Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Bravo vs Stilo

  1. #21

    Απάντηση: Bravo vs Stilo

    Παιδια ενταξει... Οσο και να μου αρεσουν τα παλια, ουτε θα μπορουσα να διανοηθω για Bravo 1, κατ αρχην ειναι ΠΑΝΑΣΧΗΜΟ, ειναι οπως τα συγκρουομενα που παιζαμε μικρα...

    Δευτερον υστερα απο τοσα χρονια θα ειναι παρταλι κυριολεκτικα, θα κοπει στα δυο τι να λεμε...

    Εχω να δω χρονια Bravo 1 στους δρομους...
    Δεν μπορώ να ανήκω σε μια λέσχη που καταδέχεται να έχει μέλος κάποιον σαν και μένα.

    0-50 1.6 sec
    0-100 3.5 sec
    0-150 6.9 sec
    0-200 14.5 sec

    :P

  2. #22

    Απάντηση: Bravo vs Stilo

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Soul_Giannis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βεβαια αφου θες να τα δοσεις τα 20χιλιαρικα περιπου ολα μαζι γιατι δεν παιρνεις ενα S3 και θα τα εχεις ολα (φρενα,γκαζια κλπ....)?
    xaxaxaxax! Μπορουσες και με ποιο μιικρα γραμματα ! Φιλε μου , στοχο μου δεν ειναι τα 225 αλογα του S3 αλλα αρκετα παραπανω! Λεω να φτασω την 3η κατοσταδα! Με S3 θες περισσοτερα λ7 για να φτασεις εκει κοντα ! Γενικα η βελτιωση του Ιταλου ειναι ποιο οικονομικη απ'οτι ενος γερμανου !

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sn7per Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ενταξει... Οσο και να μου αρεσουν τα παλια, ουτε θα μπορουσα να διανοηθω για Bravo 1, κατ αρχην ειναι ΠΑΝΑΣΧΗΜΟ, ειναι οπως τα συγκρουομενα που παιζαμε μικρα...

    Δευτερον υστερα απο τοσα χρονια θα ειναι παρταλι κυριολεκτικα, θα κοπει στα δυο τι να λεμε...

    Εχω να δω χρονια Bravo 1 στους δρομους...
    Σε βρισκω πολυ αδικο με το bravo μιας και ειναι μια παρα πολυ καλη βαση για βελτιωση και τρελα αττια! Τα παραδειγματα ειναι παρα πολλα στον ειδικο τυπο ! Οσο για το ασχημο- ομορφο ειναι σχετικο με το τι αρεσει στον καθενα ! Π.χ. για εμενα (χωρις να θελω να προσβαλω ) το stilo εχει τον 2ο ποιο ασχημο **** σε αυτοκινητο μεσαιας κατηγοριας ! Αυτο βεβαια δεν με εμποδιζει να θελωνα το αγορασω!

  3. #23
    Το avatar του χρήστη ikaros80
    Εγγραφή
    26-02-2009
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    785

    Απάντηση: Bravo vs Stilo

    Λοιπον σαν τεως κατοχος μαρεα που εχει το ιδιο πατωμα με το μπραβο και τωρινος κατοχος στιλο εχω να πω σαφως το μπραβο βελτιωνεται πολυ σε ολους τους τομεις αλλα το πατημα,την ανεση και την ασφαλεια του στιλο δεν θα την βρεις στο μπραβο.δεν ειμαι ο καταληλος για να σου πω για βελτιωσεις στο στιλο,αλλα δεν συγκρινονται σαν μαμα
    οσον αφορα το κομματι της ομορφιας ειναι καθαρα υποκειμενικος παραγοντας....
    fiat stilo 1.2 5d active, uniroyal rainsport 205/55/16 W,H&R 3ποντα, ζάντες αλουμινίου(μαμά), kyb μαύρα, βαρελάκι race sport με στοβιλιστη, τελικό καζανάκι ελευθέρας, φώτα xenon, CC (παρά τρίχα), όργανα abarth, τεμπέλης, connect nav+, εργοστασιακό συναγερμό after market,subwoofer μαμά, τιμόνι με χειριστήρια,





    "Πρόεδρος ΣΤΟΑΣ - γνωστοί κ ως η κλίκα του MSN"

  4. #24
    Το avatar του χρήστη Arf
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.760

    Απάντηση: Bravo vs Stilo

    Φίλε μου εαν είσαι αποφασισμένος να παίξεις με τον 2lt 16v ή 20v, καλύτερα ξέχνα το stilo. Καταρχάς για ρώτα το μηχανικό σου τί εγκέφαλο θα βάλετε στο αμάξι κ ποιός θα τον προγραμματίσει...

    Στο bravo από την άλλη, αυτό είναι ένα πολύσυνηθισμένο project, μιας κ το σκάφος έβγαινε με τον κινητήρα αυτό, έστω κ στην ατμοσφαιρική του μορφή.

    Εμένα λοιπόν η ψήφος μου πάει στο bravo, καθαρά για πρακτικούς λόγους. Εαν αποφασίσεις να το κάνεις σε stilo, ετοιμάσου για πολλά λεφτά κ πολλούς περιορισμούς!!!
    "Pay to get in, pray to get out..."

  5. #25
    Ο ΤΡΕΛΟΦΟΡΤΗΓΑΤΖΗΣ ΤΟΥ CLUB!!! Το avatar του χρήστη paidaros
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    5.616

    Απάντηση: Bravo vs Stilo

    λογω εμφανισης,στησιματος,παθητικης ασφαλειας και πολλα αλλα stilo δαγκωτο!
    1.2 3D, ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ REFLEX MONROE, ZAΝΤΕΣ ΟΧΙGIN 16ΑΡΕΣ,ΛΑΣΤΙΧΑ CONTINENTAL CONTACTSPORT 2 205/55/16 ΦΡΥΔΑΚΙΑ HR ΕΛΑΤΗΡΙΑ XENON LIGHTS GT BREMBO BRAKES ZEBRING TEΛΙΚΟ ΜΕΣΑΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑΣ[SIGPIC][/SIGPIC]

  6. #26

    Απάντηση: Bravo vs Stilo

    υπαρχει και η λυση του 2.4 abarth,μια μετατροπη που εχουμε κανει αρκετοι με αποτελεσμα μια πολυ καλη βαση για τα αλογατα που θελεις να φτασεις!!!
    Δηλ: αγορα stilo 1.2 - 1.4 με μεση τιμη 6000ευρο + 6000ευρο αγορα 2.4 τροπετου με περαστικα=12000 - 1000ευρο τα παραγματα που θα πουλησεις = 11000ευρο και σου μενουν 9000ευρο μεχρι το οριο των 20000ευρο για να το φτιαξεις σε ολους τους τομεις!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ABARTH DNA : 05-06-09 στις 14:26
    '' stilo abarth 20v selespeed ''



  7. #27

    Απάντηση: Bravo vs Stilo

    εγω αυτο σκεφτομαι να κανω μαλλον θα γινει κ το δικο μου σε λιγο καιρο abarth αρκει να βρω τροπετο σε καλη τιμη...6000 μου φαινονται παρα πολλα..με 4000 πιστευο το κανεις...
    my STILO1.4 Αbarth rims H&r ελατηρια 4ποντα

  8. #28

    Απάντηση: Bravo vs Stilo

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Arf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου εαν είσαι αποφασισμένος να παίξεις με τον 2lt 16v ή 20v, καλύτερα ξέχνα το stilo. Καταρχάς για ρώτα το μηχανικό σου τί εγκέφαλο θα βάλετε στο αμάξι κ ποιός θα τον προγραμματίσει...

    Στο bravo από την άλλη, αυτό είναι ένα πολύσυνηθισμένο project, μιας κ το σκάφος έβγαινε με τον κινητήρα αυτό, έστω κ στην ατμοσφαιρική του μορφή.

    Εμένα λοιπόν η ψήφος μου πάει στο bravo, καθαρά για πρακτικούς λόγους. Εαν αποφασίσεις να το κάνεις σε stilo, ετοιμάσου για πολλά λεφτά κ πολλούς περιορισμούς!!!
    Οταν λες πολλους περιορισμους , ενοεις; Η επιλογη του εν λογω μοτερ ειναι κυριως λογω του εργοστασιακου τουρμπο! Θεωρω καλυτερη σαν "βαση" αυτουτου κινητηρα !

  9. #29
    Το avatar του χρήστη Arf
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.760

    Απάντηση: Bravo vs Stilo

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Turboκαψουρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες πολλους περιορισμους , ενοεις; Η επιλογη του εν λογω μοτερ ειναι κυριως λογω του εργοστασιακου τουρμπο! Θεωρω καλυτερη σαν "βαση" αυτουτου κινητηρα !
    Δεν θα έχεις τπτ ηλεκτρονικό μέσα στο αμάξι, γιατί όλα περνάνε από το body computer. Φυσικά αν βρεις μάγκα ηλεκτρολόγο που θα σου παντρέψει τις πλεξούδες κ τους εγκεφάλους, τότε είναι άλλη ιστορία.

    Να σου το πω απλά. Το μοτέρ αυτό ΔΕΝ είναι plug n play στο stilo, θελει πολλές πατέντες κ παντρέματα. Μόνο ένα παλικάρι έχω ακούσει ότι υποτίθεται πως το έχει κάνει (κ μάλιστα με το 20βάλβιδο μοτέρ), αλλά δεν ξέρω τί έχει παιχτεί με τα ηλεκτρολογικά κ γενικότερα τί ακριβώς έχει γίνει...
    "Pay to get in, pray to get out..."

  10. #30

    Απάντηση: Bravo vs Stilo

    Μαλιστα ! Απο τριτη θα αρχισω να ρωταω να δω τι παιζει !




    με bravo ειμαι μελλος στο club ;

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-07, 00:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας