Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Fiat Bravo TJET TUNING

  1. #11

    Απάντηση: Fiat Bravo TJET TUNING

    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=rkNrQ0tN27A&feature=related[/ame]

    για πολυ γκαζι λεμε αν παρουνε χαμπαρι τι εφτιαξε η Φιατ θα κριβονται για ολη τη ζωη τους τα Golfakia
    Fiat Stilo Abarth 2,6 20v
    03-11-2001 προκαταβολη παραγγελιας
    ισως ο ποιο παλιος ολων ........κι ομως ειμαι ακομη εδω.....

  2. #12
    Το avatar του χρήστη dimos47ki7
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    305

    Απάντηση: Fiat Bravo TJET TUNING

    μπορω να εχω την σκαστρα αυτου του punto παρακαλω???
    αυτον τον ηχο σκαστρας θελωωωωωωω

  3. #13

    Απάντηση: Fiat Bravo TJET TUNING

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimos47ki7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    nasos71 μην το πεις και παραεξω αυτο...
    τα τουρμπατα πρεπει να εχουν οσο πιο ελευθερη εξατμιση γινεται για να μην εχεις backpressure στην τουρμπινα και δεν μπορει να spoolαρει.

    αντιθετα το ατμοσφαιρικο χρειαζεται πολυ καλυτερη μελετη στο ποσο ελευθερη θα ειναι η εξατμιση, επειδη εκει ειναι απαραιτητο το backpressure


    ΥΓ: μηπως εννοουσες αποσυμφορηση (χωρις κενο αναμεσα) και σε πηραμε απο τα μουτρα αδικα?
    Οχι ρε παιδιά δε με πήρατε από τα μούτρα,
    αλλά η αποσυμφόρηση που χρειάζεται στις χαμηλές-μέσες στροφές επιτυγχάνετε με τη μεγάλη διατομή.Η συμφόρηση επιτυγχανεται με την ανάποδη έξοδο στο τελικό καζανάκι.Ολα αυτα λόγω μικρού κυβισμού και περιορισμένων καυσαερίων(μιλάμε πάντα γιάυτό το αυτοκίνητο, όχι για όλα τα TURBO);οσον αφορά φίλε μου το backpressure, την ώρα που αφήνεις το γκαζι
    δεν είναι κακό να υπάρχει γιατί εκεί δε θέλει ο κατασκευαστής να spoolarei h τουρμπινα ασκοπα αλλά ουτε να φρενάρει και απότομα.Μιλάμε γιάυτο παντα το αυτοκίνητο και για κοντινες μετατροπές.

    Απλά γράφω την άποψή μου, αν κάνω λάθος θα χαρώ να με διορθώσετε.

    Φιλικά Νάσος.

  4. #14
    Το avatar του χρήστη dimos47ki7
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    305

    Απάντηση: Fiat Bravo TJET TUNING

    μα αυτο σου ειπα, οτι τα turbo αυτοκινητα, δεν χρειαζονται συμφορηση στην εξαγωγη.

    εχεις μπερδεψει λιγο την εννοια του backpressure.
    backpresure υπαρχει μονο οταν πατας γκαζι και οχι οταν το αφηνεις. ειναι στην ουσια τα καυσαερια που δυσκολευονται να φυγουν λογω σχεδιασμου της εξατμισης. στα ατμοσφαιρικα ενα ποσοστο ειναι επιθυμητο, αλλα στα turbo δεν το θελουμε με τιποτα.

  5. #15

    Απάντηση: Fiat Bravo TJET TUNING

    και στα turbo χρειαζεται ενα ποσοστο Backpressure λιγο ποιο ελευθερο απο τα ατμοσφαιρικα αλλα ναι και εκει χριαζεται.
    αν ειναι πολυ ελευθερη η εξατμηση τοτε διαβαζει λαθος ο αισθητηρας λ και λογο υψηλης ταχυτητας των καυσαεριων ειναι ποιο ευκολο να λαδωνει λιγο η τουρμπηνα αλλα και το ιδιο το μοτερ (παντα στο αφημα του γκαζιου)γιαυτο δε θελει υπερβολες αν δεν υπαρχει σκοπος για περετερο βελτιωση.
    Fiat Stilo Abarth 2,6 20v
    03-11-2001 προκαταβολη παραγγελιας
    ισως ο ποιο παλιος ολων ........κι ομως ειμαι ακομη εδω.....

  6. #16
    Το avatar του χρήστη dimos47ki7
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    305

    Απάντηση: Fiat Bravo TJET TUNING

    ε καλα κι εγω δεν ειπα να το κανουμε χωρις καθολου εξατμιση lol
    απλα το τουρμπο μοτερ δεν χρειαζεται backpressure οπως το ατμοσφαιρικο επειδη την πληρωση των θαλαμων την πραγματοποιει και με το παραπανω η τουρμπινα η ιδια.

    τι σχεση εχει η ταχυτητα των καυσαεριων με το λαδωμα της τουρμπινας??

  7. #17

    Απάντηση: Fiat Bravo TJET TUNING

    ε καλά κι εγώ δεν είπα να το ταπώσουμε φίλε μου....
    απλά δε συμφώνησα σε αυτό:"τα τουρμπατα πρεπει να εχουν οσο πιο ελευθερη εξατμιση γινεται για να μην εχεις backpressure στην τουρμπινα και δεν μπορει να spoolαρει."
    Η αρχική μου θέση είναι ότι για κοντινές μετατροπές ή για εργοστασιακό(και το έγραψα) ,τελικά το "πείραγμα"της εξαγωγής θα σου αποδώσει από <λίγο κακό εως λίγο καλό>.Ας κρίνει ο καθένας εδώ λοιπόν αν αξίζει το κόπο,το χρόνο και το χρήμα.
    Δε προσπαθώ να πείσω κανέναν!Την άποψή μου είπα,όπως την ίδια ανταπόκριση θα ήθελα κι εγώ σε όποια απορία μου(γιάυτο είναι τα forum).
    Πάντα φιλικά Νάσος.

  8. #18
    Το avatar του χρήστη dimos47ki7
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    305

    Απάντηση: Fiat Bravo TJET TUNING

    η αποψη του καθενος ειναι παντα δεκτη και σεβαστη.
    η δικη μου αποψη, βασει πολλων παραδειγματων, ειναι οτι ακομα και σε εργοστασιακο τουρμπατο αυτοκινητο, χωρις περαιτερω μετατροπες, η αλλαγη της εξατμισης εχει πολλα οφελη.
    ειδικα στα καινουρια που εχουν και περιορισμους θορυβου κλπ, οι εξατμισεις ειναι πολυ φιμωμενες για να περνανε τις προδιαγραφες ΕΕ.

    θα σου πω ενδεικτικα οτι στο rx7 μου (και ας ειναι παλιο) με αλλαγη ολοκληρης εξατμισης (downpipe, καταλυτη, σωληνωσεις και τελικο) πηρα 30 αλογα στο δυναμομετρο. βεβαια αυτο ειναι ακραιο παραδειγμα μιας και μιλαμε για wankel, και σιγουρα αρκετοι θα πειτε "τι λεει ο βλακας" lololol
    αλλα το κερδος ειναι δεδομενο

  9. #19
    Το avatar του χρήστη alexpennos
    Εγγραφή
    05-10-2007
    Περιοχή
    Σερρες-Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    76

    Απάντηση: Fiat Bravo TJET TUNING

    Εχω και γω το 150αρι το τζετ...ακουω τα ΜΙΤΟ και ταα ζηλευω λιγο...αυτα βγαζουν αρκετο μπασο ηχο. Οπως τα μινι S. Πιστευω οτι η μανισια μας αν και ομορφη ειναι πολυ φλωρικη...

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-09, 12:38
  2. Fiat Bravo
    By sakiss in forum Italian and Other Cars
    Απαντήσεις: 493
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-09, 10:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας