PDA

Επιστροφή στο Forum : ABS



MOISIS
17-05-05, 22:22
λοιπον προσεξτε χθες τι επαθα,ακολουθουσα εναν ταριφα απο πισω σε μια αποσταση περιπου 15μ,πηγενα με καμια 50χλμ,ο δρομος γιαλι ως συνηθως,του κανει μια κυρατσα σημα του ταριφα για να την παρει, ο μ@@κας την πεφτει στα φρενα και ενω με βλεπε οτι ημουνα απο πισω του, παταω και εγω φρενο με ολη μου την δυναμη,ενεργοποιητε το ABS και ο θεος εβαλε το χερι του και σταματαω στα 5 εκ.τι θελω να πω μαυτο το ποστ τωρα,πιστευω οτι αν υπηρχε διακοπτης απενεργοποιησης του ABS για μεσα στην πολη που οι ταχυτητες δεν ειναι μεγαλες,το αμαξι θα σταματαγε ποιο γρηγορα,εσεις τι λετε?

john_stil
17-05-05, 22:30
Πιστευω οτι το abs ειναι πολυ καλο ειδικα οτι καποιος γνωριζει ακριβως την χρηση του...

Δηλαδη για να σταματησεις σωστα και γρηγορα χωρις προβληματα πρεπει να πατας σταθερα το ποδι σου στο φρενο χωρις να το παρεις απο το πενταλ... μεχρι να σταματησεις....

Το προβλημα ειναι οτι οταν αρχιζει και τρανταζεται το πενταλ πολλοι κανουν το λαθος να αφησουν το ποδι τους απο αυτο και ετσι δεν πατανε φρενο....

με τα παλια φρενα οταν μπλοκαρες... τι εκανες... αφηνες και ξανα παταγες αμεσως... ωστε να ξεμπλοκαρεις και να ξανα πιασει... δηλαδη ενα manual abs....

απλα πιστευω θελει σωστη χρηση για να μην εχεις προβλημα...

παντως το abs εχει σωσει πολλες φορες... ειδικα σε μια bmw που οδηγουσα παλαιοτερα

Stilatos
17-05-05, 22:34
Ναι αυτο πρεπει να τονιστει και να το καταλαβει ο κοσμος το abs δεν βοηθαει να σταματησεις πιο γρηγορα το abs βοηθαει να εχουμε ΤΟΝ ελενχο του αυτοκινητου οταν φρεναρουμε παραδειγμα στην περιπτωση του moisis θα μπορουσε την ιδια στιγμη να στριψει ενω φρεναρε αμα οι συνθηκες το επετρεπαν (αμα ειχε χωρο να αλλαξει πορεια) στην περιπτωση που δεν ειχε abs ναι μεν θα σταματαγε λιγο καλυτερα αλλα δεν θα ειχε τον ελεγχο του αυτοκινητου δηλαδη θα εστριβε το τιμονι και θα συνεχιζε το αμαξι να παει ευθεια και ειναι κατι που πρεπει να μαθουμε ολοι μας εδω μας και δεν εχουμε συνηθισει. Μην νομιζετε ουτε εγω το εχω καταλαβει καλα καλα και εγω αυτο αλλα τοσα χρονια που εχω συνηθησει ειναι δυσκολο να το καταλαβουμε. Γι αυτο πρεπει να το μαθουμε καλα αυτο και ελπιζω οταν μπορεσουμε και κανουμε την σχολη ασφαλους οδηγησης θα μας μαθουνε σε πραγματικες συνθηκες πως να φρεναρουμε με abs σε ευθεια,σε στροφη, και σε αποφυγη αντικειμενων.

face
17-05-05, 22:43
παιδια εγώ εχω πέσει απο πίσω απο κάποιον σε τετοιες συνθηκες που αν δεν ειχα abs θα φρεναριζα 5 μετρα νωρίτερα...ειχα και τον τεμπελη κατω και δεν μπορεσα να τραβηξω χειροφρενο να σταματησω...

απο την αλλη ομως εχει γλυτώσει παπού με ποδήλατο που μου πεταχτηκε και φρεναρισα κανοντας ελιγμό...

δυφορούμενο ειναι τελικά...

aman17-2
17-05-05, 23:15
ειχα και τον τεμπελη κατω και δεν μπορεσα να τραβηξω χειροφρενο να σταματησω...

το ABS είναι μπελάς σε χαμηλές ταχύτητες και θα έπρεπε να απενεργοποιείται από 40χμ (π.χ.) και κάτω.....
εγώ έχω φάει κοτσαδούρα από εμπρός γιατί μαθημένος από τους δρόμους εδώ πάνω...κοκάλοσα τα φρένα στο Χαιδάρι και σερνόμουνα πόση ώρα...
εεε την άλλη φορά έμαθα...όποτε βαράνει ABS ---->>> ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ

Stilatos
17-05-05, 23:19
μπα μην το λες ετσι τοτε που πιασανε τα χιονια αθηνα ο μονος τροπος να φρεναρω με τον παγο στο δρομο ειναι με abs και μιλαμε για ταχυτυτα στα 30 χλμ. Ακομα και το asr βοηθουσαν να βρουνε προσφυση τα λαστιχα χωρις να το παρακανω. Οπως ειπαμε παιδια πρεπει να μαθουμε τον σωστο τροπο φρεναρισματος με abs

DeepLevel
17-05-05, 23:48
Το abs δεν κανει για τις μικρες ταχυτητες...
απλα θα πρεπει να κραταμε αποστασεις μεσα στην πολη...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
18-05-05, 09:08
Το παρακατω περιστατικο που θας διηγηθω εγινε πριν 3 χρονια περιπου...ΑΒS ...
Συνθηκες....
1)147 turbo 185ps
2)Πρωι κυριακης
3)Ποιο μικρος(λιγοτερο μυαλο)
4)Απιστευτα καυ#@##λ@#$@ωμενος.

Μπαινω στην χαμοστερνας περναω κατω απο την γεφυρα της Συγκρου-ηδη εχω 170Km και δινω και αλλο....στα 200 μετρα εχουμε στροφη παρατεταμενη αρκετα δυσκολη για αρχαριους...αντι για φρενο και αλλο γκαζι...απο τερμα αριστερα κανω μια σφηνα τερμα δεξια....περναω ενα XT ΜΕ 180 (ΑΥΤΟς ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ 120)..και μολις κανω τερμα δεξια δεν εχω δει οτι πηγαινει παππους με 60 (opel vevtra.) :shock: :shock: :shock:

ΕΚΕΙ ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ....ΜΑ ΟΛΑ.....
Φρενο??ποιο φρενο???μπηκε το abs και πηγαινε κατευθειαν επανω του....εχω πεσει στα 120 και πηγαινω επανω....αποφασιζω χειροφρενο (με 120) να σηκωσω...σηκωνω και αρχιζει ο ****ς τα δικα του ..μια δεξια μια αριστερα...δεξια μπαργιερες αριστερα xt(μηχανακι)....
σταματησα...για αν ειμαι εδω και να κανω post...θα ειχα σκοτωθει λογω του abs....
αλλα υπαρχουν πολλες φορες οπως ειπε και ο πετρος που εχει σωσει......
αποφυγη παιδιων που πεταγονται στο δρομο και αντιστοιχα πραγματα..........

thanasis134
18-05-05, 10:09
Άμάν και εσυ ρε Κώστα, με οτι αμάξι και να έχεις κομμάτια πηγαίνεις!!!

Panos_IOA
18-05-05, 12:42
Οντως στις μικρες ταχυτητες ειναι λιγο προβλημα το ABS.
Απλα ομως, μπορεις να αφησεις και να ξαναπατησεις το φρενο χωρις πολλη δυναμη και να μην ενεργοποιηθει παλι. Σταματαει καλυτερα!!

Φυσικα σε μεγαλες ταχυτητες ειναι απειρως αποτελεσματικοτερο, και βεβαια η δυνατοτητα να αλλαξεις πορεια ενω φρεναρεις ειναι η αποδειξη του οτι το ABS μπορει να σου σωσει τη ζωη (και των αλλων).

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
19-05-05, 08:41
Θαναση αν δεν πηγαινε με αυτο με τι θα πηγαινα!!!!!
Στο ταξιδι ειναι πολυ καλο...

Nikos
19-05-05, 13:28
Έχω παρακολουθήσει εκπομπή στην αγγλία με θέμα το φρενάρισμα. Το ABS σταματάει πιο γρήγορα απλά δίνει την αίσθηση ότι καθυστερεί. Χωρίς ABS φρενάρουμε και ακούμε λάστιχα να τρίζουν, το αμάξι να σέρνεται και νομίζουμε ότι σταματάμε νωρίτερα. Είναι περισσότερο ψυχολογικό. Από την στιγμή που η πρόσφυση της ασφάλτου είναι κακή, είναι προτμότερο να φρενάρει ο τροχός γυρνόντας το λάστιχο, παρά να τρίβεται, όπου γλυστράει και πάει πιο μακριά. Το ABS επειδή σου δίνει (την σωστή) αίσθηση ότι ο τροχός συνέχεια γυρίζει, νομίζεις ότι αργεί να σταματήσει.

Όπως ανάφεραν κάποιοι και παραπάνω, είναι λάθος να αφήνουμε το φρένο όταν ενεργοποιείται το ABS και μας "κλωτσάει" προς τα πίσω. Σύμφωνα με την εκπομπή που είχα παρακολουθήσει, μόνο σε περίπτωση πολύ καλής ποιότητας ασφαλτοτάπητα σταματάει ένα αμάξι χωρίς ABS το ίδιο γρήγορα με ένα που έχει ABS (μιλάμε για ποιότητα Αγγλίας, αρά πουθενά στην Ελλάδα). Μια παρατήρηση που έκανε η εκπομπή, είναι η σημαντική βελτίωση στην απόσταση φρεναρίσματος με το πέρασμα του χρόνου. Τα καλύτερα αυτοκίνητα πριν εμφανιστεί το ABS σταματούσαν από τα 100χλμ/ω σε περίπου 48 μέτρα, ενώ τώρα ένα συμβατικό αυτοκίνητο σταματάει στα 40-45, ενώ ένα επιδόσεων σε 34-35 μέτρα!

Θα έλεγα να μην φοβόμαστε να πατάμε το φρένο στο πάτωμα και προπάντων να μην μετανιώνουμε και πέρνουμε το πόδι μας από αυτό. Όπως είπε και ο Παντελής, το ABS μας δίνει την δυνατότητα του ελιγμού, κάτι που δυστυχώς την ώρα που χρειάζεται δεν περνάει από το μυαλό μας και πατάμε φρένο και πηγαίνουμε ίσια στον "στόχο" μας...

Μιας και παραθέτουμε και κάποια παραδείγματα/εμπειρίες, να πω πως το προηγούμενο καλοκαίρι ήμουν κολητός πίσω από ένα Golf παλιό και πηγαίναμε με 60-70χλμ/ω μέσα σε κάτι στενά, και πετάγετε κάποιος και πλακωνόμαστε στα φρένα. Το Golf τράκαρε κι εγώ που τον είχα κολλητό στο μισό μέτρο σταμάτησα 1,5-2 μέτρα πιο πίσω. Αν υπολογίσουμε ότι τράκαρε οπότε αν δεν είχε αμάξι να τον σταματήσει θα ήταν ακόμη πιο μπροστά και η διαφορά ακόμη πιο μεγάλη, το ABS σταμάτησε πολύ πιο γρήγορα. Βέβαια παίζει ρόλο και η κατάσταση των φρένων κλπ κλπ, αλλά ενδεικτικά φάνηκε ότι το ABS σταμάτησε γρηγορότερα...

ahatzig
19-05-05, 13:30
Ναι αυτο πρεπει να τονιστει και να το καταλαβει ο κοσμος το abs δεν βοηθαει να σταματησεις πιο γρηγορα το abs βοηθαει να εχουμε ΤΟΝ ελενχο του αυτοκινητου οταν φρεναρουμε ...

Πολυ σωστος ο Παντελης! Παιδια ειχα συζητηση με ατομο που εχει εταιρια ενοικιασης και επεμενε οτι το ABS σε βοηθαει να σταματησεις πιο γρηγορα και το ιδιο ελεγε στους πελατες του. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!! Οντως ομως κυριαρχει στο κοσμο οτι το ABS ειναι τα καθημερινα Brembo. Το ABS οπως ειπε πολυ σωστα ο Παντελης σου δινει τον ελγχο κατα τη διαρκεια του φρεναρισματος ανεξερτητου ταχυτητας.
Αρα KEEP YOUR DISTANCE!!!!

back
19-05-05, 18:45
υπαρχη μονο μια περιπτωση που το abs σταματαη πιο αργα απο τα συμβατικα φρενα και ειναι
τα συνεχομενα σαμαρακια που δημιουργουνται απο την ζεστη και τα βαρια οχηματα
δυστυχως οταν φρεναρουμαι πανω σε σαμαρακια οι τροχοι χανουν τη επαφη με το εδαφος μπλοκαρουν στιγμιαια το abs μειωνει την πιεση οι τροιχοι ξανασκανε κατω αλλα το abs εχει ηδη μειωση την πιεση ξαναπηδουν ξαναμπλοκαρουν και εχουμε μεγαλυτερη αποσταση ακηνιτοπιησης.
κατα τα αλλα σε καθε περιπτωση το abs ειναι καλυτερο και ας δινη την αισθηση οτι δεν σταματαη.
η περιπτωση πολυ καλης ποιοτητας ασφαλτου ασε που δεν υπαρχη στην ελλαδα αλλα ετσι κι αλλιως απαιτη
απο τον οδηγο να κραταη τους τροχους κατα 30% μπλοκαρισμενους για να νικηση το abs.
με λιγοτερο η περισοτερο μπλοκαρισμα το abs παλι κερδιζη οποτε καταλαβαινεται οτι θελη καλο οδηγοκαι μερικες δοκιμες πριν καταφερη αποσταση μικροτερη απο οτι με abs.
για φρεναρισματα πανικου ουτε λογος μια και δεν υπαρχη χρονος ρυθμισεις της πεδησης για το καλυτερο δυνατο φρεναρισμα.
οι κατασκευαστες μπορουν ευκολα να ρυθμισουν τα abs να ενεργοποιουνται στο 30% του μπλοκαρισματος
που εχει βρεθη απο ερευνες οτι επιτυγχανη την μικροτερη δυνατη αποσταση ακινητοποιησης αλλα προτιμουν να θυσιασουν λιγη απο την αποσταση για να διατηρητε η δυνατοτητα του οχηματος να πραγματοποιηση ελιγμους την ωρα που φρεναρη.


μπορη πραγματι την ωρα που φρεναρουμαι η αποσταση να ειναι παρα πολυ μικρη και να μην μας περναη απο το μυαλο να στριψουμαι πηγαινοντας ισια στο στοχο αλλα αυτο ισχυη μονο οταν ο στοχος ειναι ευθεια μπροστα μας.
σε περιπτωση που καποιος μας πεταχτη απο δεξια π.χ. ολοι ενστικτωδος φρεναρουμαι και στριβουμαι συγχρονος και εκει το abs ειναι σωτηριο σε εμενα εσωσε γυναικα με μηχανακι που ξεκινησε χωρις να ελεγξη και ειχε και το παιδη της πανω.

οι πρωτες γενιες abs ειχαν προβλημα στα λιγα χιλιομετρα και οντως κατω απο μια ορισμενη ταχυτητα απενεργοποιουνταν.
τωρα πια τα τετρακαναλα abs με τους ταχυτερους επεξεργαστες εχουν λυση το προβλημα.

ckalfas
19-05-05, 23:12
Τα ABS προηγουμένων γενεών όντως είχαν σοβαρό πρόβλημα στα λίγα χιλιόμετρα, δεν σταματούσαν με τίποτα!