PDA

Επιστροφή στο Forum : Λακούκες Πηγάδια Ρυάκια Ποτάμια Λήμνες => Ελληνικοί Δρόμο



aman17-2
24-05-05, 23:53
Τις τελευταίες 2 μέρες έχω κάνει 400 κμ με καταρακτώδη βροχή...
δεν λέω ...τρέχω και με 120 και με 140 .... στην Εγνατία σχεδόν ποτέ δεν είχα πρόβλημα....

Την Κυριακή στις πρώτες στροφές που συναντάς πριν την Καβάλα σε μιά κλειστή αριστερή στροφή (ενώ προσπερνούσα ένα Multiwagon :) :) ) μπροστά ένα Polo Και από πίσω έγω......και ξαφνικά ενώ βρισκόμαστε στο αριστερό ρεύμα που θεωρητικά είναι για πιο γρήγορες ταχύτητες......
βλέπω το polo να σηκώνει ένα Tsunami από νερά...
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ....σε λίγα sec βλέπω τα νερά να ξαναμαζεύονται και να κάνουν μια μικρή λιμνούλα.......πλάκωμα το φρένο πριν μπω στην λίμνη και κατέβασμα 3η να έχω στροφές και μετά σταθερό γκάζι και τιμόνι ......και ..........νάναι καλά Ο ΘΕΟΣ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ Hydragrip που δεν έγινα μπαλάκι του τένις στην εγνατία......αλλά είναι απαράδεκτο...


τα ίδια φαινόμενα και στους υπόλοιπους δρόμους εκτός εγνατίας...
εκεί που πας στην ευθεία και όλα καλά.....από το πουθενά το αμάξι φρενάρει και χάνεις τον έλεγχο.....
γιατί απλά δεν πατάς άσφαλτο....αλλά κολυμπάς .....
καλά δεν μιλάμε για λακούβες......άντε γειά...
τι να πώ.....
ξέρω θα πείτε αμα τρέχεις καλά να πάθεις...δεν είναι έτσι όμως...στην περίπτωση της Καβάλας ναι ντάξει φταίω και ήμουν τυχερός...
..στα υπόλοιπα όμως ....είτε τρέχεις είτε όχι.....και με 80 να είσαι.....αν σου φύγει η ρόδα από το δρόμο...άντε γεια....
ακούω τις απόψεις σας...

MaGeLaNoS
25-05-05, 00:03
Εγω ειμαι της γνωμης οταν βρεχει αργα και σταθερη ταχυτητα ωστε να μπορεις να αντιληφθεις μια λακουβα νωριτερα και ειτε να την αποφυγεις ειτε να περασεις με οσο το δυνατον λιγοτερες "απωλειες" και για το αμαξι και για σενα..νομιζω τα 140 ειναι υπερβολικα για δυνατη βροχη..

Panos_IOA
25-05-05, 11:12
Συμφωνω απολυτα με το Μαγγελανο!!
Ολοι ξερουμε τα χαλια των ελληνικων δρομων, μην το κυνηγας κιολας!!

Και κυρια αιτια για αυτα που τραβαμε ειμαστε ΕΜΕΙΣ οι ιδιοι!! ΠΟΤΕ δεν καναμε εναν Συνδεσμο Ελληνων Οδηγων και να συρουμε στα δικαστηρια τον καθε αλητη εργολαβο ή ελεγκτή του Δημοσιου για τα χαλια των δρομων μας!!!
Απλα καθομαστε και υπομενουμε σαν υποζυγια!!
Ειμαστε αξιοι της τυχης μας τελικα....

Stilatos
25-05-05, 13:26
παιδια και λαστιχα βροχης να εχουμε υπαρχει ενα οριο που μπορει το λαστιχο να βγαλει τα νερα ωστε να πατησει το λαστιχο και το οριο ειναι 2 λιτρα το δευτερολεπτο τωρα αμα πηγαινουμε με 120 και εχει το νερο βαθος 2-3 εκατοστα φτανεις στο οριο

Karateka
25-05-05, 14:32
Εγώ έχω την εντύπωση ότι η οροφή μου έσπασε από μία λακούβα στην οποία έπεσα με τη δεξιά ρόδα ένα βράδυ που έβρεχε και κόντεψα να πάρω το ακραξόνιο στο χέρι.

Και η πλάκα ήταν ότι μόλις πριν 3 μέρες είχα κάνει ζυγοστάθμιση και ευθυγράμμιση, οπότε άντε πάλι από την αρχή.

Koulou
25-05-05, 15:42
Καλά, το πρόβλημα των ελληνικών δρόμων είναι χρόνιο και, δυστυχώς, μοιάζει άλυτο... :x :(
Είναι και το Stilo που φοράει πολύ φαρδιά λάστιχα (195+) και κάνει την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη, γιατί, ως γνωστόν, σε βροχή, χιόνι, λάσπη κλπ όσο πιο φαρδύ τόσο πιο "κακό"... :roll:
Πάντως τα Hydragrip κάνουν πραγματικά απίστευτη δουλειά στο βρεγμένο! Είναι πολύ καλά και στο στεγνό, ειδικά σε σύγκριση με τα μαμά Firehawk, αλλά ειδικά όπου υπάρχει νερό το Stilo έχει γίνει άλλο αμάξι! :wink: Αφού ώρες ώρες νομίζω πως στο βρεγμένο κρατάν καλύτερα απ' ότι στο στεγνό και σκονισμένο ελληνικό γυαλί... :wink:

verone
25-05-05, 16:05
Μα δεν ηταν ενα απο τα ολυμπιακα αθληματα αυτο?

birel
26-05-05, 08:25
Συμφωνω απολυτα με το Μαγγελανο!!
Ολοι ξερουμε τα χαλια των ελληνικων δρομων, μην το κυνηγας κιολας!!

Και κυρια αιτια για αυτα που τραβαμε ειμαστε ΕΜΕΙΣ οι ιδιοι!! ΠΟΤΕ δεν καναμε εναν Συνδεσμο Ελληνων Οδηγων και να συρουμε στα δικαστηρια τον καθε αλητη εργολαβο ή ελεγκτή του Δημοσιου για τα χαλια των δρομων μας!!!
Απλα καθομαστε και υπομενουμε σαν υποζυγια!!
Ειμαστε αξιοι της τυχης μας τελικα....

Με καλυψες…