πως ακριβώς μπορώ να καταλάβω εάν ο δικός μου είναι πράγματι ελαττωματικός?

Επίσης, τα αμορτισέρ (τα μπροστά κυρίως αλλά και τα πίσω) κάνουν ένα θόρυβο όταν το αυτοκίνητο έχει αρκετή ώρα να τσουλίσει και όταν κατεβαίνω απο κανα πεζοδρόμιο...

Ακόμα, πέρσι μού είχε καεί ένας πολλαπλασιαστής... είναι πράγματι ελλατωματικοί ? Γιατί δεν νομίζω να μου τους άλλαξαν όλους....

Με λίγα λόγια έχω βάση να πάω να απαιτήσω να μου τα αλλάξουν όλα αυτά τώρα που είμαι ακόμα μέσα στην εγγύηση??

Το stilo το αγόρασα το Νοέμβριο του 2003 bytheway.

Thnx!

tzagarakis
17-05-05, 16:59
Το προβλημα με τους Ιταλους, ειναι οτι μοιαζουν με τους Ελληνες. :oops:

Stilatos
17-05-05, 18:44
δεν εχεις ακουστα την φραση una fatsa una ratsa?

MythosX
17-05-05, 19:10
Μήπως γιατι δεν έχει κάποιο ανταγωνιστικό αυτοκίνητο σε καμια κατηγορία πλην του panda;

καλό το Punto αλλά αλλάζει σε λίγο καιρό

καλό το stilo αλλά όλος ο ανταγωνισμός έχει παρουσιάσει κάτι νέο τη στιγμή που η fiat αποφάσισε να το κάνει ανταγωνιστικό με το 1.4 λίγο αργά και ήδη έχουν βγεί φωτογραφίες απο το νέο μοντέλο

μόνο το panda είναι κορυφή στη κατηγορία του αλλα αυτή η κατηγορία δεν σε φέρνει ούτε στη κορυφή απο μόνη της σε πωλήσεις ούτε φυσικά και κέρδη στα ταμεία

Μερικά πράγματα είναι τόσο απλά και δεν μπορώ να ακούω οτι αυτοί ξέρουν τι κάνουν (στη fiat) και εμείς που ήμαστε απέξω δεν ξέρουμε τι γίνεται. Μάτια έχουμε...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
17-05-05, 19:11
ο τροπος που συμπεριφερονατισ το πελατη θα αλλαξει και αλλαζει μερα με την μερα.....εμας εχουν δεθει τα χερια...πλεον δεν περνανε ολα στην εγγυηση...εχουν δυσκολεψει τα πραγματα και τα κοστοι πρεπει να μειωθουνε αναλογικα....αρα ποιος την πληρωνει????ο πελατης...και η εκαστοτε αντιπροσωπεια που εχει αλλον ενα δυσαρεστημενο πελατη.....

thanasis134
17-05-05, 19:53
Γιάννη αυτά που έγραψες είναι παρα πολυ σωστά και συμφωνώ απόλυτα αλλά εγω πιστεύω οτι η Fiat και γενικότερα (Alfa Romeo,Lancia) δεν πουλάνε πολλοί γιατί πρώτον οι Έλληνες έχουν πάντα στο μυαλό τους οτι τα Ιταλικά αυτοκίνητα είναι τα πιο ζημιάρικα απ'όλα!Εγω θα συμφωνήσω οτι τα ιαπωνικά είναι πιο αξιόπιστα αλλά δεν το δέχομαι για τα γερμανικά και τα γαλλικά που και αξιοπιστία καλή δεν έχουν και πανάκριβα service και ανταλλακτικά έχουν σε σχέση με τα δικά μας!
Ό δεύτερος σοβαρός λόγος για μένα είναι οτι οι κινητήρες και οι εκδόσεις που δίνουν οι Ιταλοί δεν έιναι τόσο ανταγωνιστικές!Μπορεί το punto και το panda να καλύποτυν και με το παραπάνω τις ανάγκες αλλά για μένα είναι απαράδεκτο να βγάζει το stilo 1.6(103 άλογα) ενώ όλα τα άλλα και τα γερμανικά που πάντα έβγαζαν πιο λίγα να βγάζουν παραπάνω(βλέπε 115 το fsi)! Επιπλέον,στην μεσαία και στην μεγάλη κατηγορία δεν υπάρχουν αυτοκίνητα με πολλά άλογα!Η 156 έχει maximum 165 άλογα και το passat και το A4 έχουν 150 μέχρι και 200...Για το gta το ξεχνάμε γιατι δεν έχει μεταπόλωση,καίει απίστευτη βενζίνη και είναι πολλά κυβικά!
Άρα πρέπει αναγκαστικά ο Έλληνας οικογενειάρχης αγοραστής να αρκεστεί στα 165 άλογα!!!

Για αυτό το θέμα μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες γιατι είναι πολυ μεγάλο και το έχω κάνει με φίλους πάρα πολλές φορές!Εγω πάντως παραμένω ΙΤΑΛΟΣ και το φωνάζω!ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

hyd300
18-05-05, 01:08
Παιδια πιστευω οτι οι Ιταλοι πλεον δε μπορουν να κατασκευασουν ομορφα αυτοκινητα κατι στο οποιο ηταν αρχοντες.Ηταν προσθηκη αυτη στο πουντο;Πηραν ενα πανεμορφο αυτοκινητο και σε μια βραδυα φτιαξαν ενα εκτρωμα.Το νεο πουντο σας αρεσε;Το αλμπεα μηπως;
Σχεδιαστικα απο τον ομιλο ξεχωρισε το υψιλον και το παντα και αυτο φαινεται στις πωλησεις.Απο την αλλη οι σχεδιαστες στην αλφα πρεπει να κανουν την υπερβαση γιατι οι συγκεκριμενες γραμμες και αντιγραφηκαν αλλα και κουρασαν...
κατι τελευταιο..Γιατι εχω την εντυπωση οτι η ΦΙΑΤ εχει ακριβα αυτοκινητα;
STILO 1.6 ACTIVE ΠΛΗΓΩΜΕΝΟ

ckalfas
18-05-05, 14:48
Τι τρέχει με την FIAT;
Έχει μόνο 4 μοντέλα στην γκάμα της!
Ένα Punto το οποίο στηρίζεται στην σχεδιαστική φιλοσοφία του προηγούμενου (Ναι του'92, σχεδίασης Bertone). Κυκλοφορεί χρόνια και άρχισε να δείχνει τα χρόνια του!
Ένα Stilo, βγαλμένο από τις στάχτες του Bravo, το οποίο αν και δεν έχει καμία σχέση ποιοτικά, δεν παύει να αποτελεί τον αμαρτωλό (στα μάτια των περισσοτέρων) πρόγονο του Stilo!
Ένα Albea που σκοπό είχε για να κερδίσει ένα μερίδιο από την πίτα των χαμηλού κόστους και ποιότητας αυτοκινήτων και...
Ένα Panda που μπορεί να είναι από τις καλύτερες προτάσεις στην κατηγορία του (ίσως η καλύτερη), αλλά από μόνο του δεν είναι αρκετό να δώσει εκείνο το image στην εταιρία που να δείχνει ότι έκανε το άλμα... Το ποιοτικό άλμα με αυτοκίνητα ποιότητας συνολικά!
Αξίζει σε μία εταιρία σαν την FIAT μία τέτοια εικόνα; Που είναι τα άλλα μοντέλα που παρόλες τις ισχνές πωλήσεις να δώσει την εικόνα που της αξίζει ώστε να "κερδίσουν" τα υπόλοιπα μοντέλα της γκάμας;
Συμπέρασμα; Λάθος marketing και timing!!!

aman17-2
18-05-05, 18:06
και τις τελευταίες μέρες έχει καταγγείλει την συνεργασία με την GM αλλά διατηρούν από μισό ένα εργοστάσιο (στα πεταχτά το διάβασα σε μια εφημερίδα)

toyotomi
18-05-05, 21:01
δεν πουλάνε πολλοί γιατί πρώτον οι Έλληνες έχουν πάντα στο μυαλό τους οτι τα Ιταλικά αυτοκίνητα είναι τα πιο ζημιάρικα απ'όλα!Εγω θα συμφωνήσω οτι τα ιαπωνικά είναι πιο αξιόπιστα
Αυτο είναι αλήθεια.Αυτο κυριαρχεί στα μάτια του περισσότερου κόσμου είτε το κατέχει το σπόρ είτε όχι!Ο κύριος λόγος που το corolla 8) βρίσκεται τόσο ψηλά στις πωλήσεις χωρίς να είναι διόλου φτηνό αυτοκίνητο..

αλλά δεν το δέχομαι για τα γερμανικά και τα γαλλικά που και αξιοπιστία καλή δεν έχουν και πανάκριβα service και ανταλλακτικά έχουν σε σχέση με τα δικά μας!
Και αυτό αλήθεια.Εχω και audi και vw και ξέρω.Οσο για την αντιμετώπηση στην αντιπροσωπεία... :163

Ό δεύτερος σοβαρός λόγος για μένα είναι οτι οι κινητήρες και οι εκδόσεις που δίνουν οι Ιταλοί δεν έιναι τόσο ανταγωνιστικές!Μπορεί το punto και το panda να καλύποτυν και με το παραπάνω τις ανάγκες αλλά για μένα είναι απαράδεκτο να βγάζει το stilo 1.6(103 άλογα) ενώ όλα τα άλλα και τα γερμανικά που πάντα έβγαζαν πιο λίγα να βγάζουν παραπάνω(βλέπε 115 το fsi)! Επιπλέον,στην μεσαία και στην μεγάλη κατηγορία δεν υπάρχουν αυτοκίνητα με πολλά άλογα!Η 156 έχει maximum 165 άλογα και το passat και το A4 έχουν 150 μέχρι και 200...Για το gta το ξεχνάμε γιατι δεν έχει μεταπόλωση,καίει απίστευτη βενζίνη και είναι πολλά κυβικά!
Άρα πρέπει αναγκαστικά ο Έλληνας οικογενειάρχης αγοραστής να αρκεστεί στα 165 άλογα!!!
Τρίτη αλήθεια.Η fiat για διαφόρους λόγους,κυρίως οικονομικούς,εχει πάψει να εξελίσει πολλους βενζινοκινητήρες(πετρέλαιο εξελίσει τον jtd).Αυτοκίνητα της εν έτη 2005 έχουν κινητηρες που βασίζονται στον fire με τα 55 του πάλαι ποτέ(Π.χ doblo),ή δεν εξέλιξε νέο turbo όπως του punto αλλά προτίμησε έναν ατμοσφαιρικό δοκιμασμένο 1800άρι με τα αποτελέσματα που όλοι γνωρίζουμε(Ζήτημα να έχω πετύχει 5 HGT σε αντίθεση με τα 100άδες GT)Δεν νομίζω πάλι να ήσασταν λίγοι αυτοί που θα πέρνατε stilo gt 1400 με 133ps αν κυκλοφορούσε...
Eπίσης πιστεύω πως απο την στιγμή που πολλές κατασκευάστριες εταιρίες έχουν να επιδήξουν όμορφα αυτοκίνητα(παλιότερα οι ιταλοί είχαν την αποκλειστικότητα)έχει χαθεί το μεγαλύτερο ατού τους και παραμένει κυρίως η οδηγική συμπεριφορα.

Εγω πάντως παραμένω ΙΤΑΛΟΣ και το φωνάζω!ΧΑΧΑΧΑΧΑ!
Και καλά κάνεις.Εξάλου πως θα είχε ενδιαφέρων αν όλοι είχανε toyota ή honta?Πως θα πείραζα τον face για το χρεπ...εεε..την αμαξάρα του?Πώς?
Με πάντα φιλική διάθεση
toyotomi :lol: :lol:

Psycho13
18-05-05, 22:06
Καλες και οι γνωμες των εξω...

Katerina
21-05-05, 09:34
Το προβλημα με τους Ιταλους, ειναι οτι μοιαζουν με τους Ελληνες. :oops:

Δείτε αυτό...

http://www.onlinehry.sk/play.aspx?id=999

Μάλλον είχει δίκιο ο tzagarakis :D