PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρό στα 1400....



PanosV
23-05-05, 00:33
Ποια είναι γνώμη σας για τα μικρά μέχρι 1400,πιο είναι το καλύτερο σε επιδόσεις - κινητήρα - αξιοπιστία.

Karateka
23-05-05, 00:36
Μου αρέσει πολύ το Υ και το Corsa. To Top-Gun το θεωρώ ακριβό όπως και όλα τα Γιαπωνέζικα. Καλή τιμή και για το Focus αλλά μάλλον είναι μικρο-μεσαίο εκείνο.

PanosV
23-05-05, 00:40
Εμένα μου αρέσει ibiza - 206,πρέπει να πάρω ένα μικρό να κάνω την δουλειά μου στην Αθήνα,το Stilo θα είναι στο garaz.

Karateka
23-05-05, 00:42
206 με τίποτα. Είχα το 1,6 και είναι κουβάδες και πλαστικούρες Πάνο. Πάρε κάτι πιο μικρό.

PanosV
23-05-05, 00:48
Γιαννη το 206 έχει αρκετά καλό μοτέρ για τα κιλά του , τρόμερη ανάρτηση και τιμόνι για μέσα τα πλαστικα δεν μπορώ να πώ έχεις 100% δικιο το Υ
δεν το θέλω γιατί θέλω να πάρω άλλο εκτος Fiat (λογο του Service) αλλά και γιατι δεν μου αρέσει απο μέσα,το Corsa είναι αρκετά καλό!

Arf
23-05-05, 03:15
Το 206 καλή ανάρτηση? Στρίβει βάρκα-γιαλό. Άν το ζορίσεις νομίζεις ότι θα τουμπάρει. Πάντως είναι πολύ άνετο στα ταξίδια.

Εγώ είμαι υπέρ του Yaris. Δεν σπάει-δεν χαλάει. Εκεί να δεις μοτέρ-διαμάντι και στήσιμο...

Nikos
23-05-05, 07:05
206 με τίποτα. Είχα το 1,6 και είναι κουβάδες και πλαστικούρες Πάνο. Πάρε κάτι πιο μικρό

Συμφωνώ 100%. Άσε με την μούρη που έχει, νομίζεις ότι οδηγείς φορτηγοειδές!!! Μακριάααα!!!! Πάρε Polo να σου μείνει 1000 χρόνια... To Yaris δεν μου αρέσει ούτε από μέσα ούτε από έξω. Κουβάς μέσα, κουβάς και από έξω. Πάρε κάτι πιο αυτοκινητοειδές. Πάρε ένα Ibiza FR... :D

ckalfas
23-05-05, 09:54
Αν το θέλεις μόνο για την δουλειά σου και όχι για κάτι παραπάνω, πάρε ένα Smart, μόνο και μόνο για εύκολο παρκάρισμα και σχετική οικονομία καυσίμου.
Αν θέλεις να βάλεις και κάποιον άνθρωπο παραπάνω, καλή λύση είναι το Suzuki Swift με κινητήρα 1.3.
Αν πάλι θέλεις μικρό, αλλά με διττό χαρακτήρα, πέρε Jimny και για την πόλη και για εκδρομές... αλλά ότι ξέρεις με το Stilo στο δρόμο με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, ξέχασέ το!

face
23-05-05, 09:58
συμφωνώ για swift...αν και θα πηγαινα χαλαρότατα για Y...η ποιότητα δεβ ξεπερνιέται με τίποτα...και με τον 1,4 πάει σφαίρα και οικονομικά..εκτός αν θέλεις μια 150ps sport που παιρνει κεφάλια...

Panos_IOA
23-05-05, 11:40
206 με τίποτα. Είχα το 1,6 και είναι κουβάδες και πλαστικούρες Πάνο. Πάρε κάτι πιο μικρό

Συμφωνώ 100%. Άσε με την μούρη που έχει, νομίζεις ότι οδηγείς φορτηγοειδές!!! Μακριάααα!!!! Πάρε Polo να σου μείνει 1000 χρόνια... To Yaris δεν μου αρέσει ούτε από μέσα ούτε από έξω. Κουβάς μέσα, κουβάς και από έξω. Πάρε κάτι πιο αυτοκινητοειδές. Πάρε ένα Ibiza FR... :D

Οποιον ξερω που εχει παρει POLO τραβαει τα μαλλια του!!
Μιλαμε για πολλα προβληματα!! Σκετη κουδουνιστρα!!!

PanosV
23-05-05, 11:44
Πέτρο το Υ δεν πάει και σφαιρα έχει πιο πολλά κιλά από το Stilo!!!θέλω ένα να μπορώ να πάω και στην εθνική για λίγο αλλά και να είναι ασφαλές έτσι το smart δεν μπορώ να το πάρω,παντώς νομίζω οτι το 206 δεν είναι τόσο χάλια,έχω οδηγησει το 1,4 ΧΤ και πάει αρκετα καλα τώρα μπορεί να κάνω και λάθος.Για το ibiza δεν μου έχει πει κανένα την γνώμη του,έμενα μου αρέσει αλλά από το φόρουμ τους βλέπω ότι βγάζει πάρα πολλα προβλήματα....

face
23-05-05, 11:48
περι ορέξεως κολοκυθόπιτα....αν και απεχθάνομαι τα ιαπωνικά πιστεύω ότι το νεο swift είναι αρκετά όμοργο για japan με καλό εσωτερικό αλλα αναιμικούς κινητήρες προς το παρόν...

thanasis134
23-05-05, 11:48
Το 206 το είχαμε στην οικογένεια μέχρι πριν τρεις μήνες.Το αυτοκίνητο έχει πάρα πολυ καλό κράτημα,καλά φρένα,καλό εξοπλισμό,ωραία εμφάνιση,μικρή κατανάλωση ,αλλά υστερούσε σε ποιότητα,επιδόσεις(ειχαμε το 1.1),εγγύηση,ακριβά service και ανταλλακτικά...
Η αξιοπιστία ήταν πάρα πολυ καλή και στις 70000χλμ που το δωσαμε δεν είχε βγάλει κάτι σοβαρό...
Επίσης στην οικογένεια αυτή την στιγμή έχουμε ένα Yaris 1.0!Το αυτοκίνητο είναι απαράδεκτο γιατι πρώτον είναι άσχημο,δεν στρίβει με τίποτα,έχει πολυ μέτρια φρένα,η ποιοτητά του μέσα είναι μέτρια (τριγμούς στις 45.000χλμ)...Όμως έχει καλό κινητήρα,καλή εγγύηση,αξιοπιστία και καλή κατανάλωση!
Εγω θα έπαιρνα το Punto to 1.4 to sporting η το Ypsilon το 1.4!

Η επιλογή είναι δική σου!

ahatzig
23-05-05, 14:39
Το απολυτο αυτοκινητο στα 1.4 ειναι το Punto Sporting!!!
Χεχεχε!! Σοβαρα τωρα ειναι καλο. Αλλα σε καταλαβαινω που δεν θελεις FIAT.
Εγω θα σου συστηνα Corsa ή Fiesta. Δυο απο τα καλυτερα και ομορφα μικρα που κυκλοφορουν!!!

PanosV
23-05-05, 14:43
Για το Corsa Αντρέα ειπα την γνώμη μου δλδ μου αρέσει,αλλά το fiesta έχει και αυτό πολλά κιλά για τα μοτέρ του!

Karateka
23-05-05, 15:01
Το 206 δεν έχει καλά κρατήματα παιδιά, απλά είναι άνετο. θανάση το δικό σου με τα 1100 κυβικά είναι λογικό να σου φάνηκε να κρατάει καλά γιατί τα G είναι μηδαμινά.

Το Υ δεν είναι πιο βαρύ από το Stilo Πάνο και είναι πολύ καλής ποιότητας το εσωτερικό του. Επίσης η LANCIA (ειδικά ο Ροϊδης) είναι για μένα η καλύτερη αντιπροσωπεία που έχω συναντήσει.

Το Swift δίνει την εντύπωση πλαστικουριάς εσωτερικά αλλά είναι γρήγορο.

Για το Fiesta δεν έχω αντίρρηση αλλά θα προτιμούσα το Corsa αν είναι να πας σε Γερμανικό.

ahatzig
23-05-05, 15:03
Συμφωνω οτι εχει κιλα το Fiesta αλλα εχει μια αξιοπιστη μηχανη (Focus 1.4) και πολυ καλη αισθηση στο δρομο!!!

back
23-05-05, 16:53
πανο το peugeot δεν βγαζη προβληματα αλλα απο πλαστικα μαπα.
polo ibiza εχουν προβληματα το Υ μιλαμε οτι μαμαει και απο επιδοσης και απο κρατηματα το yaris ειναι μονο μοτερ και aξιοπiστια απο φρενα κρατηματα ποιοτητα πλαστικων ειναι αισχος.
το corsa σε 1.0 ηταν αισχος αλλα το αμαξωμα καλο σε 1.4 καλο θα ειναι.
το fiesta επισης.
παιξε αναμεσα σε corsa fiesta Ypsilon.
εγω παντως θα επερνα το ypsilon

ThoDoriS
23-05-05, 17:00
Ανάμεσα σε ibiza,corsa,Y θα έπερνα το τελευταίο......λέω για αυτά τα 3 γιατί αυτά ξέρω και αυτά έχω οδηγήσει....

Το Υ είναι μακράν το καλύτερο κ ομορφότερο απο τα άλλα 2.....βέβαια δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι και το ακριβότερο.....

Πάντως το ibiza επείδη το έχει ο αδελφός μου....δεν είναι μικρό.....

thanasis134
23-05-05, 20:56
Αν δεν θές Ιταλικό πάρε το fiesta to 1.4 και θα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου και θα μείνεις και ευχαριστημένος...
Απλά δεν θα έχει γκάζι!

Koulou
24-05-05, 15:34
Το fiesta είναι όντως πολύ καλό αμαξάκι με μοναδικό πρόβλημα τις επιδόσεις! Είναι όμως ικανό να σου φτιάξει το κέφι με την παιχνιδιάρικη συμπεριφορά του... :wink:
Το Ibiza το έχει ο κολλητός μου. Έχει κάνει σχεδόν 40.000χλμ και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα με μοναδική εξαίρεση μια φορά που οι παλικαράδες του service δεν βίδωσαν καλά την τάπα των λαδιών και έφυγε, με αποτέλεσμα να τα βγάλει όλα! Ευτυχώς το κατάλαβε με τη μία, αν και δεν άναβε το λαμπάκι των λαδιών!!!!! :o Γενικά είναι μια χαρά αμαξάκι, πιστεύω...
Το 206, όσο το "ξέρω" (το έχει άλλος φίλος) στρίβει μια χαρά, πιστεύω, αν και δεν το έχω "δοκιμάσει" αρκετά... :roll: Πάντως έβγαλε άπειρα προβλήματα στα ηλεκτρονικά του (υαλοκαθαριστήρες, ραδιοcd, φώτα κλπ), κάτι που έχω ακούσει ότι ισχύει γενικά στα μοντέλα μετά το face lift με τον νέο 1400άρη... Έχει όμως κάτι πλαστικά... :cry: :cry: :cry: Α, έχει επίσης πολύ γέλιο ο ήχος που κάνει το πίσω τζάμι στο τρίθυρο αν το "χτυπήσεις" ελαφρά πχ με το ωύχι σου! Σαν να 'ναι ψεύτικο κάνει! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Το Punto το θεωρώ κλασική αξία, ειδικά το sporting, και με 5 χρόνια εγγύηση δεν πιστεύω πως έχεις κάτι να φοβηθείς! :wink:
Το Y είναι ουσιαστικά ένα διαφορετικό Punto. Όμορφο, αν και ψιλογυναικείο, πιστεύω, πολύ ποιοτικό και χλιδάτο, όμως! Απλά, αν προτιμάς κάτι sport παίρνεις punto sporting, αν προτιμάς μόστρα, χλίδα και ποιότητα παίρνεις Υ! :wink: Καθαρά θέμα προτεραιοτήτων... :wink:
Το Corsa δεν ξέρω, αλλά δεν το χονεύω... Δεν το έχω οδηγήσει ποτέ, αλλά σαν επιβάτης δεν παρατήρησα κάτι ικανό να με κάνει να το επιλέξω... :roll:
Το Yaris είναι απλά φονιάς! Έχει πολύ καλό μοτέρ, αλλά αν πετύχεις ανομαλία μέσα σε στροφή, κάνε το σταυρό σου να μην τουμπάρεις! Υπάρχει μια στροφή να φανταστείς στη διαδρομή Καβάλα - Ηρακλείτσα που έχουν τουμπάρει 4 διαφορετικά Yaris!!!!! :shock:
Το swift δεν το ξέρω καθόλου. Όπως το βλέπω πάντως μου φαίνεται κουκλάκι και απ' ότι ακούω - διαβάζω είναι πολύ ευχάριστο οδηγικά! :D

Εγώ θα προτιμούσα μάλλον το fiesta με δεύτερη επιλογή το Punto Sporting ή το swift, αφού το έκανα πρώτα ένα test drive... :roll:

Arf
24-05-05, 16:30
Υπάρχει μια στροφή να φανταστείς στη διαδρομή Καβάλα - Ηρακλείτσα που έχουν τουμπάρει 4 διαφορετικά Yaris!!!!!


Εκείνη είναι στροφή-φονιάς αν δεν την ξέρεις. Από εκεί που είσαι τέρμα δεξιά, κάνει ο δρόμος ένα σκαμπανέβασμα και κατευθείαν βρίσκεσαι να παλεύεις να αποφύγεις το διαχωριστικό στην τέρμα αριστερή λωρίδα... Koulou τί δουλειά έχεις εδώ πάνω???

MaGeLaNoS
24-05-05, 17:31
Λοιπον μιας και ψαχνεις για μικρο 14αρι σου προτεινω ειτε το IBIZA(εχω το FR) ειτε το πολυ καλο ποιοτικα και στιβαρο Fabia το οποιο ειναι παρεξηγημενο σαν αμαξι ενω ειναι παρα πολυ καλο.Κανε του ενα test drive μετα τα 120 θα δεις πως παταει κατω..σαν μικρομεσαιο..

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
24-05-05, 18:14
punto 1400 η ypsilon 1400......
παιδια ειναι πολυ γρηγορα.....μια δοκιμη θα σας πεισει...

Koulou
24-05-05, 19:05
Εκείνη είναι στροφή-φονιάς αν δεν την ξέρεις. Από εκεί που είσαι τέρμα δεξιά, κάνει ο δρόμος ένα σκαμπανέβασμα και κατευθείαν βρίσκεσαι να παλεύεις να αποφύγεις το διαχωριστικό στην τέρμα αριστερή λωρίδα... Koulou τί δουλειά έχεις εδώ πάνω???

Bασικά, δεν είμαι από πολύ μακρυά, από Θεσσαλονίκη είμαι... :roll: :D
Τυχαίνει απλά επειδή γουστάρω τα tour να έχω οδηγήσει άπειρους δρόμους στη Βόρεια Ελλάδα! :wink: Τη συγκεκριμένη διαδρομή την έχω "μελετήσει" αρκετά και έχω κάνει πάνω σ' αυτήν συζητήσεις ωρών... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Σαν την Τόσκα πάντως δεν έχει! :shock: Ειδικά κατεβαίνοντας προς Καβάλα είναι απ' τις πιο τέλειες στροφές που έχω στρίψει!!! :)

back
25-05-05, 00:09
καλα punto εχω οδηγηση μονο 1.2 το sporting εχει και το 6αρι;
αν ειναι ετσι θα τρελαινη κοσμο με το γκαζι του.

thanasis134
25-05-05, 00:12
Ναι το punto το sporting το καινούργιο είναι εξατάχυτο...

MAFIA
25-05-05, 23:58
αν δεν παινεσω το σπιτι μου θα πεσει να με πλακωσει!
θεωρω οτι το PUNTO στην κατηγορια του δινει σχεδον τα παντα,με 5 χρονια εγγυηση και με το μοτερακι που πραγματικα ειναι απο τα δυνατα της κατηγοριας ειναι best!!

Psycho13
26-05-05, 01:14
Πανο μακρυα απο Opel!!!Μακραν τα χειροτερα αμαξια..Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια..Ολη η οικογενεια μου ειναι ορκισμενη αντι-Opelιακη...Εκτος αν θες μπελαδες!

stilovatis
11-06-05, 19:23
Εγω θα προτείνω Swift μπηκα και μέσα και μου άρεσε πολύ,,, πολλοι χώροι και δεν του φαίνεται

Soul_Giannis
11-06-05, 20:25
Σαν σχεδιο μου αρεσει το Swift αλλα μαλλον ακιβο αν φανταστεις πως το IGNIS που πηρε ενας γνωστος μου πηγε στα 17400 ειναι παρα πολλα!
Μετα ο ξαδερφος μου πηρε το Fiesta 1,6 με 13500(παρα πολυ καλη τιμη)και θα το προτεινα ανεπιφυλακτα!

Konstadinos
12-06-05, 03:41
Η αδερφή μου πήρε το και είναι πολύ καλό, βέβαια πήρε το 1.6 vtr με sensodrive (ωραίο το αυτόματο στην πόλη!!) και απο εξοπλισμό είχε τα πάντα!! Δες τι παίζει με το 1.4 vtr.

Konstadinos
12-06-05, 03:42
Αχμ το C2 εννοούσα πήρε!!! sorry ξενύχτης είμαι.

Psycho-MaN
12-06-05, 13:42
Επίσης αν σου το επιτρέπει η τσέπη σου , θα μπορούσες να δεις το Mini One ( αν και το Cooper -ακι είναι το διαμάντι ,αλλα έλα που θες 1.4 :wink: )..Ωραίο αμαξάκι , καλούτσικες επιδόσεις , εύκολο παρκάρισμα αλλά αν δεν κάνω λάθος αρκετά τα λεφτά :( ..
Και ας μη ξεχνάμε (Super Mini κατηγορία βεβαια) το C2 που είναι πολύ καλο , κρίνοντας από το VTS που έχω οδηγήσει (φαντάζομαι τα ίδια θα ισχύουν για το 1.4 ) και είναι και αρκετά οικονομικό!Αψογο για εντός πόλεως όπως το θες!



Α αν θες μπορεις επίσης να δεις 100 cc λιγότερα βέβαια το Rx8 (αλλά δεν νομίζω να ενδιαφέρεσαι για τοσα λίγα κυβικά ).. :216 :100 :100

nandro
13-06-05, 10:21
FIAT PANDA