PDA

Επιστροφή στο Forum : Αudi 1.6 FSI, μία πρώτη εμπειρία.



Karateka
23-05-05, 00:33
Την Πέμπτη ήρθε το AUDI του φίλου μου που με ηλιοροφή, 17άρες, σπόρ ανάρτηση και ΕSP του κόστισε €26000.

Όμορφο κόκκινο με ασημένιες πινελιές στο εσωτερικό και καλή θέση οδήγησης με καλή στήριξη αν και λίγο σκληρό κάθισμα. Πολύ καλό σε κράτημα, αντίστοιχο του Stilo αλλά υποδυέστερο της 147. Απαλό τιμόνι χωρίς σπορ αίσθηση και λίγο πιο αργό από το δικό μας, αδιάφορο σε αίσθηση σαζμάν αλλά με σαφή κλιμάκωση και 6η ταχύτητα, νωθρό στις μεσαίες στροφές, καλούτσικο χαμηλά, ψηλά δεν το πήγαμε γιατί ακόμα έχει 450km και με καλά φρένα αν και πάλι το πεντάλ είναι ψηλά και βρίσκει το πόδι (ειδικά αν φοράς μποτάκια) όταν αφήνεις το γκάζι για να πατήσεις φρένο. Στιβαρή κατασκευή με καλά υλικά και ήσυχη κύλιση.

Δεν τρελλάθηκα και μου φαίνονται πολλά τα λεφτά αλλά για κάποιον που θέλει ένα κυριλέ αμάξι με κυριλέ επιδόσεις είναι καλό.

Nikos
23-05-05, 07:07
26.000€????... Και δεν έπερνε το Abarth?... Με 26.000 παίρνεις ότι θέλεις και αρκετά καλύτερο...

thanasis134
23-05-05, 11:54
Είναι πολυ ακριβό γι'αυτά που προσφέρει...
Απλά πληρώνεις το οτι είναι Audi (εμένα δεν μ'αρέσει η συγκεκριμένη εταιρεία)...
Πάντως απο επιδόσεις δεν λέει τίποτα!

karaLRS
23-05-05, 13:37
Πολύ καλό σε κράτημα, αντίστοιχο του Stilo αλλά υποδυέστερο της 147.

Στρίβει αρκέτα καλα.δεν θέλω να φανώ ιερόσυλος αλλα μου φαινεται οτι στρίβουν το ιδιο καλά. :oops:


Τα θετικά του a3 εναντι της 147 Κατα την γνώμη μου ειναι

1)Αρκετα πιο μεγάλη χώροι.
2)Εκτη ταχύτητα + FSI = Απιστευτα χαμηλές καταναλώσεις.
3)Απιστευτη ηχομόνωση εσωτερικού. συγκριτικα με την 147 μου που εχει 215 με α3 ενος φίλου με 225 η 147 εχει 30-40% πιο πολύ θόρυβο.
4)Πολύ καλύτερο εργοστασιακό ηχοσύστημα

αυτα

tzagarakis
23-05-05, 14:17
Το προβλημα ειναι τα 26000ευρω!

Karateka
23-05-05, 14:46
Στρίβει αρκέτα καλα.δεν θέλω να φανώ ιερόσυλος αλλα μου φαινεται οτι στρίβουν το ιδιο καλά.

Έπρεπε να δεις τη φάτσα του φίλου μου όταν το δίπλωσα σε μία στροφή ενώ με την 147 μπήκαμε σαν τραίνο.

Και σημειωτέον ότι η 147 φοράει την comfort ανάρτηση, η οποία είναι μαλακότερη ακόμα και από αυτή του μοντέλου πριν το FACE LIFT, ενώ το Α3 την sport.




3)Απιστευτη ηχομόνωση εσωτερικού. συγκριτικα με την 147 μου που εχει 215 με α3 ενος φίλου με 225 η 147 εχει 30-40% πιο πολύ θόρυβο.

Και το θεωρείς μειονέκτημα αυτό??????? Τρελαίνομαι να ακούω το γρύλισμα της. Νιώθω πιο ζωντανός και ότι έχω ένα σπορ αμάξι στα χέρια μου.

karaLRS
23-05-05, 14:57
Και σημειωτέον ότι η 147 φοράει την comfort ανάρτηση, η οποία είναι μαλακότερη ακόμα και από αυτή του μοντέλου πριν το FACE LIFT, ενώ το Α3 την sport.






κοιτα τεχνικα δεν μπορώ να στο εξηγησω, αλλα θεωρώ οτι ειναι λιγο δυσκολο αμάξι που ειναι πιο ψηλο απο κάποιο άλλο και να εχουν πανω κάτω τις ιδιες τύπου αναρτήσεις να στριβει πιο καλα....

Ισως κάποιος με πιο πολλές γνώσεις να μπορει να μου εξηγήσει.
να μου πεις για το τιμόνι οκ , για τον ηχο του κινητήρα οκ.

αλλα να υπάρχει τόσοοοοο μεγάλη διαφόρα στο στρίψιμο?εχει και 225 λάστιχο το α3, ειναι και χαμηλωμένο. δεν ξερω.

Karateka
23-05-05, 15:06
Γεωμετρία φίλε μου, τιμόνι μοιρογνωμόνιο και διπλά ψαλίδια μπροστά.

alfiman
11-08-05, 12:58
καλως σας βρηκα!!!ας χτυπησω και εγω με το πρωτο μου post!!!!!το προυγουμενο μου αυτοκινητο ηταν ενα audi 100 πριν βγει το α6.φυσικα πανω σε αυτο ειχα κανει διατριβη πανω σε οδηγηση κινητηρα στησιμο design αλλα.....οταν ενας φιλος με εκανε μια βολτα με την τοτε ('94)145 boxer 1.7 πραγματικα κατακεραυνωθηκα!!!!(δουλευα σε συνεργειο vw και εχουν περασει απειρα απο τα χερια μου)δεν μιλαμε για θορυβο αλλα για μελωδια δεν μιλαμε για στησιμο αλλα για τρενο και φυσικα design viva italia!!!!!το ονομα των γερμανων εμεινε στην ιστορια ως "σιδεραδες" αξιοπιστια δηλαδη!!!αλλα με τα τελευταια στοιχεια μαλλον θα κουραστουν πολυ.....γνωμη μου ενα ιταλικο αυτοκινητο παντα εχει μια γοητεια και σε εξωθει πιο ευκολα στα ακρα!εχω μια 146 1,4 t.s. και δεν εχω δει πιο νευρικο μοντελο στον ανταγωνισμο..... 8)

S_Bravo
11-08-05, 19:09
Ακριβως τα ιδια συναισθηματα μου προκαλει και μενα το bravo alfiman,και καλως ηρθες στη παρεα μας.Μηπως γιατι εχουμε τα ιδια πατωματα σχεδον...δε ξερω αλλα κατι γινεται.Επειδη τα εχω οδηγησει και τα δυο και την alfa με τη σπορ αναρτηση.Κατ αρχην το a3 θελει 3 στροφες το τιμονι απο ακρη σε ακρη η alfa 2.2 απο δω ειναι εφικτο για την αμεσοτητα στις στροφες.
Στη alfa η διάταξη της εμπρός ανάρτησης αποτελείται από διπλά ψαλίδια, ενώ η πίσω διάταξη από γόνατα McPherson, τα οποία στηρίζονται σε διπλούς διαμήκεις και εγκάρσιους βραχίονες, όπως και στην 156. Αντιστρεπτικές ράβδοι υπάρχουν φυσικά τόσο εμπρός όσο και πίσω.
Στο Α3 η διαταξη μπροστα εχει Γόνατα McPherson με εσωτερικό εγκάρσιο τρίγωνο πυρήνα, βοηθητικό πλαίσιο από αλουμίνιο, σταθεροποιητή σωλήνα και πισω ανεξάρτητη ανάρτηση τεσσάρων συνδέσμων, βάση στήριξης,αντιστρεπτική δοκός.
Με την Alfa μπορουσα να μπω πιο αποτομα σε μια στροφη να περασω απο s ακι και να βγω σε ευθεια,με το A3 μπηκα αλλα με τη αισθηση οτι λιγο αν το ζοριζα λιγο ακομα με το αφημα του γκαζιου πιθανο γυριζε-εφευγε....**
Αυτη ομως που ειναι το Intercity ειναι η 156 η οποια ειναι πανω σε ραγες.Οποιος δεν εχει οδηγησει,και υπαρχει ακομα σε αντιπροσωπεια αξιζει μιας και το μοντελο σταματατησε να βγαινει.


**Σε κανενα απο τα δυο οχηματα δεν εχω εμπειρια.

Athanasios
11-08-05, 23:37
Μαγκες πιστευω το θεμα εκλεισε ο Alfiman εγραψε!!!

alfiman
12-08-05, 10:46
και φαντασου αθανασιε οτι μεταφορικα και κυριολεκτικα γεννηθηκα μεσα στα vw!!!μολις πηρα την alfa ο father μου χαζεψε και εφυγε βολιδα για την αντιπροσωπια αλλα ηθελε τετρακουνα για το σκαφος...ετσι τον πηρα απο το χερακι και τον πηγα στην subaru για το forester!!!!

tzagarakis
12-08-05, 13:47
ΑUDI A3 δεν εχω οδηγησει.Εχω οδηγησει Α4 & 156 φιλων, κατα τη γνωμη μου το Α4 ειναι αποστειρωμενο οδηγικα
ενω με την 156 νοιωθεις ενα γαργαλητο αναμεσα στα ποδια σου. :wink:
Αλλωστε τα Ιταλικα ειναι θυλικα & οχι ΝΤΕ ΜΗ

alfiman
14-08-05, 04:38
οι αλφιστες τρεφουμε ιδιαιτερα αισθηματα για τις κουκλες μας !!!!ποσταρω τις 10 εντολες του καλου αλφιστι!!!!!



1. ΠΑΣ ΜΗ ALFISTI ΒΑΡΒΑΡΟΣ (ΑΠΟ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ)

2. ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΩΣ "ΜΑΜΑ MIA ALFA" KAI ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΩΣ "Η ΙΤΑΛΙΔΑ ΜΟΥ-TO ΜΩΡΟ ΜΟΥ"

3. ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ MILANO ΩΣ "ΠΑΤΡΙΔΑ"

4. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΚΟΡΙΣΤΙΚΑ "ΕΡΓΑΛΕΙΟ, ΓΚΑΖΙ Κ.Τ.Λ" ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ

5. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΓΟΡΑ ΑΛΛΟΥ (ΠΛΗΝ ALFA ROMEO) ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.

6. ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΒΑΡΒΑΡΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΖΕΥΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.

7. ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΗΤΑΝΕ.

8. ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΘΑΡΑ.

9. ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΤΟΡΓΗ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΝΝΟΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ALFA.

10. EΙΜΑΣΤΕ ΠΙΣΤΟΙ ΣΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓYΑΛIΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.
Προσκυνώ... ilove και αποδέχομαι
Προσθέτω φίλτατε τον ακόλουθο εξορκισμό εβδομαδιαίως, μετά από προσευχή στην Αγία Λομβαρδία και νηστεία με λάδι 10/40 και κατάποση 8 μπουζί με ελαφρά ποσότητα βενζίνης 99+ οκτανίων:
- Απεταξάμην τους VAGίτες και τους απανταχού Μπεμπίτες
- Απεταξάμην τα ΙΧ φέροντα άστρον 3 ακτίνων στο εμπρόσθιο άκρο τους
- Απεταξάμην πάσους τους γατομούρηδες-σχιστομάτηδες κιτρινιάρηδες που από 2000 κυβικά βγάζουν 1.780 άλογα
- Απεταξάμην τα ραντάρ και την όποια σατανοφέρουσα τεχνολογία, δη μάλιστα όταν αυτή συνδράμει στη μέιωση της οδηγικής μας απόλαυσης
- Απεταξάμην τους όποιους διαδίδουν φήμες περί της βλαβόφιλης φύσεως των Alfa Romeo χωρίς να έχουν κάτσει ούτε στο πίσω κάθισμα μίας Alfa και όταν - επιτέλους - επικάθονται στο εμπρόσθιο του συνοδηγού κρατούσι το χερούλι οροφής, γνωστόν και ως "oh, shit handle" εις στην αγγλικήν, αλαλάζοντας στον ευτυχή οδηγό να μην τρέχει και αναρωτώμενοι εάν θα τους κρατήσει η στροφή που παίρνουν με 120 την οποία το δικό τους χρέπι παίρνει με 60 και φρένο
- Απεταξάμην τους αδαείς που έβγαλαν δίπλωμα από τον "μπάρμπα στο Υπουργείο" και το χρησιμοποιούν για 2 λόγους: για να το δείχνουν όταν έχουν χάσει την ταυτότητά τους και για να βγάζουν βόλτα την κυρά και την πεθερά το σαββατοκύριακο με το κορεάτικο άρωτρο που πήραν με το εφάπαξ φέροντες άνω των 2 τόνων σε τραπέζια, καρέκλες, κατσαρόλες, ρούχα, παπούτσια και λοιπά παραφερνάλια στην οροφή παραπονιούνται ότι ακρίβινε η βενζίνη...γι αυτό μάλιστα λένε ότι "καίει κάτι παραπάνω τώρα τελευταία"!!!!
- Απεταξάμην τους γρήγορους της αριστερής λωρίδας, δη τους κινούμενους με ιλιγγιώδεις ταχύτητες της τάξης των 50 χλμ/ω με το κομμουνιστικό (σημ. αριστερό) χέρι εκτός τους παραθύρου και το δεξιό στην πλήρως ενδεικνυόμενη και λειτουργική για οδήγηση θέση των "6 η ώρα" (σημ. πώς στρίβουν ρε αυτοί???)
- Τέλος...απεταξάμην τους απανταχούν κορεάτες κατασκευαστές που αποφάσισαν μετά από 50 χρόνια επιτυχημένης ιστορίας στις κοπτοραπτικές μηχανές και τα sushi franchise να παράγουν και αυτοκίνητα και να τα πουλάνε κάτω του κόστους για να επιτύχουν "market penetration and high turnover at a minimum period"...ά ρε ματσούκι που θέλουν οι φωστήρες του marketing.....

με την ιδια λογικη οπου αλφα βαλτε stilo και ειστε οκ!!!!viva italia!!!!